Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EĞİMLİ ATIŞ ve BİR ÇÖZÜM - A.C.I.( Angle Cosine Indicator) A.D.I.( Angle Degree Ind.)
Sn. bezoaribex, cosinüs değer ölçüsüne göre çalışan indikatör hesabı o kadar karışık değil aslında. Referans çizgisi önüne gelen rakam açı değerinin cos. karşılığı. Tanjant cetveli inceleme zahmetinden de kurtarıyor. Kemal beyin o katsayı olarak aldığı 7 rakamını nasıl bulduğu kafa karıştıran. Bu katsayılı formülü yazmasını rica etmiştim.

Cos. değer karşılığı X Mesafe (Metre) = Atış için ayarlanacak mesafe

[Resim: aci1.jpg]

5 derecelik aralıklarla ölçmesi, atışı uzun mesafelerde ne oranda etkiler hesaplamak lazım. Kanaatim dikkate alınacak kadar olmayacağı yönünde.

Farz edelim mesafe 400 metre ve indikatörde 87 değerini okuyoruz. .87, 30 derece açının cos. değeri.

400X.87= 348 metre. Optiğimizi 350 metreye atacak şekilde ayarlıyoruz.

İndikatörünüzü bir başka optiğinizle değerlendirebilirsiniz.

Saygılar...

Alıntı

Benim ilerde avcılık kursundan önce matematik kursuna gitmem gerekecek sanırım.
Forumun performansı yerinde, tüm paylaşımcılara teşekkürler, ağzım açık takip ediyorum.
Saygılar,
TT

Alıntı

turan tactical demiş ki:Benim ilerde avcılık kursundan önce matematik kursuna gitmem gerekecek sanırım.
Forumun performansı yerinde, tüm paylaşımcılara teşekkürler, ağzım açık takip ediyorum.
Saygılar,
TT

+1

350 mt. için Cosinus değeri alıyorsak ben hemen yivliyi satayım. Smile
Çok değerli bilgiler.Emek verip hazırlayanları ve ilave bilgi ekleyen üstadları saygıyla selamlıyorum.

Alıntı

Sn.xlcod3r,
Aslında haklısınız dece aralığının 5'er derece olması çok ta önemli değil. Ama kafaya takmışıyız ya bu işlere, iflah olmuyoruz.
Tüfeği satmayın sn. fallout. Eskiden dik atış yapıyorsak ''at diz kapağına vursun koltuğuna'' derdik. Şimdi nelerle uğraşıyoruz.

Alıntı

Sayın xlcod3r
Sizin ilave ettğiniz şemada bu katsayılar var. 20 derecelik açının alt bölümünde mesafeye göre katsayılar verilmiş. sizin tabloda 7.50 olarak görülüyor.benim tercüme ettğim sayfayı maalesef bulamadım .Alman nişancılarının metodu olarak verilmiş. Dikkat ettim bu rakamlar yuvarlatılmış diye not var yazıda.Sanırım örnekleme olduğu için kolaylık sağlanmış.

4.adım: 20 derece açıda atış mesafesinin 35 metre kısa atış gibi olacağını görür 500- 35 = 465 atışın 465 metreye göre olması gerektiğini bulur.
5.adım: elindeki ikinci balistik karttan 400–500 metreler arasında her çıtın katsayısına bakar bu (7 ) dır. 100/7 = 14 metredir. Buradan 65 metrenin hesabını yapar. 65/14 = 5 klik (bunlar tabiî ki yuvarlatılmış rakamlardır)

Alıntı

Sn. elitemiz, tabloda verilenler katsayı değil, .308 fişek için verilen düzeltme değeri. Mesafeye atış yapacağınız zaman optiğe verilmesi gereken düzeltme MOA sı.

Uzun uzadıya hesaba gerek yok aslında. Yukarıda yazdığım gibi, kaç MOA olduğunu bulup optiğin klik başına verdiği düzeltmeye göre tambura ayarlanır.

Alıntı

Bu aparat yani ( A.D.I.( Angle Degree Ind.) 140,150 dolar civarlarında.. Bunun yanında gene bu fiyat aralığında standart bir mesafe ölçer kullanılmaya kalkılsa ki, buda gerekli olan bir durum. Bu fiyatın toplamıyla Leupold'un TBR sistem (RX-3, RX-4 modeli gibi) bir mesafe ölçer edinmek, bizim gibi standart yivli tüfeklerle avlanan, teke avcıları için sanırım daha akıllıca,ve pratik bir çözüm olur kanısındayım.

Hayatınızın trofesini sırtta dikilmiş olarak gördüğünüz de, bu kadar hesabı yapabilmek oldukça zor olur sanırım
Heleki av arkadaşınız, benim dayı gibi, avı gördüğü anda panik ve heyecanla sürekli size 'at, at' diye direktifler vermeye başlarsa, işiniz oldukça zorlaşır Big Grin
_ Dayı bi saniye..Şimdi iii burda mesafe 450 metre, 7 sayısı cepte, 35 derecelik açının cosinus, tanjant, cotanjant değerine göre iii,...
_Olum ne diyon lann,,patlat şu tekeye!!
_Cotanjant=?
_Teke gitti laan, hayy senin kotanjantının taaa.... Big Grin

Alıntı

Sn. markhor, dayınızı üzmeden de A.C.I yada A.D.I kullanabilirsiniz. Kullandığınız fişeğe göre bir kartex hazırlayarak optiğinizin yanına takabilirsiniz. Mesafeyi ölçüp hedefe baktığınızda oluşan değere göre kartexden optiğe vereceğiniz değeri okuyabilir ve optiğinizi ayarlayabilirsiniz. Bu işlem de 1 dakika bile sürmez. BDC optik kullanıyor olmanız da fark etmez. Önceden hazırlayacağınız kartex ile hangi mesafe ölçüsü ile atacağınıza bakar ve atışınızı yaparsınız.
Leupold R3 kullanmanız işlemi dahada hızlandırır. Hem mesafe, hem açı değerini ve atış mesafesini veriyor bildiğime göre.

Sevgiler...

Alıntı

Sn.Markhor,
Dayınızla olan-olabilecek muhabbeti okuyunca aklıma geldi.
Yer Artvin, teke sırtı dönmek üzere.
''Lan atsana oğlum''
''Attım abi az sonra patlar''
''Nee?''
Teke sırtı döner,gümmm..
''Lan oğlum manyak mısın sen bu nasıl iş, nasıl bir tüfek?''
''Bu böyle abi''
''E o zaman sen de önceden bas tetiğe''
''Onu da denedim abi bu seferde tez patladı''
''Hey Allahım aklıma mukayyet ol ! ''

Aynen yaşandı..

Alıntı

(06-03-2010, 08:57 PM)xlcod3r demiş ki: Sn. markhor, dayınızı üzmeden de A.C.I yada A.D.I kullanabilirsiniz. Kullandığınız fişeğe göre bir kartex hazırlayarak optiğinizin yanına takabilirsiniz. Mesafeyi ölçüp hedefe baktığınızda oluşan değere göre kartexden optiğe vereceğiniz değeri okuyabilir ve optiğinizi ayarlayabilirsiniz. Bu işlem de 1 dakika bile sürmez. BDC optik kullanıyor olmanız da fark etmez. Önceden hazırlayacağınız kartex ile hangi mesafe ölçüsü ile atacağınıza bakar ve atışınızı yaparsınız.
Leupold R3 kullanmanız işlemi dahada hızlandırır. Hem mesafe, hem açı değerini ve atış mesafesini veriyor bildiğime göre.

Sevgiler...

Sn. xlcod3r..

Bahsettiğiniz gibi kullandığım fişeğe göre bi kartex hazırlamak istiyorum.. 308 cal..180 grn. fedarel fişek kullanıyorum. Fps=2570,mesafeyi metre,açı değerinide derece cinsinden, bi eğim tablosu edinmem gerekli..Aslında bu balistik değerlere yakın hazır bi eğim tablosuda işimi görür...BDC optik değil TBR sistemi tercih ediyor ve kullanıyorum, yani çıt hesabına hiç girmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum..

Saygılarımla..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi