Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KORTH, Royal Blue, 6''
Sn. melihaga,

Bugün yine favori sporum olan "eski defterleri karıştımak" ile iştigâl ederken gözüme bu çok eski Korth konusu ilişti. Kesit resimlerinin bazı detayları muhtemelen renkler sebebiyle pek açık değil. Size (silâhı tanıdığınızı umarak) bir şey sormak istiyorum; namlu-top aralığı olmaması "Hareketli Nagant" gibi bir mekanizmaya mı yoksa "Dan Wesson"umsu bir ayarlanabilen "iç namlu" durumuna mı bağlı. Kesitlerde top döndürme cücüğü veya yanındaki bir parça topu öne itiyormuş gibi geldi bir an için. Sonradan da baktım baktım benzetemedim. Muhtemelen sıcaklardandır.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn.Alikozanoğlu, soru Sn.Melihaga ' ya sorulmuş ama, müsadenizle ben cevaplamak isterim. Korth revolverleri gömlekli namlu ile imal edilmektedir. Silindirin bu kadar sıkı kilitlenmesinin bir nedeni budur.

Korth revolverlerinde silindir toleranslarının çok sıkı olmasının bir başka nedeni de, silindir taşıyıcı kolun, bildik vidalı bir sistemle gövdeye sabitlenmemesidir. Standard üretim revolverlerde, silindir taşıyıcı kolunun rastgele çok sık sökülmesi önerilmez. Hiç bir şey olmasa, bu kolu gövdeye sabitleyen vidanın hasarlanıp, silindir toleranslarını korumakta zorlanacağı söylenir. Korth revolverlerinde ise silindir taşıyıcı kol sustalı bir sistemle gövdeye sabitlenir. Bu sayede de farklı çaplarda fişek kulanılabilecek şekilde silindirler de güvenle değiştirilebilmektedir.

Saygılar.

Alıntı

Sn Alikozanoğlu, bende en çok sizin bu favori sporunuzu seviyorum, sorunuza gelince malum üstad bu konuda benden daha bilgilidir ve cevaplamış da zaten, her ikinize de teşekkür ederim...

Alıntı

Sn. lupus,

Çok teşekkür ederim. Aslında Korth başlığında Sn. melihaga'nın adını görünce mesajı ona hitaben yazmıştım. Kesit resmi herhalde parlama sebebiyle çok net değildi. Tetik/horoz/top bağlantısı da çok bariz olmadığı için aklımda bir "acaba "hareketli" gibi mi" sorgusu uyandı. Dan Wesson senelerce bu gömlekli namluların öncülüğünü yatı. Yakın zamanda S&W de bazı silâhlarında bu sistemi kullanmaya başlamıştı galiba. Dan Wesson S&W'nin ilk kurucularından Daniel B. Wesson'un torunlarından mış. Zaten Dan de Daniel'in bir kısaltması. S&W firmasından ayrılıp kendi şirketini kurduğunda o zamanki (Bangor filân birşeydi galiba) Holding idaresi ile anlaşamadığı filân yazılmıştı. Demek ki bazı yenilikçi adımları atmaya idareciler atmaya korkarken gerçek yaratıcı üreticiler ancak korkmadan uyguluyabiliyorlar.
Tekrar teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

alikozanoglu demiş ki:Sn. lupus,

Çok teşekkür ederim. Aslında Korth başlığında Sn. melihaga'nın adını görünce mesajı ona hitaben yazmıştım. Kesit resmi herhalde parlama sebebiyle çok net değildi. Tetik/horoz/top bağlantısı da çok bariz olmadığı için aklımda bir "acaba "hareketli" gibi mi" sorgusu uyandı. Dan Wesson senelerce bu gömlekli namluların öncülüğünü yatı. Yakın zamanda S&W de bazı silâhlarında bu sistemi kullanmaya başlamıştı galiba. Dan Wesson S&W'nin ilk kurucularından Daniel B. Wesson'un torunlarından mış. Zaten Dan de Daniel'in bir kısaltması. S&W firmasından ayrılıp kendi şirketini kurduğunda o zamanki (Bangor filân birşeydi galiba) Holding idaresi ile anlaşamadığı filân yazılmıştı. Demek ki bazı yenilikçi adımları atmaya idareciler atmaya korkarken gerçek yaratıcı üreticiler ancak korkmadan uyguluyabiliyorlar.
Tekrar teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu

Bangor Punta Company olması lazım sn. üstadım..

Alıntı

Sn. nurikilligil,

Ben S&W'yi hatırladığıma şükrediyorum. "Bangor" aklıma gelmiş, daha ne isterim Mevlâ'mdam. İki saat kadar önce Colt 1911 modelin benzerlerini yapanları okuyordum. O kadar çok isim varki sanki bir şirketler telefon rehberi gibi. Bir tek TİSAŞ aklımda kaldı, o da geçen sene bir arkadaşım Ankara'ya gelip de aldığı için. Çok yakın zamana kadar Chevrolet denince aklıma bir Amerikan otomobili gelirdi Güney Kore değil. Tabi o zamanlar Mini, Bentley ve Rolls Royce da İngiliz otomobilleriydi.
Heyhat ! ! !

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

(08-06-2008, 03:55 PM)lupus demiş ki: Şimdilik sadece rüya, Cool.
Horozun yanındaki manevela kaptırmatör emniyet mandalı olmayıp, top açma manevelasıdır.

[Resim: 7ceeaa61.jpg]

[Resim: d55cd766.jpg]

[Resim: 3738cc1d.jpg]

Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa...Amma velakin bundaki güzelliğin yanında, benim aşkım hafif kalır...Yekpare çeliğin, sanatla buluşmasını, bize hor görenler utansın.

Alıntı

Bu silaha sahip olmaktansa bu silaha sahip olup ve onu üstadıma hediye edebilmeyi ve hediye ettiğim zaman üstadımın mutluluğunu görebilmeyi isterdim.
Bu silahı üstadıma hediye edebilme mutluluğu benim için bu silaha sahip olmaktan daha güzel bir olgudur.

Alıntı

Sn.Alpyeşilay; bu güzel revolverin usta ellerde olmasını ve üstatdan bir değerlendirme yazısını forumda görmek inanın beni de inanılmaz mutlu ederdi. Böylesine güzel tabancaların, permi hakkı dışında sahip olunamayacağı olgusu, oldukça üzücü bir durum Sad

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi