Değerlendir:
  • 2 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Av tüfeklerinde şok
24-10-2010, 01:42 PM
RE: Av tüfeklerinde şok
syılmaz Yazdı:Sn. Blacksea, yivli şok olmadan silindir şok ile sabot atmanın zarar verme nedeni hakkında teorik olarak bir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

Birde aşağıda ki linki inceleyebilir misiniz? Benim kafamı karıştırdı.

http://www.midwayusa.com/viewproduct/?pr...ber=391099

Sn syılmaz,

Linki inceledim . Sanıyorum şu ifade karışıklığa sebep olmuş :

Notes:
•Designed specifically for rifled barrels but can also be used in smooth bore barrels.

Remington'un tanımlaması ise aşağıdaki gibi. Sanıyorum satıcı yukarıdaki ifadeyi bir mesnete dayanmadan ileri sürmüş.

http://www.remington.com/products/ammuni...slugs.aspx

The 385-grain bonded bullet yields near 100% weight retention. Flattest shooting slug in existence — 10% better than the nearest competition. Designed for use in fully rifled barrels only.

Şunuda hatırlatmak lazım , yüksek hız ve basınca sahip sabotları düz namlu ile atınca ille de namlu yarılır , atıcı yaralanır diye birşey yok tabii ki. Hatta bunun kaliteli bir ithal tüfekte olacağını tahmin etmiyorum , ama ben kendi tüfeğimde dener miyim , hayır denemem. Buna gerek duymam. Diğer hususta smoothbore'dan kazasız atılsa bile sabot kılıfından ayrılmayacağı veya düzgün ayrılmayacağı için zaten atış manasız olacaktır.

Evde bir yerlerde eskiden kalma kesilip çekirdeği çıkartılmış sabotlar vardı , bulabilsem resimlerini çekip yayınlamak istiyorum , o zaman sanıyorum konu daha anlaşılır olacak.

Saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-10-2010, 05:26 PM
Haklısınız Sn. Blacksea, kafamı karıştıran cümle oydu. Düz namlu ile atınca muhakkak ki sabotun artısı olmayacak, yivli şokta da tahminim mermi yolunu biraz daha düzeltecek sadece ama asıl etki için 'fully rifled barrel' kullanmak gerekecek.

Yalnız benim aklımı karıştıran olay, düz namluyla atınca namluya zarar verme riski varsa, yivli şok takınca neden riski yok? (Yivli şokla atılabilen modeller için söylüyorum.) Yivli şok takınca namlunun kalitesi değişmeyecek ki.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-10-2010, 08:32 PM
Sn. syılmaz,

Şu an adı/markası aklıma gelmiyor, fakat yapısı itibariyle (meselâ Rottweil tek kurşunları gibi) pek takla atmayan bazı sabotlu kurşunlar, sabottan ayrıldıktan sonraki çapı sabotsuz tek kurşun çapına göre çok daha az olduğu için azalan hava direnişi dolayısıyla daha az yavaşlıyor ve buna bağlı olarak düşüşleri azaldığı gibi etkili menzili de artıyor.
Meselâ 18mm çapında olan bir tek kurşunun kesiti takriben 254 mm-kare iken 12.7mm çapında bir tek kurşunun kesit alanı 127mm-kare.
Şayet her iki kurşunun da ağırlığı aynı ise ufak çaplının hava direncinden daha az etkileneceği açıktır.
Şayet ufak çaplı olan tek kurşun daha hafif ise, uygun barutların kullanımı* ile çıkış sürati artırılabilir ve enerji süratin karesi olarak büyüdüğüne göre aynı mesafelerdeki vuruş enerjileri de artar.
Aynı mesafelerdeki azalan düşüş miktarını da bir faktör olarak eklediğinizde yivsiz namludan da atılsa, uygun sabotlu tek kurşunların daha randımanlı olacağı aşikârdır.

Saygılar,

alikozanoglu

(*) 36 gramlık saçmalı bir dolunun 1300 fps çıkış hızı yerine 28 gramlık bir dolunun 1500 fps çıkış hızı olabiliyor. Tam ağırlıkları şu an aklımda değil fakat 20 gram civarında ve 1900-2000 fps çıkış hızı olan sabotlu tek kurşunlar var. Bunların enerji rakamlarını da muhtemelen internetten bulmanız kabildir. Fakat yine de takribi olarak 2000 fps çıkış hızlı 20 gramlık kurşunun çıkış enerjisi 1300 fps çıkış hızı olan 36 gramlık kurşuna göre %30-35 daha fazla. A.K.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-10-2010, 09:10 PM (Bu Mesaj 24-10-2010 09:56 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Bilgilendirme için teşekkürler Sn. Ali Kozanoğlu, 'muhakkak ki' sözümü geri alıyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-10-2010, 09:25 PM
Sn alikozanoglu Üstadım ,

Eski PC'me balistik programını indirmiştim Federal'in sitesinden. Programda tüm USA ölçü birimleri metrik sisteme çevrilebiliyordu. Aklımda kaldığı kadarıyla 1900 fpslik sabotlar 21 gr. idi.

Saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-10-2010, 09:51 PM
Sn. blacksea,

Verdiğiniz örneklere çok teşekkür ederim. Sabotlar enteresan balistik sonuçlara sebep oluyor. 1920'lerde '30'larda filân 3000 fps neredeyse ulaşılmaz bir namlu hızı diye tanımlanırken .30-06, .308 gibi fişeklerden atılan sabotlu .22 çap çekirdeklerle 4000 fps dahi geçildi galiba.
Ben maalesef senelerdir doğru dürüst yeni silâh literatürünü takip etmiyorum. Senede bir çıkan Gun Digest yıllığını alıyorum. Onda da sadece makaleleri okuyup gerisini üstün körü bir karıştırıyorum. O sebeple mesajlarımda neredeyse hep genellemeler yaşpıyor ve takribi rakamlar kullanıyorum. Son Gun Digest'te 310 grain civarında 2000 fps süratli bir sabotlu kurşun vardı. Dikkatimi çekti hızı, fakat markasını hatırlayamıyorum ne yazık ki. 310 grain takriben 20 gram. Belki tam 310 değildi. Şimdi sizin bu yazdığınız rakamları da bir yere kaydedip sık sık görmezsem onları da unutacağım. Galiba çocukluktan beri alumimyum sahan, tencerede pişen nesneleri yemek bu unutkanlığa sebep olurmuş.

Saygılar,

alikozanoglu
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-10-2010, 11:02 PM
alikozanoglu Yazdı:Sn. blacksea,

Verdiğiniz örneklere çok teşekkür ederim. Sabotlar enteresan balistik sonuçlara sebep oluyor. 1920'lerde '30'larda filân 3000 fps neredeyse ulaşılmaz bir namlu hızı diye tanımlanırken .30-06, .308 gibi fişeklerden atılan sabotlu .22 çap çekirdeklerle 4000 fps dahi geçildi galiba.
Ben maalesef senelerdir doğru dürüst yeni silâh literatürünü takip etmiyorum. Senede bir çıkan Gun Digest yıllığını alıyorum. Onda da sadece makaleleri okuyup gerisini üstün körü bir karıştırıyorum. O sebeple mesajlarımda neredeyse hep genellemeler yaşpıyor ve takribi rakamlar kullanıyorum. Son Gun Digest'te 310 grain civarında 2000 fps süratli bir sabotlu kurşun vardı. Dikkatimi çekti hızı, fakat markasını hatırlayamıyorum ne yazık ki. 310 grain takriben 20 gram. Belki tam 310 değildi. Şimdi sizin bu yazdığınız rakamları da bir yere kaydedip sık sık görmezsem onları da unutacağım. Galiba çocukluktan beri alumimyum sahan, tencerede pişen nesneleri yemek bu unutkanlığa sebep olurmuş.

Saygılar,

alikozanoglu

Ali Bey in bilgilerini paylasırken bir yandan da unutkanlıgına karsı actıgı savasi izlemek ilgimi cekiyor...Smile Bu arada Ali bey bize gore bulmaca gibi bir tufek cıksada baksak degil mi efendim..En son bir İngiliz seritli cakma tufek cıktı ama sahibi bir daha gozukmedi..
Alıntı Yaparak Cevapla
25-10-2010, 10:25 AM
Sn syılmaz ,

Sabotları fotoğraflayıp , sabitlenmiş olması sebebiyle sizin Tek kurşunlar hakkında herşey topic'ine ekledim.

Saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
25-10-2010, 11:41 AM
Teşekkür ederim Sn. Blacksea. Aşağıda ki ifadem ile ilgili bilginiz yada fikriniz varsa paylaşabilir misiniz?

syılmaz Yazdı:Yalnız benim aklımı karıştıran olay, düz namluyla atınca namluya zarar verme riski varsa, yivli şok takınca neden riski yok? (Yivli şokla atılabilen modeller için söylüyorum.) Yivli şok takınca namlunun kalitesi değişmeyecek ki.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
25-10-2010, 12:49 PM
1450 fps'lik sabotlarda kılıfın ayrılması için rifled choke yeterli oluyordur , ayrılmayı sağlayacak dönme ivmesini verebiliyordur , 1900 fps liklerde ise rifled choke gerekli ivmeyi veremiyordur diye tahmin ediyorum (sadece tahmin).

Namlunun yarılması ise bizim gibi ülkelerde çok eski ve/veya merdiven altı üretim tüfeklerde olmuştur diye düşünüyorum. Kaliteli ve namlu basınç değerleri standartlara uygun bir tüfekte bu olay pek olmaz kanaatindeyim , herhalde USA'da da pek olmamıştır. Bir tanıdığım Bwrowning 2000 y.oto tüfeği ile yıllardır Buckhummer atar , ne kendine ne tüfeğe birşey olmadı (aman yanlış anlaşılma olmasın , olmaması olmayacak anlamına gelmez)

Saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS