Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATEŞLİ SİLAHLARIN EMNİYETİ SİZSİNİZ
Ders niteliğinde, hiç biri atlanmamış güvenlik ihlalleri... Bonus: İlgili tüm kanunlara muhalefet.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
_X0X_, Ahmet Özalp, Ktenology, Alphawolf, mimaslan, ducak, ilkerlola59, serdar_mutlu, waltherslv
Havaya atılan bunca kurşun kimseye bir zarar vermediyse, ya 'yorgun mermi' bir şehir efsanesi, ya da bunların kafası çok kalın.
Saygılar.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
serdaraktas, Alphawolf, mimaslan, ducak, zafery, lenduha, muyasar, serdar_mutlu, drmehmet, demirci57, sparus, waltherslv
(28-06-2018, 11:01 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Havaya atılan bunca kurşun kimseye bir zarar vermediyse, ya 'yorgun mermi' bir şehir efsanesi, ya da bunların kafası çok kalın.
Saygılar.

1. şık fizik yasalarıyla sabit olduğundan 2. şık daha akla yakın gibi...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
serdar_mutlu, demirci57, sparus
Kurusıkı ya da ses mermisi de sıkıyor olabilirler.

Alıntı

Bende başımdan geçen bir kazayı (dikkatsizlik ne derseniz) anlatayım. Lise son sınıfta babamın "tabancayla atış yaptım temizle" demesiyle her zaman ki gibi heyecanla işe koyuldum. Tabanca 7,65 kırıkkale idi. Namluda mermi olduğunu gördüm (göstergesi var malum). Şarjörü çıkarttım emniyette iken sürgüyü çektim ama sonuna kadar çekmediğim  için mermi namluda kaldı ve horoz düştü. Tabanca ateş aldı çekirdek elimi sıyırarak duvara çarparak halıya düştü.Odada tektim şans. Normalde emniyette iken ateş almaması gerekirdi. Sonra babamla denedik emniyette iken her namluya mermi sürmemizde silah patladı. Bunun sebebi ise tabancanın yeni değişen iğnesinin normalden uzun olmasıydı. Şimdi iki adet tabancam var her zaman temkinli yaklaşırım.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Flobert, hfc, sparus

Halen ateşli silah kazalarının sık sık yaşandığı ülkemizde silah sahibi herkesin defalarca izlemesi ve tamamen anlayarak uygulaması gerekenleri içeren bir video. İngilizcesi olan üyelerimizin izlemesini tavsiye ederim. 

Önce şarjörün çıkarılması ve sonrasında sürgünün İKİ kez çekilerek atım yatağının kontrol edilmesi kuralı bile, sadece bu kural bile yeterince anlaşılmış ve uygulanıyor olsaydı, kazaların çoğunun önüne geçilebilirdi.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Dodgy

Alıntı

(28-06-2018, 10:37 AM)lenduha demiş ki: Ders niteliğinde, hiç biri atlanmamış güvenlik ihlalleri... Bonus: İlgili tüm kanunlara muhalefet.

Polis nerede? Ben ruhsatım yanımda olmadan, tüfek kutusunda boş bir haldeyken evden arabaya indirmeye korkuyorum. Atış yapmak için poligon yada gerçekten kilometrelerce uzak bomboş arkasınında boş olduğu bir yere atış yapmaya çekinirken, bu millet nasıl insanların canına kastederek ateş ediyor? Herkesin parmak tetikte en ufak harekette birbirini vuracabileceğinin farkında olmadan böyle kör cahil ateş etmeleri ve gerçekten hiç bir polisin olmaması beni şok ve sinir etti. Yüzleri görünen kişilerin ceza almaları gerekmiyor mu? Disiplin, kural olmayan yerde yarın göz yaşı olur!

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
waltherslv
Cidden emniyet, tabancanın sahibidir arkadaşlar.

Kuru antrenman yapmak için aldığım bir kurusıkı tabancam vardı, arasıra kas hafızamı tazelemek için antrenman yapardım evde onunla. Bayramın son günü, yine antrenman yapmak istedim ve yaparken -afedersiniz- hacetim geldi. Lavaboya tabancayla gitme gafletinde bulundum, hacet giderirken bir yandan da sol bacağıma koyduğum (dolu olduğunu bir an unuttuğum, çünkü dolu olanı sürgüsünü kilitlediğim tabancada sandım bir an) şarjörü, tabancadan diğer şarjörü tahliye ettikten sonra hızlıca yuvasına yerleştirip sürgüyü indirdim. Aslında bu hareketi tabanca emniyetteyken yapardım ancak o an onu da unutmuşum. Sürgüyü saldıktan sonra ise ani refleksle elim tetiğe gitti ve tetiği ezdim. Sonra "BOOOM". Tabanca ateş alırken namludan çıkan gazdaki alevi gördüm. 3-4 saniyelik kulak çınlaması ve şoktan sonra acil şekilde tabancayı boşaltarak emniyete almamın akabinde toparlanıp sifona bastım. Bu arada komşular öldüğümü falan düşünmesin diye de öksürük, su sesi gibi sesler çıkardım.

Hayatımda silahlar üzerine aldığım en önemli dersi bu komik kazayla yaşayarak aldım. Yıllardır müsabık atıcılık yaparım, ancak aşırı hırs (hız ölçümü) insanın aklını karıştırabiliyormuş. Ne kadar profesyonel olursak olalım, güvenliğe en büyük önemi gösterip hırslarımıza yenik düşmememiz gerekirmiş.

Kıssadan hisse. Bu olayı bir yandan gülerek, bir yandan da halâ kendime kızarak sizlerle paylaşma gereği duydum.

Saygılar, selamlar...

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
yyildiz, Zemre10, Bren Lazoli, waltherslv, XXAHMETXX, stgrz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi