Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger
Her iki dünya savaşının gözde tabancası olan bu silah, ismini "Si vis Pacem, Para bellum" (Barış istiyorsan, savaş hazır ol.) deyişinden (Sayın Fallout daha iyi bilir bu deyişi...) almıştır. Çeşitli tip ve kalibrelerde versiyonları mevcuttur. Bu silahın nasıl çalıştığını http://www.lugerforum.com/ anasayfasındaki animasyondan görebilirsiniz.
Bu tabancaya ilişkin yaptığım incelemelerde "klasik, koleksiyonluk, en iyi ...vb." şeklinde tanımlara rastladım; ama ayrıntılı bilgisi/tecrübesi olana denk gelmedim. Bu tabancanın en son 1999 yılında koleksiyon/hatıra amamçlı üretildiğini ve tanesinin yaklaşık 16 bin $'a satıldığını iddia edenler de var.
Bu silah hakkında deneyimi ve bilgisi olanların, ayrıca üretimin devam edip etmediğini bilenlerin katkı yapmasından memnuniyet duyarım.
Saygılar...

Alıntı

1916' da rusların fabrikaları bombalamasıyla bu silahın üretimi bitti diye biliyorum ben, sizin dediklerinz benzer başka modeller veya taklitler olmalı..Deneyim konusuna gelince teknik kısmından anlamam ama atışı ve sesi çok keyiflidir..

Alıntı

ben bu silahin ikinci dünya savasinda bile üretildigini biliyorum.daha sonra üretildimi bilmiyorum.ama yeni custom modelleri var galiba.

Alıntı

[Resim: luger0412ce1.jpg]

Alıntı

[Resim: preview5c3991445680314bbk6.jpg]

[Resim: previewaee048243be83b5ctn8.jpg]

Alıntı

[Resim: preview6c0617eb485ff88bgz6.jpg]

Alıntı

[Resim: malledreiep9.jpg]

Alıntı

Geçen hafta Yakacık poligonundaki yarışmada birtane gördüm. Adam dede yadigarı olduğunu ve 20 senedir evde yattığını söylüyordu. Üzerinde dikkatimi çeken atış hattının oldugu yüzeyde namlu üzerinde TC harfleri iç içe geçmiş olarak işlenmişti ve silahın yan tarafında"Emniyet Umum Müdürlüğü" yazısının yazılı olduğuydu. Bu da gösteriyor ki silah emniyet tarafından yaptırılmış. Genede evde senelerdir yatan bir silah için çok temizdi. Yaşı hakkında ipucu olabilecek şeyler bunlardı. Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
Saygılar...

Alıntı

Sn.Mohikan,

Türk Polis Luger'lerinin çoğu 1935 yılında Mauser tarafından üretilmiştir.
Çok az bir kısmı da DWM üretimi olup, Mauser tarafından bize satılmıştır.
DWM üretimi olanlarda gövde sağ yanında '' 119v '' ibaresi vardır.
Üzerindeki '' 8 '' ibaresi Türk Polis Teşkilatları siparişi ve ihalesi için üretilmiş olduğu olduğunu gösterir.
Seri no'ları 1'den , yaklaşık olarak 700'e kadardır.
Bazılarının gövdesinde ihale için üretildiklerini belirtir '' V '' ibaresi varken, bazılarında ise yoktur.

Türk Ordu Luger'leri ise 1937'nin ilk aylarında üretilip teslim edilmiştir.
Ancak seri numaları oldukça karışıktır.
Mauser, 1934-35 yıllarına kadar kullandığı '' V '' ibaresini, bu silahlarda da kullanmıştır.
1596v-1872v seri noları arasından muhtelif miktarda Luger Ordu için teslim edilmiştir.
İşin garibi bunların bazılarının namlu üstlerinde 1936 yazısı vardır, ama silahlar komple 1937'nin ilk aylarında üretilmiştir. Portekiz için üretilen 1921v-2500v seri noları arasında bazı silahlardan da bize teslim edilenler olmuştur. 6829v seri nolu ve namlusunda 1937 ibaresi olan bir Luger de gene bize teslim edilmiştir.

Özetle, Türk Ordusu için üretilen Luger'lerin bir kısmı artıklardan toparlanarak, arada kalan üretimdeki seri numarası açıkları bunlarla kapatılmıştır.
Bu durumda üzerinde T.C. ibaresi olan bir Luger almak istersek, namlu üzerinde 1935 yazan, arka toggle'da '' 8 '' ibaresi olan, seri nosu 001'den, 700'e akdar olan, orijinal ve düzenli kontrat teslimatı olarak üretilmiş, Türk Polis Teşkilatı Luger'lerinden arayacağız. Tabii bakımsızlıktan pas yada elinden 30.000 silah geçmiş tecrübeli eller değip de, bu kodlar mahvolmadıysa.

Saygılar.

Alıntı

Arkadaşlar,
Fabrikasyon gravürlü olduğu idda edilen Luger HG 914 G ROYAL isimli bir modeli, camekanın ardın da olsa görebildim. Smile Merak edenlere firmanın satış fiyatı: 5500 avro. Bilginize.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi