Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ Sevgimin Nedeni
[Resim: cz75hedefiwv1.jpg]

Yukarıdaki modern sanat çalışmamı, kendi modifiye ettiğim CZ 75 ile,
15 m'den, ayakta, iki elle, yavaş atış yaparak,
45 adet 9x19 mm fişek harcayarak yaptım.
Dağılımı arttıran vuruşlar ilk şarjörde kendi yaptığım hatalardandır.

Seviyorum işte CZ'yi, ne yapabilirim.Cool

Saygılar.

Alıntı

bendeki neden ise siftah atışımın cz 70 vasıtasıyla yapılması, halk arasındaki tabirle çek vizör, ilk AŞKIM.

güncel estetik harikası ise cz 75 sp 01 dir.

Alıntı

Güzel atışlar Lupus bey. Anladığım kadarı ile atışları CZ 75 B ile yapmışsınız. Ben ise size CZ 75 i soracaktım. 1988 yıllarında imal edilenler. Onlar hakkında da açıklamalarda bulunabilirmisiniz?
İkinci olarak silahı modifiye ettiğinizi belirtmişsiniz. Hangi işlemleri uyguladınız ve parçaları değiştirdiniz?

Alıntı

Sn.xlcod3r, 1988 yılı üretimi CZ 75'ler ecnebilerin '' Pre B '' dedikleri, bizlerin ise genelde '' Tırnaklı '' CZ 75 olarak tanımladığı modellerdir. Bu modellerin bence en güzel tarafı, otomatik iğne kilidi olmaması ve bu nedenle nisbeten daha güzel ve daha hızlı kurulan bir tetik çekişine sahip olmaları, ayrıca iğnelerinin bakımı daha kolay klasik olarak Tanfoglio / Sarsılmaz veya BHP gibi arkadan bir plaka ile sabitlenmesidir. Bu sistemin bir diğer avantajı da, iğne sabitleme şeklinden dolayı, kuru tetik çalışması için daha elverişli ve güvenli olmasıdır. Kendi CZ 75'lerimde şimdiye kadar kırmayı başarabildiğim tek parça, iğne sabitleme pimi idi. Daha sonra bu tabancaya, klasik SigSauer P serilerinin iğne bloğu sabitlemesinde kullanılan, ikili çelik kıvırma pimleri modifiye ederek taktım.

PreB CZ75'lerin meneviş boyalı olanlarının yüzey tesviyesi de çok daha güzeldir, ancak bu silahlardan bizim memlekete pek gelmemiştir. Bize gelenler gene ihale teslimatı için kabaca tesviye edilip, kusurları kalın polimer fırın boya ile örtülmüş silahlardır.

PreB CZ 75'lerde gez, dovetail geçme yatak içerisinde iken, arpacık punto çakma olarak sabitlendiğinden, değiştirilmesi ve bakımı zordur. B'lerde her iki nişangah aparatı da, dovetail geçme olarak takıldığından, değiştirilmeleri ve bakımları daha kolaydır.

PreB CZ75'lerde, emniyet mandalını çalıştıran susta, hemen mandalın altına yerleştirilmiş olduğundan, pek çok yurdum ustasının yay veya kamasını kaybettiği, takılması da meşekkatli gudubet bir sistem iken, B'lerde bu işi yapacak parçalar tamamen gövde içine yerleştirilip, parça havuzu da sökülmeden çıkarılamadığından, en azından eskiler kadar kaybolmamaktadır. Big Grin

PreB CZ 75'lerin sürgü-gövde uyum ve oturumu, B ler kadar sıkı ve net değildir. Ancak buna rağmen hedefte dağılımları B'lerden çok daha kötü değildir. PreB'lerin şarjör yatakları da, B'lerden bir miktar farklılık göstermekte olup, B'ler için üretilmiş şarjörler eski tırnaklı modellere tam olarak uymayabilmektedir.

Alıntı

Modifiye işlemlerine gelince, CZ75 B'lerde bence ilk yapılması gereken şeylerden birisi, otomatik iğne kilidini ve onu çalıştıran gövdedeki parça havuzunun sağındaki manevelayı ve yayını çıkarmaktır. Bu şekilde hem tetik çekişindeki kademelenmenin bir kısmı girerilmekte, hem tetik çekişi bir miktar hafiflemekte, ama en önemlisi de, tetiğin atış sonrası kurulma mesafesi kısalmaktadır. Ancak silahını savunma ve taşıma amaçlı olarak kullanan atıcılara, otomatik iğne kilidini yerinde bırakmalarını öneririm.

İkinci yaptığım şey ise, CZ atış takımının kullandığı, Angus tipi müsabaka horozu takmak oldu. Bu horozun tek hareket çentikleri neredeyse dolu olarak gelmektedir, atıcı kendi istediği tetik çekme miktar, ağırlığık ve horoz yayı sertliğine göre bu çentiklerin derinliğini ayarlamaktadır. Bu modifikasyonun en büyük avantajı ise, CZ horozlarında tetik çekişi esnasında, horoz ve ayağının yataklarının geometrisinden dolayı gözlenen, geriye doğru horoz yaylanma ve hareketini ortadan kaldırmasıdır.

Bunların haricinde, tüm tetik sistemini söküp, parçalarda kalmış tüm artefakları temizledim.
Tetik çalışma yüzeylerini pırıl pırıl bir hale getirdim.
Müteakiben de tüm tetik aksamını kromlattım.

Tüm bu işlemlerin sonucunda elde ettiğim tek hareketli tetik çekişini, Lyman Skalası ile ölçtüğümde 1250 gramlık bir değer yakaladım. Ama en güzeli, oldukça net, sağma ve kurulma mesafeleri inanılmaz derecede kısalmış, harika bir CZ 75'imiz olmuş oldu.

İç mekanikleri ile alakası olmamakla beraber, gene CZ atış takımının kullandığı, alimünyum kabze takımını da eklemeyi ihmal etmedim. Özellikle küçük elli ve kısa parmaklı atıcılara, bu kabze takımını ve yeni nesil kıvrımlı CZ 75 tetikleri şiddetle tavsiye ederim.

Arpacık ve gezi, Angus Tipi sabit müsabaka gez-arpacığı ile değiştirdim.

Alıntı

Super atislar Ustad ama ortadaki tufek atisinin haricinde hedefi komple kacirmissiniz herhalde delik sayisi 45den cok az... hahahaBig GrinBig GrinBig Grin

Tebrikler tebrikler...

Alıntı

Eee o kadar modifikasyondan sonra bir resmini koymayacak mısınız? Big Grin

Alıntı

Sevgili TT, bu silah namlu içindeki bir iki küçük artefaktan işkillenilipp, Ankara'ya satıldı maalesef. Cool
Ancak orada da silahı kullanamayarak, orijinal parça ve kombinasyona geri döndüklerini söylediler. Silahı eline alan gümletmiş. Big Grin . Daha önce İçten'e resimlerini koymuştum, ancak daha sonra PC'im bir format yiyince, resimler de heba oldu, benim şu andaki arşivimde yok, Sn.Poligoncu sakladıysa ondan rica edip koydururum.

Alıntı

sayın lupus forumdan yazıllarınızı takip ediyorum ve sizlerdden sonderece dogru bilgiler edinmekteyim modifiye konusunda da son derece haklı buluyorum silahın orjinalliği bozulmadan kişisel kullanım ve beklentiler dogrultusunda modifiye edilmesi son derece iyibir fikir benim sizden ricam modifiye konusunda bana yardımcı olmanız eger mahsürü yok ise bu işlemleri yaptıra bilecegimiz bir kişi yada kurum önerebilimisiniz forumda uygun olmaz ise size nasıl ulaşabilirim teşekkürler

Alıntı

Sn.yagız kagan, bu işlemlerin tamamını aynı zamanda forum üyemiz olan Sn.Göktuğ yaptı.
Kendisi özellikle CZ 75 ve mekaniği konusunda gerçekten çok yetkin ve tecrübelidir.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi