Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurşun geçirmez yelekler
Farklı çaplardaki tabanca mühimmatının etkilerinden bahsediyoruz, bu farklı çaplara karşı farklı kurşun geçirmez yeleklerin kullanılması gerekiyor aşağıdaki resimde bu yeleklerin hangi tip mermilere karşı dayanıklı oldukları gösterilmiş.    

Alıntı

Yeni nesil dragon skin zırhları eklemek isterim bende.Yapı olarak ortaçağ şovalyelerinin giydiği pullu zırhlarla benziyor.Net adresi ve zırhın test videoları aşağıdaki bağlantılarda.

zırh bilgileri
balistik tablo

Alıntı

Daha önceden hazırlamış olduğum fazla detaylı olmayan bir genel bilgiyi de ben arz edeyim:

Balistik koruyucu yelekler gömlek altı, standard, taktik yelek gibi gruplara ayrılırlar. Yeleklerin çoğunda yumuşak balistik paneller ve sert balistik plakalar için cep bulunur. Yelek, kullanılacak balistik malzemenin tipi, koruma seviyesi, koruma alanı, beden ölçüleri, ek koruyucu parçalar, renk, taşıma çantası gibi konularda kullanıcının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilebilir.

Standard Yelek:
Gömlek ya da üniforma üzerine giyilir. Genellikle polis tarafından kullanılan modeldir. Balistik panelleri ve bazı durumda balistik plakalar için cep bulunur.

Gömlek Altı (Gizli) Yelek:
Gömlek altına giyilir. Sivil elbise giyerken koruma ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılır. Hemen hemen tüm uygulamalarda sadece balistik panel kullanıldığı için kısıtlı koruma sağlar. Genellikle giyildiği dışardan belli olmasın diye, nisbeten düşük seviyede koruma seviyesi seçilir. Bazı modeller, deri ve spor ceket içine dikilmiştir.

Taktik Yelek:
Üniforma üzerine giyilir. Askeri birlikler ve polis özel kuvvetleri tarafından kullanılır. Birçok uygulamada, şarjör ve telsiz cepleri eklenerek hücum yeleği olarak da kullanılır. Tümünde ön ve arkada balistik plakalar için cep bulunur. Çoğunlukla kasık, boyun, omuz koruyucu ek parçalar da kullanılır. Bazı durumlarda yumuşak balistik paneller kullanılmadan tam gövde koruması sağlayan sert balistik plakalar kullanılır. Böylece tehtidin tüfek mermisi olduğu ortamlarda daha ucuza, daha geniş koruma alanı sağlanır.

Balistik Koruyucu Paneller:
Bu yeleğin yumuşak balistik koruyucu bölümüdür. Kısa namlulu silahlara (tabanca, makinalı tabanca) ve parça tesirine karşı koruma sağlar.

Aramid Paneller:
Özellikle askeri alanda yoğun olarak tercih edilen malzemedir. Kevlar ve Twaron en bilinen markalardır. Pazarda isimsiz benzerleri ve klonları da bulunur. NIJ Seviye IIIA (tabanca ve makinalı tabanca mermilerinin çoğuna karşı koruma) koruma sağlayan bir Aramid panel 4-4.5 kg/m.kare ağırlığındadır.

Artıları: Fiyatı daha ucuzdur. Daha yumuşaktır (kumaşa daha benzer).
Eksileri: Aramid nem ve güneş ışığına karşı hassastır. Su ve nemden her şartta uzak tutulmalıdır. Eğer su geçirmez zarfı zedelenirse, malzemenin balistik özellikleri 3 ay gibi kısa bir sürede azalmaya başlar. Malzemenin raf ömrü kısadır. Taze malzeme kullanılmalı, bekletilmeden panel haline getirilmelidir. Aramid ham malzemenin kontrollü ortamda raf ömrü 3 ay, -18ºC’de depolandığında 6-9 aydır.

Polietilen (PE) Paneller:
Panel için daha hafif bir seçenektir. Bilinen markalar Dyneema ve Spectra Shield’tir. NIJ Seviye IIIA koruma sağlayan bir PE panel 3.5-4 kg/m.kare ağırlığındadır.

Artıları: Aramid’ten daha hafiftir. Nem, su ve kimyasallardan etkilenmez. Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılacak yüzebilir tipte balistik koruyucu can yelekleri için en iyi seçenektir.
Eksileri: Daha pahallıdır. PE ısıya karşı hassastır. 200ºC üzerinde malzeme erir. 80ºC gibi sıcaklıklara maruz kalan (örneğin sıcak yaz güneşi altında araç bagajında uzun süre kalan) yelekler deformasyona uğrar.

Balistik Plakalar:
Plakalar, yeleğin koruma seviyesini artıran sert balistik malzemedir. Plakalar 5.56/7.62 mm standard ve zırh delici mermilere karşı koruma sağlar. Genel ölçü 25x30 cm’dir. Geniş bölgede gövde korulası sağlayan modeller de üretilir. Bazı plakaların anılan koruma seviyesini sağlaması için arka malzemesi (balistik panel gibi) kullanılması gerekir.

Metal Plakalar:
Eski teknolojidir, günümüzde çok kullanılmaz. Kompozit malzemeden daha ağır olmasına rağmen, genellikle daha ucuzdur. Gerçek çok vuruşa dayanma kabiliyeti vardır. Kullanılan metale göre ağırlık farklılık gösterir. Bu amaçla kullanılacak en iyi metal Titanyum’dur.

PE Plakalar:
5.56/7.62 mm standard mühimmata karşı koruma sağlar. Zırh delici mermilere karşı PE plaka ile koruma sağlanması pratikte mümkün değildir. 25x30 cm’lik NIJ Seviye III plaka (5.56/7.62 mm standard mühimmata karşı koruma) 1.1-1.4 kg ağırlıktadır. Çok vuruşa dayanma kabiliyeti iyidir.

Seramik Plakalar:
En çok kullanılan plakadır. Birçok değişik seramik plaka çeşidi bulunur. En iyisi, ancak en pahallısı BoronCarbide malzemedir. Eğer parçalı üretim (multi-tiling) yapıldıysa çok vuruşa dayanma kabiliyeti iyidir. Düşürülürse çatlayabilir. Kullanılan teknolojiye göre 25x30 cm ebatlı NIJ Seviye III plaka 2-3.2 kg; Seviye IV (5.56/7.62 mm zırh delici mühimmata koruma) plaka 2.7-3.85 kg ağırlıktadır.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
lenduha, Kara45, tekoglu, PersonalDefence, L@stmohik@n, sem, Mehmet Emin
Konu açmadığım için bugün ki denemeyi bu konu altında paylaşmak istedim .

44magnum a kadar durdurabilen tip 3 kurşun gecirmez yelekten bir kaç parça vardı onları vakit varken değerlendireyim dedim . 5 metre mesafeden 9 mm ve 50 metrden 7.62x51 fişek atışı yaptım .  9mm daha ilk katmandan bile gecmeyi başaramadı . 7.62 yi söylememe bile gerek yok sanırım . 7.62 atarken yerinden hic oynamayinca vuramadim diye suphelenmedim desem yalan olur Smile Sonucu öğrenmek icin elime alınca anladım hiç oynatmadan dekip geçtiğini Smile

[Resim: 20170315_043122.jpg]

[Resim: 20170315_043924.jpg]

image upload

[Resim: 20170315_050811.jpg]

photo upload

[Resim: 20170315_051333.jpg]

[Resim: 20170315_051435.jpg]

img upload

[Resim: 20170315_051404.jpg]

image host
2. resimde 7.62 nin delikleri görülüyor .

4. resimde 9mm nin sol tarafta bıraktığı izi görünüyor . Hafif siyahlik var . Bu siyahlik sanırım çekirdek sıcaklığından dolayı yanık oluşmuş .

5. resimde 7.62 nin delip geçtiği görülüyor .

6. resimde ise kac kat olduğu gözüküyor . yaklaşık 50 kat kevlar var .

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
heisenberg, Gravis_Pro, Fruktoz23, demasoni, husrev, TrCiviltary, ismicey, FN'ci, sem, Mehmet Emin
(14-03-2017, 08:09 PM)specialforces demiş ki: 6. resimde ise kac kat olduğu gözüküyor . yaklaşık 50 kat kevlar var .

Yelek parçası (sanırım boyun koruması) Kevlar değil polietilen esaslı balistik malzemeden yapılmış.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Kara45, specialforces, demasoni, ismicey
(14-03-2017, 08:56 PM)harun demiş ki:
(14-03-2017, 08:09 PM)specialforces demiş ki: 6. resimde ise kac kat olduğu gözüküyor . yaklaşık 50 kat kevlar var .

Yelek parçası (sanırım boyun koruması) Kevlar değil polietilen esaslı balistik malzemeden yapılmış.

Haklısınız sn harun diğer parçayla karıştırdım . 4-5 adet daha var onlar kevlardı . 11 kat , daha kalın (tane bazında) ve rengi sarı gerçi renk önemli değil Smile diğerinin de bi fotosunu yüklüyorum hemen .

Alıntı

[Resim: 20170315_094634.jpg]

[Resim: 20170315_094738.jpg]

img upload

[Resim: 20170315_094804.jpg]

Bu da diğer boyun korumalığı . balistik olan 2013 bu kevlar olan 2012 yapımı . En kisa zamanda kevlara da atış yapacağımSmile

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ismicey, sem
Evet bu Aramid bazlı bir balistik malzeme. 
Bilgi için: Hammaddenin adı Aramid'tir. Kevlar, Twaron gibi ticari markalar üzerinden satılır.

Fakat üretici malzemeyi değişik şekilde kullanmış, sanki lamine edilmiş ve üzerine ek dikişler atılmış. Sanırım bunun nedeni küçük bir balistik parçanın kenarlarda oluşacak koruma zaafiyetini azaltmak ve Aramid malzemenin neme karşı hassasiyetinin etkisini azaltmak.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ismicey, Ahmet Özalp
Dediğiniz gibi uzerinde uzunlamasına sağlam dikişler var . Bunun göğüs için olanında da aynı şekilde dikişler mevcut . Dikişler hem boyunlukta hem göğüs için olan kısmında enlemesine yapılmış .

Alıntı

Konuyu bölmek istemiyorum ama şöyle bir şey de çıkmış.Karbon nanotüp deyince beni aklıma pota çeliği ya da gerçk dımışki geliyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ismicey

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi