Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP resimleri 1
[Resim: image0020bk3.jpg]

[Resim: image014xj8.jpg]

sy.Lupus size merak ettigim bir konuyu sormak istiyorum.daha önceki yazilarinizdan ögrendigime göre bhp lerin yasini bulmak icin seri nosunun önündeki harften faydalanmamiz gerektigini biliyorum.
Hatirlarsaniz icten forumda sizinle ilk tanistigimiz günlerde size özelden t serisi bir bhp resmi göndermistim.yasini sormak icin.silahin üzerinde 5 haneli rakam vardi ve harf falanda yoktu.simdi o silahin cok benzer bir baska resmi ekliyorum.bundada ayni olay var.5 haneli rakam ve harf yok.bu silahin yasini ögrenme imkanimiz varmi aceba??fikri olan arkadaslar varsa bizimle paylasabilirler.
saygilar..

[Resim: hp113ql0.jpg]

Sn.Altunhan, bu silahın seri nosunda herhangi bir tahrifat meydana gelmediyse, bu seri nosuna bakarak, 1954 öncesinde üretilmiş bir silah olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, seri nosu 70.000'e çok yakın, bu nedenle de, 1954 yılından önce,ancak bu yıla çok yakın bir zamanda üretilmiş olma ihtimali çok yüksek. Saygılar.

ama sy lupus silah hicte 50-55 yillik bir silaha benzemiyor.tertemizdi.sadece gövdede biraz cizilme vardi.yukardaki silahin aynisi diyebilirim.manlu falan piril pirildi.hani desemki sahibi iyi bakmis sahibide hic öyle silaha bakan bir tip degil.
birde benim bildigim 1960 dan önce cikan belcika yapimi bhp ler gizli tirnak degilmiydi.ama bu silah normal tirnaga sahip.

Sn.Altunhan, dikkat ederseniz, yazının başına '' seri nosu tahrif edilmemiş ise '' ibaresini koydum. Sadece seri nosuna bakarak, bu silahın üretim yılı 1954'ün hemen öncesi diyebiliriz.
Ancak tırnağın dışarıda olması akla şunu getiriyor; Bu silahdaki kızak ve gövde birbirinin orijinal parçaları değildir. Bunun nedenleri şunlar olabilir;

* Bu silah, seri nosunun ilk kısmı tahrif edilmiş bir '' T Serisi '' olabilir.
T serisi öncesi BHP'lerde, kızak ve gövdede altlı üstlü seri nosu olması lazım. T serisinden itibaren de, kızakları boş, sadece namlu ve gövdeye, ya da sadece gövdeye seri nosu vurulmuş, BHP'ler mevcuttur. Bu silahta, kızakta, kovan fırlatma penceresinin altında seri nosu yok. Bunun anlamı şu olabilir; Ya bu silahdaki gövde ve kızak, aslında aynı silaha ait değildir, yada kızaktaki seri nosu da tamamen silinmiştir, ya da gövdedeki seri nosu tahrif edilmiş bir T serisi BHP'dir.

* Sizin asıl hakkında bilgi almak istediğiniz silahı, özellikle de Türkiye'de gördüyseniz, ruhsatlı bir silah ise, sonradan boya ve revizyondan geçirilmiş, zor alım bir silah olma ihtimali çok yüksektir. Bu tür silahlarda, parçaların seri nolarının birbiri ile uyumlu olmaması çok sık rastlanan bir hadisedir. Yani sağlam bir gövde ile, sağlam bir kızak bir araya getirilip tek bir silah yapılmıştır, satışı müteakiben de boyanmıştır. Seri nolarındaki uyumsuzluğun giderilmesi için de, kızaktaki seri nosu silinmiştir.

* Silah 1954 öncesi yapılmıştır, ancak daha sonra kızakta meydana gelen bir hasar sonrası, daha yeni model bir kızakla, revize edilmiştir. Müteakiben yine boyanmıştır.

Ancak, Türkiye'de gördüğünüz silah için akla en yakın ihtimal, ikinci ihtimaldir. Saygılar.

Aşağıdaki resimde, 1951 yapımı bir BHP görüyorsunuz.
Kızak ve gövdede alt altta yazılmış seri nolarına ve gövdedeki seri nosunun, tetik piminin neresinden başladığına dikkat edin.

[Resim: 1951bhp.jpg]

Aşağıdaki resimdeki BHP, 1954'ün hemen sonrasında yapılmış, 5 adet rakamdan oluşan seri nolu, her şeyi orijinal bir silahdır. Seri nosunun namlu, kızak ve gövdede alt alta yazılı olduğuna dikkat edin. Aynı zamanda, gövdedeki seri nosunun, tetik piminden ne kadar ileride başladığına da dikkat edin.

[Resim: out.php?i=43553_FNHP1954.JPG]

Şimdi de aşağıdaki 69C6060 seri nolu, 1969 üretimi, '' C '' serisi silahın seri nosuna dikkat edin.
Namluda ve kızakta seri nosu yok.
Gövdedeki seri nosunun başlangıç yerine de dikkat edin.
Bunun son iki rakamını silip, '' C '' yi de sıfır yaparsanız, sanırım dün resmini gönderdiğiniz silahın hemen hemen aynısını elde etmiş oluyoruz.

[Resim: out.php?i=43557_p1030006gf0.jpg]

Eğer dünkü fotoğrafı bir yurt dışı siteden aldıysanız, silah sahipleri bazen silahlarının seri nolarının, bazı rakamlarını kamufle ederek verebiliyorlar. Yukarıdaki silahın sahibi, bir foruma silahını orijinal ahşap kabzesi ile, seri nosunu gizleyerek vermişken, bir başka foruma da, yukarıdaki '' aftermarket '' kabze takımı ile, seri nosunu gizlemeden vermiş olabilir.

Sizin sorduğunuz, sadece gövdesinde 5 rakamlı seri nosu olan silah ise, bu formatlardan hiç birisine uymamaktadır. Eğer sizin gördüğünüz silahta, gövde ve kızakta, belki namluda da olabilir, 5 rakamlı seri nosu varsa, eğer bu seri nosu tahrif de edilmemişse, en son 1961 ortalarına ait bir silah olabilir. 1961 yılı üretimi BHP'lerin seri noları >93028'den, <109145'e kadardır. Yani bu yıldan sonra, harf eki olmayan, sadece 5 adet rakamdan müteşekkil seri nosu olması söz konusu değildir. 1962 yılından önce de, orijinal olarak dışarıdan tırnaklı BHP olması mümkün değildir.

Gördüğünüz silah, harf eklentisi olmayan, sadece 5 adet rakamdan müteşekkil seri nolu olup, buna rağmen dışarıdan tırnaklı bir model ise, şimdiye kadar yaptığımız tanımların hiç birisine uymayan, toplama bir silah olabilir.

Saygılar.

yani sonuc olarak geldigimiz yer toplama oldugu.ve bu sonuca uyan bütün silahlarinda toplama olabilecegi.vay be.adama söylesem inanirmi aceba.
beniim yukardaki konuyla ilgili gönderdigim resimi internetten bulmustum.ama belirttigim gibi benim gördügüm silahla hic farki yoktu.sadece hatirladigim fark benim gördügüm bhp nin arkada horozu piminin yanindada 3 haneli bir rakam oldugu (suanda pc de 200 e yakin bhp resmi var.ama hic birinde horoz piminin yaninda numara olan silah yok.bu konuda bilginiz varmi aceba). bütün imalat kodlari ve semboller sizin tarif ettiginiz belcika yapimlarina uyuyor.kizak icindeki sembollerde.ama siz toplamadir diyorsaniz diyecek lafim yok.

birde aklima takilan su; yukarda tarif ettiginiz "C" serisi bhp nin horoz delikli.benim bildigim c serilerinin horozu düz oldugudur.T serilerinin horozu deliklidir.yaniliyormuyum aceba??

Alıntı: bütün imalat kodlari ve semboller sizin tarif ettiginiz belcika yapimlarina uyuyor.kizak icindeki sembollerde.ama siz toplamadir diyorsaniz diyecek lafim yok.

Sn.Altunhan, toplama deyince yanlış anlaşılmasın, bu silahın parçalarının orijinal Belçika yapımı olmadığı anlamına gelmez. Tamamen orijinal iki farklı silahın kızak ve gövdeleri bir araya gelmiş olabilir. Ancak bu silahın Belçika menşeli olmadığı anlamına gelmez.

Alıntı: "C" serisi bhp nin horoz delikli.benim bildigim c serilerinin horozu düz oldugudur.

T serisi öncesi BHP'ler, işçilik ve yüzey tesviyesi konusunda tavan kabul edilir. T serisi ile beraber ayrıntılara dikkatte bir miktar azalma olmakla beraber, askeri ihaleler için üretilenler hariç, T serisinin işçiliği de sınıf olanlar arasındadır. 69C'ler ise, eski yılların BHP işçiliğini andırır düzeyde oldukları için, modern zamanların klasikleri arasında kabul edilir ve iyi durumda olanları, ABD'deki BHP hastaları tarafından inanılmaz paralara satın alınmaktadır.

Delikli horozdan, mahmuzlu horoza geçiş ise, horoz yayının 32 lb ye çıkışı ile beraber olmuştur. C serilerinin ilk formlarında, hala delikli klasik BHP horozunu görmek mümkündür. Ancak 70'lerin başlarından itibaren, horoz yayı ve horoz revize edilmiştir. Şu anda bunun kesin tarihini bilemiyorum, ama öğrenirsem onu da yazarım.

Horoz piminin yanında numaralar konusunda, benim de net bir fikrim yok.
Kontrat veya ihale silahı olup, envanter kodlama amaçlı olarak müşteri tarafından ayrıca numaralandırma bile talep edilmiş olabilir, ama dediğim gibi bu konuda benim de bir bilgim yok.

Saygılar.

tesekkürler sy Lupus,aydinlattiniz..
son bir soru.bhpler hakkinda internet sayfasi veya Türkce kaynak varmi aceba?

http://www.hipowersandhandguns.com/index.html bu siteyi sizde biliyorsunuz.buna benzer bir site mesela.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi