Nihayet...
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nihayet...
SAYIN LUPUS

Dikkatinizi çeken mandal çalışma prensiplerindeki farklılığın iki temel nedeni olabilir kanaatindeyim.
Bunlardan ilki, dizayndaki estetik uyuma dikkat edilmesi ,ikincisi ise yatayda ne kadar az bağlantı mesafesi kalırsa ve mandal acısal olarak yuvasından kayarak cıkarsa okadar kolaylık sağlayacağı yönündeki düşünceler olmalı.

Ancak Akdal şarjörlerde, mandal çalışma problemi olarak müşteriden geri dönüşü yapılan kayda değer bir problem bulunmamakta.Oluşabilen hatalarda mandal kenarlarında baskı sırasında oluşan ve sonrasında alınması unutulan çapaklar ile mandal yayındaki problemden kaynaklanan hatalar.
Şayet bu noktada problem yaşamaya başlarsak uyarınız noktasında gerekli değişiklik çalışmalarını başlatacağımıza emin olabilirsiniz.
Saygılarımla,

lupus demiş ki:Şarjörler konusunda dikkat çeken bir başka ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir Glock şarjörünün yatağına oturduğunda, şarjör mandalı ve ağzı ile yaptığı açıya dikkat ederseniz, şarjör hattı ile tam bir dik açı yaptığı görülür. Zaten dışarıdan bakıldığında da Glock şarjör mandalının kabza ve şarjör hattına tam dik açı ile yerleştirildiği görülebilir. Ancak sizin silahınızda şarjör madalı sürgü hattına paralel olarak uzanıyor ve şarjör hattı ile aşağıda geniş, yukarıda dar açı yapıyor. Bu da şarjör ve mandal ölçülerindeki toleransın iki yönden kısıtlanmasına neden olarak, sürekli yaşanan şarjör ve mandal sorunlarına neden oluyor. Tabii bu benim nacizane dışarıdan yaptığım bir tespit, ama yanılıyor olabilirim.
Saygılar.

Alıntı

Sn.Lupus
Yeni tip akdal saç şarjör, babamın 13+1 hançer lıght tabancasına (kısmen) uyuyor, biraz dısarda kalıyor ve mermi ve bitince sürgüyü yakalamıyor.
[Resim: 06122009192.jpg]
akdal sarjorün hançer lıght' takılmış hali
Akdal'a sarsılmaz şarjörü takmak istersek; 13 kapasiteli sarjör kısa geliyor, 15 kapasiteli sarjörün biraz dısarda durmasına göz yumarsak takılabilir, fakat önce ya akdalın sürgü yakalama kolunu söküp iptal etmek gerkiyor ya da şajörün üst sol kısmına akdal sarjöründeki gibi iz açmak gerkiyor.
saygılar.

Alıntı

Cengizhan demiş ki:SAYIN LUPUS

Dikkatinizi çeken mandal çalışma prensiplerindeki farklılığın iki temel nedeni olabilir kanaatindeyim.
Bunlardan ilki, dizayndaki estetik uyuma dikkat edilmesi ,ikincisi ise yatayda ne kadar az bağlantı mesafesi kalırsa ve mandal acısal olarak yuvasından kayarak cıkarsa okadar kolaylık sağlayacağı yönündeki düşünceler olmalı.

Sn.Cengizhan, silahta estetik ve hatların uyumuna çok önem veren birisi olmama rağmen, tasarım konusundaki önceliği kişisel olarak çok sevdiğim bir SIG Sauer sloganı ile özetlemek istiyorum;

'' Forms follows function ! ''
'' Şekli fonksiyon belirler ! ''

Saygılar.

Alıntı

SAYIN LUPUS

Eski bir ar-ge ci olarak " Şekli fonksiyon belirler" sloganına tamamen katılıyorum.Hatta bunun slogandan daha ileri bir zorunluluk olduğunuda belirtmek isterim.

Bunun bir adım ötesi ise, hem fonksiyonel, hem estetik,hemde ergonomik kaygıların ön planda olduğu bir tasarım kurgulanmasıdır.Bu noktada benim nacizane sloganımda:
" Estetik dizaynda,ergonomik kullanımda gerekli fonksiyonu sağlayan ar-geci en iyi ar-ge cidir"

Saygılarımla,

lupus demiş ki:
Cengizhan demiş ki:SAYIN LUPUS

Sn.Cengizhan, silahta estetik ve hatların uyumuna çok önem veren birisi olmama rağmen, tasarım konusundaki önceliği kişisel olarak çok sevdiğim bir SIG Sauer sloganı ile özetlemek istiyorum;

'' Forms follows function ! ''
'' Şekli fonksiyon belirler ! ''

Saygılar.

Alıntı

Cengizhan demiş ki:" Estetik dizaynda,ergonomik kullanımda gerekli fonksiyonu sağlayan ar-geci en iyi ar-ge cidir"

Bu alüyyül ala olur Sn.cengizhan, keşke... Ancak şarjör mandalı ve yatağını estetik kaygılarla sürgü hattına paralel olarak dizayn etmeyi düşünen arkadaş, şarjör üzerindeki mandalın yakalama çentiğinin oturacağı yatağı da buna uyumlu olarak tasarlamayı unutmamalı. Yani şarjör ve mandal ilişkisi birinci şekildeki gibi değil, ikinci şekildeki gibi olmalıdır.

[Resim: 47372087.png]

[Resim: 65698790.png]

Siz şarjörlerle ilgili herhangi bir şikayet olmadığını söylüyorsunuz, ancak özellikle ilk zamanlar Ghost serisinden en fazla gelen şikayetlerden birisi de, şarjörlerin yataklarına oturmadığı, şarjörleri takıp-çıkarmanın çok zor olduğu yönünde idi.

Hem şarjörü, hem de şarjör mandalı çapaklı olan Glocklara da denk geldim, ancak hiç birisinde bu tür şarjör sorunları gözlemlemedim. Yani ilk modellerdeki şarjör sorunlarını sadece enjeksiyon işlemi esnasında kalan çapaklara bağlamanın da çok doğru olmadığını düşünüyorum.

Mevcut modellerin gövde ve şarjör kalıplarını tekrar düzenlemek ne kadar verimli olur ve maliyeti kurtarır bilemem, sanırım halihazırdaki modeller bu şekilde üretilmeye devam edilecek. Ancak bundan sonraki modellerde tasarım ekibinin bu tür ayrıntıları atlaması yine gereksiz baş ağrısına neden olacaktır.

Saygılarımla.

Alıntı

Konuşmayacağım,karışmıyacağım diyorum ama şu an elimizde bulunan ghostun sırayla vermiş olduğu arızaları saymaya başlarsam,ayrı bir inceleme konusu olur bence.Arıza derkende son fişekten sonra sürgünün geride takılı kalmamasınımı(arada sırada),belli bir zamandan sonra boş kovanları suratımıza suratımıza atmasınımı(son zamanlarda),yine belli bir süreden sonra namluya fişek sürmede problem yaratmasınımı(arada sırada),yine bir arkadaşımızın da şikayette bulunduğu sürekli alt atma probleminimi, hangisinden bahsedeyim bilemiyorum. Gerçi bunlar ar- ge süreci içerisinde düşünülmesi gereken ufak aksaklıklar olarak adlandırılsada,muhitimde bulunan dede bakkaldan alınan mantar tabancalarındada bu tür arızalar çıkabilmektedir.Bu ve bunun gibi handikaplarınızın sürmesi ve buna genellikle iyi niyetli yaklaşımlarla yani alttan almalarla yorumlar yapılmasına müteakiben,Sn.dr akdalın ve Sn .cengizhanın iyi niyetli bilgilendirici paylaşımlarının son zamanlarda gelen şikayetler ve görüşler üzerine biraz deformasyona uğramış olmasının yanında bu ürüne neden zam yapıldığı konusu hala benim açımdan bir soru işaretidir.Daha önce farklı bir konuda sormuş olduğum acaba mali külfetine katlansanız dahi,silahın üzerinde yapılmış olan tüm iyileştirme çalışmalarınızın talep eden tüm eski müşterilerinizin silahlarına da ücretsiz uygulanması hususunda görüşlerinize başvurmuş ve gereken yetersiz ve o anda satılan silahlarınızın zaten standart silahlarınız olduğu yanıtını almıştım.Ayrıca ekim ayında fabrikasyon bir standarta kavuşacağını belirttiğiniz tetik iyileştirmesi çalışmalarınızın maalesef aralık gelmiş olmasına rağmen hala yol almamış olmasını görmek benim açımdan üzüntü vericidir.Keza ekim ayını vermiş olduğunuz tarihte temmuz ayı ortalarıydı yanlış hatırlamıyorsam.
Sonuca gelirsem,yeni uygulamaya geçtiğiniz ve sorunsuz çalıştığına inandığınız sac sarjör uygulamasından;
Geliştirdiğinizi iddia ettiğiniz tetik iyileştirmesinden;
Yukarıda bahsettiğim,altvurma ve sürgü yakalama mandalı,ayrıca boş fişekleri üzerimize atma konusundan;
Keyfe keder uygulama olarak lanse ettiğiniz ama biz silahı aldığımız anda olmayan novak gez uygulamasından, böyle bir uygulamadan faydalanmak istiyor olmamızdan;
Ve en önemlisi arada sırada da olsa mermi dikiyor olmasından dolayı rahatsızlık duyduğumuz silahımızla alakalı;
Yapılabilecekleri yetkili ağızdan belirtirseniz sevinirim.Birde şöyle bir sıkıntı yaratan durum var,arkadaşım silahını kargoyla yollama taraftarı olan bir insan değil,bu husustada öneri ve tavsiyelerinizi merak ettiğimi bildirerek saygılar sunarım...

Alıntı

Sn.Radius!
Teknik detayları sn.Cengizhan müsait olunca yazacaktır.Tabanca üzerinde arızaların giderilmesi,tamir vb konularda ömür boyu garanti olduğunu biliyorsunuz.İyileştirmeleri karşılıklı dialoğa dayalı bir şekilde yapıyoruz.Ciddi masraflar olan revizyonlarda şu an ki imkanlarımızla zorlanıyoruz.(Parlak krom namlu vb)
Tetikle ilgili çalışmalar ekim ayında biteceğini ve 15000 atım yapmadan kalıplara ve seri imalata girmenin uygun olmadığını yazmıştım.Şu ana kadar Sn.ashes ,Sn.Swat1976 gibi forum üyesi arkadaşlarımıza onların uygun görmesiyle CNC de işleyerek numune tetik yapıp gönderdik.Bizde de kalıp aşamasında bekliyor.Seri imalat için henüz mutmain olmadık.Fakat tetikde birtakım iyileştirmeler yapıldı(kıtırtı giderildi vb)
Bu konularda Sn.Cengizhan yardımcı olacaktır.
Daha detaylı görüşebilmek ümidiyle.
Saygılar...

Alıntı

SAYIN LUPUS

Tariflediginiz ve olmasi gereken uygun dizayn dediginiz durum bire bir bizim dizaynımızı karşılıyor.Aşağıda eklentide verilen Resimden de görülebileceği şekilde şarjör mandal yuvası ile kabze mandal yuvası aynı doğrultuda , yani paralel olarak gözükmekte.Tabanca üzerinde de birebir incelenerek bu durum teyit edilebilir.
Saygılarımla

lupus demiş ki:
Cengizhan demiş ki:" Estetik dizaynda,ergonomik kullanımda gerekli fonksiyonu sağlayan ar-geci en iyi ar-ge cidir"
Bu alüyyül ala olur Sn.cengizhan, keşke... Ancak şarjör mandalı ve yatağını estetik kaygılarla sürgü hattına paralel olarak dizayn etmeyi düşünen arkadaş, şarjör üzerindeki mandalın yakalama çentiğinin oturacağı yatağı da buna uyumlu olarak tasarlamayı unutmamalı. Yani şarjör ve mandal ilişkisi birinci şekildeki gibi değil, ikinci şekildeki gibi olmalıdır.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

SAYIN RADİUS

Öncelikli olarak ifade etmek isterimki burada bulunma amacımız, hicbir şirketin göze alamadığı,hatta buraya gelip yorum yazan arkadaşların bile nickleri ile yorumlara katılarak kendi ünvanlarını gizlediği bir ortamda, müşteri şikayetlerini zamanında ve müşteriyi memnun edebilecek kalitede çözebilmek içindir.

Bu noktada ne kadar başarılı olup-olamadığımızı forumu izleyen müşterilerimiz değerlendirecektir.

Mümkün olduğu kadar, "müşteri her zaman haklıdır" pirensibine herşeye rağmen uymaya çalıştığımızı ifade etmek isterim.Son mesajlarımızda bir olumsuzluk hissettiğinizi anlıyorum.Bizlerde bu konuda zaman zaman kendimizi eleştirmekten geri kalmıyoruz,buna emin olabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğunuz problemler , işçilik,malzeme,mermi,kullanıcı kaynaklı hatalar olabilir.Bu hataların zaman zaman tabancalarımızda çıkabildiği bizim tarafımızdan da malumdur.Bunu gidermek ve hata yüzdelerini minimuma çekebilmek için hertürlü özveride bulunduğumuza emin olabilirsiniz.Bahsetmiş olduğunuz problemleride müşteri geri dönüşleri ile vakit geçirmeden gidererek müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışmaktayız.Biz ne üretim koşullarını yeni keşfetmiş bir firmayız nede piyasaya yeni teknolojiler sunuyoruz.Üretim yapan her firma gibi hataları olan ve bu hatalarından çözümler üreten bir firmayız.

Adı ne olursa olsun inetrnette araştırma yaptığınızda en kaliteli denilen bir ürünün ve markanın bile ne kadar acımasızca eleştirilebildiğine eminim sizde şahit olmuşsunuzdur.

Bir üretici olarak hataları minimize etmek ve oluşan hatalarıda müşteriyi mağdur etmeden gidermek üzerimizdeki yükümlülüktür.

Ancak piyasaya sürülmüş bir modelin üzerine yeni çıkan bir model sebebi ile eski modeli toplatıp,yenisini müşteriye vermek bir firmanın üstesinden gelebileceği yük değildir.Bu şekilde çalışan herhangi bir firma bulmakta işin realitesinden dolayı mümkün değildir.

Biz eski model tabanca almış müşterilerimizi mağdur etmemeye çalışarak yapabileceğimiz hertürlü desteği kendilerine sunmaktayız.Bunu sunduğumuzun delili de herkese açık olan böyle bir ortamda yorum yazan üyelerin bize karşı hoşgörüsüdür.Mutlaka bu hoşgörüyü göstermeyecek üyelerinde gönlünü kazanabilmek bizim asli vazifemizdir,yeterki çözüm üretme noktasında paylaşımda bulunulsun.

Gene belirtmek isterimki, bizimle irtibat kurduğunuzda elimizden gelen hertürlü özveride bulunmayı prensip edinmekteyiz.

Kargo ile tabancasını göndermekten imtina eden arkadaşlara önerimiz ancak ya direk fabrikamıza elden teslim etmeleri,yada Ankara ve İstanbul da bulunan MKE satış ofisleri araciligi ile göndermeleridir.

Saygılarımla,

RADİUS demiş ki:Konuşmayacağım,karışmıyacağım diyorum ama şu an elimizde bulunan ghostun sırayla vermiş olduğu arızaları saymaya başlarsam,ayrı bir inceleme konusu olur bence.Arıza derkende son fişekten sonra sürgünün geride takılı kalmamasınımı(arada sırada),belli bir zamandan sonra boş kovanları suratımıza suratımıza atmasınımı(son zamanlarda),yine belli bir süreden sonra namluya fişek sürmede problem yaratmasınımı(arada sırada),yine bir arkadaşımızın da şikayette bulunduğu sürekli alt atma probleminimi, hangisinden bahsedeyim bilemiyorum. Gerçi bunlar ar- ge süreci içerisinde düşünülmesi gereken ufak aksaklıklar olarak adlandırılsada,muhitimde bulunan dede bakkaldan alınan mantar tabancalarındada bu tür arızalar çıkabilmektedir.Bu ve bunun gibi handikaplarınızın sürmesi ve buna genellikle iyi niyetli yaklaşımlarla yani alttan almalarla yorumlar yapılmasına müteakiben,Sn.dr akdalın ve Sn .cengizhanın iyi niyetli bilgilendirici paylaşımlarının son zamanlarda gelen şikayetler ve görüşler üzerine biraz deformasyona uğramış olmasının yanında bu ürüne neden zam yapıldığı konusu hala benim açımdan bir soru işaretidir.Daha önce farklı bir konuda sormuş olduğum acaba mali külfetine katlansanız dahi,silahın üzerinde yapılmış olan tüm iyileştirme çalışmalarınızın talep eden tüm eski müşterilerinizin silahlarına da ücretsiz uygulanması hususunda görüşlerinize başvurmuş ve gereken yetersiz ve o anda satılan silahlarınızın zaten standart silahlarınız olduğu yanıtını almıştım.Ayrıca ekim ayında fabrikasyon bir standarta kavuşacağını belirttiğiniz tetik iyileştirmesi çalışmalarınızın maalesef aralık gelmiş olmasına rağmen hala yol almamış olmasını görmek benim açımdan üzüntü vericidir.Keza ekim ayını vermiş olduğunuz tarihte temmuz ayı ortalarıydı yanlış hatırlamıyorsam.
Sonuca gelirsem,yeni uygulamaya geçtiğiniz ve sorunsuz çalıştığına inandığınız sac sarjör uygulamasından;
Geliştirdiğinizi iddia ettiğiniz tetik iyileştirmesinden;
Yukarıda bahsettiğim,altvurma ve sürgü yakalama mandalı,ayrıca boş fişekleri üzerimize atma konusundan;
Keyfe keder uygulama olarak lanse ettiğiniz ama biz silahı aldığımız anda olmayan novak gez uygulamasından, böyle bir uygulamadan faydalanmak istiyor olmamızdan;
Ve en önemlisi arada sırada da olsa mermi dikiyor olmasından dolayı rahatsızlık duyduğumuz silahımızla alakalı;
Yapılabilecekleri yetkili ağızdan belirtirseniz sevinirim.Birde şöyle bir sıkıntı yaratan durum var,arkadaşım silahını kargoyla yollama taraftarı olan bir insan değil,bu husustada öneri ve tavsiyelerinizi merak ettiğimi bildirerek saygılar sunarım...

Alıntı

Bu sayfadaki son mesajımı açıklayan resmi burada paylaşmak istedim.

[Resim: aaavex.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi