Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S&W hakkında sık sorulan sorular
Yiv ve setsiz olabileceğini düşündüğünüz başka silahlar da var mı, merak ettim.
https://tr.pinterest.com/pin/316940892500745318/

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Haritacı1461
Sayın tirendaz

Asıl merak ettiğim olay silindirin içerisinde ateşlenen mermi karşdaki yivli namluya boşluktan nasıl geçiyor idi . Öğrenmek istediğim buydu ,  hala öğrenemedim ve kendi kafamda  bunu sorgularken olaya da direk yiv set meselesinden girmişim . Yiv set olmama ihtimali yok . Ama benim merak ettiğim olayı açıklayan bir şeye de denk gelmediğim için öyle yazdım .

Alıntı

Sn. Haritaci1461,

Silindir kapandığında namlu ile arasında hemen hemen hiç boşluk kalmıyor. Mermi çekirdeğinin konik yapısı sebebiyle mermi yiv ve setlerle kademeli olarak buluşuyor ve normal dönüşüne başlıyor. Normal bir tabancada ne ise burada da aynı. En basit haliyle böyle anlatılabilir sanırım Smile

İlave olarak, forum kuralları gereği abi, gardaş vb. hitap şekli yerine Sayın ile başlayan cümleler kurup sonunda da mesajımızı Saygılarımla diyerek bitiririz. İhtimam göstermenizi rica ederim.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
fbalun, Haritacı1461
Sn. Haritacı1461

Okumadıysanız, forumdaki ''Toplu Tabanca Nasıl Çalışır'' konusunu da inceleyiniz.

Ayrıca ben de bir süre önce internette, toplu tabancalardaki bu silindir boşluğundan oluşan basınç kaybının incelendiği bir konu okumuştum.
Bahsettiğiniz (boşluk) genelde 0.006-0.007 inç olarak ölçülüyor.
Yine bizim forumda da yerli bir toplu tabanca başlığında, Smith Wesson ile yerli tabancanın silindir boşluklarının kıyaslandığı bir konu mevcut, hatta aradaki fark (10 misli) çıkmıştı. Ve hatta yerli silahıyla atış yapan forumdaşımız, suratına kurşun parçacıkları çarptığını yazıyordu. 
Yani üreticimiz ipin ucunu biraz daha kaçırsa, belki de gerçekten dediğiniz gibi çekirdek namluya da girmeyecek?!

Aşağıda okumuş olduğum konudaki tablolardan birini yüklemeye çalışacağım;

Silindir boşlukları, 0.006 inç - 0.001 inç ve boşluksuz (sıfır) olarak modifiye edilmiş ve çeşitli namlu uzunluklarında atış yapıp basınç değerleri test edilmiş. (saniye/feet)
Örneğin 4 inç namlu, 357 mag. 158gr. mühimmat ile, 0.006 inç boşluk ile yapılan atışla, hiç silindir boşluğu olmadan yapılan atış arasında %6 civarı kayıp var. 
Bu ölçümü yapmak için, 1 hafta zaman, işçilik ve 40 bin usd para harcamışlar. 

Not: Kendi bilgim son derece sınırlı olup, burada paylaştığım sadece forumumuzdan ve yabancı forumdan alıntı ve hatırlatmadır.

[Resim: silindir_bo_luk_testleri_357_mag.png]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
fbalun, Gravis_Pro, Haritacı1461, defender45acp, lupus, aslan_polis
(28-12-2016, 08:28 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. Haritaci1461,

Silindir kapandığında namlu ile arasında hemen hemen hiç boşluk kalmıyor. Mermi çekirdeğinin konik yapısı sebebiyle mermi yiv ve setlerle kademeli olarak buluşuyor ve normal dönüşüne başlıyor. Normal bir tabancada ne ise burada da aynı. En basit haliyle böyle anlatılabilir sanırım Smile

İlave olarak, forum kuralları gereği abi, gardaş vb. hitap şekli yerine Sayın ile başlayan cümleler kurup sonunda da mesajımızı Saygılarımla diyerek bitiririz. İhtimam göstermenizi rica ederim.

Saygılarımla.

Sayın Gravis Pro 

Size derdimi anlatamadım Sad    

Abi , gardaş vb şekilde hitap etmemiştim . Hocam , üstadım şeklinde hitap etmiştim lakin madem uygun değil düzelttim .  

Sayın emre76

Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim . Bu soruyu benim aklıma sokan avcı bir tanıdığım idi . Onunla bir araya geldiğim zaman yazınızı okutacağım .  Tekrardan teşekkür ediyorum . 

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi