Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P99 AS ve QA tetik sisteminin farkları?
#1
Arkadaşlar bu iki tetik sisteminin farkı tam olarak nedir?
Forumda araştırdığımda sadece QA ' nın kullanışsız bir tetiği olduğu bilgisine ulaştım.
Şimdiden teşekkürler...
 
Alıntı

#2
Sn.durango, AS tetik mekanizması klasik çift - tek hareketli bir mekanizma olup, çift hareketli pozisyonda 14 mm tetik yolu ve 4 kg tetik ağırlığı vardır. Eğer tetik çift hareketli pozisyonda iken, sürgüdeki manevela ile iğneyi boşaltır, ancak daha sonra sürgüyü bir kaç mm şarj ederek iğneyi tekrar kurarsanız, tetik yolu yine 14 mm olacaktır, ancak tek hareketli temasa kadar olan ilk bölüm son derece yumuşak olacaktır. Tek harekette ise 5 mm tetik yolu ve 2 kg lık tetik ağırlığı vardır.

QA tetik ise bir çeşit Glock Safe Action taklidi olup, sürgü şarj edilip atım yatağı doldurulduğunda, iğneyi yarıdan biraz daha fazla mesafede kurulu bekletir. Sadece tek tip tetik çekişi vardır. Bu tetiğin tetik yolu 7 mm olup, tetik ağırlığı 3800 gram olarak katologlandırılmaktadır. QA mekanizmalı P99 ' ların sürgülerinde iğne boşaltma manevelası yerine, sahra sökümü esnasında iğneyi alt mekanizmadan kurtaran bir demontaj manevelası vardır. Bu sayede Glock gibi tetik düşürmek yerine, bu mekanizma sayesinde daha güvenli sahra sökümü yapılabilmektedir.

Sn.durango, çok ayrıntıya girmeden P99 AS ' nin çift hareketli tetiğinin bile QA ' dan daha akıcı ve rahat olduğunu söyleyebilirim. Eğer bir P99 almak istiyorsanız ve bir P99 gibi P99 sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle QA tetik versiyonundan uzak durmanızı öneririm.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
#3
Sn Durango ,

Bildiğim kadarıyla :

QA Quick Action : İğnenin ön gergi durumunda olduğu , tek hareketli tetik .
AS Anti Stress : Sürgü üzerindeki iğne boşaltma fonksiyonu sayesinde , DA-SA tetik versiyonu. (Sn Üstad , bu kategorideki silahlar içinde bu özelliğe haiz tek tabancanın P99 AS olduğunu belirtmişti).

Ülkemizde tutulan ve aranan versiyonu ; AS .

Saygılarımla
 
Alıntı

#4
Ben yazana kadar Sn Lupus son noktayı koymuş Smile
 
Alıntı

#5
blacksea demiş ki:AS Anti Stress : Sürgü üzerindeki iğne boşaltma fonksiyonu sayesinde , DA-SA tetik versiyonu. (Sn Üstad , bu kategorideki silahlar içinde bu özelliğe haiz tek tabancanın P99 AS olduğunu belirtmişti).
Klasik DA / SA mekanizmalı iğne vurmalı tabanca kategorisine bir de CZ 110 ' u ekleyebiliriz. Cool
 
Alıntı

#6
Aşağıdaki video her iki sistemi tetik kurulma mesafe ve zamanlarına kadar anlatan çok güzel bir özet;Ve AS tetiğin güzel bir demostrasyonu;

 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi