Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger
[Resim: photo00591.jpg]

[Resim: photo00601.jpg]

[Resim: photo00611.jpg]

Alıntı

[Resim: photo00621.jpg]

[Resim: photo00631.jpg]

[Resim: photo00641.jpg]

Alıntı

[Resim: photo00651.jpg]

[Resim: photo00661.jpg]

[Resim: photo00671.jpg]

Alıntı

[Resim: 3_2.jpg]

Alıntı

Bu Luger bir arkadaşıma ait.Gece florasan ışığında cep telefonunda çekilen resimler.Tamamen orjinal bir parça.Silahın bütün parçalarında aynı sayı mührü vurulmuş.Birlikte epey atış yaptık bu silahla ve hepsi isabetli atışlardı yalnız arada mermi dikiyor sarjörden olabilir veya mermi seçiyor olabilir.MKE mermileriydi hepsi.Silahtaki osmanlıca yazılar dikkat çekiyor.Yalnız bir tarafta t 3066 sanırım seri numarasıdır, resimde once numara sonra yazı ile devam edilen bölümdeki sayı 1314 yazıyı tercüme edemedim.1314 hicri takvime göre ise miladi olarak 1896/1897 yıllarına tekabül ediyor.Yaptığım araştırmada ise bu yıllarda üretimin yeni başladığı ve genelde 7.65 olduğu idi.Bu Luger ise 9.19 mm. kullanıyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirmi.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Merhaba..
bu silahtan ben de iki tane var.
babamdan yadigar.
sıkıştım birini satacağım diye mail attım ama ilgilenen olmadı.
üstelik taşıma ruhsatlı.
bedava da verecek halim yoktu.
öyle mermi seçme tutukluk yapma vs. hastalığı yoktur.
herşeyiyle orjinal ve çok bakımlı.

Alıntı

Sn.VICE, sizin de belirttiğiniz gibi, 9x19 mm modeller 1902 yılından itibaren piyasaya çıktı.

Osmanlılara kayıtlı ilk sipariş 1908 ' de geçilmiş.
Bu silahlarda # 4 tt # , Osmanlıca yazılar ve DWM işaretleri mevcuttur.
Bu silahlar da 9x19 mm kalibrededir.
Aynı seriden Almanya, Finlandiya ve İran da silah almıştır.

Sizin gönderdiğiniz resmin sol yanındaki # U ve ayrı taç # DWM / Mauser modellerinde kullanılmıştır.
Sağ yandaki işaretin altında bir # M # harfi olsa, donanma onay kodlarına çok benziyor.
Ancak bu kodları diğer ticari ve ihale silahlarına da vurdukları vaki olduğundan, kesin konuşmak zor.
Ayrı parçalarda seri nosunun son iki rakamı olur ve o rakamlar da # 47 #.
Yani silahın seri nosunun son iki rakamı # 66 # değil, # 47 # olmalı.

Silahın üst kısmının resimlerini,
Son iki rakamı 47 olan seri nosunun tamamını,
Osmanlıca yazının tam ve doğru bir tercümesini görmeden, silah hakkında kesin bir yargıya varmak çok zor.
Ancak orijinal ve çalışır bir halde olması gerçekten harika.
Paylaşım için teşekkürler.

Saygılar.

Alıntı

Sn.VICE resimdeki luger 1934 yıllarda İran Devlt. için mauser firması tarafından imal edilmiş silahlardandır.Yurt dışında persian luger yurdumuzda acem barabellisi olarak bilinir.Üstündeki yazılar osmanlıca değil farscadır.Farsca daki arap rakamları ve harfleri ecdadın kulandığı arap elifbasından biraz farklıdır kanımca tercümede o yanlışa düşmüşsünüz.Bu modellerin Emn.işl.umm. mdrl. de yazanlar dahil olmak üzere kusursuz çalışanını bulmak zordur.MKEK deki 2007 den sonra imal edilen fişeklerle tutukluk yapmadan hele hele vasat bir şarjör ile tutulmadan çalışanını ben pek görmedim.Syglr.slmlr.

Alıntı

catalyst demiş ki:bedava da verecek halim yoktu.

sn catalyst sanırım fiyatı yüzünden ilgilenen çıkmadı forumumuzdan
saygılarımla

Alıntı

Sn catalyst resimleri tarafınızdan yayınlanmadı.İş yerinizden evinize dönmenizi bekliyorum Big Grin şaka bir yana... hiç bir makaralı müşterisi görmeden incelemeden kolayına bu silahları almaz iyi bir silah olduğuna dair kuvvetli emareler bulunan bir mkrl. için ise inanın 1000 km yol gitmeyi göze alır.Ederine gelince bir kolleksiyoncu tarafından30.000 $(otuzbin dolar) teklif edilmesine rağmen sahibinin satmadığı görüşmenin tanıklarından biriside benim 1902 tarihli 7.65 carabine bir luger syglr.slmlr.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi