Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşunlar hakkında herşey
Bir nedenden yivli alamayıp yivsizler ile yivli hassasiyetine yakın atış yapmak isteyenler için çok güzel bir kaynak olmuş.Teşekkürler

Alıntı

Sn Syılmaz, çok güzel paylaşım. Teşekkür ederim.

Alıntı

Paylaşım için teşekkürler.
Yıllar önce İstanbul Mercanda böyle kurşunlar bulmuştum. Artık bulamıyorum, bilen gören varsa yardımcı olmasını rica ediyorum.            

Alıntı

Sn:SYılmaz remington copper solidleri yivsizle atabiliyormuyuz, hilal avın sitesinde yivli tüfekler olduğu için söyleniyor.Bilgilendirirseniz sevinirim atılabiliyorsa getirtip denemek istiyorum...

Alıntı

Sn. Analyzer, Copper Solid sabot kurşun olduğu için fully rifled barrel diye tabir edilen yivli namlu yada yivli şok tüpü takılmış yivsiz tüfekler için uygun ama kişisel olarak bu kurşunlardan kullanmadığım için kişisel deneyimimi belirtemeyeceğim ayrıca bu tip namlu ve şoklar yasalmı değilmi araştırmak lazım. Daha detaylı bilgi için aşağıda ki linkleri inceleyebilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1820

http://www.turkiyeavcilari.com/index.asp...44&sinif=2

Alıntı

kemalelitemiz.com'dan alıntıdır.

Alıntı: Tek kurşunlar standart şoklu namlularla ateşlendiği zaman namlu ucundaki şoklu bölgede deformasyona uğrar bunun derecesi full şok da daha fazladır. brenneke ve foster slugları bu soruna çözüm getirdilerse de atış düzgünlüğü ve menzil artırma çalışmaları sonunda sabot mermilerinin geliştirilmesi av tüfeklerinde yiv ihtiyacını doğurdu. Bunun ilk adımı ise av tüfeği namlu uçlarına değiştirilebilir yivli şok tüpleri ilavesi oldu. Ve İngilizlerin paradox namlularından esinlenilerek buna uygun soklu ve yivli tüpler üretilmeye başlandı. Böylece sabot mermiler namlu çıkışından (5 inç) mesafede gerekli dönmeyi kazanıyor. Bu değişebilir yivli tüpler sayesinde avcılar tüfeklerini ile her türlü avda kullanabilme imkânını yakaladı.

[Resim: 70446536.jpg]

Paradox namlu:
19.yüzyılın sonlarında İngiliz holland&holland silah sanayi av tüfeği namlularının son 2 inçlik bölümünü yivli olarak üretti bu namlu yivsiz ve yivli bölümden oluştuğu için tam bir ad verilemedi ve namlunun mucidi George Vincent Fosbery tarafından çelişki(paradox) anlamına gelen paradox barrel diye adlandırıldı.

[Resim: 54138248.jpg]

Hastings ammunation dan mr. Phil Frigon söylediğine göre;
Yirmi yıl önce Hastings şirketinin bir bölümü olan hastings ammunation trajection, balistik, menzil ve enerji açısından avcıların takdir edecekleri emsalsiz bir mermi olan sabot pressure wad (spw) adı verilen ve laser düzgünlüğünde (BC 0.110 )mermi yoluna sahip sabot slugları ürettiler.

Ve bu slugları tam randımanı ile kullanabilecek boydan boya yivli yiv set oranları 1/28 1/34 inç olan ve altı yiv ve altı set ten oluşan değiştirilebilir namlular ürettiler. hastingslerin soyları köken olarak İngiliz olduğu için namlularına paradox namlu adını verdiler. İsmi aynı olmasına rağmen hastingslerin namluları boydan boya yivlidir. sabot mermileri ile 200 yardaya kadar düzgün ve isabetli atış elde edilmesi bu av tüfeklerinde dürbün takma ihtiyacı doğurdu bunun sonucu hasting firması değişebilir namlulara dürbün takılabilecek uzantılı yedek namlularda üretti. Bu yedek namlular 12.-16-.20 ve 410 çaplarda ve meşhur amerikan yarı otomatik av tüfeklerinin çoğuna uyacak çeşitlilikte üretilmektedir.

Alıntı

Sn. Syılmaz. Emeğinize, ellerinize sağlık. Paylaşım için teşekkür ederim.
Saygılar..

Alıntı

Sn.Syılmaz Hilalava telefon açtım sordum Copper Solidler yivli ile randımanlı bir şekilde atılabiliyormuş yivsizde fazla randımanı yokmuş yine remingtonun buckhammer kurşunları dikkatimi çekti şekil itibarıyla fena görünmüyor,rc4,bornaghi her zaman el altında olan randımanlı kurşunlar ama bunlara devam edicem muhtemelen Smile

Alıntı

Sn. Analyzer, normal bir yivsiz tüfekte sabot kurşun kullanmak tehlikeli olabilir. Konu ile ilgili aşağıda ki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1821

Alıntı

O copper solid kurşunu kullanamayız zaten kullansak bile randımanı olmadıktan sonra bir anlamıda yok ancak buckhammer fena değilmiş elimde bulunsun diye getirtebilirim

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi