Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cougar 8000 F Deneyimi
Merhaba,
Bugün dört arkadaşımla Stoeger Cougar 8000F modelini denemek amacıyla Ümraniye'de bulunan Prenses Poligona gittik. Poligon yetkilileri bizi çok güzel bir şekilde karşıladılar. (Yeri gelmişken buradan kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum) Almayı düşündüğüm 8000f modelini ayrıntılı olarak inceleme ve sökme-takma fırsatım oldu. Deneme amaçlı olarak 15 mt'den yaptığım toplam 6 atışta 4 ad. 8, 1 ad. 9 ve 1 ad. 3 Big Grin vurdum (bulls eye 10 puan idi) . Benim açımdan iyi bir gruplamaydı. Zira bu toplamda 3. silah kullanışım. Hatta bugün ilk defa bir şarjör doldurdum. Sarsılmaz bernardelli 13+1 ve 2000 megaya göre ses düzeyi bana çok daha yüksek geldi. Sanırım namlu boyunun kısalığı buna yol açıyor. Ama oldukça kompakt ve tutumu rahat bir silah. İlk defa kullandığım bir silaha göre oldukça da isabetli.
Poligon ziyareti sonrası fabrikayı ziyaret etme fırsatımız da oldu. Kamil Bey'de bizi orada ağırlayan kişiydi. Kendisine de buradan teşekkür ediyorum. Farklı renk alternatifleri demo olarak bulunsa da henüz MKEK'den bu ürünleri temin edemediğimizi öğrendik. Airsoft 'sniper' tüfekler de oldukça ilgimizi çekti.
Günün özeti Cougar 8000f acemi ellerde bile isabetli, tutumu kolay, alaşım olması nedeniyle nispeten hafif, sökümü bakımı kolay ve benim göz zevkime göre de güzel bir silah.

Alıntı

Dün dayanamayarak 8000f modelini satın aldım. Ancak biraz hayal kırıklığına uğradım.
Silah emniyette iken kapağı çekip yavaş şekilde bırakırsanız tam oturmaya yaklaşık yarım santim kala takılıyor. Bu sırada horoz da kuruluyor ki normalde kurulmaması gerekir. Kapağı hafifçe ittirdiğinizde kapak yerine oturuyor ve horoz düşüyor.
Kapağın gövdeye ilk temas ettiği yer ile kapak sökme tırnağındaki boya hemen hasar gördü (Çok nazik davranmama rağmen)
Bugün denemek amacıyla Resport poligona gittiğimizde de sonuç çok iyi değildi. Arpacık sanki biraz tam oturmamış gibi Bunu sadece ben söylemiyorum oradaki Ahmet Bey de teyid etti. Ben hariç silahı kullanan diğer arkadaşlarım değil 10'dan vurmak bir yana kağıda dahi isabet ettiremediler. Biraz moralim bozuldu. Firmayı arayıp bu konuda bilgi alacağım. Büyük ihtimalle de biraz revizyona gidicek. Sad
Oysa Prenses poligondaki silah bana çok daha farklı gelmişti. Gerçi kullanımdan dolayı tabiki fark olucak ama bu kadar bir fark beklemiyordum... Sad(

Alıntı

Sn 'zucchero' geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Umarım silahınızdaki sorunlar çözülür. Benimde çeşitleri eleyerek karar almaya kıldığım silah buydu diğer renkleri bekliyorum. Fakat şimdi eledim bunuda, gerçekten teşekkür ederim. Canik 55 standart' a geri yöneliyorum şimdi. Berettanın herhalde geleceği yok, şubat sonundu mart sonuydu beklemekten usandım şevkim bile kırıldı.

Alıntı

Oncelikle hayirli olsun.

Cougarlarda emniyet manivelasi "emniyet" konumunda iken, surgu manipulasyonu sonrasi geriye gelen horoz, surguyu sifir takip etmeyip ilk centik uzerinden 'tiklayarak' dusuyor. Ben de ilk farkettigimde ariza olarak algiladim, ama sonrasinda emniyette hizli surgu manipulasyonu yapsam da, yavas yapsam da ayni sekilde ilk horoz centigine takilarak dustugunu gordum. Bu anlasilan bir hata olmayip, "dizayn unsuru" seklinde seyir ediyor. Horoz kurulurken, ilk centige, sonrasinda ikinci tam yerine oturuyor. Hatta silahi emniyet acik, namluda mermi olmadan tasima icin, surgu manipulasyonunu kolaylastirma adina ilk centige alma disinda pek mantigini goremedigim bir durum bu. Emniyet kapali iken zaten horoz hicbir centikte sabit kalmiyor, ama bu ilk centikteki duraklama insanda garip bir his yaratiyor. Yine de `hammer follow` denen hikayenin bu sistemde gerceklesmeyecegi kesin diyebiliriz. Silahi emniyet kapali ve agzinda mermi ile (condition 2)tasimada pek farkedilmeyecek bir durum da olsa, 'condition 2' tasiyanlar icin ilginc bir durum. (zaten cougar'i condition 1 tasimak mumkun degil, emniyet manivelasi ayni zamanda horozu da indirdigi icin hem horoz kurulu hem de emniyet kapali olamiyor)

Cougar, benim kullandikca hosuma giden, eksik olarak tek "keske su emniyet surgude olmasaydi" dedigim, keyifli bir silah, yer yer boya acilmalari da mohr sertlik skalasi ile test ettigim kadari ile sadece kozmetik, zira anodize edilmis yuzeyin altina kadar asinip yumusak aluminyum alasim metale uzanmiyor. Anodizasyon islemi, yuzeyde sertlik ve oksidasyon direnci saglamasi yaninda hicbir renk vermiyor, renklendirme sonradan pigmentler ile yapiliyor. Bu sebeple, govdede, ozellikle kizaklarda ve tetik baglanti manivelasinin yol aldigi bolumde goze batan renk acilmalari, hibir fonksiyonel veya metalurjik sorun teskil etmiyor. Hatta cok kisa bir islem ile buralari tekrar karartmak ta kompetan herhangi bir silah ustasinin 30 saniyesini alacak bir islem.

Yeni aldiginiz silahin, ilk 200 ila 400 atisinin sadece "rodaj" oldugunu, silahin mekanizmasinin ancak bundan sonra oturacagini da aklinizda tutmaniz lazim. Benim silahim da benden once hayli atis yapmis olsa da, hem benim alismam, hem de silahin oturmasi icin 1000e yakin atis gerektirdi. Simdi daha tatli tetik cekisi ve ergonomisine gore oturan kas hafizasi ile refleks atislarda dahi hedefi hizli ve isabetli buluyor.

Arpacik ile ilgili, yandan bakildiginda dovetail gecme kizaklari surguye sifir olsa da, arpacigin govdesi ve surgu arasindan isik gorulebiliyor. Bu silah cekiste bir yere arpacigi takacak kadar acik degil, ama deneme amacli araya 20lik misina sigiyor diyebilirim. Benim de standart gez ve arpacik yerine trityumlu bir set arayisim devam ediyor, ama bulamadigim takdirde de buna cok takilmayacagim. Sizin silahinizda bariz bir nisangah sorunu var ise, acil olarak fabrikaya basvurup, sonra size nasil davrandiklarini da forumla paylasmanizi istirham ederim.

Saygilarimla...

Alıntı

Sn.zucchero,
Yeni silahınız hayırlı olsun.

Hazır siz de İstanbul da olduğunuza göre vakit geçirmeden fabrika ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Stoeger'den Sn. Kamil Bey ile tanışmışsınız zaten (telefonu 0533 265 20 77) yardımcı olacağına eminim.

Bu problemi giderdikten sonra Resport poligonda buluşur silahınızı bendeki kardeşi ile tanıştırma fırsatı buluruzBig Grin.

Saygı ve sevgilerimle.

Alıntı

Sn Barış,
Ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim. Benim silahımda oluşan husus sizin bahsettiğiniz şekilde bir 'tıklama' değil maalesef. Kapağı çektikten sonra orta-yavaş hızda bıraktığınızda komple takılıyor. Bu durumda ya tetiği çekiyorsunuz ya da kapağı itiyorsunuz. Her iki durumda da hareket nispeten sert. Gerçi emniyet açısından bir sorun teşkil etmiyor ancak insanın canını sıkması yetiyor.
Arpacık ile ilgili olarak dediğiniz gibi biraz 'yukarıda' kalması durumu söz konusu ancak bendeki durum daha çok açısal bir soruna benziyor. Arpacığın gez tarafında kalan kısmı ile namlu ucu tarafında kalan kısmı arasında tarif edemediğim bir gariplik var. Öyle ki Resport poligondan Ahmet Bey'i bile utandıracak Smile bir atış yapmasına sebep oldu.
Trityumlu setler internette yaklaşık 80-90 USD (+20-30 USD kargo ) civarında satılıyor. Hem acemi bir atıcı olarak bütçemi şimdilik aşması hem de montajı yapacak herhangi bir usta tanımayaşım bu durumu oldukça güçleştiriyor. Dilerseniz seti satan internet sitelerinin adreslerini verebilirim.

Sn Balkan,
Yarın(perşembe) günü bir aksilik olmadığı sürece fabrikaya uğrayacağım. Silahı hemen teslim alabilirsem dönüşte de size uğrayıp test etmeyi düşünüyorum. Hem böylelikle sizin de fikrinizi alabilirim.

Alıntı

zucchero demiş ki:Dün dayanamayarak 8000f modelini satın aldım. Ancak biraz hayal kırıklığına uğradım.
Silah emniyette iken kapağı çekip yavaş şekilde bırakırsanız tam oturmaya yaklaşık yarım santim kala takılıyor. Bu sırada horoz da kuruluyor ki normalde kurulmaması gerekir. Kapağı hafifçe ittirdiğinizde kapak yerine oturuyor ve horoz düşüyor.
Kapağın gövdeye ilk temas ettiği yer ile kapak sökme tırnağındaki boya hemen hasar gördü (Çok nazik davranmama rağmen)
Bugün denemek amacıyla Resport poligona gittiğimizde de sonuç çok iyi değildi. Arpacık sanki biraz tam oturmamış gibi Bunu sadece ben söylemiyorum oradaki Ahmet Bey de teyid etti. Ben hariç silahı kullanan diğer arkadaşlarım değil 10'dan vurmak bir yana kağıda dahi isabet ettiremediler. Biraz moralim bozuldu. Firmayı arayıp bu konuda bilgi alacağım. Büyük ihtimalle de biraz revizyona gidicek. Sad
Oysa Prenses poligondaki silah bana çok daha farklı gelmişti. Gerçi kullanımdan dolayı tabiki fark olucak ama bu kadar bir fark beklemiyordum... Sad(

Hayırlı olsun Sn.zucchero yeni silahınızı güle güle kullanın.

Alıntı

Sn.zucchero hayırlı olsun Tabancanız, moraliniz bozulmasın malesef bende bazı sorunlar yaşamıştım benim MC23 ile fabrikaya gitti geldi ve şimdi sorunsuz ve çok iyi çalışıyor.Yerli üretim silahlarda üretim sonrası kalite kontrol mekanizması pek iyi olmadığı bu tip arızalardan ve sorunlardan anlaşılıyor zaten yerli üretim silahlarda en büyük handikaplardan biride umursamaz bir tavırla kalite kontrolünü yapmamaları.

Saygılar.

Alıntı

Sn Chipara ve Sn Ömer,
İyi dilekleriniz için teşekkürler. Tamirat / Bakım sonrası müsait olduğunuz bir zaman birlikte birkaç mermi yakıp silah hakkında değerlendirmelerinizi almak isterim.

Sn yörük_ibraam,
Bence Cougar hala 'yerli' sınıfında alınabilecek silahlar içerisinde ancak toplam kalite anlayışının olmayışı, bütün aşamalarda kalite kontrolü sisteminin bulunmaması ve gerçek anlamda atış testi yapılmayışı bunun gibi sıkıntıları da beraberinde getiriyor. İnşallah yakın zamanda bunları aşarız....Bence bütün olumsuzluklara rağmen Cougar'ı değerlendirme dışı bırakmayın.

Alıntı

Bugün Stoeger fabrikasına gittiğimde Kamil Bey ve Kalite Kontrol müdürü Uğur Bey benimle oldukça ilgilendiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.
Takılma konusunun normal ve bunun bir 'alameti farika' hususunun olduğunu, PX4 dahil olmak üzere benzer yapım silahlarda da görüldüğünü ifade ettiler. Oradaki diğer silahlarda da rastladığım için bu durumu onaylayabilirim.
Arpacık konusunda direkt konu ile ilgili 'usta' ile görüştüğümüzde herhangi bir farklılık göremediğini ifade etti. Yapılan kontrollerde de herhangi bir kusura rastlanmadı.
Silahı deneme imkanı bulduğumda ise silah resmen beni utandırdı Smile Sanırım biraz acelecilik ve tecrübesizlik erken kanıya varmama yol açtı.
Devam eden tek 'kusur' boya konusunda. Yurtdışındaki sitelerde beretta'dan farklı olarak stoeger'de silahtaki pürüzleri giderme aşamasında biraz eksik kaldığını ve dolayısıyla boyadaki farkın ortaya çıktığını okudum. Sanırım bu doğrudur. Forumdaki diğer tecrübeli silahseverlerin de bu konu ile ilgili olarak oldukça fazla yazısı var.
Silahın sökme takma tırnağında ve kapağın gövdeye ilk temas ettiği noktada boya deformasyonu var. Sağ tarafındaki tetik mekanızmasının da zamanla gövdedeki boyayı çizeceğini tahmin ediyorum. Ancak bu kadar kusur 'kadı kızında da olur'... Fiyat / kalite, isabet rasyosu kanımca hala yüksek. Kafamdaki soru işaretleri cevaplarını buldu.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi