Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yavuz 16 gerçeği
Şişen namlu MG 3 usülüyle indiriliyor Sn. Okinal. Yoğun bir atış günüyse birasız da gitmemek lazım atışa Smile

Alıntı

namlu şişmesi olayından birşey anlamadım açıklıyabilecek bir kişi varmıdır acaba

Alıntı

Sn bmts buradaki namlu şişmesini zaten kimse anlamadı. Konuyu geyiğe yükledik taşıyor işte.

Alıntı

Namluya perhiz yaptıralım arkadaşlar olmaz mı? sıkı bir diyete girsin sonra Allah muhafaza obez falan olur şiştikçe şişer Big Grin

Alıntı

Arkadaşlar, büyük ihtimalle yaşanan hadise bir '' squib load '' yani namlu içerisinde kalan bir çekirdek ve müteakiben de bunun üzerine ikinci bir atış yapılması sonrası namlunun deforme olma hadisesi. Bu tür durumlarda namlunun akibetini çekirdeğin namlu içerisinde kaldığı yer, kullanılan mühimmatın basıncı ve tabii ki namlunun kalitesi belirliyor. Ancak atım yatağına çok yakın olarak yerleşmiş herhangi bir çekirdek üzerine yapılacak atışa kaç namlunun dayanabileceği konusunda hiç bir bilgi ve fikrim yok...

Dünyada bazı üreticiler namlu çıkışına yakın yerleşip kalan çekirdekler üzerine atış testleri yapmakta, bazı güvenlik güçleri de bu testleri rutin olarak talep etmektedir. HK USP, SIG Sauer P serisi, HS 2000 bu tür testlerden geçen bazı marka ve modellerdir. Ancak henüz herhangi bir yerli üreticinin bu tür test yaptığını hiç duymadım...

Alıntı

Syn: LUPUS

Arkadaşım bir iki gün önce yavuz 16 mc compact beyaz olanını aldı.
silahın namlusunun iç kısmında uçunda sarılıklar var pas olabilirmi?
aynı sarılıklar üst kapak emniyet altında da mevcut bilgilerinizden yaralanmak isterim

Alıntı

lupus demiş ki:Arkadaşlar, büyük ihtimalle yaşanan hadise bir '' squib load '' yani namlu içerisinde kalan bir çekirdek ve müteakiben de bunun üzerine ikinci bir atış yapılması sonrası namlunun deforme olma hadisesi. Bu tür durumlarda namlunun akibetini çekirdeğin namlu içerisinde kaldığı yer, kullanılan mühimmatın basıncı ve tabii ki namlunun kalitesi belirliyor. Ancak atım yatağına çok yakın olarak yerleşmiş herhangi bir çekirdek üzerine yapılacak atışa kaç namlunun dayanabileceği konusunda hiç bir bilgi ve fikrim yok...

Dünyada bazı üreticiler namlu çıkışına yakın yerleşip kalan çekirdekler üzerine atış testleri yapmakta, bazı güvenlik güçleri de bu testleri rutin olarak talep etmektedir. HK USP, SIG Sauer P serisi, HS 2000 bu tür testlerden geçen bazı marka ve modellerdir. Ancak henüz herhangi bir yerli üreticinin bu tür test yaptığını hiç duymadım...

Syn: LUPUS

aynı sarılıklar üst kapak emniyet altında da mevcut bilgilerinizden yaralanmak isterim

Alıntı

bmts demiş ki:Syn: LUPUS

Eğer bu sarılıklar bildiğimiz bakır artığı veya bulaşığı değilse, silaha krom kaplamadan önce bakır-nikel bazlı bir ön yüzey kaplaması yapıp, bunun üzerine krom kaplamış olabilirler, gördüğünüz sarı tondaki renkler de yapılan işlemden kalan artefaktlardır. Malum bizimkilerde paslanmaz çelik opsiyonu yok, bu nedenle krom kaplama yapıyorlar.

Alıntı

Bu arada '' Yavuz 16 Gerçeği '', Beretta ' nın 25 yıl önce çözdüğü sorunları GİRSAN ' ın hala çözemediğidir;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2222

lupus demiş ki:Değerli arkadaşlar, bu hafta pazar günü bulunduğum ildeki özel poligonda bir başka Yavuz 16 kırımı meydana geldi. Silah bir atış ve güvenlik okulunun envanter silahı idi. Yaklaşık olarak 2.5 yıl önce MKEK ' den sıfır olarak alınmış, kabaca 10.000-11.000 atım görmüş bir tabanca idi. Silah sınav atışı esnasında bir kursiyer atış yaparken kırıma uğradı.

Söz konusu silahın sürgüsü, namlu kilit bloğunun yerleştiği yataklardan kırıma uğradı. Maalesef meydana gelen kırım sadece basit bir çatlak olmayıp, sürgü her iki yandan tam olarak ayrışıp, iki parçaya bölündü. Sürgünün ön kısmı silahın üzerinde kalırken, ayrışan arka kısmı kursiyerin sağ göz çukurunun hemen altına çarptı. Çok şükür ki sadece cilt ve cilt altında, bir kaç dikiş ile atlatılabilecek, kalıcı sağlık sorunu yapmayacak bir yaralanma meydana geldi. Anlayacağınız kursiyerimiz artık sadece sıradan bir güvenlik görevlisi değil, o artık bir Bordo Bereli...

Söz konusu kırım ve yaralanma, kazadan sonra olay yeri inceleme ekibi ile birlikte tutanak altına alındı. Kursiyerin iş güç kaybı ve kalıcı asar ile ilgili kati adli raporunun alınmasını müteakiben de olay yargıya intikal ettirilerek GİRSAN'a tanzimat davası açılması planlanıyor.

Bundan bir kaç yıl önce Yavuz 16 almış arkadaşları, silahlarını fabrikaya gönderip, gerekli kontrolleri yaptırmadan, bu kontrolü ve onayı da yazılı belge ile isbat altına almadan, silahları ile kesinlikle atış yapmamaları konusunda şiddetle uyarmak isterim. Bu dönemlerde üretilmiş Yavuz 16 ' larla atış yapan kişileri kesinlikle çok kaliteli atış gözlükleri kullanmaları konusunda da uyarmak isterim. Şahsen böyle bir silahım olsaydı, kaliteli bir motosiklet kaskı ve çok çok kaliteli iş eldivenleri takmadan elime bile almazdım...

Saygılar.

Alıntı

Bir kaç gün önce rastladığım bir Yavuz 16, bu silahın cidden şans faktörü de göz önüne alınarak alınması gerektiğini bana hatırlattı. Kendim de bir Yavuz 16 kullanıcısı olarak,şanslı grupta yer alıyorum. Silahımdan cidden memnunum. Ama herkes için aynı durum geçerli olmuyor. Tabi şanslılar ve şanssızların oranları hakkında bir şey diyemem. Söyleyebileceğim sadece,şanssız bir kullanıcı grubunun da mevcut olduğu.
Bahsettiğim Yavuz 16,2006 yılı üretimi ve o yıl alınmış. Sahibi alır almaz yurtdışına çıkma durumu olmuş ve atış yapamadan silah kasada yaklaşık 9 ay beklemiş. Sonrasında yaptığı atışlarda mütemadiyen besleme ve kovan tahliye problemi yaşanmış. Sebeb belirlenmeye çalışılırken,atış sırasında kapak takımının ileri ve geri hareketinin neredeyse yavaş çekim hızında olduğu farkedilmiş. Bir silah ustası, sorunun yayla halledilebileceğini söylemiş ve icra yayına sanayide ufak bir parça yay daha eklenmiş Smile Yani silah iki parça yayla çalışıyor. Yavuz 16 Gen 4 :p
Bu yay eklenince silahta problemler azalmış. Bundan sonraki tutukluklar, bazen yayların birbiri içine girmesiyle oluşmuş.
Bu arada silahın kutusundan çıkan Mecgar şarjörlerinden biri de alındığından beri sorunlu. Hem beslemede sorun çıkartıyor,hem de şarjör boşalınca kapak takımını kilitleyemiyor.
Bu silahın bu yay ve şarjörle kalite kontrolünden nasıl geçtiği ve ihale sonucu alınmış bu silaha neden para verildiği ise soru işareti.
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi