Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta 81-84-87
Sayın üstatlarım, MKE ' de satışta olan Beretta 81 F ' nin üzerinde '' USA '' yazıyor, normalde İtalya menşeili.
Bir birinden farkı var mıdır ? İyisi hangisidir ?

Alıntı

81(7.65) ve 84(kısa 9) tamamen aynı ölçülere sahip olmalarına karşın, 81, 20 gr. daha ağır ve mermi kapasitesi daha az. Acaba bunun teknik bir nedeni var mı?

Saygılar.

Alıntı

Sn arkadaşlar, Kayınpederime misafirliğe gittiğimde, evde olan konuklardan birinde silah olduğunu fark ettim. Kendisinden silahını göstermesini rica ettiğimde beni kırmadı ve jarjörünü alıp, silahı kontrol ederek bana verdi. Şunu bir gerçek ki silahı seven herkes, silahını meraklısına göstermekten, silah ile ilgili konuşmaktan büyük zevk alıyor. İlk söylediği bu bir baretta dır. Bende abi bu bir 9x17 beretta 84 doğru diyorsun dedim. Akabinde bu silahı kimsenin kolay kolay sökemediğini söyleyince, hatta iki arkadaşı sökmek için 45 dk uğraştıklarını söyleyince gözünün önünde silahın sahra sökümünün 5 sn sürdüğünü görüncede oldukça şaşırdı.

Silah la ilgili nacizane görüşlerime gelince;
+ Boyut konusunda oldukça hoş bir silah.
+ Yüzey tesviyesi oldukça iyi.
+ Kilitsiz sistem silah olduğundan icra yayı çok sert ve şimdiye dek gördüğüm sürgü manipilasyonu yapılan en zor silah. Benim olsa kesinlikle mermi namluya sürülü taşırdım. Bu sertliğin patlama anında enerji kaybını azalttığını düşünüyorum.
+ DA harekette tetik oldukça yumuşak geldi bana.
- SA harekette horoz'un küçük olması ve sürgüye fazla gömülü olması manuel horoz kaldırmayı oldukça güçleştiriyor.
- Kabzası çift sıralı olmasından dolayı kalın olsada benim ince ama uzun yapılı elime göre rahatsız edecek derecede ufak kaldı.

Cep tel den çekilmiş kötü görüntülerden dolayı özür dilerim.
[Resim: Grnt031.jpg]

[Resim: Grnt030.jpg]

[Resim: Grnt029.jpg]

Alıntı

MHTR demiş ki:Sayın üstatlarım, MKE ' de satışta olan Beretta 81 F ' nin üzerinde '' USA '' yazıyor, normalde İtalya menşeili.
Bir birinden farkı var mıdır ? İyisi hangisidir ?

Beretta ' nın ABD ' de üretim tesisi kurması ve burada üretmediği tüm ürünlerini kendisi ithal etmeye başlaması öncesinde ve sonrasında kısa bir müdddet üretilen 81 F ' lerin üzerlerindeki yazılar;

[Resim: 3ae2c1a5.jpg]

[Resim: f21f4271.jpg]

[Resim: 42f55b13.jpg]

Beretta ABD ' de tesis ve şirket kurmadan önce, ABD ' ye Beretta 81 / 84 F ithal eden ithalatçının sürgü yan tarafındaki isim ve adresi;

[Resim: 4bf282dd.jpg]

Beretta ABD ' de üretim tesisi kurup, tüm ürünlerini kendisi ithal etmeye başaldıktan sonra 81 / 84 F ' lerin üzerlerindeki yazılar;

[Resim: 585525b1.jpg]

[Resim: a3dce099.jpg]

[Resim: 6c7dc783.jpg]

Özetlemek gerekirse, MKEK ' de satışta olan Beretta 81 / 84 ' ler de İtalya ' da üretilmektedir. Üzerlerinde '' Made in Italy '' yazısı vardır. Bunun yanında sağ veya sol yanlarında yer alan ABD ' adresi ise halihazırda Beretta ' nın ABD ' deki üretim tesisi ve aynı zamanda distribitörünün adresidir. ABD ' deki silah yasaları, ABD ' dışında üretilen ve ABD ' ye ithal edilen tüm silahların üzerinde ithalatçının ve adresinin yer almasını zorunlu tutmaktadır. Beretta ABD ' de tesis ve şirket kurduktan sonra, ürettiği tabancaların üzerlerinde yazılarda belirli bir standardizasyona gitmiştir, bu nedenle de bu tarihten sonra üretilen Beretta tabancalarının üzerlerinde efsanevi '' USA '' yazıları yer almaktadır.

Zamanında MKEK ' nin ithal ettiği bir Beretta Cougar 8000 F ' in üzerinde '' Made in Italy '' yazmasına rağmen, sırf sağ yanında Beretta USA ' nın adresi var diye, silahın ABD üretimi ve daha kaliteli olduğunu iddia edip, silaha 5000 USD veren bir salak görmüştüm. Bu kafa karıştıran Beretta yazılarının bir yüzü. Bir de yine bu yazılara dayanarak, söz konusu silahların İtalya ' da üretilmediğini iddia edegelen ayrı bir salak, yine bunu bahane ederek elindeki anası ağlamış silahları '' Orijinal İtalyan üretimi Beretta '' diye çakmaya çalışan bir açıkgöz gürühu var...

Sonuçta üzerlerinde ne yazarsa yazsın tüm Beretta 81 / 84 F ' ler halen İtalya ' da üretilmekte olup, araalrında herhangi bir kalite farkı yoktur.

Alıntı

okinal demiş ki:+ Kilitsiz sistem silah olduğundan icra yayı çok sert ve şimdiye dek gördüğüm sürgü manipilasyonu yapılan en zor silah. Benim olsa kesinlikle mermi namluya sürülü taşırdım.
Bir de bu silahın orijinal nikel kaplı olanını veya sonradan beyaz krom kaplatılmış olanlarını denemenizi isterdim Sn.okinal...Big Grin Gerçekten de kişisel olarak sürgü manüpülasyonunda en çok zorlandığım silahlardan birisi de Beretta 81 / 84 F ' dir. Burada gerçekten can güvenliği nedeni ile bu silahın orijinal nikel kaplı modelini taşıyan bir tanıdığımı, kendisi de sürgü manüplasyonunda zorlanmasına rağmen, her nedense bir türlü atım yatağı dolu taşımaya ikna edemedim...

Güzel değerlendirme için çok teşekkürler Sn.okinal, elinize sağlık.

Alıntı

Bendeki daha da beter. Surgunun inceligine bakarmisiniz, tutmaya imkan yok...
[Resim: photo.jpg]

Alıntı

okinal demiş ki:Şu bir gerçek ki silahı seven herkes, silahını meraklısına göstermekten, silah ile ilgili konuşmaktan büyük zevk alıyor.
+1
Genelde erkeklerin sohbet konuları bellidir. Futbol, kadın,silahSmile ve otomobil.

Alıntı

Geçen günlerde poligonda Beretta 81 denem imkanım oldu. 7,65 mühimmat ile oldukça rahat kontrol edilebilen bir tabanca ve dikkatli atışlarda oldukça isabetli olduğunu söylemek mümkün.

Sn. Lupus ve Sn. Okinal'ın aşağıda ki değerlendirmelerine katılmamak elde değil. Çok sert sürgü manipülasyonu olan bir tabanca. Yarımboy sürgü kertikleri olduğu içinde, parmaklarınızı oldukça zorlayan bir tabanca. Bu silahın "israil tekniği" ile taşınması çok riskli bir karar. Eğer bu tabancayı taşıyor olsaydım mutlaka namluda bir mermi ile taşırdım. Kullanılmayacağına emin olduğum ve riskini alabildiğiğm durumlarda da emniyete alırdım.
Bu tabancanın emniyetinin, horoz indirme işlevi olmadığını da ilave etmek isterim.

Berettaların ortak sorunu olan "etli" kabza yapısı, bu tabancada da mevcut ancak kavramada bana fazla sorun yaşatmadı. Compact bir F 92 ile kabza yüksekliklerini karşılaştırdığımda, f 92 compactın yaklaşık 1-1,5 cm. daha yüksek olduğunu gözlemledim. (etli yapı hemen hemen aynı idi..). Kısa kabza yüksekliğinin taşıma konforuna katkısı, 7,65 mühimmatın atış hassasiyeti eklendiğinde çok başarılı bir "taşıma" tabancası ortaya çıkmış.

Bir tutukluk anında tap & rack şeklinde bir tutukluk giderme manevrası yapmaya çalıştığınızda, o panik anında saliseler içerisinde o sürgüyü nasıl manipüle edilebileceği ise bir soru işareti.

Kişisel izlenimlerimi paylaşmaya çalıştım.

Saygılarımla,

lupus demiş ki:
okinal demiş ki:+ Kilitsiz sistem silah olduğundan icra yayı çok sert ve şimdiye dek gördüğüm sürgü manipilasyonu yapılan en zor silah. Benim olsa kesinlikle mermi namluya sürülü taşırdım.
Bir de bu silahın orijinal nikel kaplı olanını veya sonradan beyaz krom kaplatılmış olanlarını denemenizi isterdim Sn.okinal...Big Grin Gerçekten de kişisel olarak sürgü manüpülasyonunda en çok zorlandığım silahlardan birisi de Beretta 81 / 84 F ' dir. Burada gerçekten can güvenliği nedeni ile bu silahın orijinal nikel kaplı modelini taşıyan bir tanıdığımı, kendisi de sürgü manüplasyonunda zorlanmasına rağmen, her nedense bir türlü atım yatağı dolu taşımaya ikna edemedim...

Güzel değerlendirme için çok teşekkürler Sn.okinal, elinize sağlık.

Alıntı

lupus demiş ki:[Resim: 585525b1.jpg]

[Resim: a3dce099.jpg]

Sayın Lupus,
Resimlerde yardımcı artist rolunü oynayan boş kovanlar (galiba 12 çap) aslında 9 para atmaya yarayan küçük namlularmış izlenimini verdi bana.
Lothar Waltherin yaptığı tipte tüfeğin namlusu boyunca olanlardan dağil de sanki yan sanayi Tongue ürünüymüş gibi.
Ne dersiniz?
Saygılar.
Osman

Alıntı

ilksurfer demiş ki:Bendeki daha da beter. Surgunun inceligine bakarmisiniz, tutmaya imkan yok...
[Resim: photo.jpg]

Alırken düşünecektiniz Sn İlksurfer...Big Grin

Harç yok, bilmem ne yok silahlar peynir fiyatına olunca her gördüğünüze atlarsanız böyle olur...Big Grin Big Grin Big Grin

Gül gibi P220 var envanterinizde onu kullansanız ya...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi