Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JERICHO 941 FB CHROME
29-03-2010, 02:11 PM (Bu Mesaj 29-03-2010 02:21 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : high-66.)
JERICHO 941 FB CHROME
Bir yakınıma ait olan ve ruhsat hakkını kaybettiği için 20 gün kadar önce devir aldığım jericho 941 fb chrome ile ilgili fotolar ve tabanca hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum;

Jericho 941 FB (IMI) modeli olan bu tabanca kople krom kaplamalı, 13 fişek kapasiteli, poligon profilli namlulu, sarmal icra yayılı, kısa sürgüye sahip kompakt bir silah olmasına rağmen ilk kez elime aldığımda tahminimden bayağı ağır bir silah.

Öncelikle görünüşünü ve tetiğinin yumuşaklığını çok beğendiğimi ifade etmeliyim, hedefteki dağılımıda gayet iyi idi.

Geçen hafta bu silahla 40 kadar fişek attım, bu atışlarda 3 kez fişek bittiğinde sürğü geride kilitlenmedi, bir defa atış sonrası boş kovanı tahliye ettikten sonra yeni fişeği sürmesine rağmen sürgü yerine tam oturmadı, bu durumu fark edip el ile sürğüyü yerine otturtup atışa devam ettim.

En ilginç olanı ise bir fişek patlamadı, bir süre bekleyip patlamayan fişeği çıkarttığımda kapsülde iğne izi olmadığını gördüm. Daha sonra bu fişeği tekrar şarjöre yerleştirip atışa normal olarak devam ettim.

Patlamayan fişekle ilgili olarak icra yayının yumuşaklığından kaynaklanan bir problem olduğunu düşünüyorum, daha önce sürgünün yerine oturmadığın fark edip düzeltmiştim, bu atışta da aynı şekilde sürgü yerine oturmadı ve ben bunu fark etmeyerek ateş etmek istediğimde fişek patlamadı. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor. Tabanca 1996 da faturalandırılmış ve bu güne kadar kaç atış yapıldığını bilmiyorum, muhtemelen icra yayı gereğinden fazla yumuşak ve görevini tam olarak yapmıyor. Bu nedenle mevcut icra yayı değişene kadar bu tabanca şimdilik taşınmayı hak etmiyor.

Saygılarımla.

[Resim: grnt172.jpg]

[Resim: grnt173.jpg]

[Resim: grnt176.jpg]

[Resim: grnt175.jpg]

[Resim: grnt178.jpg]

[Resim: grnt177.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 02:32 PM
RE: JERICHO 941 FB CHROME
Resimlerin devamı.

[Resim: grnt160v.jpg]

[Resim: grnt162.jpg]

[Resim: grnt158.jpg]

[Resim: grnt165.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 02:35 PM (Bu Mesaj 29-03-2010 02:36 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ekeke.)
high-66 Yazdı:Geçen hafta bu silahla 40 kadar fişek attım, bu atışlarda 3 kez fişek bittiğinde sürğü geride kilitlenmedi, bir defa atış sonrası boş kovanı tahliye ettikten sonra yeni fişeği sürmesine rağmen sürgü yerine tam oturmadı, bu durumu fark edip el ile sürğüyü yerine otturtup atışa devam ettim.

En ilginç olanı ise bir fişek patlamadı, bir süre bekleyip patlamayan fişeği çıkarttığımda kapsülde iğne izi olmadığını gördüm. Daha sonra bu fişeği tekrar şarjöre yerleştirip atışa normal olarak devam ettim.

Patlamayan fişekle ilgili olarak icra yayının yumuşaklığından kaynaklanan bir problem olduğunu düşünüyorum, daha önce sürgünün yerine oturmadığın fark edip düzeltmiştim, bu atışta da aynı şekilde sürgü yerine oturmadı ve ben bunu fark etmeyerek ateş etmek istediğimde fişek patlamadı. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor. Tabanca 1996 da faturalandırılmış ve bu güne kadar kaç atış yapıldığını bilmiyorum, muhtemelen icra yayı gereğinden fazla yumuşak ve görevini tam olarak yapmıyor. Bu nedenle mevcut icra yayı değişene kadar bu tabanca şimdilik taşınmayı hak etmiyor.

Saygılarımla.
Sniff snifff.... I smell a kaptırmaz production assembly here... Cool

Sn High-66,
Umuyorum en kısa zamanda silahın problemleri çözülür.

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 02:44 PM (Bu Mesaj 29-03-2010 03:08 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : high-66.)
lupus Yazdı:Sn.high-66, silahın ön gövde korkuluğu üzerindeki amblem nedir acaba ?
Bir de sizden ricam oalcak, silahın gövde ve sürgü içerisinin de resimlerini ekleyebilir misiniz ?

Saygılar.

Sn. Lupus öncelikle tetik korkuluğu ön kısmındaki amblemin çift başlı Selçuklu Kartalı olduğunu belirteyim. Silahı ilk aldığımda bende bu amblemin orada ne işi var diye düşündüm ve biraz araştırdım. Bu amblem Huğlu tüfeklerinin üzerindeki amblem ile bire bir aynı. Silahın dosyasını inceleme imkanım olduğu için baktığımda silahın bir ruhsat dönemi Konya'da kaldığını gördüm. Bu kartalda bu süre içerisinde oraya konmuş olacak. (Silah üzerinde güzel durduğunuda ifade etmeliyim.)

Daha detaylı resimleri imkan bulunca fotoğraf makinesi ile çekip paylaşırım şimdilik cep telefonu ile çektiğim resimleri koydum.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 03:00 PM
Sn. Ekeke yukarıda da belirtiğim gibi silah 1996 yılında MKE den faturalandırılmış, o dönem kaptırmaz ve IMI işlişkisi ne düzeyde idi, kaptırmazla bağlantısı olabilirmi bilmiyorum.

Silahın ciddi bir problemi yok, icra yayi değişecek, bu biraz zaman alcak gibi, orjinal yayını bulamazsamda kaptırmazın kompakt modellerinin yayı bu sorunu giderir sanıyorum. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim,saygılarımla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 03:18 PM (Bu Mesaj 29-03-2010 03:25 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Eğer bu silah düşündüğüm silah ise, o kartal bu silaha benim gözümün önünde işlenmişti..Cool Dünya ne kadar küçük...Bir keresinde hazırlıksız yakalandığım bu silahın sesi, zaten önceden de hasarlı olan sol kulağımda hala çınlar...Big Grin Bu silahla ilgili hatırladığım diğer ayrıntılar, Beretta 92 FS, CZ 75, BHP, SIG Sauer P226, Walther P88 Compact gibi silahların delemediği kalınlıktaki ve mesafedeki bir saç levhayı büyük ağabeyi bir F modeli ve Heckler & Koch ' lar ile birlikte delebilen tek silah olması ve 15 m mesafeye kadar inanılmaz derecede iyi vuruş grupları yapılabiliyor olması idi. İlk saydığım silahlardan sadece BHP 5 m kadar mesafeden o levhayı delebilmişti...Cool

Silahın içinin resmini istememin nedeni ise, bu silahın sahibi silahını sattığında, iç yüzeyler IMI ' den çıktığı gibi orijinal siyah renginde idi. Silahın boyası da orijinal IMI kromu idi. Silahın o dönemki sahibi sadece rengi biraz atmış olan sürgü yakalama manevelası, emniyet manevelası, şarjör mandalı, şarjörler ve kabza kapağı vidalarını elden geçirtmişti. Tetik ve horozun da o zaman elden geçirilip, geçirilmediğini kesin olarak hatırlayamıyorum. Kartal amblemi de o zaman Huğlu ' da işlenmişti. Onun dışında silah tamamen orjinal hali ile kullanılıp, muhafaza edilmişti. Ancak resimlerden görebildiğim kadarı sanırım sonradan tekrar krom yaptırılmış veya sadece iç yüzeyleri dış boya rengine uydurulmak için kumlanmış.

Artık icra yayınızın değişme zamanının geldiği konusunda sizinle hemfikirim. Ancak şarjör yaylarının ve horoz yayının da kontrol edilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Yay revizyonunu müteakiben size daha uzun yıllar hizmet verebilecek bir silahınız olduğunu düşünüyorum. Güle güle sadece keyif ve spor amaçlı olarak kullanmanız temennisi ile hayırlı olsun diyorum.

Saygılar.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 03:53 PM (Bu Mesaj 29-03-2010 04:15 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : high-66.)
Sn. Lupus bu silah 2000-2004 yılları arası Konya' da kalmış ve o dönemde bu kartal işlenmiş olabilir. Sizin gördüğünüz silahta bu yıllara denk geliyorsa aynı silah olma ihtimali baya kuvetli. Gövde ve sürgü iç kısımları genel olarak siyah duruyor. Birde bu modelin tetik, horoz ve şarjör mandalı orjinalde siyahmı?

http://www.dorkas.net/full_product.php?prod_id=37252

Buradaki jerichonunkiler siyah, bendeki krom.

En başta da belirtiğim gibi bu silah, yay değişiminden sonra benim için keyifli bir şekilde kullanılıp taşınacak bir silah olur, şu an çekmecemde bekliyor.

Silahın atış dağılımı çok iyi, namlu şahlanması da kullandığım diğer silahlara göre oldukça fazla, sesi sizinde belirtiğiniz gibi rahatsız edici şekilde gür, saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 04:16 PM
high-66 Yazdı:Sn. Lupus bu silah 2000-2004 yılları arası Konya' da kalmış ve o dönemde bu kartal işlenmiş olabilir. Sizin gördüğünüz silahta bu yıllara denk geliyorsa aynı silah olma ihtimali baya kuvetli.
Benim behsettiğim silah da yaklaşık olarak o dönemde buradaydı. Ancak ben ruhsatlandırma tarihini 2001 yılı olarak hatırlıyorum, ancak yanılıyor da olabilirim. Silahın sahibi ile birlikte 2004 veya 2005 'de birer tane Tanfoglio Custom Witness 1911 almıştık, kendisi müteakiben de söz konusu Jericho' yu satmıştı. Kendisi hala Tanfoglio' yu kullanıyor.
high-66 Yazdı:Bir de bu modelin tetik, horoz ve şarjör mandalı orjinalde siyah mı?
Evet, normalde orijinal krom kaplı Jericho'ların tüm ayrı parçaları siyahtır.

Saygılar.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 04:35 PM
Sn Lupus bende tarihleri yaklaşık olarak vermiştim, muhtemelen aynı silah.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
29-03-2010, 05:36 PM (Bu Mesaj 30-03-2010 04:26 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Lupus Hocam, bu silah tahmin ettiğiniz gibi o silahtır.Günler ne çabuk geçiyor,daha dün gibi, Huğlu'da işlettirmiştik bu güzel SELÇUKLU Kartalı'nı.Sayın high-66 hayırlı olsun ,ağır bir silah olmasına rağmen atışı harikadır.Çünkü,bu silah orijinalinde .41 AE ve 9x19 mm kalibre için üretilmiş olup, 941 adı da buradan gelmektedir. Namlu, sürgü ve gövde de .41 AE ve .40 SW kalibreye uygun üretildiği için 9x19 mm bu silahta, .357 magnum kalibre 686 'da .38 SP kalibre mermi atmaya benzer.GÜLE GÜLE İYİ GÜNLERDE KULLANIN.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS