Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Star 30M / 30PK
07-03-2010, 09:03 PM (Bu Mesaj 09-05-2010 04:26 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Star 30M / 30PK
Star 30M / 30PK modellerinin malzeme ve üretim tekniği hakkında bilgisi olan arkadaşımız var mı? Forumda bu modellerle ilgili herhangi bir yazıya rastlamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-03-2010, 12:02 PM
RE: Star 30M / 30P
Star marka silahlar hakkında bilgisi olan üstadların bu konuda açıklayıcı bilgilerine hala ihtiyacımız var. Bu modellerin üretilip üretilmediğini de bilmiyorum, tek bildiğim İspanyada üretildikleri.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-03-2010, 07:51 PM (Bu Mesaj 18-03-2010 07:54 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : harun.)
Star 30M ve 30PK
Star tabancaların yapımcısı İspanyol Star Bonifacio Echeverria firmasıdır. Firma 1997 yılında faaliyetini durdurmuştur. Söz konusu modellerin hiçbiri üretimde değildir.

Star 30 serisi tabancalar, 1980’lerde ABD Silahlı Kuvvetleri’nin müşterek tabanca ihalesi için geliştirilen Star 28’in ileri versiyonudur. Star 28, Beretta F92’nin kazandığı bu ihalede, yaklaşık her 5 atımda bir tutukluk yapmasıyla ihaleden çekilmek zorunda kalmıştı. Her ne kadar bu olayda önemli ölçüde kullanılan mühimmat sorumlu tutulmuş olsa da, askeri bir tabancanın birçok çeşit mühimmatı sorunsuz kullanabilecek yapıda olmasının gereği de bir gerçektir. Model 28’in Model 30’dan temel farkı tırnak (extractor) yapısındadır.

Star 30 modelleri 1990 yılında üretilmeye başlandı. İspanyol Polisi (30PK), İspanyol Ordusu ve Donanması (30M), İspanyol Hava Kuvvetleri (30PK) yanı sıra Peru Polisi tarafından da kullanıldı. Silah, Starfire adıyla 30MI olarak ABD sivil piyasında da satıldı. Daha büyük ve hassas ayarlı geze sahip olan 30M Target modellerine çok az rastlanır.

[Resim: 30m1.jpg]

9x19 Luger/Parabellum mühimmat kullanan, çift hareketli (double action) Browning High Power tipi mekanizma kullanmaktadır. Silah biraz ağır kabul edilebilir. Çelik olan 30M modelinin boş ağırlığı 1140 gramdır. M (Military) modeli 205 mm toplam uzunluğa ve 119 mm namlu uzunluğuna sahip olup, şarjörü 15 kapasitedir. Hafif alaşım gövdesi olan 30PK (Police) modelinin ağırlığı ise M’den biraz daha azdır.

[Resim: 30m2.jpg]

Silahın kızakları sürgüye çok iyi destek verecek şekilde, CZ75 ve P210 gibi, içten geçme tiptir. Her iki tarafta yer alan ve sürgüye monteli emniyet sadece ateşleme pimini yuvasında geri çekerek horozun iğneye erişimini engeller; silah emniyetteyken tetik ve horoz kilitlenmez. Bu durumda, emniyet açısından uygun olmasa da, silah kuruluyken tetik düşürülebilir. Silahta şarjör emniyeti vardır, şarjör takılı değilken silah ateşlenmez. Tırnak, yapısı itibarıyla aynı zamanda namluda mermi olduğunu gösterir. Standart 30 modellerde silahın arpacığı sabit, gezi dovetail tipidir.

[Resim: draw30m.jpg]

Star 30M güvenilir ve yüksek vuruş hassasiyeti olan bir hizmet silahı olarak değerlendirilmektedir. Kullananlar Model 28 ve 30’ların çok iyi gruplama yaptığı yönünde yorum yapmaktadır. Yorumlardan biri de tetiğin tek hareketli modda oldukça yumuşak olduğudur.

Dezavantajları olarak da, zayıf icra yayı, sürgüye yerleşik emniyet mandalı, oldukça “yumuşak” çelikten yapılmış sürgü ve gövde malzemesi ile şu an oldukça zor bulunan şarjör ve aksesuarlar sayılabilir.

Star tabancalar konusunda bir “fan club” şeklinde çalışan aşağıdaki siteden daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz:

http://star-firearms.com/star/index.shtml
http://www.star-firearms.com/firearms/index.shtml
http://www.star-firearms.com/firearms/gu...ndex.shtml

harun@ctm.com.tr
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-03-2010, 07:56 PM
Sayın Harun, Tekrar ihya ettiniz bizleri efendim. Arasıra karşıma çıkan bu marka ile ilgili bende sormayı düşünüyordum. Emeğiniz için teşekkürler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-03-2010, 09:23 AM
Syn. harun vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim için aydınlatıcı oldu, özellikle de resim bulamamıştım, çok sağolun...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-05-2010, 04:20 PM (Bu Mesaj 09-05-2010 08:23 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
31 PK, 30 M ve 28 M
'' sigforum '' un sahibi ve yöneticisi '' parabellum '' kolleksiyonundan, soldan sağa;

STAR 31 PK, 30 M ve 28 M.

[Resim: 54c9857f.jpg]

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-05-2010, 09:56 AM (Bu Mesaj 10-05-2010 10:44 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : cihan54.)
RE: Star 30M / 30PK
Görünüşleri iyi de nişangah aralığı zaten kısa olan bir modelde, arpacığı neden geriye dogru upuzun yapıp nişangah aralığını dahada kısaltırlar, anlam veremiyorum bir türlü (soldaki tabanca).

''Bazıları silahı öcü olarak görürler. Ne varki, kötüleri silahsızlandırmak güçtür. Onlar silahlı olduğu zaman iyiler silahsız ise, tamamen korumasız kalırlar. Polis, Jandarma, Hukuk, vb. ancak sonradan müdahale edebilirler. Silahsız vatandaşa olan olduktan sonra...''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS