Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Av tüfeklerinde şok
#1
* Alıntıdır.

Av tüfeklerinin kullanılacağı ava göre istenilen randımanı vermeleri, çaplarına ek olarak, ?şok?larıyla sağlanır. Saçma atmak için yapılmış namluların en ucundaki birkaç santimlik kısmında, bir miktar daralmalarına ?şok? denir (bazı tüfeklerde aynı sonuç namlu çapını önce iyice büyütüp sonra namlunun orijinal çapından daha büyük bir çapa daraltarak sağlanır). Şoklar derecelerine göre saçma huzmesini değişik oranlarda dağıtırlar. Saçmaların bu dağılma şekil ve çapına GRUPMAN denir. Uluslar arası standartlara göre, 36.5 metre mesafede 76 cm çapında bir daireye;

Şoksuz (5 no silndir şok) tüfek, saçmalarının % 40 ını
¼ Şoklu (4 no şok) % 50 sini
½ Şoklu (3 no şok) % 60 ını
¾ Şoklu (2 no şok) % 65 ini
Tam Şoklu (full şok 1 no şok) % 70 ini

isabet ettirir. Yukarıda belirtilen 1 metre çapındaki daire, uçar hedefler için (ister bıldırcın olsun ister kaz veya trap/skeet plakası) belirli bir hedef için ve o hedefin normal vuruluş mesafesinde saçmanın dağılması istenilen ideal çap veya grupmandır Vurulacak hedefe göre seçilen saçma boyu da bu dağılımın sıklığını veya yoğunluğunu tayin eder.

Şoklar ve grupman av tüfeğinin etkili atış mesafesini de etkiler. Şöyle ki, ?Silindir Şok? ile 25 metre mesafede elde edilen 1 metre çaplı daireye vuran %50 saçma yoğunluğu, 4 no Şok? ile 35 metrede, 3 no Şok? ile 45, 2 no Şok? ile 50, 1 no(full) ise 55 metrede elde edilir.

Vurulacak hedefin büyüklüğüne göre saçma seçimi yapıldığında (skeet/trap plakası veya bıldırcın için şoksuz veya 4 no şokla bir tüfekle 8-9 no saçma kaz avı için tam şoklu tüfekle 3-1 no saçma ve arada kalan avlar için de uygun şok ve 7-4 arası saçma boyları seçildiğinde) ideal olarak hedefe 4-6 adet civarında bir saçma miktarı vurur. Bu da ?uygun? mesafede ?uygun? saçma boyu ve düzgün bir atışla hedefin kesin olarak düşürülmesini sağlar, pek yaralı bırakmaz.

Aynı şekilde, 20 numara bir tüfek uzun mesafeli atışlarda (mesela; kaz avında) aynı şoku olan bir 12 numara tüfek kadar etkili olamaz. Bunun yanı sıra, çok yürünecek, ufakça hedeflere hafif dolular atılacak bir avda da hafif bir 20 numara tüfeğin yerini pek başka tüfek alamaz. Namlu şokları aşağıda görülen şok işaretleri veya namlu altında kontrol damgaları yanında verilen çap ölçüleriyle belirtilir. Bazı tüfeklerde ise aşağıdaki işaretler kullanılır:

Şoksuz = Cylinder veya veya 5 no
¼ Şok = Imroved Cylinder veya 4 no
½ Şok = Modified veya 3 no
¾ Şok = Improved Modified veya 2 no
Tam Şok = Full veya 1 no

Şoklarda etkili menzil

5 numara (*****) 17m. 30m.
4 numara (****) 20m. 35m.
3 numara (***) 22m. 40m.
2 numara (**) 25m. 45m.
1 numara (*) 27m. 75m.

1 numaralı şok ile mevcut atış mesafesi aslında maksimum 55 mt. dir. ancak bu şok ile +0 gurubu yani 01 02 03 04 saçma numaralı fişekler atıldığında 75 mt ye kadar menzil oluşur.
 
Alıntı

#2
Hiç bilgi sahibi olmadığım bu konudaki sorularımı mazur göreceğinizi bilerek;
Örneğin elimizdeki 1 no şoklu tüfeğin ucuna yine 1 no şok takılabilir mi..? Etkili menzilimizi ne kadar etkiler acaba..?

Saygılarımla...
 
Alıntı

#3
Sn. Syılmaz,
Yivli mermi atacağımız zaman en ince şoku mu takıyoruz yoksa şoku tamamen mi çıkarıyoruz?
Ben şimdiye kadar en ince şokla atıyordum.
 
Alıntı

#4
Sn. Red Kİt, sorunuzu yanlış anlamadıysam eğer, tüfeğiniz mobil şoklu ise 1 nolu şoku sökerek yerine başka şok takabilirsiniz, sabit şoklu ise şokunu değiştiremezsiniz, sizin sorduğunuz gibi 1 nolu şoka bir daha 1 nolu şok daha takma söz konusu değil.
Etkili menzile gelince,
syılmaz demiş ki:1 numaralı şok ile mevcut atış mesafesi aslında maksimum 55 mt. dir. ancak bu şok ile +0 gurubu yani 01 02 03 04 saçma numaralı fişekler atıldığında 75 mt ye kadar menzil oluşur.
 
Alıntı

#5
actionman demiş ki:Sn. Syılmaz,
Yivli mermi atacağımız zaman en ince şoku mu takıyoruz yoksa şoku tamamen mi çıkarıyoruz?
Ben şimdiye kadar en ince şokla atıyordum.

Sn. Actionman, yivli mermiden kastettiğiniz sanırım tek kurşun, tek kurşunu mobil şoklu bir tüfekte kullanacaksanız 5 çentikli şoku kullanmalısınız.
 
Alıntı

#6
Teşekkürler Sn. syılmaz.
 
Alıntı

#7
[Resim: avk1.jpg]

[Resim: avk2.jpg]
 
Alıntı

#8
syılmaz demiş ki:Sn. Red Kİt, sorunuzu yanlış anlamadıysam eğer, tüfeğiniz mobil şoklu ise 1 nolu şoku sökerek yerine başka şok takabilirsiniz, sabit şoklu ise şokunu değiştiremezsiniz, sizin sorduğunuz gibi 1 nolu şoka bir daha 1 nolu şok daha takma söz konusu değil.
Etkili menzile gelince,
syılmaz demiş ki:1 numaralı şok ile mevcut atış mesafesi aslında maksimum 55 mt. dir. ancak bu şok ile +0 gurubu yani 01 02 03 04 saçma numaralı fişekler atıldığında 75 mt ye kadar menzil oluşur.

Sn.syılmaz...
Evet benim bahsettiğim sabit şoklu bir tüfeğe takılacak fazladan 1 şoktu... Bilgilendirme için teşekkürler...

Saygılarımla...
 
Alıntı

#9
Yivli şok üretimi ve ithalatı şu anki mevzuata göre yasaktır.
 
Alıntı

#10
bluehunter demiş ki:benim merak ettiğim yivli şoklar konusu?

Yivli şoklar ülkemizde yasaklandı. Ancak önceden satılanlara izin var. Hatta bazı av bayilerinde eğer ellerinde varsa halen satılıyor. Ancak sabotlar kullandığında etkili performans alabilirsiniz. Sabotla atıldığında 70 metreye etkili atışlar yapabilirsiniz. Sabotlarında en ucuzu 7 lira gibi bir ücret ödeniyor. Buna değer mi siz karar verin. Tek kurşunla atıldığında ise tek kurşunu yavaşlatabiliyor. Çünkü tek kurşunun üzerindeki yiv-setlere sürtebiliyor.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi