Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yavuz 16 gerçeği
lupus demiş ki:Bu arada '' Yavuz 16 Gerçeği '', Beretta ' nın 25 yıl önce çözdüğü sorunları GİRSAN ' ın hala çözemediğidir;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2222

lupus demiş ki:Değerli arkadaşlar, bu hafta pazar günü bulunduğum ildeki özel poligonda bir başka Yavuz 16 kırımı meydana geldi. Silah bir atış ve güvenlik okulunun envanter silahı idi. Yaklaşık olarak 2.5 yıl önce MKEK ' den sıfır olarak alınmış, kabaca 10.000-11.000 atım görmüş bir tabanca idi. Silah sınav atışı esnasında bir kursiyer atış yaparken kırıma uğradı.0
====================================================
Yukarıdaki Sayın LUPUS' un birebir tanık olduğu tespit yazısından sonra söylenecek söz kalmadığı kanaatindeyim bir ara iknci silah olarak yavuz-16 kullanmış ve özelliklede mp-5 diye kabaca tabir ettiğimiz yüksek şarjlı fişeklerlede yoğun atış yapmış biri olarakta kendimi şanslı kullanıcı gurunda görüyorum.Ancak silahı satmadan önce 400 atım görmüş silahta kızaklardaki anormal aşınma beni rahatsız ettiği için satmıştım

Saygılar.

Alıntı

Bugün oldukça iyi atıcı bir arkadaşın elinde,kendi Yavuz 16 sının marifetlerini ilk elden gördüm. Biten şarjörden sonra sürgüyü geriye kilitlemesinden zaten vazgeçtik de, bolt action çalışan,şarjörden mermi sürmekten aciz,tek tek atım yatağına mermi koyup sürgüyü kapatmak gerektiren silah ilk kez görüyorum. 25 metrede, vuruşlar arasında kağıt parçası bırakmayan atıcı bile silahla uğraşmaktan sıfır çekti. Yavuz 16 kullanıcısı olarak bu silah sahiplerine tavsiyem,silahınızı her daim çok çok temiz ve bakımlı tutmanız ve huyunu suyunu ezberleyecek kadar silahınıza aşina olmanızdır. Son zamanlarda güvenilir Yavuz 16 Compact MC ye rastlamadığımı da söylemeliyim,özellikle ihale üretimleri içinde.
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

Sn sandeman; Yazdığınız gibi bu tür sıkıntılar içeren yavuz16 ya rast gelmediğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Yaklaşık 800 atışta bir sefer dahi sorun çıkarmadı. Ama bu yazılanları okuyunca her an bir sorun çıkarmış gibi tedirgin olmaya başladım.

Alıntı

sandeman demiş ki:Biten şarjörden sonra sürgüyü geriye kilitlemesinden zaten vazgeçtik de, bolt action çalışan,şarjörden mermi sürmekten aciz,tek tek atım yatağına mermi koyup sürgüyü kapatmak gerektiren silah ilk kez görüyorum.
Efendim, zamanında MKEK ' den aldığım Tanfoglio 1911 Custom Witness ' ı da oradan yay, şuradan şarjör bulup adam gibi çalıştırana kadar '' Pompalı .45 lik '' olarak kullanıyordum...Big Grin
sandeman demiş ki:Son zamanlarda güvenilir Yavuz 16 Compact MC ye rastlamadığımı da söylemeliyim,özellikle ihale üretimleri içinde.
Şahsen şahit olup görmemekle birlikte, ihale teslimatı silahların içerisinde ateşleme iğnesi takılmadan teslim edilenler dahi çıktığını duymuştum...Umarım sadece şehir efsanesidir...Sad

Alıntı

lupus demiş ki:
sandeman demiş ki:Biten şarjörden sonra sürgüyü geriye kilitlemesinden zaten vazgeçtik de, bolt action çalışan,şarjörden mermi sürmekten aciz,tek tek atım yatağına mermi koyup sürgüyü kapatmak gerektiren silah ilk kez görüyorum.
Efendim, zamanında MKEK ' den aldığım Tanfoglio 1911 Custom Witness ' ı da oradan yay, şuradan şarjör bulup adam gibi çalıştırana kadar '' Pompalı .45 lik '' olarak kullanıyordum...Big Grin
sandeman demiş ki:Son zamanlarda güvenilir Yavuz 16 Compact MC ye rastlamadığımı da söylemeliyim,özellikle ihale üretimleri içinde.
Şahsen şahit olup görmemekle birlikte, ihale teslimatı silahların içerisinde ateşleme iğnesi takılmadan teslim edilenler dahi çıktığını duymuştum...Umarım sadece şehir efsanesidir...Sad

Üstadım iğnesi olmayan şehir efsanesi mi bilmem ama ben kısa olduğu için mermiyi patlatmayanına rastladım...

Alıntı

Değerli arkadaşlar, dün Sn.Göktuğ ile birlikte çay içerken, atölyeye ilimizde faaliyet gösteren güvenlik okullarından birisinin atış hocaları ellerinde bir Yavuz 16 Regard modeli ile geldiler. Silahın bir sorunu atış esnasında sağ emniyet mandalının kendiliğinden uçması idi. Diğer sorunu ise, atış yaparken tırnak piminin yukarıya doğru hareket ederek yerinden çıkması idi. Tırnak pim yaklaşık olarak 2 mm yukarıya doğru çıkmıştı.

Bu hadise daha önce farkına varmadığım bir ayrıntıyı görmeme neden oldu. Beretta 92 ' lerde tırnak pimi yerine oturtulduktan sonra, bu pimin üzerine, bir zımba kesmesi vurulurak pim yatağında açılarak yerine sıkıştırılır. Sürgüde de bu işlem için açılmış özel bir yatak vardır. Dün gördüğümüz Yavuz 16 ' da ise sürgüdeki yatak yoktu ve pim üzerine vurularak sıkıştırılmamıştı...

Elimizin altında bir kaç adet farklı GİRSAN Yavuz 16 modeli olmadığı için, söz konusu işlemin dün gördüğümüz örnekte yapılmasının unutulup unutulmadığını veya GİRSAN' ın bu modelleri direk bu şekilde üretip üretmediğini kesin olarak bilemiyorum. Ancak kesin olarak bilebildiğim bir şey varsa, o da gerçek kalite unsurlarının, gerçekten de detaylarda gizli olduğudur...

Alıntı

lupus demiş ki:kesin olarak bilebildiğim bir şey varsa, o da gerçek kalite unsurlarının, gerçekten de detaylarda gizli olduğudur...
+1. Bunun için ''yerli domates al'' ama yerli tabanca alma.

Alıntı

lupus demiş ki:Ancak kesin olarak bilebildiğim bir şey varsa, o da gerçek kalite unsurlarının, gerçekten de detaylarda gizli olduğudur...

Öyle olmasaydı güzel bir parlak krom kaplama fazlasıyla yeterli olurdu....

Alıntı

İşin acı tarafı,kopya çekmeyi dahi becerememek...

Alıntı

Kıymetli forumdaşlarım, üstadımın izah ettiği konuyu fotoğraf ile desteklemek istiyorum. Aşağıdaki fotoğrafta Beretta FS-92 ve Yavuz 16'nın sürgülerini görüyorsunuz.

[Resim: DSC07802.jpg]

Üstteki sürgü Beretta'nın, alttaki sürgü ise Yavuz 16'nındır.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi