Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yara Balistigi ve Durdurma Gucu
lupus demiş ki:
sandeman demiş ki:Elinize sağlık,faydalı pek çok bilgiye sahip bir paylaşım. Kalibre kıyaslaması konusunda da insanı düşünceye sevkediyor. Yine en iyisi JHP kullanmak sanırım.
Sn.sandeman, Amerikonyalı küffar taifesinin bu konuda çok güzel bir sözü var ;

'' A 9 mm JHP may expand, but a .45 FMJ will never shrink ! ''
'' 9 mm bir JHP belki açılıp genişleyebilir, ama .45 ACP FMJ asla çekip, büzülmez ! ''

Doğru söze ne denir efendim. Ve fakat yeni yeni yerli modellerin üretilmeye başlandığı ve halihazırda da popüler bir kalibre olduğu halde yurdumuz için 45 kalibreye şöyle de denebilir: Şarjördeki 9x19, çizelgedeki 45 kalibreden iyidir.

Alıntı

sandeman demiş ki:Şarjördeki 9x19, çizelgedeki 45 kalibreden iyidir.
Big Grin Big Grin Big Grin
Yani...

Alıntı

Bazıları 45 cal. İcin sarjorde az mermi taşınıyor, ben iki katı miktarda mermiyi taşımayı tercih ederim derler.

Buna cevaben verilecek istatistiki bir soz vardır,
"İlk 3 mermide vuramiyorsan, ondan sonrakilerle zaten vuramazsin."

Saygılar...

Alıntı

Geçen gün bazı arkadaşların aldığı yeni silahlarına MKEK içersinde dahi .45 ACP fişek bulamadığı bir gerçek. Hal böyle olunca 9 mm ister istemez 1. tercihimiz olmalı diye düşünüyorum. Benim tabancam şu anda yok , ileride alacak olursam bu sebepten 9 mm parabellum kalibrede fişek kullanan bir silah ilk tercihim olacak.

Alıntı

lupus demiş ki:Tabii bunun yanında alternatif yaklaşımlar da mevcut. Örneğin;

115 + 115 = 230 ...Big Grin

Eşref vaktine denk gelmeyince olmuyor efendim. Sabahtan beri düşünüyorum,hala çözemedim Smile

Alıntı

Grain degerleri olsa gerek sn.sandeman. Smile

Alıntı

Emeğiniz takdire şayan. Teşekkürler. Hazır online iken bu yazının kaynağınıda yazabilirseniz çok sevinirim.

Alıntı

Alıntı: 1. G3 piyade tüfeğinde kullanılan 7.62 NATO mermisi 830 m/s hızla hedefe ulaştıktan 18 santim sonra takla atmaya başlayınca şok dalgasıyla beraber korkunç enerjisini vücuda transfer eder. Böyle bir mermi adamın ayaklarını yerden kesip onu birkaç metre geriye fırlatır ve yarattığı geçici boşluk dokuları yırtıp, parçalar.
2. Aslında bir mermi insan üstünde en fazla hızla atılan bir tenis topu kadar etki yaratır. Özellikle filmlerde gördüğümüz ve kişinin bir ya da iki mermiyi vücuduna yediği an yere düşüp bayılması tamamen gerçek dışı. Normalde, vücuduna mermi yiyen bir insan ilk anda hiçbir tepki göstermez.
2. maddenin doğru olduğuna inanıyorum, kaynak göstererek konuşacak herkesle tartışmaktan mutluluk duyarım.
Saygılarımla.

Alıntı

Aşağıdaki videodaki hanımefendinin görüşleri dinlemeye değer, açıkçası tüm videolarındaki görüşleri ve tecrübeleri dinlemeye değer, bilinçli ve kanunlara saygılı sivil bir kullanıcının bilmesi gereken tüm teorik ve pratik bilgi birikimine sahip...Cool

'' There is no magic bullet ! ''

'' I must caution everyone though not to get too comfortable or put too much faith in any kind of equipment whether it be a gun or a caliber for that matter ! ''

'' Defensive Makeup Priorities:
1. Mindset,
2. Tactics,
3. Skills and training,
4. Equipment. ''

'' Getting caught up in your stopping power or knock-down power debates only puts unreasonable expectations on cartridges ! ''

'' There is no ultimate handgun caliber, it simply doesn't exist ! ''

Alıntı

Eksik bildiğimiz şeyleri tamamlar nitelikte bir yazı olmuş, paylaşımınız için teşekkürler Sn.Kara

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi