Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruger .357 Maximum ve tabanca avcılığı
Amerika Ulusal Tüfek Birliği (NRA) yayınlarından bir yazıyı özet olarak çevirdim, çeviri olduğu için ufak tefek kusurlarım illa ki olmuştur.

[Resim: jpgt.jpg]

Ruger .357 Maximum

1983 yılında Ruger .357 Maximum kalibredeki yeni Blackhawk modelini tanıttı. .357 Maximum, standart .357 kalibreye göre .315 inch daha uzun bir fişek kovanından yararlanmaktaydı. Tabanca avcıları ve atıcılık için tasarlanmıştı ve.44 magnum'un enerji düzeyine denk fakat geri tepmesi .44 magnum dan daha düşük olacak şekilde dizayn edilmiş ve üretilmişti. Üretime başladıktan 2 yıl sonra Ruger, bu yüksek performanslı modelin üretimini durdurdu. Maximum'un avantajlı ve dezavantajlı yönlerine değinmeden önce .44 mag ve.357 maximum blackhawkların karakteristik özelliklerine bir göz atalım.

Yeni maximum, önceki modele göre daha uzun bir silindir ile uzatılmış fişek ve silindire uygun bir gövde ile öne çıkmaktaydı. Maximum fişeklerini tamamıyla çıkartabilmek için ejektör rotu ve yuvasıda uzatılmıştı. Kabza gövdesi çelik olup, .44 magnum blackhawklarda tanıtılmış olan dragoon stilinde üretilmiştir. Hiçbir zaman .44 magnum blackhawkların kare şeklinde ki tetik korkuluklarının hayranı olmamışımdır çünkü silahın tepmesi korkuluğun altında bulunan orta parmak boğumumu etkilemekteydi. Daha yumuşak bir atışa sahip olan .357 maximumda ise bu rahatsızlık olmamaktaydı.

.357 Maximum alacağınız zaman önünüzde iki tane namlu seçeneği bulunmaktaydı, birisi 7 1/2 '' diğeri ise 10 1/2'' inch. Kısa namlulu model standart Ruger ayarlanabilir geze, uzun namlu ise atıcılık tipi nişangaha sahip. Her iki silahta geniş horoz mahmuzu ve geniş tırtıklı tetiklere sahip.

'Ruger ve Silahları' kitabında .357 maximum'un özellikleri, 158 grain yarı metal kaplama, hollow point fişekte namlu çıkış hızı 1825 Feet/Sn. ve 100 yardada 1381 Feet/Sn. ve 1168 foot-pound enerji olarak listelenmekte. Atıcılıkla uğraşanların 200 mt.de etkili ağır fişekler istediği zamanda Remington, 125 grain metal kaplama, hollow point fişek üretimine döndü.

Onbinlerce seri üretim ve elde doldurulmuş fişeklerle yapılan atışlardan sonra namluda aşınmalar gelişmeye başladı ve buda Maximum'un üretimden geri çekilmesine sebep oldu. Dönemin yazarları aşınma problemlerini ağır fişeklerden ziyade hafif ve yüksek hızlı fişeklerle ilişkilendirdi.

10 1/2” namlulu silahımla 180 ve 200 grain yüklü fişeklerle 50 yardada yaptığım atışlarda 2 ½” – 3” arası grupman elde ediyordum. 1985’te Ruger bu modeli üretimden çekince bende silahımı bir arkadaşıma sattım.

Geriye baktığımda, .357 maximum derecesinde tabanca avcılığı potansiyelimi sürdürmediğim için hayal kırıklığına uğruyorum. Problemimin bir kısmıda, o zamanda mühimmat üreticileri .357 maximum potansiyelinde yeni bir .357 kalibre geliştirmek için araştırma yapmamasıydı. Büyük silah üreticileri (mesela Ruger gibi), mühimmat üreticisi ile mühimmat üretimi konusunda anlaşmadan model üretimi yapmamakta.

Tabanca avcılığı yapanlar .4 inch ten büyük mühimmat kullanmaktadır, .357 kalibre 200 grain RCBS yüklü mühimmat, muazzam bir enerji tutma kabiliyetinde de olsa, düşük çapı sebebiyle büyük avların üzerinde, tabanca avcılığı yapanları memnun edebilecek bir delik açamamaktadır.

S&W’nin X gövdeli ve 5 atış kapasiteli modelleri, .357 maximumdan daha büyük fişek kullanmakta ve çok daha büyük güce sahiptir. X gövdeli modellerin satışı S&W’nin beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Bu güçlü tabancaları her atıcının rahatlıkla kullanabileceği daha uygun bir kalibrede üretseler ne olur acaba?

Alıntı

Birde Ruger .357 Max. ile yapılmış bir avın resmini ekleyelim.

[Resim: 10010042.jpg]

Alıntı

Sn.syılmaz, ülkemiz avcı ve silahseverine çok yabancı bir kavram olan tabanca avcılığını bu kadar güzel bir örnekle gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok özel ve keyifli bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.

Alıntı

Sn. Syilmaz, yine yeniden elinize tercumenize saglık Smile

Türkiye'de biri "geyiği tabancayla vurdum, iste resmide bu" diye sizin yukarda ornek verdiginiz resmi gösterse milletin tepkisi ne olur acaba Wink

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi