Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EĞİMLİ ATIŞ ve BİR ÇÖZÜM - A.C.I.( Angle Cosine Indicator) A.D.I.( Angle Degree Ind.)
#31
(14-04-2016, 02:49 PM)mam28 demiş ki: Foruma selamlar öncelikle.Cz550 model ve 308 cal tüfeğe monte edilmiş leupold vx6 4x24x52 34mm tüp çaplı dürbün tüfek ile ortalama 20 derecelik eğimli atışlarda mesafe 500 mt ise neler yapmamız gerekecek.Saygılar.

Sn. mam28, tüfeğinize bağlı optiğinizin mesafelere göre klik değerlerini bildiğinizi varsayarak;

20 derecenin cos. değeri 0.93 tür.
Mesafe x cos değeri= atış mesafesi
500 x .93 = 465 metre
Optiğinizi 465 metreye göre atış yapacak şekilde değerlendireceksiniz.

Mermi yolunuzu mesafelere göre hesaplamak için online balistik sitelerinden de faydalanabilirsiniz. Orada yazan bilgileri tam olarak girdiğinizde oluşan tablo işinizi görecektir.

Bu hesaplamalarda fişek marka model bilgileri olmadan ezbere konuşmakta istemem. Öte yandan mermi yolunu değerlerinizi bilmiyorum ama, 500 metrede 1/4 Moa lık bir optikte 4 klik 18.75 cm değerinde oynama yapacaktır.

İyi geceler.
 
Alıntı

#32
Konu eski ama bazı noktalarda düzeltme gereği duyduğum için yazmak istedim. Öncelikle eğimli atışın paralel atışa göre neden farklı hesaplanması gerektiğinden bahsedelim. Bildiğimiz üzere çekirdek namluyu terk ettiği andan itibaren yerçekimine ve atmosferik koşullara(basınç,sıcaklık,nem vs) maruz kalmaktadır. Biz de paralel düzlemde silahımızı sıfırlayıp atış kartımızı paralel(eğimsiz) atışa göre hazırlarız. Bu kart eğimli atışta doğru sonuç vermez ve ekstra hesap yapmamız gerekir.
Peki neden? Aslında eğimli atış yaparken de çekirdek namluyu terk ettiği andan itibaren yerçekimi ve atmosferik koşullara maruz kalmaktadır fakat bir farkla; oda daha düşük yerçekimi kuvveti. Peki nasıl oluyor bu daha düşük yer çekimi kuvveti? Şöyle oluyor; aslında yerçekimi kuvveti değişmiyor, değişen şey çekirdeğimizin yerçekimi kuvvetine maruz kaldığı mesafedir. Yerçekimi kuvveti cisimlere her zaman dünyanın merkezine dik olacak şekilde etki ettiğinden,çekirdeğimiz mesafe ölçer ile ölçtüğümüz eğimli mesafeden daha kısa bir mesafede yerçekimine maruz kalmaktadır.

[Resim: Resim1.jpg]

Bu mesafeyide; ölçülen mesafe X eğim açısının cos değeri şeklinde bulabiliriz. Burda yapılan hata bulduğumuz bu mesafe üzerinden atış kartımıza bakıp düzeltme yapmamızdır.
Örnekle devam etmek istiyorum; 35 derece eğimli, 700 metre mesafede olsun hedefimiz.
Cos35 X 700 = 0,81 X 700=567 metre olarak buluruz ve bu mesafeye göre atış kartımızdan düzeltme yaparsak hedefi ıskalarız. Peki neden? Sebebi şu; bu hesapla biz çekirdeğimizin maruz kalmış olduğu yerçekimi mesafesini bulduk ama çekirdeğimiz atmosfer şartları içinde almış olduğu 700 metrelik bir mesafe söz konusu. 567 metreye göre düzeltme yaparsak 133 metrelik atmosferik şartların etkisini hesaba katmamış dolayısı ile aşağıdan vuruş sağlamış olacağız.
Peki nasıl hesaba katacağız bu 133 metrelik mesafeyi?
Bunun 2 yolu var;
1=> En sağlıklı olanı balistik programlardan faydalanmaktır.

2=>Aşağıdaki resimde görülen tablo.

[Resim: yeni_arka_g_vde_yaz_labilir_2.jpg]

Tablonun kullanımından bahsedeyim kısaca. Soldan sağa olan rakamlar düşümü(moa veya mrad farketmez ikisinede uygun) ifade ediyor,yukarıdan aşağıya olan rakamlar eğim açısını ifade ediyor. Örneğin: Mesafe ölçer ile ölçtünüz mesafeyi;35 derece eğimli 700 metre, herhangi bir hesap yapmadan atış kartınızda bu mesafeye karşılık gelen düşüme baktınız 6 mrad(veya moa fark etmez), tablodan 6 mrad ve 35 derece eğimi çakıştırıp baktınız 4.5 mrad, dürbününüzde bu düzeltmeyi yapıp gönül rahatlığıyla atışınızı yapabilirsiniz.
Diyelim ki 6,3 mrad bizim düşümümüz, yine 6 mrad üzerinden hesaplama yapıp çıkan sonuca 0.3 mrad ekleme yapıyoruz, 4,5 + 0.3=4,8 mrad

Saygılarımla.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, S@riyerli, sezgin63, xxglockxx, sem, heisenberg, acillues, splendes
#33
Bilgilerini bizden esirgemeyen ve eğimli atış konusunda paylaşım yapan tüm üstadlara teşekkür ederim.
İşin bilimsel kısmına yeni ilgisi artmış birisi olarak aklıma takılan soruyu üstadalara sormak istiyorum yivsizlerdeki eğimli atış için yivlilerdeki gibi bir hesaplama yöntemi mevcutmu yada izlememiz gereken yol nedir?
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi