Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çakmaklı Karabina
Üretim Yılı: 18. yy.
Boy: 79.5 cm.
Çap: 37mm.

Belgesindeki tanımı;

Ateşleme mekanizması çakmaklı olan tüfek ağızdan dolmalı ve tek atışlıdır. Dipçik, kabza ve boy kundağı ahşaptan yapılmış olup kazıma ve kabartma tekniği ile geometrik ve bitkisel motiflerle bezelidir. Dipçiğin iki yüzünde ince gümüş plakalardan oluşan çiçekformunda motifler mevcuttur. Dipçik taban levhası, uzantıları dekoratif tarzda yapılmış tetik korkuluğu ve harbi yuvaları gümüş kaplama olup üzerleri kazıma bitkisel ve basit taramalarla süslenmiştir. Mekanizma takımı, köşeli formda başlayıp silindirik formla uca doğru genişleyerek sonuçlanan kaval namlu, gövde solunda yer alan gerdane ve harbi çelikten yapılmıştır. Namlu gümüş kakma dekoratif bilezikler, stilize kıvrık dal, yaprak ve zincir motifleri ile bezelidir. Horozda deri muhafaza içinde çakmak taşı mevcuttur. Mekanizma kazıma stilize bitki ve basit çizgilerden oluşan bezemelerle dekorludur. Tüfek İspanyol yapımıdır.

[Resim: dsc03962j.jpg][Resim: w600.png]

[Resim: dsc03963os.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03964y.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03965n.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03967x.jpg][Resim: w800.png]

Alıntı

[Resim: dsc03968p.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03970f.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03971x.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03972w.jpg][Resim: w800.png]

[Resim: dsc03973p.jpg][Resim: w800.png]

Alıntı

Harika gerçekten..Sn.Durango bey,bu tüfeklerin ağızları neden bu kadar geniş hep merak ederdim.Zahmet olmazsa söylerseniz sevinirim.
Saygılar.

Alıntı

Sayın mgungor,
Ben kendi bildiğim kadarıyla cevap vereyim yanlışım varsa ustalarım düzeltir. Bu tüfeklerin genel adı "alaybozan"dır Bu silahların namlusunun bu kadar büyük yapılmasında ki amaç, ateşlenen saçmaları mümkün olan en geniş eksene yayarak daha fazla hedefe ulaşmasının sağlanmasıdır.

Alıntı

Sn.150,teşekkür ederim cevabınız için.Hakikaten ismine yakışır bir özelliği varmış.

Alıntı

mgungor demiş ki:Harika gerçekten..Sn.Durango bey,bu tüfeklerin ağızları neden bu kadar geniş hep merak ederdim.Zahmet olmazsa söylerseniz sevinirim.
Saygılar.

Sn. Mgungor, zahmet olmaz ama bende bilmiyorum Smile
Konuyu daha bilgili insanlara danıştıktan sonra, size buradan aktarımını yaparım.

Alıntı

Sn Mgungor,

Her ne kadar dane dağılması (saçma gibi veya kesme metal parçacıkları, çivi, vs kullanıldığında) kısmen etkili ise de asıl maksat hareketli bir atın eğerinde veya yol alan bir arabanın içinde/üzerinde normal namlu ile çekilen yeniden doldurma zahmetinin büyük miktarda azalmasıdır. Dağılma yönünden 4-5-6 namlulu "ördek ayağı" tabir edilen birbirine paralel olmayan, zaviyeli fakat hepsi bir anda ateşlenen namlulu tabancalar çok daha etkilidir. Hatta bunları gemilerde isyan etmek için toplanan tayfalara karşı filân kullanırlarmış. Tek namluya karşı "belki bana değmez veya ben vurulurum fakat diğerleri hedefine ulaşır" diye düşünen bir iki kişi çıkabilir fakat 5-6 namlunun her bir başka bir hedefe bakarken 5-6 gönüllü intiharcı zor bulunur. Hele o zamanların üst, baş, kişisel pisliği göz önünde tutulur sonraki enfeksiyon durumları ve gangren de düşünülürse...

alikozanoglu

Alıntı

Bu linkte av tüfekleri tanıtılıyor her ne kadar av tüfeği olmasa da Blunderbuss ile atışta yapılıyor. http://www.fileserve.com/file/evSN9JM

Ördek ayaklı tabanca ve bir çoğu da, tabancalar ile ilgili bu belgeselde http://www.fileserve.com/file/cr7hndv

Full Metal Jacket filminden hatırlayacağınız Çavuş R.Lee Ermey ' in sunduğu Lock N' Load isimli bu belgeseller oldukça eğlenceli,daha önce genel konular altında belgesel başlığında vermiş olduğum linkten bıçaklar,makineli tüfekler, roketler,zırhlı araçlar,tanklar ve helikopterler ile ilgili belgesellere de ulaşabilirsiniz.

Yüksek hızlı kameralar ile yapılan çekimlerde namludan çıkan merminin hedefe gidişini görmek muhteşem.Tabancalar belgeselinde S&W 500 ün katır gibi tepmesi de görmeye değer.

İndirmek biraz zaman alır ama gerçekten değecek.İyi seyirler.Saygılar.

Alıntı

Sn. bozkurt,

Takriben 5-6 gün kadar önce (ayın 15 veya 16'sı gibi) "Genel sohbetler / Bir Koleksiyon" başlığında hem blunderbuss hem de ördek ayağı tabancadan bahsedilmişti. BU linkleri böyle en çok işe yarayacakları zamanda vermenizden dolayı çok teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

alikozanoglu demiş ki:Sn. bozkurt,

Takriben 5-6 gün kadar önce (ayın 15 veya 16'sı gibi) "Genel sohbetler / Bir Koleksiyon" başlığında hem blunderbuss hem de ördek ayağı tabancadan bahsedilmişti. BU linkleri böyle en çok işe yarayacakları zamanda vermenizden dolayı çok teşekkür ederim.

Saygılar,

alikozanoglu

Rica ederim efendim.Bir koleksiyon başlığında da tüfekler ile ilgili linki verdim.İnşallah beğenirsiniz.Silahseverlerin işine muhakkak yarayacaktır.Saygılar bizden.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi