Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7.62x51mm NATO – 308 WİN. Farkı
7.62x51mm NATO – 308 WİN. Farkı
Kemal Elitemiz

[Resim: 0e90dc17.jpg]

308 Win, 30–06 SpringField fişeğinin geliştirilmiş versiyonudur. Vuruş gücü ve menzil olarak aynı karakteristik özelliklere sahiptir. Sadece kovan boyu kısaltılmıştır. 30–06 SpringField fişeğinin uzun olması nedeniyle yeni nesil otomatik silahlarda tutukluk yaptığı görülmüştür. NATO nun talebi üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda. 308 Winchester olarak bilinen kurşun geliştirilmiştir. İlk olarak 1957senesinde kullanıma NATO bünyesinde girmiştir. Bu sebepten dolayı, söz konusu mermi. 308 NATO, 7.62mm NATO, ya da 7.62x51mm NATO olarak da bilinmektedir. Çekirdek çapı 7.62mm dir. 30–06 SpringField mermisinin 63mm olan kovan boyu 51mm'ye indirilmiş; kovan hacim kapasitesinde azalma olmaması için kovan çapı yaklaşık 1mm kadar genişletilmiştir. Yani kovan hacmi sabit tutulmak şartıyla boyu kısaltılmış olan fişek görünüm olarak 30–06 SpringField fişeğinden daha kısa ve şişman bir yapıya sahiptir. Ayrıca tüm yivli silah fişeklerinde gaz sızıntısını önlemek için kovan boyunca hafif bir koniklik mevcuttur. Ancak. 308Win fişeğinde söz konusu koniklik kaldırılmış yerine tamamen silindirik yapılı bir kovan tercih edilmiştir. Bu sebepten dolayı. 308Win Fişeğini ateşleyen silahlarda gaz sızıntısını önlemek için silah sürgüsü yataktaki fişeğe ön baskı kuvveti uyguladıktan sonra ateşleme yapar. Genellikle askeri kullanımı olan fişeğin sivil olarak av ve hedef atışlarında kullanımı da mevcuttur. Askeri silahlar olan M1- M60- M1- G3 Gibi askeri tüfekler için üretilen 7.62x51mm NATO mermilerle, av ve spor maksatlı üretilen 308 Win. Mermiler aynı değildir. Her ikisi arasındaki fark yaban tavşanı ile ev tavşanı arasındaki fark gibidir. Bu ancak her iki tip merminin boş kovanlarının yan yana incelenmesi ile anlaşılabilir. Bunun içinde nereye baktığınızı anlamanız gerekir. Askeri mühimmat üreticilerinin kalibreleri: Shop (Military) Gauges
GO - 1,6350"
NOGO - 1,6405"
FIELD - 1,6455" 308 Winchester (SAAMI-Sportingarms And Ammunition Manufactures Instutie) Gauges
Sportif silahlar ve mühimmatı üreticileri enstitüsünün kalibreleri GO - 1,6300"
NOGO - 1,6340"
FIELD - 1,6380" ölçülerindedir.

[Resim: 6d7bed69.png]

Keza boş kovanların askeri ve özel üretimlerin her ikisinin de temelde aynı boyutlarda olduğu görülür. Aralarındaki fark ise dış ölçümlerindedir. Bu fark kovanların kalınlığındadır. Askeri kovanların kalınlığı daha fazladır.
Askeri mühimmatların dolularında en yüksek ortalama basınç, modern basınç gücü ölçme metotları ile 50,000PSI. Olarak ölçülmüştür. Fakat dolular 67.000PSI. Kadar dayanıklıdır. Bu ise geniş bir kullanım imkânı sağlar. Ticari üretimlerde ise azami basınç sınırı her üretici buna uymasa da 62,000PSI.dır.bunların yapılan ölçümlemelerde dayanırlık sınırı 83,000 to 89,000 PSI.
NATO üretimi olan mermilerin alt kenarlarında ve mermi sandıklarının dışında

[Resim: ef6da2cf.png]

Kemal Elitemiz Haziran–2009-Konya

Alıntı

Çok güzel olmuş,teşekkür ederim.
Bu kadar hassas farkların günlük kullanıcılarının silahları ile fark etmesi imkansız gibi birşey.
Tanner tüfeklerin bazı 308 win. modelleri o kadar hassas yataklanmıştır ki sadece .308 win. lapua marka mermilerini kullanabilir.
İlginç olan şey ise aynı kalibre ve çapta olmasına rağmen .308 win. winchester marka mermiler namluda kalmaktadır.
İyiki bu kadar hassas üretime sahip tüfek ve tabancalar ülkemizde çoğunlukta değil.
Düşünsenize Mkek. in kafasına göre getirdiği mermilerle ne eziyetler çekeceğimizi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
derinoz
Sn.İlksurfer, sağolsun Kemal Bey çok emek vermiş, fakat biraz eksik bir derleme yazısı olmuş.

.308 win ve 7.62x51 mm NATO fişeği hayatına T65 kodlu askeri fişek projesi olarak başlamıştır. Ve yukarıdaki yazıda değinildiği gibi .30-06 üzerinde çalışılarak değil, Winchester ve ABD ordusu işbirliği ile .300 Savage fişeği üzerinde çalışılarak ve bu fişek bir miktar uzatılarak geliştirilmiştir. Amaç ise yukarıda belirtildiği gibi ABD ordusunun kullanmakta olduğu .30-06 ' nın yarı otomatik-tam otomatik tüfeklerde yaşattığı veya yaşatabileceği sıkıntılardı.

Zaman içerisinde T65 , T65 E3 kodu ile 7.62x51 mm NATO fişeğine dönüştü.

Winchester ise T65 E3 ' den iki yıl kadar önce T65 projesini baz alarak kendi geliştirdiği .308 win fişeğini piyasa sürdü.

Özetlemek gerekirse, Winchester ve ABD ordusunun birlikte yürüttüğü T65 projesinden, Winchester .308 win ' i, ABD ordusu da 7.62x51 mm NATO ' yu geliştirmiştir.

'' .308 win NATO '' olarak tanımlanan bir fişek ise yoktur.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lenduha, derinoz, EmirArdogan
Dikkatimi çeken bir şey var yazıda.Askeri cephanelerin sivil cephanelere nazaran daha düşük basınç değerlerine sahip olması.
Ters bir durum değilmi bu? Ben tam tersi olarak biliyordum.Karıştırdım mı yoksa?

Alıntı

smith demiş ki:Dikkatimi çeken bir şey var yazıda.Askeri cephanelerin sivil cephanelere nazaran daha düşük basınç değerlerine sahip olması.
Ters bir durum değilmi bu? Ben tam tersi olarak biliyordum.Karıştırdım mı yoksa?
Sn.smith askeri mühimmat daha yoğun atışlar ve daha uzun namlu ömürleri için tasarlanır, askeri tüfek namluları da aynı mantıkla üretilir. Bu nedenle askeri mühimmatın atım yatağı basınç değerlerinin daha düşük olması çok normaldir. Kendi yarı otomatik tüfeğimde de bu basınç farkını şahsen müşahade ettim...
smith demiş ki:Tanner tüfeklerin bazı 308 win. modelleri o kadar hassas yataklanmıştır ki sadece .308 win. lapua marka mermilerini kullanabilir.
Sn.smith bunda yatak kadar önemli olan faktör kovan dip tablası oturma alanı toleranslarıdır. .308 win fişeklerde bu alandaki tolerans da çok daha düşüktür. Daha kalın kovan çeperi olan askeri mühimmat kullanan tüfeklerde bu alandaki toleranslar da daha yüksektir...

Saygılar.

Alıntı

Ben karıştırmışım demek.Smile

Alıntı

Aralarında çap farkı yok deniyor ama;
.308 x 2.54 = 7.82 mm

aralarında 0,20 fark var. Bu fark yeni namlularda belki tolere edilebilir ama her silahta istenen istikrarı sağlayamazsınız.

Alıntı

xlcod3r demiş ki:Aralarında çap farkı yok deniyor ama;
.308 x 2.54 = 7.82 mm

aralarında 0,20 fark var. Bu fark yeni namlularda belki tolere edilebilir ama her silahta istenen istikrarı sağlayamazsınız.

Bu normal bir töleransdır aslında. Çaplar mermi çapları olarak gözüksede namlu fem ağzı çaplarıdır. 9mm namlunun fem ağzı 9mm olmasına rağmen çekirdek 9mm çapından daha büyüktür.
Örnek; 38/200 s&w merminin çekirdeği 9.15 mm dir.
9 mm parabellum çekirdeği 9.02 mm.

Alıntı

(Keza boş kovanların askeri ve özel üretimlerin her ikisinin de temelde aynı boyutlarda olduğu görülür. Aralarındaki fark ise dış ölçümlerindedir. Bu fark kovanların kalınlığındadır. Askeri kovanların kalınlığı daha fazladır.)

Bu bahsi geçen durumun tam tersi olması söz konusu olabilirmi acaba?? Çünkü namluda bunu bizzat şu an denedim, 308 magtech fişeğin, mke'nin 7.62x51 fişek kovan dip tablasından daha geniş olduğunu gözlemledim..

Alıntı

Ben Remington 700 ümde 2 mermiyide kullanıyorum.Basınç farkı bariz fazla.7.62x51 de neredeyse geri tepme hissetmezken 308. de ciddi omuzum acıyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi