Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TR 02
ashes demiş ki:Sn.Cihan54,
2.resimde,mermi ucu şarjördeyken hafif yukarı açı yapması gerekirken bu resim de sanki aşağı bir açı oluşmuş gibi.Bundan olabilir mi acaba bilmiyorum..
Sn.Ashes! Aşağıya doğru açı yapmasının sebebi, anlattığım problemle ilgili, yani mermi ucu, rampanın altına sıkıştığı için merminin ön tarafı aşağıda kalmış ve bahsettiğiniz açı oluşmuş, resimde tabanca mermi sıkışmasından dolayı kilitlenmiş halde, yani resimi çekerken silahı o şekilde geride ben tutmuyordum, kendisi öyle duruyordu.

Alıntı

Sn.Cihan54,
Ben tr01 sahibiyim.Silahımda daha önce bir problem yaşamadım ama yeni revizyonları merak ettiğim için fabrikaya gönderdim ve dün geldi.Eskisinden de sağlıklı çalışıyor görünüyor.Henüz atışa gidemedim ama tetik,şarjör vs. çok daha kullanışlı hale gelmiş.Sizin silahınız yenilerden mi yoksa eski üretim mi ? Biraz sonra yeni revizyon ile ilgili başlık açacağım isterseniz bir inceleyin derim.
Saygılar.

Alıntı

Wink 
(İşte arkadaşlara sürekli olarak vurgulamaya çalıştığımız, ama her nedense bir türlü anlatamadığımız şeyin çok çarpıcı bir örneği. Marka, model veya fiyat faktörleri ile silah tercihi yapılmaz. Kişisel fiziksel özellikler ve kullanım tarzına göre tercih yapılır. Sadec ele alınıp bakılarak silah hakkında karar verilmez. Mutlaka kullanım tarzınızı da içerir denemelerden sonra kendinize en uygun silaha karar verilir.

Sn.gazi78, ilk defa kişisel özelliklerinize uygun bir silah arayışı içerisine girdiğinizde Sn.smith size kesinlikle ve kesinlikle bir revolver almanızı söylemişti ki, ben de kendisi ile hemfikirim. Sadece tek elle kullanılacağı için her zaman kavrama zaafiyetine yatkın herhangi bir yarı otomatik yerine, bu tür mekanik handikaplardan arınmış bir revolver çok daha güvenilir bir platformdur. Ayrıca tek elle kullanılacağında gerek çift, gerekse de tek hareketli bir revolver tetiği her zaman için çok daha isabetli atışa olanak sağlayacaktır.38 SPL bir revovlerin tepmesinin de kontrolü çok kolaydır.

Tek sorununuz kapasite ve tekrar doldurma esnasında olacaktır ki, bu bence ülkemizdeki bir takıntıdan öte de bir şey değildir. .. Ve piyasadan 500 TL 'ye, evet sadece 500 TL 'ye zımba gibi Model 10 'lar bulmak mümkündür... 6 adet fişek sivil bir kullanıcının her türlü savunma ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Eğer 6 adet fişek bir atıcının işini göremiyorsa, emin olun çoğu tabanca da göremeyecektir, bu durumda bence güzel bir hücum tüfeğine veya makinalı tabancaya ihtiyaç var demektir...

Biraz uzun olduğu için özür dilerim, ama hem biraz üzgün, affınıza sığınarak biraz da kızgın olduğum için bu kadar uzattım. Bu hadise silah tercihi yapacak tüm arkadaşlara ders olsun. Kendi kişisel özelliklerinizi va atıcılık yeteneklerinizi göz ardı ederek, sadece marka , model veya fiyat endeksli olarak yapacağınız seçimler kesinlikle ve kesinlikle sizi tatmin etmeyecektir veya başka seçeneklerden haberdar olmadığınızdan dolayı kendi kendinize, içi boş mutluluk ve memnuniyet naraları atmanızdan başka bir işe yaramayacaktır... )
Sn lupus,yazdıklarınızda virgülünden noktasına kadar çok haklısınız.
Sn smith de çok haklıydı.
Benim 9 mm lik,leri tercih etme sebebim az da olsa elimde bulunan 9 mm lik mühimattan kaynaklanıyordu.
Bu bana ders oldu.
Şarjör mandalının haricinde tr02 tabancamda pek sorun çıkmadı, inşallah böyle devam eder.
Son satırlarınız gerçekten silah satın almak isteyen herkes için bir uyarı ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir profesyonel yardımı olarak dikkate alınmalı.
Ayrıca kızmakta çok haklısınız, ustaların sözüne itibar etmez isen layığını bulursun.Winktüm silah severlere saygılarımla.

Alıntı

Sn turan tactical,
Sn cihan54, iyi dileklerinize çok teşekkür ederim.
Akdal fabrikasına yakın sayılırım silahımı götürüp inceletmeyi ve boyanın neden bu kadar çabuk attığını soracağım sanırım ilgileneceklerdir. Saygılarımla

Alıntı

ashes demiş ki:Sn.Cihan54,
Sizin silahınız yenilerden mi yoksa eski üretim mi ?

Sn. Ashes! Ben tabancamı 23/10/2009 da aldığımda, plastik şarjörlü modellerdendi, aldıktan 20-25 gün sonra revizyon için fabrikaya gönderdiğimde, saç sarjörlü modele çevirdiler. Tabancam tr02 nin en son sürümü, resimden de anlaşılacağı gibi; saç şarjör, yeni gövde, yeni model sürgü kapağı , novak gez, yandan geçme arpacık ve uzun tırnak uygulamarına sahip, sadece tetik yeni model değil (seri üretime henüz geçmedi yeni tetik) , onuda, ömür testleri bitmediği için ben istememiştim, istediğim zaman tetiği de değiştireceklerini söylediler sağolsunlar. Üzerindeki mevcut tetik fena değil, sürtünme yok denecek kadar az, eze eze tetik düşürebiliyorum. Yeni nişangah düzeni kullanışlı, çok beğendim, yapmış oldukları keskin sıfırlama da buna eklenince, gerçekten iyi atışlar yapmak pek zor olmuyor, bu konudan daha önce ayrıntılı bahsetmiştim. Hedef kağıdına atış yapınca paylaşacağım. Saygılar.

[Resim: 17012010188.jpg]

[Resim: 17012010185.jpg]

Alıntı

Sn.Cihan54,Cevabınız için teşekkür ederim.Novak gez ile nişan almak daha mı rahat acaba ? Benim silahta novak gez olmasa da ben atışından çok memnunum.
Keyifli atışlar dilerim.Güle güle kullanın..
Saygılar.

Alıntı

Benim tabancamda, sağa, sola ayarlanabilen gez vardı, gez de hafif boşluk vardı ve alt vuruyordu bu iki sebepten dolayı değişmesini istemiştim. Sizin tabancanızdaki gez, novak gez gibi sabit gez. Boşluk yoktur, sizdeki sabit gezler de güzel bence. Novak gezi aratacağını düşünmüyorum. Önemli olan, keskin sıfırlanmış olması. Memnun olduğunuza göre bir problem yok demektir.
Ayrıca, tabancanızın yeni hali güzel olmuş, güle güle, kullanın. Saygılar.

Alıntı

NorthWolf demiş ki:Bir mermiyi şarjörde o şekilde açı yapacak şekilde sabitlemek için nasıl bir durum olmalı? Yayın basıncını şarjör kasasında karşılayan geometridemi?

Şimdi HK ile karşılaştırdım, fişek tabladan çok yukarı çıkmış... resmen makaslar tutuyor fişeği...

Birtane elimde olsa...

Sn.Northwolf! Şarjör yayı, şarjörün tepe açısına uygun açılarda, fakat biraz yumuşak.
Mekanizmanın kilitli kaldığı diger durum ise, herşey yerli yerindeyken gerçekleşen bir olay, yani şarjör yerine oturmuş vaziyette ve mandalı kilitli. Peki hk da nasıl, namludaki mermi yatağının rampası, şarjörün üst, ön duvarına yakın mı? Yani şarjörle rampa arasında, tr02 gibi boşluk var mı? HK da, mermi ucu girip sıkışacak kadar boşluk yoktur tahminim.

Alıntı

SAYIN LUPUS

Problemin çıkış noktasını bundan daha güzel ifade edemezdim.Teşekkür ederim.Bu problem şarjörde standart yakalandıkca nerdeyse kalmadı denebilecek seviyelere geriledi.Son kontrol atışlarında bu problemin yaşanması nerdeyse ortadan kalktı diyebilirim.Ancak nadirde olsa bu problem müşteride yaşanabilmekte.İşçiliğin kaliteye etkisini minimize ederek,standart üretimin etkisini arttırdıkca bu gibi problemlerinde daha da azalacağına inanıyorum.
Saygılarımla,

lupus demiş ki:
cihan54 demiş ki:bazen üsteki mermiyi namlu yatagına kaydırırken bir alttaki mermiyi biraz ileriye ittiriyordu ve mermi namlu yatağına kavuşamadan kilitleniyordu, elimle doldur boşalt yaparken de aynı sorunu yasadım.

Bu tespit bana Glock fişek sürme sistemi ile ilgili bir tespitimizi hatırlattı. Aslında bunu forumda şahsen görüştüğümüz arkadaşlarla paylaşmıştık. Özellikle şarjör tam dolu iken ve şarjör yayı yüksek gerim altında iken, sürgü en üstteki fişeği namluya sürerken, bir alttaki de bir miktar ileriye doğru hareket ediyor, şarjör boşaldıkça ve yay gerimi azaldıkça bu hareket azalıyor. Bu olay hemen hemen tüm yarı otomatiklerde meydana gelir.

Sürgü boş kovanı tahliye edip, atım yatağına yeni bir fişek sürmek için geriye gelirken yerinden oynamış olan bu fişek tekrar bir miktar geriye gelir. Ancak Glock' da fişek süren tablanın ters açısı nedeni ile bu fişek şarjöre tekrar sıfır yerleştirilmiş fişek gibi geri yerleşir. Glock fişek süren tablasındaki kot farkı ve açı, hem şarjör yayının daha az gerim altında tutulmasını sağlar, hem de en üstteki fişeği her seferinde şarjördeki yatağına geri oturtur.

Aşağıdaki resimde # 1 # ile işaretli ters açılı rapma, sürgü geri gelirken yerinden oynamış olan en üstteki fişeği yerine geri oturtmaktadır.
# 2 # ile işaretli olan derinlik ise fişek süren tablanın üstten şarjöre ve yayına yaptığı gerimi azaltır.

[Resim: 96142932.jpg]

Aşağıdaki resimde bu rampanın nasıl bir fişek sırtı gibi kavislendirilerek kesildiğine dikkat ediniz...

[Resim: 79398302.jpg]

Alıntı

SAYIN LUPUS

Fabrikamızda üretilen her tabanca müşteriye gönderilmeden önce mutlaka yedek şarjörü ile birlikte kontrol atışlarına sokulmaktadır.Hareketli iç aksamda yaşanılan kaplama problemleri bu kontrol atışları sırasında metal aksamların temasları sonucu ortaya çıkmaktadır.Özellikle siyah kaplama bu problemleri daha belirgin hala getirmekte olup, her marka ve model tabancada kullanım sonrasında görünmeyen iç bölgede ve namlu ağzında böyle estetik problemlerin oluşması beklenen bir kalite problemidir.
Saygılarımla,

lupus demiş ki:Sn.gazi78, canınızı sıkmak istemem ama, henüz atış yapılmamış bir silahın sürgüsünün içerisindeki bu çiziklerin ve plaka şeklindek boya atmalarının son derece can sıkıcı olduğunu belirtmeden edemeyeceğim. Mümkün olursa atıştan sonra, atım adedleri ile beraber sürgü ve namlunun temas yerlerini tekrar fotoğraflayarak gönderebilirseniz çok müteşekkir olurum.

[Resim: 76635868.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi