Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Av tüfeklerinde şok
Selamlar peki poze lerde mobil şok nasıldı?Aklıma takılıyor mesela üste 3 taktıysak alta 4mü takmalıyız?alta 5 takıp üste3 takabilirmiyiz??

Alıntı

Sn. can_0035. bu tamamen size kalmış bir tercihtir. Üste 3 taktıysanız alta muhakkak 4 takacaksınız diye birşey yok. Avlayacağınız hayvana, kullanacağınız saçmaya, gideceğiniz avlağın şartlarına ve tabii en önemlisi sizin atış sitilinize bağlıdır bu. Avınız hızlı uzaklaşan (örneğin tavşan) bir hayvansa, siz de ilk atıştan sonra ikincisi için biraz nişan zamanına ihtiyaç duyuyorsanız, ikinci atışı yapacağınız namluya daha dar bir şok takmanız makul olur.

Alıntı

Sn.can-0035,şok olayına çok fazla kafayı yormaktan ziyade,ava göre fişek kullanmak prensibini benimserseniz çok daha randımanlı avlar yapabilirsiniz.Üst namluya 4,alt namluya 5 şok takılmış tüfeğinizle bıldırcın,çulluk gibi avlarda markası farketmezSmile9-10 numara saçma hava durumuna göre 28 yada 32 gr fişek,tavşan,keklik gibi avlarda remington yada federal marka 5-7 numara saçma 32 gr.fişek,üveyik avında 24 yada 28 gr 7.5 numara saçma,ördek ve kaz avında ise 1-3 şok,yine hava ısısına bağlı olarak 34-42gr arası 3-5 numaralı kaliteli fişekler kullanırsanız çok randımanlı avlar yapabileceğinizi tecrübeme dayanarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.Saygılar...

Alıntı

Yivli şoklar şu an av bayileri tarafından vede internet üzerinden de rahatlıkla satılıyor, demek ki yasak değil, yasak diye ortalığı bulandırmaya gerek yok. Smile

http://www. hilalav/default.asp?git=9&urun=1707

http://www. hilalav/default.asp?git=9&urun=1706

http://www. hilalav/default.asp?git=9&urun=1705

Ayrıca yivlere dikkat ederseniz, yivlerin dönüş açısı çok az neredeyse düz.

Alıntı

Sn. arkadaşlar,

Takriben 25-30 gram ağırlığında bir çekirdek (sabotlu veya sabotsuz) namlunun ilk 50-60 santim mesafesinde DÖNMEDEN meselâ 400m/sn bir hıza erişmş ise 5-10 santim boyunda bir yivli şok bölümüne geldiğinde o şokun spirinde (galiba reklamı yapılan parça için "1 in 35" denmiş fakat sanıyorum bu 35 inch olabilir) dönmeye başlayabilir mi yoksa bir miktar sıyrılmayla daha yavaş bir devir mi edinir. Evet 100-120 sene evvellerin Paradox filân tüfekleri vardır da bunlar hep sanki biraz hep devamı gelmemiş icatlar gibi düşündürür beni. Bunların yanı sıra ABD'de bir ara (belki halâ) satılan tüm boyu yivli "slug barrel" lar muhakkak tek kurşunu çok daha garantili döndürebiliyordur.
Ayrıca google'dan hızlı bir bakışta bunların $35-50 arası satıldığını görüyorum. Bu tabi perakende fiyatlar. Bunlarda da bakıyorum dışarının
3-5 misline satış sıradan gözüküyor.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn Alikozanoğlu bizdeki satıcılar kazıklanmadan alıcılar da kazık yemeden rahat etmedikleri için gayet normaldir....

Az önce bir arkadaşa tüfek aldık, bayiyle 1.300 liraya anlaşmış tam alacakken bana sordu bende benim bayiye sorayım dedim sordum abi sana 800 dedi biraz daha zorlayınca 700'e anlaştık, ve arkadaş hala diyor acaba bu neden ucuz yoksa onun ayrı bir özelliği mi var diye başımın etini yiyiyor, ona verdiğim cevabı buradan yazmam uygun olmaz ama bir ipucu vereyim siz anlarsınızBig Grin "o pahalı olan tüfek yivli ama namlu içi değil dışı yivli..."Big Grin

Alıntı

Sn. melihaga,

Eeee, "Pahalıdır vardır hikmeti*."
Sanırım bu spiral oluklu namluyu çok iyibir gimmick olarak değerlendirdiler tüm dünyada. Halbuki dövme yivin de tam olarak ne avantajları ne dezavantajları var açık ve detaylı olarak bence halâ tam değerlendirilmedi. Değişen namlu ısılarında filân.
(* Nedense çoğunlukla bu hikmet bazılarının "buna ŞU kadar bastırdım" diyebilme arzusundan geliyor. Halbuki bu da bazılarının 100 metreden gazoz şişesinin ağızından mermi geçirme hikâyeleri kadar gereksiz ve boş.)

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Herkese selam sırasıyla tüm konuları okumaya çalışıyorum ve bu konuda aklıma birşey takıldı.Yivli şokta yiv sayısı örneğin ben 8'li ve 10'lu gördüm,atışa olan etkileri nelerdir.Ayrıca namlunun uzunluğunun yivli şokla atışa etkisi nasıldır.Ülkemizde gerçekten de bu şoklar birkaç misline satılıyor.Yurt dışından temin etmek en iyisi.

Alıntı

Sn. Cnrabt,

Sanırım sabot kullanmak için bu şoklara ilgi duyuyorsunuz. Kişisel tecrübem olmasada, gerçekten bu konuda oldukça deneyimli bazı avcıların yorumlarından okuduğuma göre, yivli şok kullanmak sabot için pek fayda ifade etmiyor. Sabotlar, 'Fully rifled barrel' denilen yivlendirilmiş namluda kullanılmak üzere tasarlanmış. Bu tip namlularında ülkemizde şu an yasal satışı yok maalesef.

Yivli şoklar özellikle çulluk avında, saçmayı kısa mesafede daha çok açması için tercih ediliyor. Paradox namlularda aynı amaçla kullanılıyor.

Alıntı

Teşekkürler sayın syılmaz.Tam olarak dediğiniz gibi yivli şoklara merakımın sebebi.Yivli tüfek merakım,forumu okuyup konunun karmaşıklığı ve malum fiyatlara baktıkça gaz kaçağına sebep oldu bende,acaba en yakın performansı nasıl elde ederim düşüncesiyle araştırmaktayım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi