Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşunlar hakkında herşey
Arkadaşlar bu kurşun yivsiz için değilmi;Remington Slugger® High Velocity Slugs, bi kaç sitede bununda sabot olduğunu yazanlar olmuş...

Alıntı

Yivsiz tüfek için.
Sabot değil.

Alıntı

ORTAÇ demiş ki:[Resim: th_P1010703.jpg]

Ortadaki resimde kapsülün dışarı çıktığı bariz belli oluyor, sanırım barut hakkını ayarlayamamışlar fişekler dengesiz, yerli fişeklerde bu durumla çok sık karşılaştım...

Alıntı

syılmaz demiş ki:
ORTAÇ demiş ki:Ata Arms Neo12 Foneks Slug 61 cm, şok dişi açılmış namlu, kinetik. Silahımı alırken bir çok kriteri değerlendirdim. Gerek tecrübe, gerekse kalite yönünden Sayın Celal Yollu ve oğullarına son derece itimadım var. Umarım ki sattığım Remington 870 Slugımı aratmaz.

Sn. Ortaç, Remington 870'i yerli bir modelle değiştirmeniz baya iddialı olmuş, belli bir atım sonrası görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Sayın syılmaz,
Remington 870 imi sadece yabandomuzu avında kullanamak üzere almıştım.
Senelerce de amacına uygun başarıyla hizmet etti, ancak 1-2 yıl önce bir domuza ilk slugu yerleştirdikten sonra mahluk düşmedi ve ben heycanla pompalayıp ikinci fişeği sürmeyi ihmal ettim. Neyse ki çabuk ayılıp ikinciyi de yerleştirip domuzu indirebildim.
Remingtonu satıp, yarım otomatik alma sebebim tamamen benden kaynaklanıyor, yoksa silah ağır hizmete uygun, rüştünü ispat etmiş, belki de ABD nin en çok satılan pompalısı.
Ata'ya gelince şimdilik performansı ve gurupmanı iyi. Gerisini de zaman gösterecek.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

Sn ORTAÇ,

Her ne kadar kendi yönünüzden haklı olsanız da unutmayın ki pompalı, levyeli, sürgülü tüfekler bir yerde tepme, gaz basıncı gibi sizin bizzat isteğiniz dışında bir güce bağlı olmadıkları için, üstelik bir ateşleme hatası sonucu çalışmama gibi durumlarda çeşitli yarım otomatik tüfeklerden çok daha güvenlidirler. Tabii bunları kullanmak ancak bir müddet yoğunca bir çalışma, alışma çabası sonucu oluşur. Trap-Skeet poligonşarında atış yapmak bu melekeyi kazanmanıza yardımcı olabilir. Bilhassa duble plâka atışları.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn analyzer,

Remington "Slugger" High Velocity fişeklerinde kullanılan çekirdekler üstleri yivli ve ters "U" harfi profilli Forstner tipi çekirdeklerdir. Aslında üstlerindeki yivler Brenneke ve benzeri tek kurşunlarda da olduğu gibi, çekirdeği döndürmek için değil şoklu namlularda namluya hasar vermeden atılabilmeleri için yapılmışlardır.
Acaba yine Remington marka "Accu-Tip" sabotlu tek kurşunları kastedilmiş olmasın.
YALNIZ "sabot" kullanan hatta bazıları uzunca bir kum saatini andıran veya arkalarında Brenneke gibi ekli tapa veya kuyruk bulunan tek kurşunlar da vardır. Bunlarda maksat çekirdek çapını ve dolayısıyla hava sürtünmesi yapan kesit alanını azaltmak ve çabuk sürat düşüşünü ve buna bağlı abartılı bir uçuş arkını azaltmaktır. Meselâ 12 numara bir namludan 11-12mm çapında bir çekirdek atılabilmesini sağlayabilirler. Hedefe uçuş sırasında takla atmamaları ya özel şekillerine ya da çekirdek arkasına bağli tapa veya kuyruk gibi düzenlerle sağlanır.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

alikozanoglu demiş ki:Sn ORTAÇ,

Her ne kadar kendi yönünüzden haklı olsanız da unutmayın ki pompalı, levyeli, sürgülü tüfekler bir yerde tepme, gaz basıncı gibi sizin bizzat isteğiniz dışında bir güce bağlı olmadıkları için, üstelik bir ateşleme hatası sonucu çalışmama gibi durumlarda çeşitli yarım otomatik tüfeklerden çok daha güvenlidirler.Tabii bunları kullanmak ancak bir müddet yoğunca bir çalışma, alışma çabası sonucu oluşur. Trap-Skeet poligonşarında atış yapmak bu melekeyi kazanmanıza yardımcı olabilir. Bilhassa duble plâka atışları.

Saygılar,

alikozanoglu

Sn. Ali Kozanoğlu,

Paylaşımlarınız sayesinde tecrübelerinizden çokça faydalanıyoruz öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Yalnız yukarıda ki mesajınızla alakalı kendi düşüncemi paylaşmak istiyorum. Öncelikle bende sizin gibi tehlikeli avlarda pompalı tüfeği daha güvenilir buluyorum ve önce pompalı tüfeğe iyice alışmak gerektiğini düşünüyorum. Yalnız atış yaparak edineceğimiz gelişim pratik olarak avda pek işe yaramayabilir çünkü av özellikle tehlikeli hayvan avı çok daha stresli bir ortamda geçer. Ben kendi adıma ilk çıktığım avlarda ateş ettikten sonra heyecandan tüfeği kurmayı unuturdum. Ava beni alıştıran yaklaşık 15 senedir avlanan arkadaşımında bazen heyecandan pompalıyı kurmayı unuttuğuna tanık oldum. Sanırım buna alışmak ancak yine av sırasında olur.

Sn. Ortaç'ta forumdan takip ettiğim kadarı ile ileri yaşta deneyimli bir avcı olmasına rağmen domuz avında heyecandan tekrar kurmada geciktiği için Remington 870'ini satmış. Her ne kadar risklide olsa soğukkanlı olduğunuza inanıyorsanız eğer baskı altında bu melekenin kazanılması gerektiğine inanıyorum. Yok soğukkanlılığımı koruyabilen biri değilim diyiyorsanız en baştan pompalı tüfek yerine yarı otomatik tercih etmelisiniz diye düşünüyorum.

Alıntı

Sn. syılmaz,

İnsan gücüyle doldurulan ( pompalı, sürgülü, levyeli gibi) tüfeklerde atıcının yarı-otomatik silâhlarda olduğu gibi silâhın çalışma düzgünlüğüne güvenmeyeceğini ve bir terslik olduğunda zaten kendisi dolduracağı için belki hazırlıklı olacağı yönünden bu konuyu açmıştım.
Bunun yanı sıra, Bir kaç sene Browning A-5 bir tüfekle avlandıktan sonra pompalı bir Winchester model 12 ile ava çıktığımda ilk başlarda hemen her atıştan sonra "ŞİMDİ BİR ŞEY YAPMAM LAZIMDI FAKAT NEYDİ" gibi kararsız kaldığımı da hatırlıyorum.
Tam o pompalıya alışmıştım ki avı bıraktım.

Yine bu arada, tehlikeli avlarda ne tüfek doldurma mekanizmalarına ne kendi süratlerine ne de mekanik aksamın her zaman tıkır tıkır çalışacağına fazla güvenmeyen büyük hayvan avcıları bu sebeple yivli-çifte (ve çift tetikli) tüfekleri seçmişlerdir çok büyük fiyatlarına rağmen.

Saygılar,

alikozanoğlu

Alıntı

alikozanoglu demiş ki:Sn ORTAÇ,

Her ne kadar kendi yönünüzden haklı olsanız da unutmayın ki pompalı, levyeli, sürgülü tüfekler bir yerde tepme, gaz basıncı gibi sizin bizzat isteğiniz dışında bir güce bağlı olmadıkları için, üstelik bir ateşleme hatası sonucu çalışmama gibi durumlarda çeşitli yarım otomatik tüfeklerden çok daha güvenlidirler. Tabii bunları kullanmak ancak bir müddet yoğunca bir çalışma, alışma çabası sonucu oluşur. Trap-Skeet poligonşarında atış yapmak bu melekeyi kazanmanıza yardımcı olabilir. Bilhassa duble plâka atışları.

Saygılar,

alikozanoglu

Sayın alikozanoglu,
Samimi ve doğru önerileriniz için teşekkürler.
Pompalı silahımı aldığım 1990 yılı öncesi yıllarda söylediğiniz gibi skeet parkurunda duble atışlarla çok antreman yapmıştım, sonrasında da birkaç yıl önce sadece bir kere pompalamayı geciktirdim.
Bildiğiniz gibi el göz beyin koordinasyonu isteyen sporlarda çok egzersiz yapılarak reflekslerin gelişmesi sağlanır ve düşünmekle oluşan zaman kaybı önlenir.
Ancak senede üç beş kere yapılan domuz avı için gerekli pratik zaman ve para gerektiren bir çalışma.
Zaten belirli bir yaştan sonra bu refleksleri kazanmak oldukça zor.
Dolayısıyla ben hata yapmayayım da yaparsa tüfek yapsın ki bahanemiz olsun Rolleyes diye yarım otomatik seçtim.
Bu yaştan sonra da skeet serisine pompalıyla girersem arkadaşlar beni tefe koyarlar. İyisi mi ben skeete emektar 20 numara skeet tüfeğimle devam edeyim.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Sn ORTAÇ,

Ekli resimdeki rahmetli Fikret Tüzün (okun tam üstünde) Ankara Bölgesinde Skeet-Trap poligonu ilk açıldığı yıl Ankara Skeet takımına girdiği gibi o seneki Milli birinciliklerde de Yürkiye Skeet Takımına seçilerek Romanya'da yurdumuzu temsil etti. Galiba 1968. Tüfeği uzuun namlulu, full-choke, pompalı bir tüfekti (marka ve modeli anımsayınca ekleyeceğim) ve o zamanlar 35-40 yaşlarındaki arkadaşların "abi" dediği bir yaştaydı. Yaşınızı da küçümsemeyin pompalıları da. 20 numara tüfekle skeet atmak da o kadar kolay değildir yani. Amerikan skeetinde 12'ler yanında sanırım 2 puan handicap avantajı vardır.

Saygılar,

alikozanoglu.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi