Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz / P8 serisi
#1
Bu silah hakkında deneyim ve bilgileri olan sevgili forum üyeleri' nin bilgi ve deneyimlerini bu başlık altında paylaşmaları dileğiyle.
 
Alıntı

#2
Arkadaşlar forumda Sarsılmaz P8 S modeli satışa konuldu.
Orada sorsam konuyu iç ederim diye çekindim. Sürgü üzerinde delikler var bunu bazı yerli üretimlerde görüyoruz. Bir şekilde herhangi bir sebep ile düşünülmüş yapılmış.

Ancak namlu üzerinde bir delik gördüm. Cehlimi mazur görerek bilgisini paylaşmak isteyen forumdaşlarımı severek dinlerim. Namluda delik olmasınıanlayamadım. Kullanım/tasarım amacı nedir? Ne gibi bir yarar hedeflenmiştir?

Saygılarımla.
 
Alıntı

#3
Sn turkmenoglu silahı satışa koyan benim,alırken bilgi veren arkadaş geri tepmeyi azaltmak maksadıyla o deliklerin yapıldığını söylemişti ne kadar faydalı olduğunu tam olarak söyleyemem ama ,bir güvenlik görevlisi arkadaşımın ziganasından daha az geri teptiğini arkadaşım kullanınca söyledi, bu silahtan çıkan ses de oldukça fazla terreddütte bırakmadan ben silah sesiyim diyor.
Saygılarımla
 
Alıntı

#4
Efendim kısaca kompensatör denilen hadise budur. Üst kapaktaki delikler, namludaki deliklerin karşılığına açılır ki atılan gaz silahın içine dolmadan tahliye edilsin. Ancak özellikle yerliler bu konuda tam bir fecaat. Ya kompensatör deliklerinin açıları ters oluyor yada üst kapaktaki delikler namludakileri karşılamadığından silahın içi berbat bir hal alıyor. Glock C modelleri yine bir nebze de, yerlileri atış sonrası temizlemek ek meşgale.Kompensatör için Sn.Faust'un yazmış olduğu bir yazı..

(15-10-2010, 03:44 PM)faust demiş ki: GLOCK 19 "C" FİYASKOSU

(Bu konu forumda daha önce açılmıştır ancak başlık anket bölümüne eklendiği için Glock bölümünde yeniden açıyorum)

UYARI: Bu yazıda glock 19 C ve genel olarak "C" karşıtı subjektif görüşlerimi bildirecek olup maksadımın resmen ANTİ-C propagandası yapmak olduğunu en baştan belirtirim. Neden mi? Çünkü "Compensator" özelliğinin işlevsellikten uzak, sadece janjanla, civcivle paketlenmiş bir para tuzağı olduğuna inanıyorum. Silahı hobi olarak sevenlerin bu tuzağa düşmemesini, beline silahı takıp gösteriş yapan magandalarınsa bu silahı satın alarak "C" siz Glockların fiyatını düşürmesini istiyorum.

Bir arkadaşımla MKE 'den aynı partide gelen glock 19 lardan satın almak üzere İstanbul'dan Ankaraya doğru yola çıktık. Ancak arkadaşım G19C ye kafayı takmışken bende asla kompansatörlü bir Glock almamaya kararlıydım. (Öyle ki eğer biz yoldayken MKE ' de Glock' un kompansatörsüz modelleri tükenecek olsaydı hiç glock almamaya dolayısıyla hiç tabanca almamaya yemin etmiştim. )

Ankara yolunda aklın ve mantığın sınırları dahilinde arkadaşımı C den vazgeçirmek için her yolu denedim. O sıralar sadece teorik düzeyde kalan argümanlarım şöyleydi:

1) Merminin namlu çıkış hızında en az 10m/sn lik bir kayıp olduğu ve
E(kinetik)= 0.5 X (m) (v^2) olduğu.

2) Namluda ve sürgüde açılan bu civcivli deliklerle parçaların dayanıklılığında -az yada çok- bir kayıp yaşanacak olması ve kısalan namlu ömrü.

3) Namlu ve sürgüde kir tutacak ekstra delikler. Uzayan temizlik/bakım süresi.

4) Namlunun üstünden fışkıracak alev ve barut gazlarının yaratacağı ciddi sıkıntılar: a)Karanlıkta yaratacağı geçici körlük. b)Yüze yakın ve namlu havaya doğru ateş edilmesi halinde yaratacağı kalıcı körlük! (Örneğin: Bir vahşi hayvanla boğuşurken kaza ile veya isteyerek bu anlamsız pozisyonda tabanca ateşlenebilir.) c) Zararlı barut gazlarının solunması. (Evet sigaradan çok daha az zararlıdır ama ne gerek var?) d) Dar alanlarda yapılacak atışlarda partiküllerin göze kaçma riski. (Örneğin: Arabanızda veya asansör gibi çok dar bir alanda zor durumda kaldınız. Gözlük takmıyorsanız ve heleki uygunsuz bir pozisyonda silahınızı ateşliyorsanız bu risk cidden var.)

5) Ses şiddetinde yaşanacak bariz artış ve silahın asla bir susturucu ile kullanılamayacak olması. (Kiralık katil değilim ama insan sadece zevkten ve meraktan kendi susturucusunu tasarlayıp tabancasında denemek isteyebilir.)

6) Bu kompansatörün 9x19 fişekte pratik bir fark yaratmayacak olduğu gerçeği. (Matematiksel olarak da açıklanabilir: Manuel verilerine göre yaklaşık enerji kaybı hesaplanırsa; % ENERJİ KAYBI = 100 - (340(ms) ^2 / 350(ms) ^2 X 100) = %5.6 (!) Bu kaybın büyük kısmının deliklerden fışkıran gaz basıncı ve ısı olduğunu kabul ederek ve ısıl kaybı düşerek kalan gaz basıncından ortogonal eksendeki itiş kuvveti hesaplanır. -Ancak geriye kalan bu gaz basıncının da termodinamiğin 2. yasası -yani entropi- sebebiyle tamamının ters itiş kuvvetine dönüşmeyecek olduğuda hesaba katılmalıdır.) Sonuçta 9x19 düzeyinde zaten pek şahlanmayan, kontrolü kolay bir tabanca olan Glock için bu kompanzasyonun pek anlamlı olmadığı matematiksel açıdan da ispatlanabilir.

Sonuç olarak -ve tabii olarak- tüm bu argümanlarım arkadaşımın üzerinde hiç bir etki yaratmadı. (Bu gibi durumlarda aklıma hep John Carpenter' ın "They Live" filmindeki meşhur dövüş sahnesi gelirSmile

Yolcuğumuzu tamamladık ve Ankaraya vardık. MKE ye gidildi. Ben 2440 usd ödeyerek Glock 19 'uma kavuştum. Arkadaşım ise GLOCK 19C sine kavuştu. (Ancak benim ödediğimden hatrı sayılır bir miktar daha fazla ödeyerek!!!) Ambardan tabancalarımızı aldığımız gibi ilk deneme için amcamın çiftliğinin yolunu tuttuk.

Ne oldu dersiniz?

Benim G19 la yaptığı atışlarda kendi G19C si ile topladığı grupmanların aynısını topladı. (İyi bir atcıdır kendisi) Yukarıda saydığım dezavantajlarda yanına kar kaldı. Smile

Haa şimdi ne olacak: Lanet MKE de GLOCK lar tükenince pek janjanlı ve civcivli G19c sini bir kıroya astronomik bir fiyattan (5000 usd gibi) satacak. O paranın bir kısmıyla bir sonraki partiden "gerçek bir Glock" satın alacak ve yaptığı rant üzerinden uzun zamandır planladığı tatilini finanse edecek...vs.

SON SÖZ: Eğer gerçek bir silah meraklısı iseniz ve silahların bir rant aracı olmasına karşı iseniz lütfen GLOCK 19 C almadan önce son bir kez daha düşününüz diyorum!

NOT: Avrupa ve ABD de GLOCK' un elinde patlamış "C" modelleri ne ironiktir ki Türkiye' de peynir ekmek gibi satıllıyor. Yazık çok yazık...

DİP NOT: 650 usd lik bir Glock' u ya da 850 usd lik bir Sig Sauer p226 yı, yada genel olarak: insan eli değmeden üretim bandından çıkmış sıradan bir hizmet tabancasını yatırım olarak gören zihniyetin ............ diyorum.

Bu yazımda kimseyi bireysel olarak hedef almadığımı, sadece subjektif görüşlerimi biraz katı bir dille ifade etmeye çalıştığımı tekrar belirtirim.

 
Alıntı

#5
Sn yakuzz, namludaki o delik resimde göreceğiniz gibi silahtaki deliği tam karşılıyor, silahın içindeki hafif is de çıkan gazdan kaynaklanıyor olsa gerek.Yukardaki alıntıyı okudum yukarıya dogru yapılan atışlarda emin olun öyle yüze gelen gaz falan olmuyor, ama şu doğru ki ses olayı oldukça fazla, hiç akşam atış yapmadım ama mutlaka bir ateş çıkıyordur..Kirlenme konusuna gelince de, aynı anda yaklaşık aynı atış sayısı kadar atışdan sonra amcamın Beretta' sından çok dafa fazla kirlendiğini söyleyemem, çünkü atışlardan sonra söküp temizledik. Yanlız resimde gördüğünüz is lekesini malesef çıkartamadım, o da gerekli malzemem olmadığından...

Saygılar[Resim: fuy6s.jpg]
 
Alıntı

#6
Sn Mrt1, Sn Yakuzz teşekkür ederim bilgiler için;

Saygılarımla.
 
Alıntı

#7
Sarsılmaz P8 L hakkında bilgisi olanlar lütfen yardım edin. Bu silah nasıldır ?
 
Alıntı

#8
Bakınız


 
Alıntı

#9
aslında tamda aradıgım özelliklerde bir tabanca . namlu uzunluğu ve gez arpacık arası mesafesi ile tamda bana hitap eden bir tabanca.
ama o sürgü üzerindeki delikler vede namludaki delikler benim için aşılması çok büyük handikaplar

hadi sürgüdeki delikler silah soğutma açısından bi mantıklı açıklaması vardır
peki bu namludaki delikler nedendir vede neye faydası vardır hadi bi faydası var diyelim peki dezavantajlarının önüne geçermi o faydalar

çekirdeğin ulaşacagı menzili kısaltmazmı o delikler , o deliklerden alev yada ateş cıngısı çıkmazmı
tesirini düşürmezmi
aklımda bir sürü soru işareti o deliklere karşı
 
Alıntı

#10
Sn.cc_cihan , bu delikli yerli tabanca modellerinden bir çok arkadaşımda var.Mutlaka her tasarımın kendince bazı özellikleri vardır.Bu modelleri tercih eden arkadaşlarımın tamamının ilk tabancalarıydı.Tercihlerinin nedenini sorduğumda hepsi görsellikle açıklamaya çalıştılar.Hatta birbirlerinden görüp almışlar.İnanın size temizlik külfetinden başka bir şey sunmayacaktır.
Saygılar.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi