Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mauser C96
Sayın Üyeler;
Aşağıdaki farklı kasalıdan daha önce göreniniz var mı?
[Resim: C96001.jpg]
[Resim: C96002.jpg]
[Resim: C96003.jpg]
Saygılar

Alıntı

Sn.Bskut,
Sanıyorum 1931-1934 USA teslimi modellerden,bir ara bir yerde benimde dikkatimi çekmişti.Emniyet mandalının yeri, Amerikan ekolüne uygun.Tabii yinede üstadlar daha net yorumlayacaktır.

Saygılar

Alıntı

tam otomatik, "Mauser C-96 model 712 - select-fire with removable 20 rd magazine" sanıyorum.

"...
In the 1931-32 Mauser engineers developed two latest versions of the C-96 - models 711 and 712. Main difference of these models was the adoption of the removable box magazines for 10 or 20 rounds. The Model 712 also featured a fire selector mechanism with the fire mode switch on the left side of the frame. Due to the high rate of fire in full auto (1000 rounds/minute) and light barrel, the full auto could be used with any practical effect only for short time and only with shoulder stock attached. These guns were used in limited quantities by German Army in Second World War."

alıntı: http://world.guns.ru/handguns/hg90-e.htm

Alıntı

Sayın bskut,

bu tabancayı nerede gördüğünüzü sorabilir miyim?
O görünen emniyet mandalı değil tekli ve çoklu atış seçim maldalı. Kırmızıyla yazılan "N" harfi ne manaya geliyor bilemiyorum ama "R" harfi reihenfeuer (sırlı atış, ser, atış) manasına geliyor.

Dikkat ettiniz mi şarjörü çıkabiliyor muydu? Seri atış yapabilen bu modelde, diğer C 96 ların aksine, şarjörün çıkabilir olması lazım ancak şarşör mandalını göremedim. Belki şarjörün tabanındadır.

Ayrıca son fotoğrafta büyük "R" harfinin yanında "MACHİNE FEUER" yazıyor ki nu, eğer Almanca ise, yanlış yazılmış. Doğrusu "Maschinefeuer" olacak. Doğal olarak büyük "i" harflerinin üzerinde de nokta olmaması lazım.

Almanya'da normal C96 yı otomatiğe çeviren aparatın satışına denk gelmiştim. Elbette sadece dekorativ amaçlar için satılıyordu ve tabancanıza monte edilmesi yasaktı. Bunu satın alıp 100~110 senelik C96 ya monte etmek isteseniz bile tabancanın gövdesinde delik açmanız gerekeceği için pek de mantıklı bir iş olmaz diye düşünüyorum.

Bir de sanki şarjörün orta kısmına doğru yatayda bir kaynak izi var. Yanılsama da olabilir elbetteki.

Eğer tabanca hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Silahın üzerindeki "NM31" damgasına istinaden yapmış olduğum basit Google araştırmasında şu web sitesine denkgeldim: http://www.digitaltmuseum.no/things/thing/FMU/FMU.064286

Alıntı

İlk defa gördüm,değişik bir şeye benziyor.Yabancı siteden alınma resim galiba.

Alıntı

Eskiden bu kasalıdan bizdede varmış.7.63mm atar derdi dedem.Hemde üç tane imiş.Tabii yasal yollardan olmadığı için ihtilal zamanında devlet silahları toplarken dedemde korkmuş ve silahları teslim etmiş.Rahmetli devlete epey bi katkı bağış yapmış yani :-).

Alıntı

Sanırım bu İspanya'da Royal markası adı altında Beistegui Hermanos (Beistegui Kardeşler) tarafından üretilen Modelo Militar 31 (neden MM31 yerine NM31 yazmışlar bilemeyeceğim, belki de o komik Almanca yazılar gibi bu da sonradan çakmadır).
Sabit şarjör haznesine sahip ve 20 adet fişek alıyor. Seri ve tek tek atış opsiyonu sunuyor. Şarjör yuvası orjinal olabilir yani yukarıda yazdığım gibi kaynak da olabilir ancak orjinal olarak 10 ve 20 kapasiteli MM31'ler İspanya'da üretilmiş.

Şu fotoğrafa bakarsanız: http://www.flickr.com/photos/jaimeochoa/...4831244810

Rheinfeuer yazısını temsil eden "R" harfinin de yere paralel durması gerekirken dik durduğunu farkedebilirsiniz.
Sanırım bu harfller sonradan silahın üzerine çakılmış.

Sayın bskut, rica etsem fotoğrafları nerede çektiğinizi yazabilir misiniz? Yazamazsanız, basitçe "Hayır" diye de cevaplandırabilirsiniz. En azından bu yolun kapalı olduğunu biliriz.
Arayan derviş Mevla'sını da bulurmuş, belasını da Big Grin .

Ben de bu dillemaya kendimce bir çözüm buldum galiba. "N" gibi gözüken ilk harf aslında "M" harfi ve çakma değil.
Rheinfeuer (seriatış) manasına gelen "R" harfinini yeri ve duruş şekli doğru yani çakma değil.

Almanca olması gereken ve neden oraya, kargacık burgacık, yazılmış olduğunu anlamadığım yazılar; çakma! Neden bunları yazmışlar, ben bilemeyeceğim.

[Resim: Azul%20021.jpg]
[Resim: Azul%20007.jpg]
[Resim: Azul%20010.jpg]
Şarjör kasasının ortasında bir çizgi seçilebiliyor. Benim yorumum; eğer bu kasa kaynaksa, bu kaynak fabrikada yapılmış.

Tabancanın tanımı (yukarıdaki fotoğrafları aldığım web siesine göre)

Spanish Super Azul MM31

Caliber 7,63 mm, 20 shot fixed magazine, selective fire

Amma velakin, ayrıntılardaki küçük farklar (orjinal fotoğraflardaki tabaca ile benim yüklemiş olduğum tabanca arasında) benim de dikkati mi çekti. Bunu da şöyle açıklayabilirim, son yüklemiş olduğum fotoğraflardaki tabancayı Astra Firearms üretmiş.
Gezerken bir de bu yazıya rastladım:

Yazıyı alıntıladığım web sitesi:
http://www.americanrifleman.org/articles/spanish-broomhandle-pistols-2/

Alıntı

Youtube ta "Forgotten Weapons " adresiyle videolar yayınlayan bir amerikalı müzayede çalışanı var. Belki forumda bahsedilmiştir ben bulamadım o yüzden yazıyorum .

Kendisi silah satan müzayede salonlarında çalışıyor. Çok da hoş videoları var tavsiye ederim. Çünkü çok az bilinen tabancaların ve diğer ateşli silahların tanıtımını yapıyor.
Videoları youtube ta 55 milyon seyirciye ulaşmış. Daha önce RIA ( Rock Island müzayedecilik) için çalişırken şimdi JJA (james Julia müzayedecilik) için çalışıyor.

Mauser C-96 nın sadece 188 tane üretilmiş 20 fişek kapasiteli modeli hakkında bir video yayınlamış. Bu arada 100 yaşın üzerinde bir tabanca olmasına rağmen yüzeyinin pürüzsüzlüğü oldukça hoş. Bizim yerli üretimlerde pek üzerinde durulmuyor galiba .

Buda internet linki:

http://www.forgottenweapons.com

Bir sorumda olacak. Silahın orjinalliği bozulacak ama eldeki dahili şarjörlü C-96 lara harici şarjör yaptırana hiç denk geldiniz mi ? Mesela 15 belki 20 atımlık .

Selamlar.

Alıntı

Sn musti ;

Kanalı ve kendisini epeyce tanıyoruz öyle ki TC Orman karabinası diye bir tüfeğin olduğunu ondan öğrenmiştik.Türk mavzerinden sonra soğuk duş olmuştu ama ben tarihimizi yabancı kaynaklardan öğrenmeye sonradan alıştım.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=11139

Kendisi silahların tarihine ve kullanımına vakıf olmanın yanı sıra silahların mekaniğini de iyi bilen bir şahsiyettir hatta en son bir videosunu " vis 35 radom " konumda paylaşmıştım.Silahın decocker " horoz salma manivelası " nı nasıl çalıştığını (önceki çözümü ve neden beğenilmediği dahil) güzelce anlatmıştı.

Kıyıda köşede kalmış silahları bulup onların hikayelerini ortaya çıkartmakta çok usta.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi