Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jericho 941 FB Bicolor
#1
Değerli arkadaşlar, yakın dostum, aynı zamanda bir forum üyesi ve eski bir 941 F sahibi olan olan Sn.parabellum ' un Jericho aşkı depreşti ve MKEK 'de satılan en son partiden bir Jericho 941 FB Bicolor modeli aldı. Artık IMI / Israel Military Industries yerine IWI / Israel Weapon Industries adını almış tesiste üretilmekte olan silahın kutusundan bir tane de yedek şarjör çıktığını görmek her ikimizi de sevindirdi, malumunuz Jericho ' lar eskiden sadece tek şarjörle gelirdi. Kutudan bir tane Türkçe kullanma kılavuzu, plastik bir harbi ve bakır kıllı tel temizlik fırçası çıktı.[Resim: 86a255f3.jpg]Silahın renk tonu daha önceki krom Jericho 941 FB ' lerden biraz daha farklı. Eski modellerde orijinal kromunda maviye kaçar bir ton vardı. Bu silahın kromu daha parlak ve net beyaz. Nişangahlar, tetik, horoz, kontrol manevelaları, kabza kapak vidaları, tırnak, icra yayı kılavuzu ve şarjörler standard siyah karatma boya. Namlu ise ham işlenmiş çelik tonunda öylece bırakılmış.[Resim: f0eb53e9.jpg][Resim: d5f169c2.jpg][Resim: f23250ed.jpg]Jericho 'ların ön sürgü ve gövde kesimlerinin uyumu her zaman için kötü olmuştur. FB modellerinde bu alanda tam uyum olmasa da, en azından tüm kesimler sağda ve solda simetrik oluyor. F modellerinde ise bir tarafta sürgü önde, bir tarafta ise gövde önde kalabiliyor...[Resim: be288b24.jpg]Kabza önü ve arkasına dikey çizgilerle hat çekilmiş.
Bu çizgilerin de işçiliği klasik Jericho standardlarında ve simetrik değil.[Resim: 3e3fa4b5.jpg]Silahın üzerindeki en güzel yazı ve desen sağ yandaki menşe yazısı, son zamanlarda çok az silahta görüldüğü üzere oldukça derin ve net bir şekilde, klasik vurma tarzında yazılmış. İnce lazer vurma yazıların mazur görülebileceği tek yer de sanırım silahları birer uyarı levhasına çeviren uyarı yazıları vurulurken kullanılaması...Nisbeten flu kalarak arada kaybolan uyarı yazıları dışında bir silaha bu tür yazılar yazılmasını hiç sevmiyorum...[Resim: b385e833.jpg]Yumuşak plastik kabza kapaklarında çark, kasatura ve zeytin dallarından oluşan IMI ambleminin yerini IWI amblemi almış.[Resim: 4c1cfc91.jpg]
 
Alıntı

#2
Kontrol manevelalarının hepsi sol tarafta ve tek yönlü.
Sürgü yakalama-salma manevelası aynı zamanda sökme takma manevelası.
Emniyet sadece tetik-horoz tulumbasını kilityor, horoz indirme fonksiyonu yok.[Resim: a22ec2f5.jpg]Emniyet manevelasının etrafında üç adet yuvarlak punto var. Bunlardan birisi ve kırmızı renkle boyalı olanı emniyet menevelasının durumunu gösteriyor. Emniyet manevelasının altında bu yuvarlak çukura oturan herhangi bir susta bilyası yok. Emniyet manevelası sustası eski CZ 75 ' ler gibi manavela iç yüzeyine yerleştirilmiş ince bir kama. Bu nedenle emniyet manevelasını sökerken içiniz rahat olabilir. Cool[Resim: a378d1d3.jpg]
Emniyet manevelası horoz tam aşağıda ve yarı kurulu pozisyonda iken de manüpüle edilebiliyor ve kilitleniyor.
CZ 75 ' de horoz bu pozisyonlarda iken emniyet kapatılamaz.
Bu pozisyonlarda sürgü şarj edilemez.
[Resim: 6a75e214.jpg]
[Resim: 9dd3736e.jpg]Horoz tam kurulu iken, emniyet manevelası da kilitli iken, sürgü şar edilebiliyor.
Bu sayede silahı kurup, kilitleyip, tam emniyete alarak atım yatağını doldurabiliyorsunuz.
CZ 75 ' de emniyet manevelası kilitlendiğinde sürgü şarj edilemez.[Resim: a081e18e.jpg]
Emniyet manaelvelasının daha gerisinde, gövde ve sürgüdeki iki adet punto ise sökme-takma referans noktaları.
Sökme-takma manevelası bu iki nokta yan yana getirilerek sökülüp takılabiliyor.
[Resim: 7e6f76ec.jpg]
 
Alıntı

#3
İcra yayı kılavuzu tam boy. İcra yayı, daha doğrusu yayları iç içe yerleşmiş, iki farklı çapta sarılmış iki adet yaydn oluşuyor. İcra yayı konusunda maalesef ilk Jericho FB modellerindeki sisteme dönmüşler. İlk gelen modeller haricinde daha sonra gelen Jericho FB ve FS modellerinde ikili sarmal şeklinde tek bir burma yay vardı. İcra yayı konusunda maalesef '' Şıracı, bozacı '' durumu olmuş...Sad[Resim: 469747fa.jpg][Resim: 6101d376.jpg][Resim: 299f0ad4.jpg]Krom Jericho ' ların iç yüzeyleri her zaman siyah karartma olagelmiştir. Piyasada sürgü ve gövde iç yüzeyleri farklı siyahtan farklı renklerde krom Jericho ' lara denk gelirseniz, bunlar kesinlikle sonradan işlemden gemiş silahlardır.[Resim: 32dae00a.jpg]Sürgü içerisindeki tek parlak beyaz alan, fişek süren tabladır.
Bunun kenarlarında kalan derin yüzeyler de siyah boyalıdır.

İğne kilidi alışıldık sistemlerden farklı olarak aşağıdaki pozisyonda açık konumdadır. İğneyi sökerken herhangi bir şekilde içeriye bastırılarak manüpüle edilmesi gerekmez. Sürgü gövdenin üzerinde iken, gövde içerisndeki tetik / horoz tulumbası üzerindeki bir kol bu parçayı yukarı iterek iğneyi kilitler. Tetik çekildiğinde ise kol aşağıya döner ve bu kilit altındaki yayın itmesi ile aşağı pozisyona gelerek açılır ve iğnenin kapsüle ulaşmasına izin verir.

Tüm silahta görebildiğim tek onay kodu da sürgü içerisine vurulmuş bir '' P '' harfi idi. Eski Jericho 'larda tepesi alev hüzmesi şeklinde olan ve gövde, sürgü, namluya vurulmuş olan IMI onay kodları bu silahlarda yok. Sadece sürgüde genelde ABD ' de kullanılan '' Proofed '' kelimesinin ilk harfi olan '' P '' var.[Resim: d5970eb4.jpg]İğne arkadan geçme bir plaka ile sabitleniyor.
Sökümü ve bakımı çok kolay.[Resim: dd86993e.jpg]Arpacık ve gez yataklarında da '' Şıracı-Bozacı '' işçilik özellikleri gözleniyor. Kırlangıç yatakların uç kenarları gez ve arpacık geçerken deforme olmuş. Bir diğer sıkıntı ise bu silah alındığında, MKEK poligonunda ilk denendiğinde 15 m 'de neredeyse 15 cm sağa vuruyordu. Poligon görevlisi Uğur Bey ellerindeki fabrika aparatı ile arpacığı bayağı bir kaydırarak vuruş noktasını düzeltti, ancak silah hala 15 m ' de 1 cm kadar sağdan vuruyor.

Uğur Bey ' in üzerinde durduğu bir başka nokta da, yeni gelen Jericho ' larda silahın yan ayarları ile oynandığında, garip bir şekilde yükseklik ayarlarının da değişmesi. Bunun anlamı ise kırlangıç yatakların olması gerektiği gibi tam yere paralel bir şekilde açılamadığıdır.[Resim: 6a945740.jpg]Gezin yerleşme yerinden de '' Şıracı-Bozacı '' kokuları geliyor...[Resim: b6933310.jpg]
 
Alıntı

#4
Bence Jericho ' yu alınabilir yapan nedenlerden birisi, belki de en önemlisi namlusu. Sertliği çok iyi olan, .41 AE ve sonrasında .40 SW için hazırlanmış ve açılmış namlu yüksüklerine yerleştirilmiş 9x19 mm için oldukça etli olarak kalan, fişek besleme yatağı oldukça temiz ve tam simetik olan, temizliği oldukça kolay olan, muadil namlu boylarına oranla oldukça iyi düzeyde çıkış hızı ve enerjisi sunan, tam altıgen poligon profili namlusu bu silahın en güzel yeri. namlu dış yüzeyi ise herhangi bir boya veya kaplama yapılmadan bırakılmış.

Namlu kilit diş adedi kompakt CZ 75 ' lerden farklı olarak iki adet.
Kilit dişlerinin kenarlarında yer yer işleme kırıkları mevcut.[Resim: d340c8dc.jpg][Resim: ead3b979.jpg]Kalibre tanımı ne kadar iğrenç basılabilecekse, o kadar iğrenç bir şekilde basılmış...
Fotoğraf buradaki vurmanın gerçek kalitesizliğini ve baştan savmalığını göstermekten uzak...[Resim: f200e92c.jpg]Fişek besleme rampası tam simetrik ve çok temiz işlenmiş.
Besleme ve tahliye sıhhati için boğazı açılmış.
[Resim: 82ef10e0.jpg]
Namlu fem ağzı taçlaması oldukça net ve temiz olarak işlenmiş.
Altıgen namlu profilinin içi de son derece pürüzsüz, net ve temiz.
Ancak bu namlunun içi eski Jericho ' larından farklı olarak daha kolay çiziliyor.[Resim: f21c533a.jpg][Resim: 19b3a571.jpg]
 
Alıntı

#5
Gövde içerisi de aynı sürgü içi gibi komple siyah.
Gövde içerisi CZ 'lerden daha temiz işlenmiş.[Resim: 87a37c89.jpg]Tetik yayı klasik CZ formatında. Tetik kolu yayı ve şarjör yayı ise Tanfoglio / Sarsılmaz grubunun klasik özelliklerini gösteriyor. Tetik kolunun altındaki taşıyıcının neden olduğu anormal temas nedeni ile silahın çift hareketli tetik çekişinde anormal bir kademelenme ve ağırlaşma mevcut.[Resim: 1e7d4737.jpg]Arka parça taşıyıcı ve kademe grubu da klasik Tanfoglio / Sarsılmaz özelliklerini gösteriyor. İğne kilidi için ayrı bir açma manevelası olmayıp, tetik / horoz tulumbasının sağ yanına yerleştirilmiş bir kol bu işi görüyor. Daha doğrusu silah monte haldeyken bu kol yukarı pozisyonda durarak, iğne kilidini yukarıya iterek, iğneyi kilitliyor. Tetik çekildiğinde tetik / horoz tulumbası aşağıya dönerken, bu kol da aşağıya dönerek iğne kilidini, dolayısı ile iğneyi serbest bırakıyor.

Bu sistemin CZ ' den farkı ve avantajı tetik çekişi sırasında ek bir manevela yayı yükünü tetiğe eklememesi, ekstra bir manevela kolunun tetik kurulma zamanını geciktirmemesi. Jericho ' alrın tek hareketli tetikleri CZ ' lere oranla çok daha temiz ve yumuşak, tetik kurulma mesafe ve zamanları ise daha kısadır. Benim için Jericho ' yu namlusundan sonra tercih edilebilir kılan nedenlerden birisi de budur.[Resim: ad8680f1.jpg]
 
Alıntı

#6
Öncelikle Sn.parabellum' un yeni tabancası hayırlı olsun. Bendeki chrome modele göre gez ve icra yayı farklı. Birde iğne kilidi bloğu farklı gibi geldi, bendekinin blok tabanı düz iken bu silahta fotoğraf beni yanıltmıyorsa ön ve arka kısımları alçaltılmış gibi duruyor.

Sn. lupus, Sn.parabellum' un aldığı Jericho MKE deki son Jericho idi galiba, şimdi siteye baktım satışta hiç bir Jericho görünmüyor. Saygılarımla.
 
Alıntı

#7
Sanki benim Sarsılmaz Bernardelli 13+1'i andırıyor. Gövde malzemesi hariç. Çift irca yayı, emniyet ve sökülme özellikleri. Klasik tangfoglio özellikleri hepsi aynı. Ancak namlu farklı. Geçme arpacık ta farklı.
Benim görüşüme göre en iyi tabanca çalışma sistemi işte bu Tanfoglio sistemi. CZ 75'in bir adım ötesi. Bir de poligonal namlu eklenince, harika! Estetik olarak da Tabanca gibi duruyor.
 
Alıntı

#8
Sn parabelluma hayırlı olsun en kısa zamanda foruma koyacağım resimlerden bana ait İMİ orjinal krom Jericho 941 FS 'nin ton farkı daha kolay anlaşılacak,yeni Jerichonun rengini gördükten sonra eski modellerinin rengi daha stainless rengine yakın gibi geldi
 
Alıntı

#9
Hayırlı olsun Sn.parabellum, İyi günlerde zevkle kullanın tabancanızı. Sn. lupus size de bu ayrıntılı incelemeniz için teşekkürler elinize sağlık.
Saygılar.
 
Alıntı

#10
Beğendigim silahlardan biri üstelik fiyat olarak da gayet uygundu ama mke de bitti bir dahaki gelişini bekliyorum...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi