Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zigana K Atış Raporu
Arkadaşlar dün poligonda 9x19 mm bir '' ZİGANA K '' deneme imkanı buldum.
Silah, daha önce iki kez fabrikaya bakıma gitmiş. Sahibi, silahı iki kez çok kötü düşürüp, boya ve yüzey tadilatı için fabrikaya göndermiş. Silah boyanırken, sol yanındaki yazılar neredeyse silinmiş. Sağ yandaki seri numaraları ise iyi korunmuştu.

Silahın tetiği oldukça yumuşak ve netti. Son zamanlarda elime geçen Zigana'larla kıyaslanmayacak yumuşak bir tetiği vardı. Ancak doğal olarak, hem çift, hem de tek harekette sağma mesafeleri çok uzundu. Bu faktör atışta, tecrübesiz atıcıların dikkatini çok dağıtıp, çok hata yaptıran bir faktör. Emniyet manevelaları da gayet net çalışıyordu.

Silahla yaptığımız atış konusunda ise bu kadar tatmin olamadık. Silah sahibinin genel şikayeti de, istediği vuruşları bir türlü yapamamaktı. Silahla önce 5 m' den, daha sonra 10 ve 15 m' den atış yaptık. Yaptığımız atışlarda, dağılımın gayet iyi olduğunu gördük. Özellikle 5 ve 10 m de, 5'er adet fişek te, vuruş noktalarında hemen hemen tek bir delik açıldı. 15 m'de ise sadece iki vuruş noktası arsında kağıt kaldı. özetle silahın dağılım özelliği çok iyi idi. Ancak 5 m'de 5-6 cm kadar, 10 m ve 15 m'lerde ise 8-10 cm kadar yukarıdan vuruyordu.
Atışları yapan atıcılara, aynı yollarda, aynı mesafelerden, aynı ışık şartlarında, Zigana Sport ile de kontrol atışı yaptırdık ve bu silahda nişan ve vuruş noktalarının değişmediğini gördük.

İki tecrübeli atıcının her ikisinde de, vuruş noktaları ve dağılım özelliklerinde benzer sonuçlar gözleyince, silahın gez ve arpacık ayarının doğru olmadığına kanaat getirdik. Arpacık sabit olduğundan, yapılacak tek şey, gez yüksekliğini azaltmak olacak. Silah sahibi firma ile irtibata geçip, klonu oldukları Walther P88 C gibi farklı yüksekliklerde gez opsiyonu olup olmadığını firmadan öğrenecek. Eğer yoksa, silahın gezini eğelemek üzere bizim şefkatli ellerimize teslim edecek, Cool .

Zigana'ların, özellikle K modellerinin, sabit gezli versiyonunu alacak arkadaşlara, MKEK poligonunda silahın vuruş noktalarını denemelerini, kendileri bu konuda yeteri kadar tecrübeli değillerse, mutlaka tecrübeli birilerine atış yaptırarak silahlarını test etmelerini öneririm. En azından memleketinize dönmeden, direk firma yetkilileri ile muhatap olma imkanınız olur.

Saygılar.

Alıntı

yahu ilahi lupus bey;
firma yetkilileri bu konuya neder sizce??
polat da bizim silahımızı kullanıyor,hatta yeni çekilen rambo 4 deki tabanca zigana k...
vuruş nokta hatalarını incelediğimizde sarsılmaz kılınçlar da aynı problemi gözlemleyebilirsiniz.
bu silahların ergonomik bir problemi zannedersem....

Alıntı

Sn.Smith, sadece ergonomi kaynaklı bir sorundan muzdarip olsak, Zigana Sport'da da aynı sorunları yaşamamız gerekirdi. Malum Sport'ların sadece adı, gezleri ve görüntüsü '' sport '', tetiklerin ve kabzelerin standard modellerden bir farkı yok.

Sizce farklı yüksekliklerde gez envantere edilmesini beklemek ki, Walther P88 C'lere bakarsanız farklı olarak numaralandırılmış, farklı yükseklikte gezleri olduğunu görürsünüz, SigSauer'lerde de böyledir, ülkemiz şartlarında gerçekten çok lüks bir beklenti mi olur? Sad .

Alıntı

bu çok kolay bi olay....
bakın zaten bütün firmalar bunu yapıyor...çok büyük bir avantaj aslında...
ama bunun olması için ilk önce bahettiğim ergonomik problemlerin çözülmesi lazım....
adam silahtaki gez arpacık uyumsuzluğunu gidermek için gezden çıkan bir kanal ile arpacığı yükseltmiş...ama silah 25 metreye doğru nişan hattıyla atıyor.bunu 50 metre yada 75 metre yaptığınız zaman atış hattı anormal değişiyor.
gez ve arpacığı doğru ergonomik eksende yerleştirdikten sonra 4 farklı kalınlık ve boyda arpacık yap,bi ayarlı gez opsyonu sun...
tetik paletini biraz düzelt... yemin ediyorum yurt dışına ihraç yaparsın..
ama millet bilmiyor...firma sahipleri bişey bildiklerini sandıkları mühendislerine güveniyor...ortaya böyle salakça problemler çıkıyor işte...

Alıntı

sayın lupus ustam sorularımla sizi meşkül ettiğimin farkındayım kusuruma bakmayın lütfen. yukardaki yazınızda kısaca yazıyorum mkek den silah alacak olanların silahı denemelerini yazmışsınız. benim silah alanlardan duyduğum silah ilk alındığında gres tipi bir katı yağ ile kaplı imiş. mkek istanbulda silahımızı temizlemek mümkünmü veya temizletecek yer varmıdır.benimde niyetim bir silah almak ama bu konuda o kadar bilgi eksiğim varki iyice siteyi okuyup kafama takılan soruları sormadan almak niyetinde deyilim.
saygılar

Alıntı

İstanbul MKEK ' nin durumunu ve poligon imkanı olup olmadığını maalesf bilemiyorum.
Bu konuda İstanbul' da ikamet eden arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi verebilirler.
Ankara MKEK 'de de ayrıntılı temizlik yok. Eğer kendinizin yanında gerekli malzemeler olursa, silahınızı gerektiği gibi temizleyebilirsiniz. Üzeirnde ağır koruma yağları olan silahları kesinlikle adam gibi temizlemeden atışa almamak konusundaki hassasiyetiniz ise gerçekten çok yerinde.

Saygılar.

Alıntı

lupus demiş ki:İstanbul MKEK ' nin durumunu ve poligon imkanı olup olmadığını maalesf bilemiyorum.
Bu konuda İstanbul' da ikamet eden arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi verebilirler.
Ankara MKEK 'de de ayrıntılı temizlik yok. Eğer kendinizin yanında gerekli malzemeler olursa, silahınızı gerektiği gibi temizleyebilirsiniz. Üzeirnde ağır koruma yağları olan silahları kesinlikle adam gibi temizlemeden atışa almamak konusundaki hassasiyetiniz ise gerçekten çok yerinde.

Saygılar.

Sn Arkadaşlar,

IST da silahı alırken hiçbir şekilde deneme şansı yok...Almadan önce silahı elinize alma şansınız olmadığı gibi, aldıktan sonra deneyebilinecek poligon da yok...Özetle, hiçbir arkadaşımıza IST dan silah almalarını önermiyorum.

Sevgiler

Alıntı

çok teşekkür ederim sayın lupus sayın ekeke sizler olmasanız silah kültürümüz sadece sesine verilen değer olarak kalacak.

Alıntı

sayın lupus gerçekten bilmediğimiz bu ince detaylar ve bilgi paylaşımı için teşekkürler

Alıntı

Alıntı: Yazan Kumpas
sayın lopus
Smile birkaç yerde bu şekilde yazmışsınız...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi