Değerlendir:
  • 1 Oy - 2 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Avcının Tüfeği Nedir ?
10-12-2009, 03:03 AM
RE: Avcının Tüfeği Nedir ?
RADİUS Yazdı:Tetik olayına gelirsek ben her zaman tek tetikli bir tüfeği çift tetiklilere tercih ederim.Çift tetik kullanımı alışkanlık isteyen bir iştir.Genellikle kullananlarda yanlış kullanırlar zaten.Yapılan hata ise ilk tetiğe işaret ikinci tetiğede orta parmağın konmasıdır.Hem kavrama zafiyeti yaratır hemde atıştan sonra tepmeden dolayı orta parmak üzerinde acı hissedilir:)Doğru olan ise her iki tetiğinde işaret parmağıyla çekilmesidir.İlk atıştan sonra parmak ikinci tetiğin üzerine kaydırılarak ikinci atış yapılır.
Sn.RADIUS, öncelikle oldukça ayrıntılı ve tecrübeye dayalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Tetik konusunu özellikle sormamın bir nedeni de bazı eski avcıların, özellikle farklı ağırlık ve özellikte fişek kullanmayı gerektirebilecek durumlara hazırlıklı olmak için çift tetikli tüfekleri tercih ettikleri yönündeki duyumumdu. Böyle durumlarda farklı fişeklerle yüklenmiş ayrı namlu ve bunlardaki fişekleri ayrı ayrı ateşleyebilecek tetiklerin gerçek manada pratik ve taktik bir anlamı var mıdır, yoksa bu da sadece kişisel bir görüş ve tercih meselesi midir?

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-12-2009, 09:58 AM
Sn.lupus,bu tamamen bir tercih ve alışkanlık meselesidir.Senelerce çift tetikli av tüfeği kullanmış bir eski tüfek avcıya,ne derseniz deyin,tek tetiğin daha rahat olduğunu anlatamazsınız.Selektör falan fayda etmez.Çok sıkıştırırsanızda senin tetiğin avda kırıldı,senin işin bitti.Ama bende iki tetik var deyiverirSmileO anda sizde kırılır kalırsınızSmile
Ayrıca üstadım,soruyla karışık,bizim atladığımız selektörün, ne işe yaradığını ve amacınıda bir güzel anlatıvermişsiniz.Elinize sağlık.Saygılar...
Alıntı Yaparak Cevapla
11-12-2009, 07:25 PM
RADİUS Yazdı:Avcılığı spor ve zevk için yapan bir avcı bence yarı otomatik ve pompalı tüfek kullanmaz.Bu söylediğim domuz avı gibi riskli av türleri için geçerli değildir,kaliteli bir yarı otomatik veya pompalı tüfek domuz avında idealdir.Uçar avcılığında poze yada çifte hem daha kullanışlı hemde iki namlu seçeneği sunmasından dolayı daha yararlıdır.Avın içgüdüsel olarak avcıdan kaçacağı ve uzaklaşmaya çalışacağı göz önüne alındığında,yakın bir atış için şoksuz ilk namlu ve vurulamadığı durumlarda uzaklaşmakta olan hayvana daha şoklu bir ikinci namluyla atış yapabilme imkanı vermesi avcı açısından gerçek bir lükstür.Av tüfeklerinin etkili menzili göz önüne alındığında iki atışta vurulamayan bir avın yolalacağı mesafe yaklaşık olarak menzil dışı olacağından arkasından yapılacak olan diğer atışlar sadece fanteziden öteye geçmiyecektir.Bu yüzden yarı otomatik tüfek gereksizdir.Ayrıca tek bir şok tercih etmek zorunda olacağınız için şansınızı yarı yarıya düşürmüş olursunuz.Aralarındaki ağırlık farkları ise azımsanmayacak kadar fazladır.Sabahtan akşama kadar elinde ağır bir tüfekle dolaşmak zorunda kalmış olan avcı arkadaşlar ne demek istediğimi zaten anlıyacaklardır.Çiftenin süper pozeye karşı bence estetik olmasının dışında bir üstünlüğüde daha hızlı fişek doldurma ve değiştirme imkanı vermesidir.Yapısı itibariyle süper pozenin alt namlusunu doldurup boşaltmak çifteye oranla daha zordur.Süper pozeninde çifteye karşı olan üstünlüğüyse namlularının alt alta olması dolayısıyla atış anında daha geniş bir görüş açısı sunmasıdır.Tetik olayına gelirsek ben her zaman tek tetikli bir tüfeği çift tetiklilere tercih ederim.Çift tetik kullanımı alışkanlık isteyen bir iştir.Genellikle kullananlarda yanlış kullanırlar zaten.Yapılan hata ise ilk tetiğe işaret ikinci tetiğede orta parmağın konmasıdır.Hem kavrama zafiyeti yaratır hemde atıştan sonra tepmeden dolayı orta parmak üzerinde acı hissedilir:)Doğru olan ise her iki tetiğinde işaret parmağıyla çekilmesidir.İlk atıştan sonra parmak ikinci tetiğin üzerine kaydırılarak ikinci atış yapılır.Av tüfekleriyle atış teknikleri ise kendi başına bir konu olduğundan dolayı o konuya hiç girmiyorum.Şoklar konusu ise başlı başına bir muammadır.Kişiden kişiye göre yorumları bile değişir:)Full şoklumu iyidir şoksuz olmasımı iyidir tartışılır gider.Benim şahsi kanaatim ise şoksuz bir av tüfeği her zaman daha iyidir.1-2 full şoklu bir tüfekle ancak ördek ve kaz avcılığı yapılabilir.Keklik avında 10m önümden kalkan keklikleri vuramamam yada vursamda ziyan olan hayvanlardan dolayı full şoklu bir süper pozemi hemen av dönüşü satmıştım.Benim tavsiyem 3-5 şoklu bir tüfek her tür av için idealdir.Gideceğiniz ava göre şok ayarlamaya uğraşıp durmaktansa yapacağınız ava uygun fişek tercih etmek her zaman daha iyi ve başarı sağlayan bir yöntemdir.Namlu boyu ise zaten şoktan daha fazla tartışılan bir konudur.Benim önerim 65cm namlulu bir tüfek işinizi her avda görür.76cm namlu daha uzak mesafeye atar diyen çok kişiyle 65cm namluylada daha uzağa atılabileceği hakkında girmiş ve kazanmış olduğum iddialar mevcuttur:)Kendi deneyimlerimden ve tecrübelerimden çıkardığım sonuçlardan aklıma gelenleri kısaca anlattım.Zevkler kişiden kişiye değişebileceği gibi,düşüncelerde değişebilir.Saygılar...

Siyah kısımlara özellikle katıldığımı belirterek, pompalı tüfek kurulumunun panik halinde dezavantaj yaşatacağı yönündeki genel görüşe katılmadığımı belirtmek isterim, şöyle ki;

Pompalı tüfek kurulum aksiyonu, zaten halihazırda kundak tutan el tarafından yapılmaktadır ve pompalı denen tüfek türünü elinize alır almaz yapacağınız-yapmayı isteyeceğiniz bir hareketle icra edilir.Yani refleks hale gelmesini kolaylaştırıcı motivatör bir çekiciliği vardır bizatihi hareketin kendisinin. Hatta akabi atış gerekmediği durumlarda bile bazen refleks halde kurulduğu-kurduğumuz çokça vakidir. Ki genelde, özellikle de ayakta kurulumu çok daha zor bolt action tüfenklerin bile nice yakın yırtıcı avlarında avcı üstatlar tarafından rağbet gördüğü ayrı bir konudur.Ki farazi panik bence y.otomatiğin tutukluk riskinin yaratacağı endişeyle de beslenebilirdir .

Ayrıca pompalı kurulumunda geçen kısa fark süre, tehlikeli hayvan avlarında ekseriyetle kullanılan kuvvetli fişenklerin yarattığı sarsıntıdan sonraki stabilleşme süresinden fazla da değildir ve ayrıca peşpeşe yapılan panik y.otomatik atışlarının ne derece sağlıklı neticeler vereceği de ayrıca tartışılabilirdir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-12-2009, 10:05 PM
Sn arkadaşlar.

Av tüfeği seçimi; Avlanacak hayvana , avlanacak bölgeye, ve ne şekilde avlanma yapılacağına göre değişmektedir. Benim yaşadığım bölge ve ailemin sahip olduğu çiftlik av bölgesinde olduğundan çocukluğumdan itibaren tanık olduğum ve yetişkinlikten sonrada kendim avlandığım için öncelikle belirtmek isterim ki tanıdığım tüm avcı arkadaşlarım ve abilerim kesinlikle çifte kullanmaktadır. Bulunduğum bölge uçar avı yapılan bölgedir. Ördek, kaz , çulluk önde gelen av hayvanlarıdır. Domuz, tavşan gibi kaçar avları hakkında en ufak bir fikrim yoktur.
Uçar avında, bölgeden dolayı; av atış sahasının genişliğinden ve göllerle kaplı sulak alan olmasından dolayı da av hayvanlarının yüksek geçişe meyilli olmalarından en az 71 namlu ama çoğunlukla 76 namlu 2/4 -3/4 şoklu genişband tüfekler tercih edilmektedir. Bu tüfeklerde avcıların tabiri ile sabah beki yada akşam beki tabir edilen zamanlarda kullanılan tüfeklerdir. Çoğunlukla çift tetik tercih edilmesine rağmen tek tetik tüfek kullanan arkadaşlarda mevcuttur. Bu bölgede bir kovan birden fazla sefer doldurulduğundan ve göl içinde av yapıldığından kovanların suya düşmemesi için ve eğilip kalkma sıkıntısından kurtulmak için ejektörlü tüfekler tercih edilmemektedir. Ben kendim; Akşam beki ve parlatma denilen ay ışığında gece dolaşarak av yapmayı sevdiğimden 71 namlu alt 3/4 - üst 4/4 şoklu geniş bant lı çift tetik tüfek kullanmaktayım. Geniş band gece kullanımlarında çok az ışıkta yüksek avantaj sağlamaktadır. Tek tetik, birinci fişeğe mütakip ikinciyi gereksiz de olsa patlatma isteği uyandırdığından sevemediğim bir özelliktir. Çift tetikte ise birinci fişekten sonra ikinci fişeğin gerekip gerekmediğini düşünme zamanı kazanmaktadır. Malum vurulan avın saçmalarla dolu olması pek hoş bir şey değil.
Sonuçta av tüfeği seçimi bölgeye ve ava göre tercih edilmelidir. Ve benim çevremde otomatik av tüfeği ile ava çıkana, asla avcı gözüyle bakmayıp; eğer fişek yatağına tampon kullanmıyorsada jandarmaya şikayet edilmesi çok doğal ve gerekli bir olaydır.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-12-2009, 11:46 PM (Bu Mesaj 11-12-2009 11:53 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : şekerlioğlu.)
Yaban tv de,tekrarınıda izlediğim bir av sahnesini aktarmak istiyorum.Yaşanan kısa bir an varki,bana biraz komik gelmişti.Macaristanda düzenlenen domuz avı partisinde,ormanlık bir alandaki avcı,yolun kenarına paralel şekilde devam eden tümseğe,arkası dönük,yaklaşık 10 metrelik yolun ormana biraz daha yakın mesafedeki bölümde avı beklerken,gayrı ihtiyari veya duyduğu ses üzerine,hafifçe geriye doğru döndüğünde,tümseğin üzerinde,yaklaşık 60-70 kg'lık, domuz ile karşı karşıya geldiler.
O kadar anlık bir olayki,tümseğe hızla çıkmış olan domuz ile avcının onu görmesi ve ateş etmesi çok anlık olaylardı,akabinde her iki tarafında büyük şaşkınlığı ile geçen bu kısa sürede,avcı tüfeğini ateşlemiş ama vuramamışdı.Domuz,hiç beklemediği anda yolunun üzerindek avcıyı ve akabinde tüfeğin ateşlenmesi ile,büyük bir çeviklikle 180 derece dönüp geldiği istikametten gözden kaybolmuştu.

Bir an için düşünelim.O,domuz bir başka avcı tarafından vurulan yaralı bir azılı olsa idi,ve geri dönmek yerine yoluna devam etse idi,av partisinin sonunda tertiplenen kutlama ve veda partisi,büyük olasılıkla hazin bir,cenaze törenine dönüşecekti.
O mesafeden ortalama bir avcının ikinci bir fişeği hazneye sürme şansı olamaz.Boş arazide pompalı tüfek ile manipilasyon ve hedef çalışması yapmak ile gerçek bir olayda,5 metreden karşınıza çıkan bir azılıya ateş etmek ve onu vurmak veya vurmaya çalışmak çok farklıdır ve hiç kolay değildir.
Daha önce burada ava gittiğimiz bir abimizin sohbet sırasındaki sözünü tekrarlamak isterim."üzerine koşarak gelen domuzu görünce atarım diyorsun,ama atamıyorsun".Bu nedenle,avın kaçma şansının "olmaması"gereken bir avda 5-10 metreden atıp vuramazsanız çok üzücü şeyler olabilir.

Yukarıdaki örneği bu açıdan verdim.Büyük ihtimaldirki,elindeki yivli ile muhtemelen,bir çok,başarılı atışlarda yapmış birside,şaşkınlık ve heyacan ile,5 metreden ıskalıyabilir.
Uzak mesafede hatayı telafi etme şansımız varken,heyacan ile karışık,korkunun ağır bastığı bir durumda,elimizin veya beynimizin,bunu ne kadar otomatik bir işlev gibi yerine getireceğini burada tartışarak belirlemek bana göre imkansız.
Çünki rahat ortamlarda yaparım ile,gerçekte yapmak,heleki söz konusu can güvenliği olduğunda,kendine en güvenen de bile,kendisinin bile şaşıracağı tepki,veya tepkisizlik durumu olabilir. ve bu üzücü durumlara sebebiyet verebilir.

Avcının tüfeğinin ne olduğu o kadar önemlimi acaba.Daha önce,bu konu başlığının açılmasına neden olan konuda zaten düşüncemi belirtmiştim.İstiyen istediği şekilde,istediği silah ile avlanır ama,hemen her forumda gördüğüm,"avcının tüfeği poze veya çiftedir"yaklaşımları gerçekten bunu düstur edinmiş ,yılların alışkanlığı ile bunu samimi olarak benimsiyenlere sözüm yok.
Ama bana göre bunları söyliyenlerin büyük çoğunluğu,inanmadıkları şeyleri söyliyerek ikiyüzlülük yapmakta.
Bu sitelerde yazıları okuyunca,herkezin yarı otomatik tüfek tavsiyesi istediği bir yerde ve buna bağlı olarak,her yıl üretilen binlerce tüfeği kim alıyor diye merak ediyorum.Meğer herkes çifte,poze kullanmaktaymış.Garip bir,ironi.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-12-2009, 11:52 PM
okinal Yazdı:...eğer fişek yatağına tampon kullanmıyorsada jandarmaya şikayet edilmesi çok doğal ve gerekli bir olaydır.

Sn. Okinal benim dün yazıp site hatasından sonra gönderemediğim yazımda bahsettiklerimin aynını yazmış. Nasıl ava göre fişek seçiliyor ise, tüfek te seçilmelidir. Her işi en iyi şekilde yapacak bir mekanizma veya namlu boyu yoktur, ancak "compromise" şeklinde bir taraftan ödün vererek diğer tarafı güçlü olan bir seçenek genel maksata seçilebilir...

Hal böyleyken, "bence" tehlikeli olmayan avlar için en ideal tüfek, tekli kırmadır. Elinde tekli kırması ile ava gelen, önce herkesin dalga geçtiği, ama gün sonunda kota sayısı kadar atış ile kotasını çantalamış avcıya herkes saygı duyar, duymak zorunda kalır. İyi eğitimli ve bilgili, sabırlı bir avcının tekli kırma ile en az yanındaki y. otomatik sahibi kadar performans gösterebilir.
Ama tekl kırmanın asaleti ve "cool" faktörü, tehlikeli avlarda doğrudan çöpe gider. Böyle bir durumda, ikincil veya mükerrer atışları hem güvenilir, hem de hızlı icra edebilecek bir pompalı, veya güvenilir sistemli bir yarı otomatik doğrudan öne çıkar.

Elinde yarı-otomatik veya pompalı ile ava gidenlerin, takoz kullanmadıkları takdirde şikayeti bence de elzemdir, ama bazen av sezonu dahilinde sadece eğlence-eğitim atışı için (av yapılmadığı bariz olarak) takozsuz çalışma yaptığımızda hakkımızda sözkonusu olabilecek bir şikayet için de yetkililere konuyu açıklamak zorunda kalmak ta hoş olmayan bir tecrübe...

Saygılarımla..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-12-2009, 11:53 PM (Bu Mesaj 11-12-2009 11:55 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ekeke.)
Sn Şekerlioğlu,

Başka bir başlığa da yazdım. Ben zaruret olmadan hayvan öldürülmesine karşıyım. Ancak avcılık da bir gerçek sonuçta. Kanımca avda çifte, süper poze, veya kurma kollu yivli kullanmak en azından "etiktir". Sebebi ise, en azından diğer tüfeklere nispeten "hayvana şans tanınıyor" olmasıdır. Yalnız bunu yalnızca "avcılık adına" söylediğimi bir kez daha vurgulayayım. Atıcılık ve savunma sporları için değil....Yani Jandarma her dağda gördüğünü "av yapıyorsun, takoz da yok" diye götürmemeli, av yaptığına dair kanıt aramalıdır. (Adam belki savunma atıcılığı antremanı yapıyor.)

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-12-2009, 12:07 AM (Bu Mesaj 12-12-2009 12:11 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : şekerlioğlu.)
Sayın ekeke,yalnızca kendi adıma konuşabilirim.Av da hiç bir zaman amacım akaşama eve et götürmek olmadı.ve yine hiçbir zamanda bir şey vuramadığımda,başkalarının ne söyliyeceği veya ne düşünüceği gibi bir derdim olmadı.
Çoğu zaman,çok yakınımdan kalkan bir tavşana bile atmamışımdır.Ben işin keyif tarafındayım.

Acaba etik olmak,tüfeği değiştirmek yerine kafaları değiştirmeyi'mi gerektirir.
Etiklik tek başına tüfek kapasitesimidir.
Ben etikliğin kapasite ile değil gerçekten doğa ve hayvan sevgisi ile ilgili olduğuna yürekten inanıyorum.Bu açıdan,tüfeğimin Y.oto,yada pompalı olmasının ,kişinin şahsına yönelik"etik"dışı olarak adlandırılmasını doğru kabul etmem mümkün değildir

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-12-2009, 12:18 AM
Sn Şekerlioğlu,

Siz ahlaklı bir avcı olabilirsiniz. Ancak "ahlaklı bir kural" koyulmak zorundadır. Çünkü herkes ahlaklı değildir. Söylemek istediğim bu...
Neyi yanlış anlıyorsunuz anlayamadım. Sanıyorum bizim milletin illetlerinden biri de bu...Herkes "bu bana kötü bir şey söyledi bu" derdinde..Sad
Hemen savunmaya geçmeden, ne demek istediğimi iyice bir düşünseniz keşke...İnsanları "etik avlanmaya" zorlayabilirsiniz, ancak insanların yüreğine zorla "hayvan sevgisi" sokamazsınız...Sonuçta yapılan şey bir spor, bir çalışma değil; alınan şey bir candır. Ve kanımca "insanların yüreğindeki hayvan sevgisi katsayısına" bırakılamayacak kadar değerlidir.
Hah, şunu diyebilirsiniz; o da bir çözüm. Tüfeklere sınır koyulacağına, etik dışı avlanan insan yakalandığı zaman öyle bir ceza verilsin ki, adamın hayatı kaysın; bir daha belini doğrultamasın. (Mesela 50,000 TL-bu para birçok avcı için korkunç bir paradır sanıyorum) Bunu da anlarım...

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-12-2009, 12:50 AM (Bu Mesaj 12-12-2009 03:31 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : şekerlioğlu.)
Sayın ekeke,bence sizde yazdığımı yanlış anlamışsiniz.Etik olma konusunda kendimden bir şüphe duymadığım için hiç üzerimede alınmıyorum.Sadece kendimden bir örnek verdim.
Etik davranışlar, insanlar arasında yapılan bir eylemin doğurduğu sonuç üzerinden tartışalan bir olgudur.Bir insan tarafından kullanılan ve onun kullanımı neticesinde ortaya çıkan sonucu,kullanılan mekanik bir alete bağlayıp, etik olup olmamayı, onun üzerinden yorumlamak benim anlıyacağım bir şey değildir.

Süper poze veya çifte kullanıp bir av gününde yasal sınırların üzerinde av yapmak da,mümkündür.
Elindeki çifte veya s.poze ile gün içerisinde limitleri aşan biri ve vurulmaması gerek hayvanları vuran birisini,sırf kullandığı tüfekler nedeni ile etik olarak görüp değerlendirebilirmi.
Kimsenin katılması gerekmiyor ama,bana göre kullanılan silahın değil,onu kullanan kişinin etik olması gerekir.Daha önce söylediğim şeyi yine söylüyorum,tüfeğin arkasındaki adamın önemi,yalnızca av da değildir,aynı zamanda,yasalara uyan ve ahlaki bir avcı olmanın arkasında durmakda önemlidir
O nedenle avcının silahı şudur,budur gibi,bana göre ,gerçeği yansıtmıyan sözlere katılmıyorum.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS