Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 18 Oy - 4.22 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKE'DEN EN SON HABERLER
Cİmere soru sordum Sig Sauer tabancaları hakkında aynen şu şekilde cevap geldi:

Uluslararası konjonktür gereği Sig Sauer marka tabancaların ithalatı konusunda 2019 yılı için sipariş çalışması söz konusu değildir.

Bu demek oluyorki bu yıl Sig Sauer yok..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ErhanG
(05-09-2019, 12:46 PM)Cemocelik demiş ki: ASayın California. Başka seçenek derken bu fiyata Türkiye de alınabilecek yaklaşık özelliklerde hangi silah var. Fikrinizi alabilir miyim

Turkiye'de yasamiyorum o yuzden fikir belirtemiyecegim kusura bakmayin.Baska secenek var derken Amerika icin oyle konustum.

Alıntı

Her ne kadar bizim forumda teveccüh gösterilmese de demek ki Canik Amerika da makbül görmüş..
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Palace
Huğlunun yivli tüfeği Mkek'de satışta. Smile

[Resim: 20190906135856998-ML3209.png]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Militia_747, MEHMETEMİN73, ErhanG, ERDAL
(10-09-2019, 12:22 AM)BY61 demiş ki: Huğlunun yivli tüfeği Mkek'de satışta.  Smile

Bayağı iddialı bir fiyat olmuş.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(11-09-2019, 04:20 AM)cevik1911 demiş ki:
(10-09-2019, 12:22 AM)BY61 demiş ki: Huğlunun yivli tüfeği Mkek'de satışta.  Smile

Turqua'nın ortalama 1.5 katı kadar. Yetkin birileri incelemeden değer mi değmez mi anlayamayacağız sanırım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(12-09-2019, 03:38 PM)Bariss demiş ki:
(11-09-2019, 04:20 AM)cevik1911 demiş ki:

Turqua'nın ortalama 1.5 katı kadar. Yetkin birileri incelemeden değer mi değmez mi anlayamayacağız sanırım.

Sn. Bariss

Yetkin biri olduğumu düşünmüyorum ancak bu konu hakkında görüşlerimi ve paylaşmak isterim.
Geçen fuarda Huğlu standına uğrayıp yetkililerle görüşmüştüm. Pazarlama için standta duran arkadaş sorularıma cevap veremeyince fabrikada üretimle ilgilenen başka bir arkadaşını çağırdı.

Ürettikleri namlu 32XX serisi MKEK namluları. G3 ve namlularının üretildiği tezgahta üretildiği daha önce paylaşılmıştı. Askeri tüfek namluları ürettikleri tezgahta yivli av ve keskin nişancı tüfeği için namlu üretip de töleransları endüstri standartlarını yakalama ihtimalleri bana hep kuşku uyandırıcı gelmişti. Başarılabilir mi? Tabi ki olabilir ancak seri üretimde tölerans hassasiyetini belli bir seviye de tutabilmeleri hep kafamı karıştırıyor. Malzeme olarak ise bu kaliberde genel 4xxx serisi çelik kullanılıyor.

İkincil olarak; namlu ucu taçlaması namlu dış çizgisinden iç çizgisine doğru 11 derecelik açı verilerek değil, anlamlandıramadığım bir şekilde namlu iç çizgisinden namlu içine doğru 22 derecelik eğim verilerek yapılmıştı. Yani namlu ucunu düz bir yüzey gibi düşünün, mermi çekirdeğinin çıkış yapacağı yerden namlu içine doğru eğim verilerek yapılmış. Açıkcası namlu ucunun daha muhafaza etmeye elverişli olmasını tercih ederdim. Çünkü grupman dağılımına etki eden önemli bir faktör.

Diğer bir husus; gövde üstünde ki picatinnyler 0 MOA değildi. 10 veya 20 gibi bir rakam söylemişlerdi ancak tam hatırlayamıyorum. Gövde 4 serisi çelikten mamül imiş ancak hangisi olduğunu söylemedi veya bilmediğinden geçiştirdi.

6 noktadan kilitli bolt sistemi gayet sağlıklı ve güvenli bir atış imkanı sunuyor ancak mekanizma hareketi yaparken son kilitleme esnasında sürgü mekanizması bir miktar daha ileri giderek ancak bu şekilde gövde içindeki yataklara sıkışıyor ve bunu başarmanız için cebelleşmeniz gerekiyor bir miktar. Mekanizması öyle akışkan falan değil. Ancak tabi ki pratiği bolca yapılarak kullanıcı için daha iyi bir konuma gelebilir.

En berbat kısmı ise; sürgü mekanizması üzerinde bulunan sürgü kolu (bolt handle) mekanizmaya ufak bir alyan cıvata ile bağlanmış bir parçadan başka bir şey değildi. Sürgü kolu mekanizma ile tümleşik değil vidayla tutturulmuş bir parça idi. Tabi fuarda çokca kurcalandığı için de kolu gevşemiş ve yukarı aşağı oynuyordu.

Şarjör sert plastikten mamül gayet rahat bir şekilde yuvasına girebiliyordu. Tetik hassas ancak emniyet iki kademeli ve kundak üzerinde idi.

Grupman konusunda çok enteresan ifadeler kullandı bilgi veren arkadaş; Hornady, Winchester, Federal gibi fişeklerle atış yaptığını hepsinden 100 - 1 MOA değer yakaladığını daha da ilgincinin MKEK M80 NATO standart fişekleri ve yine MKEK nun üretmiş olduğu 7.62 mm keskin nişancı tüfeği mermisi ile 0,5 MOA değerleri yakaldıklarını ifade etmişti. 900 metrede 30 cm e toplayabiliyorlarmış üçlü grupmanı. Bunun tartışmasına hiç girmek istemedim orda açıkçası.

Av tipi ve taktik tipli tüfekler arasında neden etkili menzil farkı var diye sorduğumda ise namlusu daha uzun ! demekle yetindi ve söylediğine göre ahşap kundaklı taktik tip olanı emniyet güçlerine vermek için ürettiklerini söyledi. 

Fuarda gösterdikleri tüfekle halihazırda satışta olan tüfek arasında fark var mı bir değişikliğe gittiler mi bilmiyorum. Görevli bulunan arkadaşın vermiş olduğu bilgiler reel olmamakla birlikte kafama hiç yatmadı açıkçası. İlla yerli yivli diyorsak İstanbul Silah'ı beklerdim biraz daha ama onların da durumları belli, Turqua V2 ler için Eylül de MKE olur diyorlardı sentetik kundak için ise yıl sonunu beklemek lazım imiş.

Saygılar

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
tirendaz, lenduha, taarruz, harun, Surmene, AsilCan, karabasan, cz kolik, Red Kit, OCEANBORN, ErhanG, sirflayer, Falcon_84
Acaba İstanbul silah neden hala seri üretime geçiremedi ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
(13-09-2019, 05:39 PM)BY61 demiş ki: Acaba İstanbul silah neden hala seri üretime geçiremedi ?

Konusu geçmişti. Firma üretim lisansını kaybetti.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
OCEANBORN, Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 4 Ziyaretçi