Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TR 02
Tırnak tutuş halinde iken kapak geri doğru hareketine başladığında kovan daha yatakdan tam kurtulmadan, kovan fırlatma tırnağına çarpan fişek dibi fişeği sağa doğru yönlendirecek olur ise kovanın ucunda kapağa çarpmadan mütevellit böylebir ezik oluşabileciğini düşünüyorum.
Sayın lupus bu tip bir ezilme silahın zamanlama, parca boyutlandırma ve yerleştirmesinde bir hataya delalet edermi ve sağlıklı çalışmanın dışında erken zamanda kovan fırlatıcının kırılmasına yada tırnak deformasyonuna sebep olurmu merak ediyorum doğrusu ???
Saygılar...

Alıntı

lupus demiş ki:Tespit ve katkınız için teşekkür ederim Sn.cihan54. Resimlerden de anlaşıldığı üzere Glock benzeri polimer şarjörler kullanılırken, sürgü yakalama manevelası şekli Glock'daki gibi, P99 benzeri metal şarjörler kullanılırken de sürgü yakalama manevelası P99 ' daki gibi tasarlanmış. Bu durumda silahını polimer şarjör ile alıp, metal şarjör kullanmak isteyeceklerin sürgü yakalama mandallarını da değiştirmeleri gerekecek...Sürgü-namlı-gövde ilişkilerinin, namlu yerleşme ve çalışma derinliğinin baştan tasarlanıp tasarlanmadığını ile maalesef bilemiyoruz. Bakalım şarjör ve sürgü yakalama manevelası versiyonun daha sağlıklı çalışacağını zaman gösterecek...
+1 verdiğiniz bilgiler için ben de teşekkür ederim sn.lupus, hazır konusu geçmişken bende şarjör konusunda birşeyler yazmak istiyorum, ghost'un plastik şarjörleriyle saç şarjörleri arasında et kalınlığından kaynaklanan şarjör dış genişlik farkı da var, plastik şarjörler sanırım glock şarjörünün dış genişliği kadardı, yeni saç sarjörler daha dar ve gövdedeki şarjör yuvası da dar yani gövde de farklı saç şarjörlerin genişliği sarsılmaz ve bhp şarjörüyle aynı, ama izleri farklı , resimlerden gördüğüm kadarıyla ruger, p228, f92 şarjörleri gerdel şekli olarak da benziyor, sanırım genişlikte aynı ama p99 şarjörü resim üzerinde cok benziyor alt ve üst açılarda aynı görünüyor üstelik boyları da aynı galiba fakat şarjörün sağ tarafının görüntünü bulamadım, kilitleme mandalları p99 la farklı olduğu için izde farklı olabilir p99 kullanan arkadaşlar (sn.ceycey mesela Smile ) şarjörün her yönden resimlerini paylaşırsa memnun olurum uyar mı uymaz mı kilit izi farklıysa bile akdala uygun iz yapılabilir mi fikir edinebiliriz belki
saygılarımla

[Resim: 16012010142.jpg]
yukarıdan aşağıya; sarsılmaz, akdal, kuzenimin bhp si

[Resim: 16012010146.jpg]
soldan sağa bhp 13, tr02, sarsılamaz 15

[Resim: 16012010140g.jpg]
sarsılmaz ve akdal

[Resim: 11012010074u.jpg]

[Resim: 14012010113ruger.jpg]
Ruger

[Resim: 14012010116p228131.jpg]
p228

[Resim: 14012010115p99.jpg]
ve işte p99 ama malasef diğer taraftan resmini bulamadım Sad

Alıntı

[quote=L@stmohik@n]
Tırnak tutuş halinde iken kapak geri doğru hareketine başladığında kovan daha yatakdan tam kurtulmadan, kovan fırlatma tırnağına çarpan fişek dibi fişeği sağa doğru yönlendirecek olur ise kovanın ucunda kapağa çarpmadan mütevellit böylebir ezik oluşabileciğini düşünüyorum.
Saygılar..
quote]
Evet olabilir sn L@stmohik@n bu da düşündüğüm ihtimallerden biriydi, şimdilik bir sorun yaratmadığı için fazla üzerinde durmadım, bundan snraki denemelerimde eğer unutmassam (atış yaparken pek aklıma gelmiyor sonradan aklıma geliyor) fişeğin bir tarafını boyayıp hangi tarafında ezilme olduğunu tespit ettikten sonra, sn lupus' un dediği gibi o tarafta sarı izler arayacağım, namlu ve kapak içinde.
Saygılar.

Alıntı

Bugün tr02 tabancamı princess poligonda denedim ve 59 adet mermi attım.
cihan 54 arkadaşımın dediği gibi bazı mermilerin boş kovanlarında bariz şekilde ezilmeler vardı.
Bende resimlerini çekmeyi düşünürken cihan 54 arkadaşımız çok güzel resimler çekip siteye yüklemiş kendisine teşekkür ederim.
Sn Lupus,bu resimleri 59 adet mermi attıktan sonra çektim, sanırım çiziklerde ilerleme olmamış.
Atışlarım sırasında şarjöre hep 5 adet mermi sürdüm 1. veya 2. atıştan sonra şarjör hep yere düştü,atışlarımı SOL el ile yaptığımdan (sağ elimin olmaması nedeni ile) şarjör mandalı sol tarafta olmasından dolayı silaha hakim olmak için kabzayı biraz fazla sıkınca sanırım orta parmağımın birinci boğumunun mandala basması sebebi ile şarjör çıkıyordu atış yaparken bayağı zorlandım nasıl bir çözüm bulurum bilmiyorum.
Fabrikayı ziyaret edip sorunumu anlatırsam sanırım yardımcı olurlar.
Saygılar

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn.Gazi-78,
Silahınız hayırlı olsun, Allah her atışınızı keyif eylesin inşallah.
Silahınızın üzerinde görülen deformasyon bana kalırsa yıllardır yoğun atım gören ve ince bakımdan yoksun kalmış bir silahın halini aratır düzeyde.
Sn.Akdal bence ürününe sahip çıkıp, silahın ve namlunun revizyonu için üzerine düşeni yapmalıdır.

Saygılar,
TT

Alıntı

gazi-78 demiş ki:Atışlarım sırasında şarjöre hep 5 adet mermi sürdüm 1. veya 2. atıştan sonra şarjör hep yere düştü,atışlarımı SOL el ile yaptığımdan (sağ elimin olmaması nedeni ile) şarjör mandalı sol tarafta olmasından dolayı silaha hakim olmak için kabzayı biraz fazla sıkınca sanırım orta parmağımın birinci boğumunun mandala basması sebebi ile şarjör çıkıyordu atış yaparken bayağı zorlandım nasıl bir çözüm bulurum bilmiyorum.

Sn.gazi78, umarım bu konuda yardımcı olabilirler, ama bildiğim kadarı ile Ghost serisinde şarjör mandalı yönü değiştirilemiyor. Ancak sizin için özel bir tadilat yapabilirlerse, sorununuz çözülmüş olur.

Bu hadise yönü değiştirilebilir veya farklı tarzda çalışan şarjör mandallarının ehemniyetini bir kez daha ortaya koyuyor. SIG Pro veya P250 ' de şarjör mandalının yönü değiştirilebiliyor, Walther P99 ve HK USP serisinde şarjör mandalı yandan değil tetik korkuluğunun arkasından aşağıya ve yukarıya çalışıyor, ayrıca bu mandallar istendiğinde sadece atış eli başparmağı ile değil, tetik parmağı ile de manüpüle edilebiliyor.

İşte arkadaşlara sürekli olarak vurgulamaya çalıştığımız, ama her nedense bir türlü anlatamadığımız şeyin çok çarpıcı bir örneği. Marka, model veya fiyat faktörleri ile silah tercihi yapılmaz. Kişisel fiziksel özellikler ve kullanım tarzına göre tercih yapılır. Sadec ele alınıp bakılarak silah hakkında karar verilmez. Mutlaka kullanım tarzınızı da içerir denemelerden sonra kendinize en uygun silaha karar verilir.

Sn.gazi78, ilk defa kişisel özelliklerinize uygun bir silah arayışı içerisine girdiğinizde Sn.smith size kesinlikle ve kesinlikle bir revolver almanızı söylemişti ki, ben de kendisi ile hemfikirim. Sadece tek elle kullanılacağı için her zaman kavrama zaafiyetine yatkın herhangi bir yarı otomatik yerine, bu tür mekanik handikaplardan arınmış bir revolver çok daha güvenilir bir platformdur. Ayrıca tek elle kullanılacağında gerek çift, gerekse de tek hareketli bir revolver tetiği her zaman için çok daha isabetli atışa olanak sağlayacaktır.38 SPL bir revovlerin tepmesinin de kontrolü çok kolaydır.

Tek sorununuz kapasite ve tekrar doldurma esnasında olacaktır ki, bu bence ülkemizdeki bir takıntıdan öte de bir şey değildir. .. Ve piyasadan 500 TL 'ye, evet sadece 500 TL 'ye zımba gibi Model 10 'lar bulmak mümkündür... 6 adet fişek sivil bir kullanıcının her türlü savunma ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Eğer 6 adet fişek bir atıcının işini göremiyorsa, emin olun çoğu tabanca da göremeyecektir, bu durumda bence güzel bir hücum tüfeğine veya makinalı tabancaya ihtiyaç var demektir...

Biraz uzun olduğu için özür dilerim, ama hem biraz üzgün, affınıza sığınarak biraz da kızgın olduğum için bu kadar uzattım. Bu hadise silah tercihi yapacak tüm arkadaşlara ders olsun. Kendi kişisel özelliklerinizi va atıcılık yeteneklerinizi göz ardı ederek, sadece marka , model veya fiyat endeksli olarak yapacağınız seçimler kesinlikle ve kesinlikle sizi tatmin etmeyecektir veya başka seçeneklerden haberdar olmadığınızdan dolayı kendi kendinize, içi boş mutluluk ve memnuniyet naraları atmanızdan başka bir işe yaramayacaktır...

Saygılarımla.

Alıntı

gazi-78 demiş ki:Bugün tr02 tabancamı princess poligonda denedim ve 59 adet mermi attım.
cihan 54 arkadaşımın dediği gibi bazı mermilerin boş kovanlarında bariz şekilde ezilmeler vardı.
Bende resimlerini çekmeyi düşünürken cihan 54 arkadaşımız çok güzel resimler çekip siteye yüklemiş kendisine teşekkür ederim.
Sn Lupus,bu resimleri 59 adet mermi attıktan sonra çektim, sanırım çiziklerde ilerleme olmamış.
Atışlarım sırasında şarjöre hep 5 adet mermi sürdüm 1. veya 2. atıştan sonra şarjör hep yere düştü,atışlarımı SOL el ile yaptığımdan (sağ elimin olmaması nedeni ile) şarjör mandalı sol tarafta olmasından dolayı silaha hakim olmak için kabzayı biraz fazla sıkınca sanırım orta parmağımın birinci boğumunun mandala basması sebebi ile şarjör çıkıyordu atış yaparken bayağı zorlandım nasıl bir çözüm bulurum bilmiyorum.
Rica ederim Sn.Gazi78! paylaşımlarınız için ben de teşekkür ederim. Bir kolunuzun olmadığını, yeni öğrendim. Geçmiş olsun demek, sizin durumuz için biraz yersiz mi olur? Bilmiyorum. Allah bundan sonraki yaşamınızda sağlık sıhhat versin. Şarjör mandal yayı, çok yumuşak, belki bunun da etkisi olmuştur. Gerçi sert olsa, saç şarjörlü modellerde; plastik mandal, keskin saç çelik şarjörün üzerinde çalıştığı için mandalın aşınması fazla olabilir. Anladığım kadarıyla silahınız tutukluk yapmamış, maalesef ben saç şarjörlü hali ile plastik şarjörlü eski haline göre daha çok besleme sorunu yaşadım.
Saygılar.

Alıntı

[Resim: 17012010176.jpg]
Üsteki resimde görmüş olduğunuz sıkışma, 1-2 kez plastik sarjörde de olmuştu ama plastik şarjörde sorun sadece buydu, oda çok nadir.

[IMG=http://img17.imageshack.us/img17/35/16012010156.jpg][/IMG]
[Resim: 16012010156.jpg]
Bu da yeni versiyonununda, karşılaştığım bir problem ( eski versiyonda hiç böyle olmamıştı). Yeni versiyonlarda, Sn. Akdal ve Sn. Cengizhan' ın üzerinde en çok durması gereken, sorun bu bence.
Muhakkak onlarda farketmişlerdir, diye düşünüyorum,
Bana göre bu soruna yol açan sebepler:
1- Namludaki, mermiyi yatağa sürmeye yardımcı olan rampanın kısa olması, şarjörün, saç kısmımın bittiği en üst tepesi ile rampanın en altı arasında, çekirdeğin sivri olan ucunun sıkışabileceği kadar boşluk olması.
2- Kapak namlu ile birlikte geriye geldiğinde, namlu kilidinin aşağıya inip, görevini tamamladıktan sonra, elimizle namluyu ittirmeye devam ettiğimizde ya da silahı yukarı doğru tuttuğumuzda, namlu gereğinden fazla, serbest halde geri gelerek, rampanın alt kısmının, şarjörün ön duvarını (saç kısım), geçerek daha fazla geri geliyor olması,
Üstteki 2 madde normalde problem olmuyor ama bunlara şarjörde sıradaki merminin biraz ileride kalması yani şarjör içinde tam geride olmaması, ütteki mermi sürülürken bir altaki mermin, biraz ileriye kayması eklenince,problem o zaman meydana çıkıyor,ve silah şarjör hatalarına karşı daha duyarlı oluyor.
Bence aşağıdaki önlemlerin biri bile bu sorunu engelleyecektir
- Şarjör daha iyi konumlandırılması
- Rampanın aşağıya doğru 1- 2 mm uzatılarak şarjörün ön üst duvarından daha geri gelmesinin engellenmesiyle ( en sağlam çözüm bu bana göre)
- Gövde üzerindeki ön sürgünün, namlu alt kesit açısını karşılayan bölgenin, 1 mm kadar dolgunlaştırılarak, namlunun, serbest halde, gereğinden fazla geri gelmesi engelenmesi ile.(Bana göre basit ve geçerli çözüm bu, aşağıdaki resimde işaretli olan yer)
[Resim: 17012010181.jpg]

[Resim: 17012010177.jpg]

Alıntı

Sn.Cihan54,
2.resimde,mermi ucu şarjördeyken hafif yukarı açı yapması gerekirken bu resim de sanki aşağı bir açı oluşmuş gibi.Bundan olabilir mi acaba bilmiyorum..

Alıntı

Bir mermiyi şarjörde o şekilde açı yapacak şekilde sabitlemek için nasıl bir durum olmalı? Yayın basıncını şarjör kasasında karşılayan geometridemi?

Şimdi HK ile karşılaştırdım, fişek tabladan çok yukarı çıkmış... resmen makaslar tutuyor fişeği...

Birtane elimde olsa...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi