Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yarı Otomatik Tüfekte Gazlı mı? Kinetik mi?
25-12-2009, 09:25 PM (Bu Mesaj 25-12-2009 10:30 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Yarı Otomatik Tüfekte Gazlı mı? Kinetik mi?
Selamlar, arkadaşlar yarı otomatik tüfek alacak olursanız tercihinizi gazlı sistemden yanamı yoksa kinetik (döner başlıklı) sistemden yanamı kullanırsınız, tercihinizin nedenlerinide söylerseniz önemli bir paylaşım olur diye düşünüyorum,

Başka bir sitede Sn. Yavuz İLNAM'ın yaptığı değerlendirmeyi aktarıyorum,

Yarı otomatik av tüfeği kullanan arkadaşlar bilirler, bu tüfekler iki ayrı mekanik sistemle çalışırlar, bunlar kinetik ve gazlı sistemlerdir.

Öncelikle kinetik sistemi anlatalım ve sonra karşılaştırmada bulunalım.

Kinetik sistem : Bu sistem tamamen geri tepmeden ve bu tepmenin mekanizma içerisinde etki ettiği enerji ile çalışır, yani fişek patlar ve geri tepme etkisi mekanizmayı geri iter, böylece boş kovan dışarı atılır ve yerine dolu fişek gelir, tamamen fişeğin patladıktan sonra oluşturduğu ters basınçla çalışır.
Sistem parça bakımından avantajlıdır, çünkü çok fazla ayrıntı parça gerektirmez, sadece sistem içindeki yayların hassasiyeti ve gerilme boşalma güçleri çok önemlidir, ancak tüfek omuza alınmaz ve dipçik arkasında tepme gücünü mekanizma içinde bırakacak bir destek olmazsa silahınız çalışmayabilir ve toz toprak metal artıkları olan ve iyi temizlenmemiş bir tüfek sistemde çalışma zorluğu yaratabilir.
Ayrıca bazı kinetik sistemli tüfekler mekanizma yaylarından dolayı 24 ve 28 gr. lık fişekleri çalıştırmayabilir.

Gazlı sistem: Bu sistem yivsiz tüfekler haricinde birçok askeri ve av silahlarında kullanılmaktadır. Sistem namlu içindeki deliklerden mekanizmaya aktarılan barut gazı ile ve bu gazın mekanizmayı çalıştırmasıyla oluşur. Kinetik sisteme göre daha fazla teferruatlı ve daha fazla parça içermektedir, barut gazından güç aldığından genelde sorunsuz çalışır ve çoğu nedenden etkilenmez, ancak parçalardan dolayı arızalanma üst sınırdadır, özellikle yerli silahlarda.

Şimdi bu sistemleri karşılaştıralım.

Parça sayısı: Kinetikte az - gazlıda fazla
Arıza: Kinetikte yok denecek kadar az - gazlıda fazla
Tutukluk (fişeğe ve temizliğe oranla): kinetikte fazla - gazlıda az
Serbest atış: kinetikte uygun değil - gazlıda uygun
Mühimmat seçimi: Kinetikte var - gazlıda yok

Dezavantajlar:
Gazlı sistem yarı otomatikler çok soğuk havada gaz yoğunluğu düştüğünden çalışmayabilir.
Gücü fişeği iten barut gazından alıdğı için hız ve mesafe kinetiğin %20 si daha da geridedir, söküp takma problemi vardır.
Kinetik sistem: Tutukluk oranı fazla mühimmat seçer. Serbest atış imkanı yoktur.
Avantajlar:
Gazlı sistem: Tutukluk problemi çok az.
Serbest atış imkanı çok
Kinetik sistem: Tüm barut gazı fişekte olduğundan hız ve mesafe gazlı sisteme göre &20 daha ileri,parçaya bağlı arıza az.

Peki Dünya ve Türkiye'de ne kullanılıyor.

Her yıl Türk üreticiler dahil Dünyada ki yarı otomatik silah üreticileri 6,800,000 kinetik sistemli 3,250,000 gazlı sistem yarı otomatik tüfek satıyorlar ve bu pazarın en büyük satıcısı İtalyan Armi Benelli 2,500,000 kinetik sistem yarı otomatik av tüfeği satıyor.
Peki Türkiye'de: Her satılan 10 yarı otomatik av tüfeğinin 8'i gazlı sistem.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 12:06 AM
RE: Yarı Otomatik Tüfekte Gazlı mı? Kinetik mi?
Sn syılmaz

Yivsiz yarı otamatik tüfeklerde kinetik sistem yada gazlı sistem diye bir ayırım yoktur yoktur. Yivsiz yarı otamatikler, gaz geri tepmeli kilit açacak şekilde dizayn edilmişlerdir.

Aralarındaki fark lar temel anlamda bolt taki kilit sistemlerinde oluşmaktadır. Bu sistemi ellerindeki şemalarla çok daha bilgili arkadaşlar açıklayacaklardır.

Bedava peynir; sadece fare kapanında olur.....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 12:12 AM
Sn. okinal, arkadaşımızın kinetikten kastı, döner kafa tabir edilen sistemdir. Gazlı dediği malumunuz namlu ilerisindeki bir delikten sisteme barut gazı basıncını aktarmak sureti ile mekanizmayı çalıştırır. Bu durumda yivsiz tüfeklerde 2 tip çalışma sistemi vardır.
Sevgiler...

Quis custodiet ipsos costodes?

JUVENAL (M.S. 60- 140)

xlcod3r@gmail.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 01:01 AM (Bu Mesaj 26-12-2009 01:03 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : okinal.)
Sn xlcod3r

Aslında düşüncelerimi yazıya tam dökemediğim için kendimi ifade etmekte zorlanıyorum. Eksik anlatırsam affedin lütfen.

Yivsiz yarı otamatikler namlu içerisinde bulunan delikten, fişek tüpüne takılı pistona basınç uygulayarak pistondan bolta uzanan bir parça ile boltu bir miktar geri iterek bolt kilidini açmaktadır. İşte bu kilit yarı otamatiklerde iki türlü olmaktadır.
1- döner kafa sistem = Bu sistemi ak47 ve m16 türü silahlarla aynı prensipte olarak düşünebiliriz.
2- mandal sistem= bu sistem daha çok tohmpsom m1a1 Degtyarev makineli tüfeklerde ki sistemle eş tutabiliriz. Şöyleki bolt un içinde yarım ok tezahür edebileceğimiz bir kilit vardır. Bu kilit bolt açıkken, bolt içinde kalmakta, bolt ileri sürülüp fişeği namluya sürdüğümüzde kilit bolt un üst tarafından içinden çıkıp namluda mevcut bulunan çentiğe oturmaktadır.

Kısaca anlatmak gerekirse hiç bir yivli yarı otomatik namlu ağzından harbi ile boltu ittirerek bolt açılmaz. Benim yarı otamatiğim mandal sistemdir.
Artık onunda detay söküm fotoğraflanı buraya koyarak açıklamaya çalışırım.

Bedava peynir; sadece fare kapanında olur.....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 02:36 AM
Ben yıllarca gazlı sistem yarı otomatik yivsiz kullandıktan sonra, uzun süre duyduğum "kinetikler fişek seçer" söylemini ilk elden doğru mudur diye test etmek için Benelli sistemli bir Beretta yarı otomatik aldım. Bu sistemin akranlarının, tam güçteki magnum fişekler ile çok hafif doldurulmuş trap fişeklerini sürmede arıza yapabildiği, ve gazlı sisteme göre daha sert teptiği söyleniyor idi.

Benelli mekanizma ile şu anda binlerce fişek içeren deneyimim, kaliteli bir kinetik tüfek ile bu söylemlerin %90'ının mazur görürseniz "bullshit" yani saçma olduğu yönünde. Birlikte atışa gittiğim arkadaşlarımızın da tecrübe ettiği şekilde, doğru ve kaliteli malzemeden imal edilmiş bir kinetik tüfek, kendi fazla yumuşak el dolumlarım ve 22gr trap fişekleri; öbür yanda da magnumlar dahil, hiçbir tutukluk yapmadan binlerce atış yapıyor. Bu "mit"lerden doğruluk payı verdiğim tek kısım, gazlı sisteme göre, özellikle çok daha az parça sayısı ile daha hafif çıkabilen kinetik tüfeklerin, tepmeyi daha ani ve sert ilettiği şeklinde. Özellikle sentetik mobilyalı hafif bir tüfekte kinetik sistem daha sert tepiyor.

Yukarıdaki listede geçen "Kinetik sistem: Tutukluk oranı fazla mühimmat seçer. Serbest atış imkanı yoktur. " kısmının mühimmat seçme konusu söylediğim benim Beretta'mda hiç başıma gelmedi, daha hi-velocity magnum brennekelerden ultra hafif trap ve el dolumlarına kadar tutukluğu vaki değil, ikinci cümledeki "serbest atış"tan kasıt nedir onu da anlayabilmiş değilim; zira kinetik sistem her daim gazlıdan çok daha çabuk ve hızlıdır, ünlü bir misal olarak webdeki "hazneden çıkan boş fişeği vurabilen" atıcıların tüfekleri hep kinetiktir. Hızlı tetik parmağı ile ilk boş fişek yere düşmeden tüfeğin haznesini tamamen boşaltabilirsiniz...
Kinetiklerde dikkate alınması gereken önemli bir konu, tüfeğin yaylarının çalışabilmesi için karşı ağırlık-destek gerektiği, yani omuza sağlam yerleştirip; boşluk bırakmadan atış yapmak ve desteksiz atışlardan kaçınmak gerektiği. Gazlı bir otomatiği bel hizasında tutup "elden" atabilirsiniz ama kinetik sistemli bir tüfek bundan hoşlanmayacaktır. Özellikle denemek için Benelli'ler ile bunu yaptığımda bilerek hiçbir arıza yaptıramadım, ama çok hafif dolumlarla bunu denemek fırsatım olmadı, sorun çıkabilme ihtimali o durumda daha yüksek.
Sağlam tutuş ve destek ile atışta, kinetiğin hem hızı, hem güveni, hem ıslakta irtifada tozda çalışabilme imkanı kesinlikle gazlıya göre öne çıkıyor. Ayrıca yukarıda bahsedildiği gibi, toplam enerjide çok az kayıp olduğundan dolayı kinetikler gazlılara göre daha güçlü ve kayıpsız atış yapıyor. Tabii bu da daha çok teptikleri hissiyatına etki eden faktörlerden birisi. Smile

Bu sebeplerle, hem (kırılabilecek) toplam parça sayısının çok az olması, temizlik ve bakımda gazlı ya göre kat kat daha çabuk ve kolay çalışma, daha hafif olması, havanın neminden soğuğundan etkilenmemesi gibi sebepler ile benim genel maksat yarı otomatik yivlide seçimim "kaliteli üretim" bir kinetik sistem olur.

http://i8.photobucket.com/albums/a34/r_oremland/TomCruiseinCollateral.gif
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 02:40 AM
Sn.okinal, döner kafa sisteminde Ak 47 nin sadece mekanizma kilit düzeneğini düşününüz.Gaz ile hiç bir alakası yoktur.

Quis custodiet ipsos costodes?

JUVENAL (M.S. 60- 140)

xlcod3r@gmail.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 02:44 AM (Bu Mesaj 26-12-2009 02:49 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : şekerlioğlu.)
Şimdi bu sistemleri karşılaştıralım.

Arıza: Kinetikte yok denecek kadar az - gazlıda fazla
Tutukluk (fişeğe ve temizliğe oranla): kinetikte fazla - gazlıda az
Serbest atış: kinetikte uygun değil - gazlıda uygun
Mühimmat seçimi: Kinetikte var - gazlıda yok

Dezavantajlar:
Gazlı sistem yarı otomatikler çok soğuk havada gaz yoğunluğu düştüğünden çalışmayabilir.
Gücü fişeği iten barut gazından alıdğı için hız ve mesafe kinetiğin %20 si daha da geridedir, söküp takma problemi vardır.
Kinetik sistem: Tutukluk oranı fazla mühimmat seçer. Serbest atış imkanı yoktur.
Avantajlar:
Gazlı sistem: Tutukluk problemi çok az.
Serbest atış imkanı çok
Kinetik sistem: Tüm barut gazı fişekte olduğundan hız ve mesafe gazlı sisteme göre &20 daha ileri,parçaya bağlı arıza az.

Peki Dünya ve Türkiye'de ne kullanılıyor.

Her yıl Türk üreticiler dahil Dünyada ki yarı otomatik silah üreticileri 6,800,000 kinetik sistemli 3,250,000 gazlı sistem yarı otomatik tüfek satıyorlar ve bu pazarın en büyük satıcısı İtalyan Armi Benelli 2,500,000 kinetik sistem yarı otomatik av tüfeği satıyor.
Peki Türkiye'de: Her satılan 10 yarı otomatik av tüfeğinin 8'i gazlı sistem.

[/quote]

Sayın syılmaz

1)Arıza konusunda benim düşünceme göre,işçilik ve malzeme kalitesi üst düzey olan bir tüfek de,her iki sistemde de sorun çıkmaz.

2)Temizlikten kaynaklanan aksaklıklar, özellikle yerlilerde sorun yaratsa da,hiç temizlenmeden,binlerce fişek atan kaliteli gazlılarda var.

3)Mühimmat seçimi konusunu anlamadım.Biraz daha açabilirmisiniz.En azından kendi çevremde de,kullanılan ve okuduğum birçok yorumda,bugüne kadar benelli bir tüfekte böyle bir sorun duymadım.

4)Kinetik ile gazlı bir sistem arasındaki %20'lik,mesafe farkını belirttiğiniz değeri,nasıl elde ettıniz.Bu konuda'da bilgi verirseniz sevinirim.Benim bu konuda bildiğim,beretta firmasının yaptığı bir testte,her iki sistem arasında "Anlamlı bir fark olmadığı"hakkındaki bilgiler yanlışmı acaba?.
Mekanizmanın açılma işlemi, fişek,namluyu terk ettikten sonra gerçekleşir.Dolayısı ile gazın bir yere kaçtığı falan yok.Açıkçası bugüne kadar,ülkemizdeki forumlar hariç,(google türkçesi ile)takip ettiğim ve etmeye çalıştığım, bazı yabancı forumlarda,bu konu ile ilgili hiçbir tartışmaya veya yüzde lere, rastlamadım.

5)kaliteli malzeme ve kaliteli bir işçilik ile üretilen bazı tüfeklerde,gazlı olması nedeni ile sorun çıktığına pek denk gelmedim.(örneğin:beretta)

6)Gazlı tüfeklerin,ülkemizde çok satıyor olması,daha önce ülkemizde üretilen kinetik sistemli tüfeklerde sorun yaşanması ve üretimin zorluğudur.

Saygılar.

Son ırmak kuruduğŸunda, son ağaç yok olduğŸunda, son balık öldüğünde; beyaz adam,paranın yenmeyen birşŸey olduğŸunu anlayacak.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 12:07 PM (Bu Mesaj 26-12-2009 12:09 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
baris Yazdı:Yukarıdaki listede geçen "Kinetik sistem: Tutukluk oranı fazla mühimmat seçer. Serbest atış imkanı yoktur. " kısmının mühimmat seçme konusu söylediğim benim Beretta'mda hiç başıma gelmedi, daha hi-velocity magnum brennekelerden ultra hafif trap ve el dolumlarına kadar tutukluğu vaki değil,

Sn. Yavuz İLNAM bu tecrübeyi yerli tüfeklerle yaşamış olabilir.

baris Yazdı:İkinci cümledeki "serbest atış"tan kasıt nedir onu da anlayabilmiş değilim;

Sn. Barış, cevabı yine kendiniz vermişsiniz. Smile

baris Yazdı:Kinetiklerde dikkate alınması gereken önemli bir konu, tüfeğin yaylarının çalışabilmesi için karşı ağırlık-destek gerektiği, yani omuza sağlam yerleştirip; boşluk bırakmadan atış yapmak ve desteksiz atışlardan kaçınmak gerektiği. Gazlı bir otomatiği bel hizasında tutup "elden" atabilirsiniz ama kinetik sistemli bir tüfek bundan hoşlanmayacaktır. Özellikle denemek için Benelli'ler ile bunu yaptığımda bilerek hiçbir arıza yaptıramadım, ama çok hafif dolumlarla bunu denemek fırsatım olmadı, sorun çıkabilme ihtimali o durumda daha yüksek.

Sn. Yavuz İLNAM'ım da serbest atıştan kasttettiği, omuza dayama yapılmadan atış yapılması olayıydı.

baris Yazdı:Bu sebeplerle, hem (kırılabilecek) toplam parça sayısının çok az olması, temizlik ve bakımda gazlı ya göre kat kat daha çabuk ve kolay çalışma, daha hafif olması, havanın neminden soğuğundan etkilenmemesi gibi sebepler ile benim genel maksat yarı otomatik yivlide seçimim "kaliteli üretim" bir kinetik sistem olur.

Kendisinin de kişisel tüfek seçimi, yukarı da sizin de belirttiğiniz hususlardan dolayı kinetik sistem bir tüfektir, ben kendi tercihi kısmını buraya aktarmamıştım.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 12:20 PM
şekerlioğlu Yazdı:Sayın syılmaz

3)Mühimmat seçimi konusunu anlamadım.Biraz daha açabilirmisiniz.En azından kendi çevremde de,kullanılan ve okuduğum birçok yorumda,bugüne kadar benelli bir tüfekte böyle bir sorun duymadım.

4)Kinetik ile gazlı bir sistem arasındaki %20'lik,mesafe farkını belirttiğiniz değeri,nasıl elde ettıniz.Bu konuda'da bilgi verirseniz sevinirim.Benim bu konuda bildiğim,beretta firmasının yaptığı bir testte,her iki sistem arasında "Anlamlı bir fark olmadığı"hakkındaki bilgiler yanlışmı acaba?.
Mekanizmanın açılma işlemi, fişek,namluyu terk ettikten sonra gerçekleşir.Dolayısı ile gazın bir yere kaçtığı falan yok.Açıkçası bugüne kadar,ülkemizdeki forumlar hariç,(google türkçesi ile)takip ettiğim ve etmeye çalıştığım, bazı yabancı forumlarda,bu konu ile ilgili hiçbir tartışmaya veya yüzde lere, rastlamadım.

Sn Şekerlioğlu bir önceki mesajımda Sn. Barış'a verdiğim cevapta ki gibi Sn. Yavuz İLNAM mühimmat seçme olayını yerli kinetik tüfekler de yaşamış olabilir, benim de av forumlarından okuduğum tavsiye, yarı otomatik alanlara ava gitmeden önce çeşitli marka ve gramajlarda fişeklerle atış yapılması, tüfeğin hangi fişekleri seçtiğinin öğrenilmesi, avda da bu tecrübeye dayanarak fişek kullanılması yönündedir.

Kinetik ile gazlı sistem arasında ki %20'lik mesafe farkına gelince benim bu yönde bir tecrübem yok, görüş Sn. Yavuz İLNAM'ım kendi görüşü olduğu için birşey diyemeyeceğim ama sanırım Sn. Barış'ın da tecrübesi bu yöndedir ama yanlış düşünüyorsam Sn Barış bu konuda tacrübesine dayanan görüşünü açıklarsa daha doğru olur.

baris Yazdı:Sağlam tutuş ve destek ile atışta, kinetiğin hem hızı, hem güveni, hem ıslakta irtifada tozda çalışabilme imkanı kesinlikle gazlıya göre öne çıkıyor.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-12-2009, 12:37 PM
Her iki sitem tüfeği de kullandım.

Benelli nin omuza iyi oturtulmazsa mekanizma yapmayacağı doğru değil. Ben deneme için kalça hizasından , tek elle vs. pekçok alakasız şekilde denemiştim tüfeği , hiçbir sorun çıkartmamıştı. Benelli sistem tüfeklerde yayların özelliğinin çok önemli olduğu doğrudur. Sistem yayların tansiyonu üzerine kurulmuştur. Benelli tüfeği hızla salladığınızda , tüfek pompalı tüfekmiş gibi mekanizma yapar , yayları o kadar hafiftir. Gazlı tüfeklerde ise kurma kolu ile mekanizmayı çekmek bile (bir parça) efor gerektirir. Yalnız döner kafa sistemli bir tüfeği , kundağından sabit bir yere , misal duvara dayayarak ateş etmemek gerekir , sistemin mutlak geri tepmesi gerekir.
Benellinin bir diğer tartışmasız üstünlüğü de çok kolay olan temizliğidir. Özellikle pek çok modelinde mevcut olan üst kapağın çıkarılabilir yapısı , bu konuda avantaj sağlar.
Yalnız (bilimsel olarak tabii ki denemedim ama) etkili mesafesinin %20 daha fazla olduğuna ise inanmıyorum. Hem , ben atışlarda bunu hissetmedim. Hem de %20 çok önemli bir fark ve böyle olsa diğer önemli üreticiler de gazlıdan vaçgeçerlerdi diye düşünüyorum.

Hayat, başka planlar yaparken başınıza gelenlerdir. (J. Lennon)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS