Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75
01-09-2010, 02:26 PM
RE: CZ 75
Sn. Arkadaşlar, Sn. Üstadlarım,

Sitede yeni üyeyim.Sizlerin burada yaptığınız bütün teknik bilgiler bana çok yardımcı oldu.Bunun için özellikle sizlere çok teşekkür ederim.
Yaklaşık bundan bir hafta öncesine kadar MKE' den satın almak üzere bir sarsılmaz K2 almak istiyordum.Görünüş itibariyle hoş bir silah..ama sarsılmazın Türkiye piyasası için yapmış olduğu işçilik kalitesini ve uyguladığı politikayı burada sizlerden öğrenince almaktan vazgeçip, burada teknik olarak ve sağlamlığı hakkında yapmış olduğunuz yorumlarınızdan yardım alıp dün MKE'den CZ 75 B mod.TR aldım.Hakikaten fevkelade bir silah ve attığım bütün hedefleri vurdum.Daha fazla yorumuma gerek yok zaten nasıl bir kaliteye sahip silah olduğunu benden daha çok biliyorsunuz.Bunu burada paylaşmamın tek sebebi sizlerin sayesinde doğru bir adıma teşfik edilip bana yardımcı olabilmeniz ve size teşekkür borçlu olmam.

Saygılarımla...

Hayat böyle...ama bu hayatı değiştirmek için ince bir sanat var elimde...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-09-2010, 09:45 PM
Sn. darksilence, yeni silahınız hayırlı olsun. Keyifli atışlar dilerim.
İyi günler...

Quis custodiet ipsos costodes?

JUVENAL (M.S. 60- 140)

xlcod3r@gmail.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-09-2010, 10:32 PM
Teşekkür ederim Sn.xlcod3r..Herkese kötü günlerde atış yapmamak dileğiyle..
İyi günler dilerim..

Hayat böyle...ama bu hayatı değiştirmek için ince bir sanat var elimde...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-11-2010, 09:38 AM (Bu Mesaj 04-11-2010 09:40 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : AGIRNASLI SİNAN.)
Sn.lupus CZ 75 konusunda uzman oldugunuz için cehaletimi mazur göreceginizi umarak dikkatimi çeken bir konuda bilginizi rica edecegim,
Bazı CZ 75 namlularında fişek besleme rampasının üst hizasında yaklaşık 0,5x0,5 cm büyüklügünde bir çıkıntı var tırnaklı CZ tabiri bu çıkıntıdanmı kaynaklıdır,
Bu çıkıntının + - olarak işlevi nedir,
Bahse konu çıkıntısı olmayanlarda durum nedir.

Dogru söyleyeni 9 köyde ovarlar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-11-2010, 10:26 AM (Bu Mesaj 05-11-2010 09:41 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
AGIRNASLI SİNAN Yazdı:Bazı CZ 75 namlularında fişek besleme rampasının üst hizasında yaklaşık 0,5x0,5 cm büyüklügünde bir çıkıntı var ''tırnaklı CZ '' tabiri bu çıkıntıdan mı kaynaklıdır?
Ülkemizde eski nesil CZ 75 ' leri tanımlamak için yaygın olarak kullanılan '' Tırnaklı CZ '' tabirinin kaynağı horoz mahmuzunun şeklidir. Horoz mahmuzu uzun ve deliksiz olan CZ 75 ' lere '' tırnaklı CZ '' denilmektedir. Namlu arkasındaki bu çıkıntı ise eski ve yeni nesil CZ 75 ' lerin hepsinde mevcuttur.
AGIRNASLI SİNAN Yazdı:Bu çıkıntının + / - olarak işlevi nedir, bahse konu çıkıntısı olmayanlarda durum nedir?
Direk üreticiden alınmış kesin bir bilgi olmamakla birlikte, bu çıkıntının koyulma nedeni ile ilgili iki rivayet vardır. Bunlardan birincisi sürgü ve namlu kilitlenirken dikey eksende ekstra bir stabilizasyon sağlanarak, daha kararlı vuruşlar elde edilmesinin amaçlandığı rivayetidir. Diğeri ise şarjörden belirli bir açı ile atım yatağına beslenen fişeğin ön kısmının, olması gerekenden daha dik açı ile yukarı uzanması durumunda, bu çıkıntı ile tekrar atım yatağına yönlendirilerek, fişek besleme sıhhatinin arttırılmasının amaçlandığı rivayetidir.

Bu çıkıntının olup olmamasının yukarıda bahsi geçen durumları ne kadar etkilediği kesin olmamakla birlikte, BHP örneğine bakarak çok da etkili olmadığı düşünülebilir. Eski nesil BHP ' lerde ve MKIII ' lerin ilk versiyonlarında da bu çıkıntı mevcuttu, ancak 94 ' ün ilk yarısından sonra üretilen BHP MKIII ' lerde artık bu çıkıntı yoktur, sürgüde yatağı vardır, ancak namluda bu çıkıntı yoktur. Gerek vuruş kararlılığı, gerekse de fişek besleme sıhhati açısından yeni nesil BHP ' lerin daha verimli olduğu düşünülürse, söz konusu çıkıntının varlığının, en azından BHP' de anlamlı bir fark oluşturmadığı söylenebilir.

Aşağıda sırası ile 97, 93 ve 81 yılı üretimi BHP namlularını görüyorsunuz.

[Resim: namlularmq7.jpg]

CZ 75 ' e geri dönecek olursak, birer CZ 75 klonu olan Tanfoglio / Sarsılmaz / Jericho modellerinin namlularında da bu çıkıntılar yoktur. Söz konusu çıkıntının olmamasının, yukarıda bahsi geçen rivayetler açısından bu marka ve modellerde ne kadar fark oluşturduğunu ise bilemiyorum. Ancak kabaca bakıldığında, kolay ayırd edilebilir bir fark olmadığı söylenebilir.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05-11-2010, 09:33 AM
Sn.lupus detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Dogru söyleyeni 9 köyde ovarlar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05-11-2010, 12:56 PM
lupus Yazdı:Sn.analyzer, aynı anda üç ayrı kalibredeki fişeği kullanabilen bir CZ 75 modeli yok. Sadece bir tanesini kullanmak üzere üretilmiş farklı kalibrelere uygun CZ 75 modelleri var.

.40 SW kabaca 10 mm çapında çekirdek kullanan bir mühimmattır. Çok güçlü ve kontrolü zor olan 10 mm Auto mühimmatın, kovanının kısaltılarak, barut hakkı düşürülüp, kontrolünün kolaylaştırılması ile üretilmiş bir mühimmattır. Bir ara özellikle ABD'deki federal güvenlik ve yerel polis teşkilatları arasında çok popüler bir kalibre olup, son zamanlarda bu popülaritesini yitirmeye başlamıştır.

Neden?
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS