Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lee Enfield Mk4 No1
Merhaba Ustalarım

Lee Enfield ı bilmeyeniniz yoktur. Ben bu tüfeğin No1 MK4 ü hakkında bilgi rica edeceğim. Askeri model den bahsediyorum...Hangi yıllar arasında üretilmiştir. Çapı bildiğim kadarıyla 7,62 nato...
İnternette çok sayıda site buldum ama bir türlü üretim yıllarını bulamadım.
Ayrıca bu tüfeği Türkiyede bulabilirmiyim. Yivli tüfek bulundurma ruhsatı bu tüfeği kapsar mı?
Bu tüfekle ilgili bir forum var sitede (Mahmeu Abinin tüfeği...) ama bu soruların yanıtını bulamadım.

Şimdiden teşekkürler.

Alıntı

N'oldu neden kimseden ses çıkmıyor?

Alıntı

http://enfieldrifles.profusehost.net/main.htm

Alıntı

--- Sn. daimasiyah Lee Enfield mk4 7,7mm (303 british) yurdumuzda "İngiliz Piyade,İngiliz KULAKLISI" olarak tanınır.(Kulaklı tabiri tahminince gez ve arpacık yapısından ve daha önceki modelleri ile ayırt etmek maksatlı kullanılıyor)
Eski kuşak silah severler tarafından Alman Piyade tabir edilen MAUSER K 98 lerden sonra diğer piyasada bulanan Piyade Tüfeklerine oranla tercih edilen sevilen bir tüfek tir.Mühimatının hem yerli fişek kategorisinde hem ithal fişek kategorisinde MKEK de bulunuyor olması tercih edilme önceliklerinden birisi olsa gerek .1990 yılların sonunda Emn. Gen. Md. üst rütbeli personeline standart dışı silah lar sınıfında külliyetli miktarda verilen tüfekler arasında çok sayıda bahse konu tüfekten olduğunu duymuştum.O yıllarda fiyatları 1000-1200 tl arası iken MKEK tarafından son yıllarda ithal edilen tüfeklerin satış rakamlarının artması ile paralel onların ederleride 2000-3500 bantına kadar çıktı diye biliyorum.
Mahmut Abiye ait tüfeğin önceki sahibi bendim.Bende bulunduğu yıllarda ufak tefek bir kaç araştırma yapmıştım Mod4 ler ikinci dünya savaşı yıllarında üretilmiş tahminen 1940-1950 ve çok sayıda üretilmiş, keskin nişancı modelleri de mevcut .
Sorularınızı kısaca özetliyecek olursak Türkiyede bu tüfekten bulmanız çok zor değil yivli tüfek bulundurma ruhsatı ile bu ve benzer tüfekleri alabilirsiniz...Başka merak ettiğiniz konu varsa sınırlı bilgilerim çerçevesinde telefonlada görüşebiliriz.0505 210 97 11 tokoglu slmlr.syglr.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sayın tokoğlu, verdiğiniz bilgiler için çok teşekür ederim. Bir-iki yıl içinde bu tüfekten bir tane almayı planlıyorum. Ama açıkçası bulamam korkusu vardı. Siz "bulmanız çok zor değil" diyerek yüreğime su serptiniz. Emniyetle ilgili konuyu ilk defa duyuyorum. Ayrıca fiyatını daha çok tahmin ediyordum. Tekrar çok teşekürler.

Alıntı

Konu hakkında bilgilerinizi paylaştığınız için ben de çok teşekkür ederim.
7.7 kalibrenin, yani 303 British atan bu silahın başka kalibreleri atma şansı var mıdır?
Enfieldler hep bu kalibreyi mi kullanıyor?.

SAYGILAR

Alıntı

Sonradan 7.62 x 51 mm NATO fişeği kullanmak üzere tadil edilenler ve yine 7.62 x 51 mm NATO fişeği atan Hindistan üretimi klonlar haricinde tamamı .303 British fişeği kullanmaktadır...

Saygılar.

Alıntı

lupus ustam peki hindistan üretimi olanını nasıl anlayacagız üzerinde bi ibare yazı varmıdır. yoksa aynısı kopyasımıdır? SAYGILAR

Alıntı

İngiliz kulaklısı ,ingiliz 11 lisi ,muhtar tüfeği olarak da bilinir .Bu tüfeği uzun zaman külliyatlı miktarda atış yaparak kullandım eski askeri mermilerin içinden garip sarı turuncu renkli çubuk şeklinde barut ve tapa çıkardı ve gerçekten sert patlardı ..7.62 olanı hiç görmedim ama şahsen gördüğüm ve kullandığım en seri ve yumuşak bolt a sahip tüfek ..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi