Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çığır açacak silah heyelanda kayboldu
Sayın RADİUS;
Muhtemelen Sn Dr Akdal çok kızacaktır ama. Hoşgörüsüne sığınacağım.
Ha Akdal ha Asilsan ne fark eder.
Yeni bir şey yapmayıp onun bunun tasarımını kopyalayıp, ileri bir adım götürmeyip, yeni buluş, tasarım yapmayıp imalat yapmışsın ne çıkar.
Adam zaten yapmış. İhraç ettiğinde satış fiyatın belli. İlişkiler olmasa kendi ülkende satabileceğin meçhul.
Al birini vur birine.
Saygılar

Alıntı

bskut demiş ki:Yeni bir şey yapmayıp onun bunun tasarımını kopyalayıp, ileri bir adım götürmeyip, yeni buluş, tasarım yapmayıp imalat yapmışsın ne çıkar.

Görüşünüze katılmıyorum Sayın bskut, özellikle silah piyasası için. İyi bir mal üretmek için illâ ki bir buluş ya da yeni bir model yapmaya gerek yoktur. Her ne yapıyorsan iyi ve kaliteli bir ürün yapmak çok daha önemlidir. Bir silahın klonunu da üretebilirsin, iyi bir klon olduğu sürece ayıp ya da utanılacak bir durum yoktur. Hatta aslından daha iyi yapılmış klonlar da vardır. Önce klon yaparak, ar-ge ile uğraşmadan kaliteli silah yapmaya başlarsın; gün gelir kendi modelini geliştirirsin. Emeklemeden koşmaya başlamak zordur.

Alıntı

harun demiş ki:
bskut demiş ki:Yeni bir şey yapmayıp onun bunun tasarımını kopyalayıp, ileri bir adım götürmeyip, yeni buluş, tasarım yapmayıp imalat yapmışsın ne çıkar.

Görüşünüze katılmıyorum Sayın bskut, özellikle silah piyasası için. İyi bir mal üretmek için illâ ki bir buluş ya da yeni bir model yapmaya gerek yoktur. Her ne yapıyorsan iyi ve kaliteli bir ürün yapmak çok daha önemlidir. Bir silahın klonunu da üretebilirsin, iyi bir klon olduğu sürece ayıp ya da utanılacak bir durum yoktur. Hatta aslından daha iyi yapılmış klonlar da vardır. Önce klon yaparak, ar-ge ile uğraşmada kaliteli silah yapmaya başlarsın; gün gelir kendi modelini geliştirirsin. Emeklemeden koşmaya başlamak zordur.
+1000

Alıntı

Sayın harun ve Sayın ashes;
Aşağıdaki linki hatırlatırım size. 1950 lerde yapılmış Nuri Killigil tabancanın yenilikleri hakkındaki yorumlar şahsıma ait değil. Forumumuzun silah bilir saygıdeğer üyelerinin.
Demem Şudur ki 1950---2010 fazla emeklemedik mi??
1950 de adam sistemde yenilik yapıyor. 2010 da silah fabrikası emniyeti kapatılınca patlayan tabanca yapıyor.
Artık yürümeye başlasak fena mı olur.
Bu forumda yerli silah fabrikalarının ABD kalitesini aşamayan ürünlerin nasıl iç pazara sürüldüğünü anlatmıyorlar mı?
Bizler buna mı layığız? Yok canım şaka yapıyorsunuz herhalde.
Gitsin silah tamirhanesinde emekleyip, öğrendikten sonra imalata kalkışsınlar.
Bu millet kobay mı?
Saygılar.

TabancaTufek.com Silah Forum / TABANCALAR / Yarı Otomatik Tabancalar / Diğer Modeller / Nuri Killigil

Alıntı

Sayın Üyeler;
Bir faraziye kurayım:
Zigana emniyet teşkilatına satılıyor mu bilmiyorum. Farz edin satılıyor.
Acil olay anonsu geçti. Bir minibüs polis olay yerine intikal ediyorlar.
İçlerinden biri n'olur n'olmaz silahını kontrol ediyor mermi sürüp emniyete alıyor.
DAAAANNN..
Bir polis şehit. Bir polis bir kamyon vebal altında.
N'olacak "durun silah fabrikatörlerimiz emekliyor" mu diyeceğiz.
Olur mu böyle şey?
Mantar tabancası mı üretiyoruz??
Hepimiz iş yapıyoruz, işte emeklemek olmaz.
İşini adam gibi yaparsın. Meraklıysan ablaların koynunda emeklersin.
Saygılar

Alıntı

Sayın bskut,

Yukarıda yazdıklarınıza katılmıyor değiliz. Bu forum katılıcımlarının yerli üreticilerden en büyük şikayeti kalitedir. Daha elinde numunesi bulunan silahı birebir kopyalayamayan üreticiden, ne tip bir ar-ge çalışması bekleyebiliriz ki? Hele bir önündekinin tıpkısını yapmayı becersin, şimdilik yeni model üretmesi kusur kalsın.

Bu arada; bir şekilde çalışan silah yapmak önemli bir marifet olmasa da, gerçekten kusursuz çalışan, sağlam ve kaliteli silah tasarımı yapmak pek de öyle kolay bir iş değildir.

Alıntı

Sayın harun;
Sn lupus gibi üstadlar varken bana pek laf düşmez ama.
Bir silahta yüksek teknoloji gerektiren temel iki şey vardır.
1-- Malzeme ile ilgili metalurjik çalışma.
2-- Namlu imali.
Gerisi balistik mühendisliği, mekanik tasarım ve torna freze işçiliğidir.
Mekanik tasarım için Amerika'yı yeniden keşfetmeye ihtiyaç duyacak durum pek yok.
Tercihler belli, sorunlar belli, çözümleri belli.
Saygılar

Alıntı

bskut demiş ki:Sayın harun;
Sn lupus gibi üstadlar varken bana pek laf düşmez ama.
Bir silahta yüksek teknoloji gerektiren temel iki şey vardır.
1-- Malzeme ile ilgili metalurjik çalışma.
2-- Namlu imali.
Gerisi balistik mühendisliği, mekanik tasarım ve torna freze işçiliğidir.
Mekanik tasarım için Amerika'yı yeniden keşfetmeye ihtiyaç duyacak durum pek yok.
Tercihler belli, sorunlar belli, çözümleri belli.
Saygılar

Malzeme bilgisi çok zayıf, metalurji yok; balistik mühendisi diye birşey yok... Mekanik tasarım dediğiniz ise aslında en zoru.

Yani elde irmik var, su var; ne şekeri bilen var, ne ateşimiz var, ne doğru dürüst tarifimiz ne de aşçımız... Ama helva yemek istiyoruz. Kısmet...

Alıntı

bskut demiş ki:Sayın RADİUS;
Muhtemelen Sn Dr Akdal çok kızacaktır ama. Hoşgörüsüne sığınacağım.
Ha Akdal ha Asilsan ne fark eder.
Yeni bir şey yapmayıp onun bunun tasarımını kopyalayıp, ileri bir adım götürmeyip, yeni buluş, tasarım yapmayıp imalat yapmışsın ne çıkar.
Adam zaten yapmış. İhraç ettiğinde satış fiyatın belli. İlişkiler olmasa kendi ülkende satabileceğin meçhul.
Al birini vur birine.
Saygılar

Sn. bskut
Bu gün teknoloji üreten büyük Japon markaları (Toyota Sony ve diğerleri) zamanında Amerikan teknolojisini "reverse engineering" denen yöntemle taklit ediyorlardı. Bu yöntemde kendilerinin tasarlıyamayacağı yüksek teknoloji ürünleri alıp sökerek içinde ne var ne yok aynen taklit ederek daha ucuz fiyata satarak para kazanıyorlardı. Yeni sayılabilecek bir markanın araştırma ve geliştirmeye piyasaya çıkar çıkmaz köklü markalar kadar para harcamasını bekliyemeyiz. Ama her ne hikmetse bizim köklü markalarımız da yapabileceği halde AR-GE'ye pek para harcamıyor kopyalamak daha kolaylarına geliyor çünkü.

Alıntı

Sayın Üyeler;
Modern silah meraklısı olan sizler için üzüldüm.
Ne diyeyim. Kolay gelsin. Şansınız bol olsun.
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi