Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşunlar hakkında herşey
Merhaba değerli forum üyeleri,son dönemlerde kurşun dolumu ve kurşun atışı yapmak en güzel hobilerimden birisi oldu farkettimki yivsiz tüfeklerde kurşun dipsiz bir konu imiş,esas bahsetmek istediğim zaman içerisinde kaliteli iş yapma kültüründen nasıl uzaklaştığımızı eski üretim birkaç kurşun fotoğrafıyla gözler önüne sermek,fotoğraftaki kurşunlar kıyıda köşede kalan bayilerden bulabildiklerim.

Canyoran Brenneke,kutusunda yazan özellikleri harfiyen üzerinde barındıran sonderece yumuşak yapıda ve kaliteli tapaya sahip bir kurşun tek eksiği ara tapa,üzerinde sıvama engelleyici bir kaplama mevcut.

[Resim: 3_A8622_AA_9801_4_E0_B_A1_C4_6_BE1_F81_FB223.jpg]

free photo hosting

[Resim: 0811959_B_639_E_49_F4_8_DA5_83_EC80_BB9_AA3.jpg]

image hosting

Özkara Brenneke,tapa ile birlikte 29,3 gram civarında tapası kaliteli esnek yapıda kurşun daki setler ve etek yapısı o kadar düzgün ki hayran kaldım özkara keşke aynı kalıpta üretim yapsa.
Kalitesi,yeni üretim özkaralarla kıyas bile edilmez.

[Resim: 19_E4_B02_A_A1_A5_4_D7_B_96_F2_8_EAAD2_C4276_E.jpg]

[Resim: CB4_EE0_BE_45_A7_4_A11_B82_C_053960165_AB7.jpg]

Buda fransız solengo ya benzeyen yine özkara üretimi bir kurşun,yenisi üretilse hemen talip olurum.

[Resim: 15_CD7009_9788_4_B07_930_B_A174_B5_AA747_C.jpg]

[Resim: 97_FA75_E3_2582_4_F48_AAF5_B306966051_AD.jpg]

Bunlarda rus işi orjinalmidir bilmiyorum ama taklitse kaliteli bir kalıp yapmış,kurşun içindeki spiral setler harika görünüyor.Teflodermus tarafından denemesi yapımış bir kurşun.

[Resim: 4_B164653_74_D8_48_FB_9_E8_C_38860_B3_E0_AAC.jpg]

[Resim: 0_F4_D5_FFB_9663_4_AE3_972_F_00905_E2_C87_A3.jpg]

[Resim: 2_B096_BDD_34_A9_431_C_B26_C_667_CAD33_CB67.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
yyildiz, ugurucar57, mimaslan, madenci08, sem, Sabri, SSSalih, demirci57
Düzeltme:Yaptığım küçük bir araştırmadan sonra bir önceki mesajımda rus işi olarak bahsettiğim kurşunun stendebach yada onun replikası olması kuvvetle muhtemeldir.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Maşallah güzel kaynak bulmuşsunuz.
Son resimdeki delikliler sanırım tiz ses çıkarıyor.
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
Sayın Splendes,

Gerçekten güzel bir stok elde etmişsiniz, günümüzde mevcut Özkara üretimi kurşunlar maalesef biraz üstünkörü ve çok sert, herhalde antimonu biraz fazla, avcı arkadaşlarımdan duyduğum avda iyi bir mantarlaşma yapmıyorlar.

Şu anda üretimi olmayan Canyoran, orijinal Brenneke'ye benzer bir tasarımmış. Ama ben kutunun üzerindeki tarife takıldım:

[Resim: Ekran_Resmi_2018_04_04_08_55_20.png]

Dumansız barut 1.92 gram yazmışlar. Tahminim MKE tip-1 barutu için verilmiş bir değer. MKE barutu kutularında tavsiye edilen en fazla 1.70 gram. (Gerçi bazı sitelerde MKE barutu ile 2.10 grama kadar dolum yapan gördüm). Kutuda tarif edilen miktar bence çok yüksek. Günümüzde ülkemizde de dumansız barutlar çeşitlendi. Örneğin Sn. Ahmet Özalp'in elindeki D20V ile bu miktarda barut kullanılsa atım yatağı basıncı tehlike sınırının çok üstünde olur. Atım yatağı basıncının yivsiz için 11.000 PSİ nin üzerine çıkması faciaya davetiye olur.

Paylaşımınız için teşekkür ederim

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
splendes, Ahmet Özalp
Teşekkür ederim Sayın Sabri,
Devamı olmayan üretimleri çok bulsamda almıyorum sadece numune olarak alıyorum barut dışında biriktirme alışkanlığım yok(tecna n,A0 ve psb türevlerini buldummu çok fazla alıyorum)
Domuz avında genellikle kendi dolularımı kullanıyorum özkara hallow point dışında diğerleri en iri domuzları bile delip geçiyor maalesef fabrikasyon dolulardada aynı durum sözkonusu haliyle avın belli bir süresi ölü yada yaralı domuzu aramakla geçiyor.

[Resim: 6_E0_DD917_A1_D6_43_CA_A35_F_8_ED41779_DA61.jpg]

Barut konusunda yazdıklarınızda kesinlikle haklısınız dikkatli olmak gerekiyor,kendi adıma söylemem gerekirse barutlar hakkındaki bilgilerim internetin eve ve cebe girmesiyle forum siteleri sayesinde oldu,yukarıda fotoğrafını paylaştığım kurşunun üretim yılı 1990 sanırım o dönemler piyasaya mke barutları hakimdi ona mahsuben öyle yazmışlar sanırım,firma üretimi bıraksada kıyıda köşede kalanlarla dolum yapacaklar bir bilene sorup öyle doldururlar umarım.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
(04-04-2018, 05:33 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Maşallah güzel kaynak bulmuşsunuz.
Son resimdeki delikliler sanırım tiz ses çıkarıyor.
Saygılar

Sayın Ahmet Özalp,delikli kurşunlar ateşlendikten 40-50 metre sonra bekçi düdüğünün tiz sesine benzer bir ses çıkarıyor mobil şoklu tüfeklerde isabetsiz ve istikrarsız sonuçlar verirken fix şoklu tüfeklerde daha isabetli ve istiktarlı sonuçlar veriyor.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
(03-04-2018, 07:53 PM)splendes demiş ki: Buda fransız solengo ya benzeyen yine özkara üretimi bir kurşun,yenisi üretilse hemen talip olurum.

[Resim: 15_CD7009_9788_4_B07_930_B_A174_B5_AA747_C.jpg]

Sn.splendes

Bu kurşunun üretim tarihi de 1990-95 aralığı olması gerek. Söz konusu kurşunun ucundaki pirinç parçanın kendisinin ya da bu parça vasıtası ile kurşunun hedefte dağıldığı şeklinde bir rivayet vardı. 
O dönem benim tanıdığım dolum yapan avcıların hiçbirisi de bu kutuların üzerindeki tavsiyeye uymamıştır. Genelde 1.90; tüfeğine güvenen 2.10 barut hakkı ile dolum yapıyor, o dönemin kooperatif tüfekleri haricinde yeni türeyen bazı kırma tüfeklerde atıştan sonra mandalı açılmayıp fabrikalık olan tüfek olursa kötü marka olarak anılıyordu. MKE tek ve bildik bir baruttu, sınırlar belli idi. İyi ki günümüzde dolum işi cazip olmaktan çıktı. 

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
splendes, usame

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi