Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yara Balistigi ve Durdurma Gucu
Sn. Harun,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir konu daha var. Barut hakkı daha yüksek bir mühimmata, tahrip gücünü arttırmak adına modifiye edilmiş bir çekirdek ilave edilirse aynı barut hakkına sahip mühimmata karşı, benim gibi amatör bir kullanıcının bile fark edebileceği penetrasyon (yanlış yazmadım umarım) farkı oluşur mu? Yani kısacası çekirdeğin yapısının, hedefte yüksek bir tahribat oluşturmakta birinci elden bir etkisi var mıdır? Şayet var ise; mermi tipleri içerisinde bir sıralama yaparsak, nasıl bir tablo karşımıza çıkar? Saygılar...

Alıntı

28. mesajda M855 (5.56) merminin yara balistiği konusunda açıklama yapılmış. Merminin hedef üzerinde durdurucu olabilmesi için, vücut içerisinde takla atarak ya da parçalanarak ağır hasar vermesi gereklidir. Bu merminin bazı durumlarda 7 inç (18 cm) ilerlemesine karşın parçalanmadan veya şok oluşturmadan vücudu terk ettiği, bu nedenle de .22LR mühimmatına eşdeğer bir hasar yaratarak, hedefin nisbeten hafif yaralanarak savaşmaya devam edebildiği söyleniyor.

Bu, bizim kuvvetlerimizden de gelen bir şikayetti ve 5.56 mühimmatlı silahlar yerine kimi profesyönellerin 7.62'yi tercih etmesinin nedenidir.

Alıntı

Sn. Harun,

Bahsettiğiniz handikap askerliğim süresince bizzat müşahade ettiğim bir durumdu. JÖAK unsurları içerisinde ki rütbeli personelin tartışmalarını tebesüm ederek izliyordum. O zamanlar pek mana veremiyorduk ve çatışma esnasında birini en azından göğsünden vurmanın yeterli olacağını varsayıyorduk. Gerçi kimseye ateş etmek durumunda kalmadım ama 110 kiloluk yüzbaşının, HK 33 taşıyan 60 kiloluk astsubay çavuşa nasıl takıldığını hala unutamamBig Grin Saygılar...

Alıntı

Kıraç Ata demiş ki:Sn. Harun,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir konu daha var. Barut hakkı daha yüksek bir mühimmata, tahrip gücünü arttırmak adına modifiye edilmiş bir çekirdek ilave edilirse aynı barut hakkına sahip mühimmata karşı, benim gibi amatör bir kullanıcının bile fark edebileceği penetrasyon (yanlış yazmadım umarım) farkı oluşur mu? Yani kısacası çekirdeğin yapısının, hedefte yüksek bir tahribat oluşturmakta birinci elden bir etkisi var mıdır? Şayet var ise; mermi tipleri içerisinde bir sıralama yaparsak, nasıl bir tablo karşımıza çıkar? Saygılar...

Zaten eklediğiniz tüm bu yara balistiği resimleri bu sorunuza cevap bulmaya çalışıyor. Örneğin 29. mesajınızdaki tablo (Big Slow / Med Fast / Small Varmint) Büyük kalibreli Yavaş / Orta kalibreli Hızlı / Küçük kalibreli Hızlı mermilerin yara balistiklerini grafiksel olarak gösteriyor. Diğer tüm eklentilerde de birçok çap, ağırlık ve enerji seviyesindeki mermilerin etkileri var. Artık yorum sizin, beğendiğinizi kullanın. Big Grin

Alıntı

Ancak penetrasyon olarak yazdığınız şeyi doğru mu ifade ettiğinizi bilemedim. Penetrasyon nüfuz demektir, yani merminin derine yol almasını ifade eder. Yukarıdaki M855 konusunda görüldüğü gibi yüksek penetrasyon her zaman istenilen birşey değildir; mermi hedefi az hasarla delip geçebilir. Çok düşük penetrasyon da istenilen bir özellik değildir, o zaman mermi gerekli hasarı verebilecek kadar derine inmez. Bunun bir ortasının bulunması gerekiyor.

Alıntı

Sn.Kıraç Ata, tahrip (deformasyon) yerine sanırım penetrasyon yazmışsınız.

Alıntı

Sn. Harun Beğ,

Tekraren teşekkürlerimi sunuyorum. O vakit bu garip kendi "bilimsel" testlerini yaptıktan sonra acizane kararını verecek. Kum dolu teneke, kavun-karpuz, kalas, su bidonu gibi araçların bulunduğu bir laboratuar ortamında, yani ilk bulduğum meskun mahal dışı herhangi bir yerde bulabildiğim kadar farklı çapta ki mühimmatla atış yapar, fotoğraflar ve sizlerle de paylaşırım İnşa'Allah... Big Grin Saygılar...

Sn. Turan Tactical,

Ben fakirin cahilliğini belki de en iyi siz biliyorsunuz. O yüzden kimseye çaktırmadan MSN üzerinden ulaşın ki; böyle rezil olmayalım. Big Grin Ayrıca bu belayı başıma siz sardınız. Ben domdomdan daha güçlü fişeng olduğunu bile bilmez idim. Smile

Alıntı

Eğer mideniz kaldırırsa elimde yara balistiği, terminal balistik gibi konularda yazılmış derlenmiş fotoğraflı yazılar mevcut.
Yazıları fotoğrafları gördükten sonra bunlar sende ne arıyor diyip beni dışlamayacaksanız hafiften yükleyeyim yazıları.
Gerçekten çok kötü yaralanmaları gösteriyor.

Alıntı

Sn. Smith,

Askerde okuduğum bir kaç otopsi raporu, morgta bizzat şahit olduğum bir otopsi, yakınlarımın cenazeleri ve internet üzerinde gördüğüm fotoğraflar haricinde kapsamlı bir bilgi birikimim yok. Şayet arkadaşlar arasında rahatsız olan olmazsa ben görmek isterim. Ya da bana elektronik posta yolu ile ulaştırabilme zahmetine girerseniz, memnuniyetle beklerim. Saygılar...

Alıntı

İlk dosya 22 kalibre, ikinci sosya tabancalar ile alakalı.
Beğenirseniz bahsettiğim gibi mideniz kaldırırsa devam edebilirim.
Merak ettiğiniz çoğu soru görüntülü olarak mevcut.

Eklenti Dosyaları
.pdf   3577ch8.pdf (Boyut: 1.41 MB / İndirilme: 232)
.pdf   3577ch9.pdf (Boyut: 1.59 MB / İndirilme: 178)

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi