Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 kalibre çifte ile sülün avı
Sn redfin,
Yazınızı bir solukta keyifle okudum.Anlatım diliniz mükemmel ellerinize sağlık.Bence yazmaya devam edin.
Saygılarımla

Alıntı

Sn. Faruk, beğenmenize çok sevindim. Kısmetse, önümüzdeki av sezonunda daha nice maceraları paylaşırız Smile

Sn. Spartan, bu sorunu şimdiye kadar sadece YFS fişeklerinde yaşadım. Federalleri hiç sorunsuz ejekte ediyor. Ama tavsiyeniz üzerine düşük basınçlı fişeklerde de deneyceğim.

Alıntı

redfin demiş ki:Kısmetse, önümüzdeki av sezonunda daha nice maceraları paylaşırız Smile

Hep beraber paylaşacağız, hep beraber. Cool

Alıntı

200 Liralık avlak girişi bence biraz fazla ama çantacı ve köpek için verilen 50 Lira gayet makul. Umarım bu özel avlaklar yaygınlaşır, hemde av çeşidi artar.

Alıntı

Aslinda giriş ücreti 50-75 gibi olsa, vurulan sulun basına para alsalar daha makul olur gibime geliyor. Yoksa 4-5 tane sulunu vuracağım diye telef olmak ayrı, vuruncada ne yapacagım derdi ayrı.

İhtiyacin olduğu kadar vurur, o kadar para verirsin ve cebinede dokunmaz sık sık gidersin. Ama işletenler, "gelenden kapayım 200-250 TL'yi, birdaha ne zaman gelecegi nasıl olsa meçhul" diye düşünüyorlar herhalde.

Saygılar.

Alıntı

Giriş ücreti bencede pahalı ama özel avlak yatırım ve işletme maliyetinin ne olduğunu bilemediğimden kesin yorum yapmayayım yalnız çantacı ve köpek için ödenen 50 Lira bencede makul.

Alıntı

Kara demiş ki:Aslinda giriş ücreti 50-75 gibi olsa, vurulan sulun basına para alsalar daha makul olur gibime geliyor. Yoksa 4-5 tane sulunu vuracağım diye telef olmak ayrı, vuruncada ne yapacagım derdi ayrı.

İhtiyacin olduğu kadar vurur, o kadar para verirsin ve cebinede dokunmaz sık sık gidersin. Ama işletenler, "gelenden kapayım 200-250 TL'yi, birdaha ne zaman gelecegi nasıl olsa meçhul" diye düşünüyorlar herhalde.

Saygılar.

Avlak isminin başında Sarsılmaz yazıyor, o yüzden hiç sorgulamadım bile...Big Grin

Yerli iyidir verin parayı, ne kadar yabancı hayranısınız yaa...Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

20 gauge kullanan arkadaşlara bir kaç sorum var.hangi avda kaç gram fişek kullanıyorsunuz örneğin 1400 rakımlı bir arazide 28 gram kekliğe uygunmudur tavşana kaç gram kullanmalıyız saçma numarası olarak tercihlerini nelerdir hangi marka model fişekler ile avda başarıya ulaştınız.

Alıntı

(19-06-2019, 04:16 PM)Keskin25 demiş ki: 20 gauge kullanan arkadaşlara bir kaç sorum var.hangi avda kaç gram fişek kullanıyorsunuz örneğin 1400 rakımlı bir arazide 28 gram kekliğe uygunmudur tavşana kaç gram kullanmalıyız saçma numarası olarak tercihlerini nelerdir hangi marka model fişekler ile avda başarıya ulaştınız.

Saçma numaraları avlanacak hayvanın büyüklüğüne göre seçilir. Küçük kuşlara (keklik vb) 7, 8 numara, çok küçük kuşlara (bıldırcın) 8, 9 numara kullanılırken; orta boy kuşlara (ördek, sülün) 5, 6; büyüklere (kaz, hindi) 4, 5 numara kullanılabilir. Tavşan avında genelde avcılar 4, 5, 6 numaraları tercih eder. Domuz veya benzeri büyük hayvan avlayanlar tek kurşun seçer. Avda kullanımı yasak olmasaydı şevrotin çeşitleri de kullanılabilirdi. 

Gramajı, hedefe ne kadar miktarda saçma göndermek istediğiniz ile ilgilidir. Tabii ki aynı numara fişekte ağır yük daha daha fazla adette saçma içerdiği için vuruş ihtimalini ve vuruş yoğunluğunu artırarak avı almanıza olumlu etki eder. Fakat ağır fişek, yüksek tepme demektir; aynı barut hakkında daha yavaş saçma hızı demektir. Bunların yarar ve zararlarının avcı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Magnum veya standart fişek kullanılması da, öncelikle tüfeğinizin magnum yükü kabul edip etmemesi ile ilgilidir. Magnum fişek daha uzun menzile ve/veya daha çok saçmayı, daha yüksek süratle gönderebilecektir. Buna karşılık sizi, tüfeğinizi ve de cebinizi daha çok yoracaktır.

Marka model konusuna girmek istemiyorum. (Taraf olduğum) Federal'in en iyi yivsiz fişeği olduğunu düşünüyorum. Paranız çoksa iyi ithal fişekler kullanırsınız, tutukluk yaşama ihtimaliniz azalır, tüfeğiniz daha temiz kalır, avı alma şansınız artar. Bedeli ağır geliyorsa yerli birçok seçenek var; genelde ödediğiniz kadar kalite alırsınız.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
karabasan, Xlll, ErhanG, XXAHMETXX, Keskin25
(20-06-2019, 04:05 PM)harun demiş ki:
(19-06-2019, 04:16 PM)Keskin25 demiş ki: 20 gauge kullanan arkadaşlara bir kaç sorum var.hangi avda kaç gram fişek kullanıyorsunuz örneğin 1400 rakımlı bir arazide 28 gram kekliğe uygunmudur tavşana kaç gram kullanmalıyız saçma numarası olarak tercihlerini nelerdir hangi marka model fişekler ile avda başarıya ulaştınız.

Saçma numaraları avlanacak hayvanın büyüklüğüne göre seçilir. Küçük kuşlara (keklik vb) 7, 8 numara, çok küçük kuşlara (bıldırcın) 8, 9 numara kullanılırken; orta boy kuşlara (ördek, sülün) 5, 6; büyüklere (kaz, hindi) 4, 5 numara kullanılabilir. Tavşan avında genelde avcılar 4, 5, 6 numaraları tercih eder. Domuz veya benzeri büyük hayvan avlayanlar tek kurşun seçer. Avda kullanımı yasak olmasaydı şevrotin çeşitleri de kullanılabilirdi. 

Gramajı, hedefe ne kadar miktarda saçma göndermek istediğiniz ile ilgilidir. Tabii ki aynı numara fişekte ağır yük daha daha fazla adette saçma içerdiği için vuruş ihtimalini ve vuruş yoğunluğunu artırarak avı almanıza olumlu etki eder. Fakat ağır fişek, yüksek tepme demektir; aynı barut hakkında daha yavaş saçma hızı demektir. Bunların yarar ve zararlarının avcı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Magnum veya standart fişek kullanılması da, öncelikle tüfeğinizin magnum yükü kabul edip etmemesi ile ilgilidir. Magnum fişek daha uzun menzile ve/veya daha çok saçmayı, daha yüksek süratle gönderebilecektir. Buna karşılık sizi, tüfeğinizi ve de cebinizi daha çok yoracaktır.

Marka model konusuna girmek istemiyorum. (Taraf olduğum) Federal'in en iyi yivsiz fişeği olduğunu düşünüyorum. Paranız çoksa iyi ithal fişekler kullanırsınız, tutukluk yaşama ihtimaliniz azalır, tüfeğiniz daha temiz kalır, avı alma şansınız artar. Bedeli ağır geliyorsa yerli birçok seçenek var; genelde ödediğiniz kadar kalite alırsınız.

Harun bey teşekkür ederim  verdiğiniz değerli bilgiler için.Forumlarda denk geldi 20 çapta 5 numara ve daha kalın saçmalar iyi grupman vermiyor diye kendim grupman testi yapamadım forumlarda da yapana denk gelmedim sizin bu konuda bir testiniz oldumu.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi