Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yardımcı olun!
                    Arkadaşlar, öncelikle aranıza katılmaktan büyük onur duydum. Sizlere resimlerini göndereceğim silahın modeli, markası, tarihi ve değeri konusunda çok değişik yorumlar yapıldı. Sizin bilgilerinizle aklımda net bir fikir oluşmasını sağlayacağımı düşünüyorum.Çok büyük ihtimalle Belçika mamulü bir Montenegrin Gasser revolver diyen de var Monte Negrin (Karadağ) diyen de. Yardımcı olun lütfen...

Alıntı

Hoş geldiniz.
Tahminimce silahınız karadağlı diye adlandırılan nerde, ne şekilde ve kimin ürettiği genelde belli olmayan, piyasa değeri olmadığı gibi bazı kendini bilmez antikacıların sizden 50 tl ye alıp 1000 tl ye satmaya çalıştıkları güzel korunmuş bir tabanca.
Üzerindeki amblemlere bakıldığında Belçika üretimi olduğunu düşünebilirsiniz ama bunu kesin anlamak için incelemek lazım. Aynı mühürler o devirde alakalı alakasız bir çok silaha vurulmuş.
Her iki şekilde de ister Belçika üretimi ister Karadağlı olsun kalitesi ve dayanımının çok kötü olduğu aşikar.
Tavsiyem bu tarz karadağlı benzeri silahları kullanmamanız yönünde. Her an elinizde parçalanabilrler.

Alıntı

Sanırım bunun da ruhsatında yazmıyor markası.

Alıntı

Evet ben bu konuyu atladım heralde.
Konu sahibi cevap verecek ise bekliyelim aksi halde konuyu sileceğim.

Alıntı

Öncelikle yardımınız için teşekkürler. Ama bu silah için amcam ruhsat çıkarttı. Fakat amcam vefat ettiği için ruhsatın yerini kimse bulamadı. Onun için ben sizden yardım istemiştim.

Alıntı

Aslında bulunduğunuz emniyet müdürlüğüne yada jandarmaya gidip ruhsatın bir örneğini alabilirsiniz.
Amcanın vefat ettikten sonra (başınız sağolsun) 6 ay içinde bu ruhsat yenileme işlemlerini yapmanız lazım.

Alıntı

Hiçbirşey bilmiyormuşum gibi gelecek ama bir soru daha sormak isterim. 6 ayı geçtiyse bu süre bana nasıl bir geri dönüşü olur?

Alıntı

Yasal süre bildiğim kadarıyla 6 ay. Sonrasındaki yasal sürecin nasıl işlediğini bilmiyorum.
Hukuk konusunda bilgili arkadaşlar gün içinde cevaplıyabilirler sorunuzu.

Alıntı

Bildiğim kadarıyla; Ruhsat tarihi bittiikten sonraki 6 ay içinde aynı silaha tekrar kendi adına ruhsat çıkarılabiliyor, 6 ayı geçtikten sonra aynı silaha, kendi adına ruhsat çıkarılamıyor. Hibe etmek ya da bir başkasına devretmek zorunda kalınıyor, saygılar...

Alıntı

Sayın Cihan54,
Silahınızı daha önce de silah forumda görüp yorum yapmıştım. Daha sonra tekrar inceleyip bir dostumdaki Montenegrin ile kıyasladım.
Silahınız kesinlikle bir Montenegrin, türkçesi Karadağ. Montenegro/ Sırbistan kökenli, Gasser Avusturyalı bir silah imalatçısı ki bu silahtan bol miktarda yapmış. Ayni silahın Belçika mamulu de var. Örneğin Rus Nagantı, Bulgar Nagantı, Belçika Nagantı gibi. Silahınız bir antika dolayısıyla kesinlikle kullanmanızı önermem.
Ruhsat işine gelince, antikalar da her 5 yılda yenilenen ruhsata tabi.
Silah miras ise, varis veya varisler silahım merhumun eşyaları arasında yeni bulduklarını beyanla 6 ay sınırını aşabilirler. Ancak hemen varislerin, bir varis lehine feragat belgesi vermesi ve Emniyet Müdürlüğüne veraset ilamını ekliyecekleri bir dilekçe ile ruhsat talebinde bulunması gerekir. Eski ruhsatın bulunması önemli değil. Ancak dosyası nerede ise oraya müracaat etmenin faydası var.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi