Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.5-10x50 tüfek dürbünleri
#31
300 win mag. demiş ki:Aynı mühimmat derken mke de sonuçta değişik markalı mühimmat getiriyor.ozaman her yeni gelen mühimmata göre sıfırlama yapmamız gerekiyor doğrumu?

Burada sıfırlamadan bahsetmiyoruz.

BDC = Bullet Drop Compensator.

Mermi yolunun düşmesi bir balistik skala halinde üst tamburaya yansıtılmıştır. Farklı grain ve farklı barut hakkı konulmuş, farklı çekirdekli mermilerin balistik karekteristikleri farklıdır. Her mermi için bir tambura tasarlanır ve dürbüne yerleştirilir. Farklı bir tip merminin, kütle, balistik katsayı ve ilk hız farklılıkları nedeniyle, balistik yolu da farklı olacaktır. Ve bu sıfırlamayla çözülemez. Yapsanız bile sadece bir menzilde (örneğin 300 m) sıfırlama yaparsınız. Kuleyi başka bir menzile ayarladığınızda (100 ya da 500 m) sıfırlamanız işe yaramaz.

Bu arada aklınıza gelebilecek bir konuyu hemen cevaplayayım. Farklı mermiler için farklı tamburalar alıp değiştiremezsiniz. Tamburaların temiz odada değişmesi ve sonrasında dürbüne tekrar azot basılması gereklidir.


300 win mag. demiş ki:sıfırlamasının zor olduğunu daha önce hiç duymamıştım.

Standart sıfırlama zor değil. Ancak keskin nişancı sıfırlaması yapmak çok atış gerektiriyor, bu yönüyle zor.
 
Alıntı

#32
harun demiş ki:Bu arada aklınıza gelebilecek bir konuyu hemen cevaplayayım. Farklı mermiler için farklı tamburalar alıp değiştiremezsiniz. Tamburaların temiz odada değişmesi ve sonrasında dürbüne tekrar azot basılması gereklidir.

Harun bey' inde bahsettiği gibi dürbün işi çok ince düşünülmesi gereken bir konu. Yani al dürbünü tüfeğe vidala + işaretine hedefi getir işi değil.. Gerçekten iyi hesaplanması gereken bir konu. 7000 TL çıkan dürbünlerin illaki bir sebebinin olduğunu düşünmek ve dürbün işini hafife almamak gerekir. BDC dürbün benim tavsiye edecim bir kıl şeklidir. Ancak hangi grain fişek atıcağınızı kestirmeniz ve onun üzerinde hesaplar yapmanız gerekir. Örneğin ben kendim için Sauer202 308 165 lik mermi ve swa... z6i 2-12 50 düşünüyorum. Vede fiyatı 2700$.
Not= Siz fişek grainlerini değiştirdiğinizde BDC nin + işaretinde 200 metreye rahat düzgün ateş edebilirsiniz ancak ondan sonraki metrelerde BDC nin hesabı tutmaz. Saygılar..
 
Alıntı

#33
Dürbün ve uzak mesafe atıcılığına henüz başlayan birisi olarak 800 m ve üzerine ateş ettiğinizde merminin hedefine namlu ile paralel değil artık dikey eksene kaymaya başayacağı doğru değilmidir? Kısacası, dürbünde siz hedefiniz olan bir karpuzu size dönük tarafından görebilirsiniz, ancak çekirdeğiniz tepesinden ona çarpacaktır... Big Grin şimdi bu denli görüş ve mermi yolu farklı iken bu ayarı yapmak saygı duyulacak bir sanat olduğunu düşünüyorum.

Yanlışım varsa düzeltiniz, keza öğrenilmesi gereken çok şeyim var... Big Grin
 
Alıntı

#34
Sayın 300 Win,
Yazacaklarımı ukalalık olarak algılamayın lütfen.Baştan fazla paranız boşa gitmesin diye..
Elinizdeki CZ tüfeğe iyi bir montaj ayağı ile birlikte herhangi bir dürbün(100 dolarlık dahi olur)taktıktan sonra ilk olarak 200 sonra 300 metrede mermileri bir dosya büyüklüğündeki hedefte toplamayı öğrenin.Bu bir iki yılınızı alacaktır.
Sonra uzun atış konusunda bu sitede yazılanları ve başka kaynaklardan bulacağınız yazıları çıktı halinde elinizin altında bulundurun ve neredeyse ezberleyin.Hangi tüfek,hangi fişek, hangi ayak,hangi dürbünle 500-600 metrelere atış yapılır zaman içinde sindire sindire kendiliğinden öğreneceksiniz ve atabileceksiniz(yaklaşık 10 yıl)
Elinizdeki CZ ile 800 metre ve ötesi ise hiç bir zaman..
Saygılarımla..
 
Alıntı

#35
180 grain çekirdek,3000 ft/sec ilk hız, .453 B.C., optiği 100 yarda ya sıfırlı bir tüfekle 900 yarda ya atmak istediğimizi varsayalım. Çekirdek düşüm değeri 266.57 inç olacaktır.

Bu değer uzun mesafe atışında sadece çekirdeğin balistik düşüm değeridir. Rüzgar, arazi koşulları, ışık kırılmaları v.s. daha ayrı hesaplanacaktır.

100 yarda da 1 s- moa (Hesap kolay olsun diye shooter moa kullanıyoruz) 1 inç düzeltme yaparsa

266.57 / 9 = 29.61 düzeltme, Optiğinizin tambur ayar değerine göre hesaplayınız.

Uzun mesafe atışı profesyonel bir tüfek ( 100yard da 0.5 moa ),kaliteli bir dürbün, range finder, anenometre, varsa PDA ya yüklü program v.s. gerektirir. Kullanacağınız çap ve fişek L.R. atışa uygun olmalıdır.

1000 yarda da 3 s-moa lık grupman yapmak, ( özel tüfeklerle chey-tac v.s.gibi ) Dünya şampiyonlarının işidir. Bir karpuz normalinden 25 c.m çapında olsun. 900 yarda da karpuzu vuran arkadaşımıza, kabul ederse seve seve öğrenci olurum.
Sevgiler...

P.S: Sn. Bezoaribex e katılıyorum.
 
Alıntı

#36
xlcod3r demiş ki:180 grain çekirdek,3000 ft/sec ilk hız, .453 B.C., optiği 100 yarda ya sıfırlı bir tüfekle 900 yarda ya atmak istediğimizi varsayalım. Çekirdek düşüm değeri 266.57 inç olacaktır.

100 yarda da 1 s- moa (Hesap kolay olsun diye shooter moa kullanıyoruz) 1 inç düzeltme yaparsa

266.57 / 9 = 29.61 düzeltme, Optiğinizin tambur ayar değerine göre hesaplayınız.

Uzun mesafe atışı profesyonel bir tüfek ( 100yard da 0.5 moa ),kaliteli bir dürbün, range finder, anenometre, varsa PDA ya yüklü program v.s. gerektirir. Kullanacağınız çap ve fişek L.R. atışa uygun olmalıdır.

Sn 300 wm;

Öncelikle affınıza sığınarak bu hesaplardan anlayıp anlamadığınızı soracağım? Çünkü siz tabir-i caiz ise ilk okulu bitirmeden liseye gitmek isterseniz bir yerde yol kilitlenir. Siz daha 100 metreye kurşun atmadan 800 derseniz işte ozaman çarşı karışır. Saygılar.
 
Alıntı

#37
xlcod3r demiş ki:180 grain çekirdek,3000 ft/sec ilk hız, .453 B.C., optiği 100 yarda ya sıfırlı bir tüfekle 900 yarda ya atmak istediğimizi varsayalım. Çekirdek düşüm değeri 266.57 inç olacaktır.
,.........

P.S: Sn. Bezoaribex e katılıyorum.
Anlayamayabilecek veya çevrim yapmaya üşenece üyelerimiz için SI birimlerinde yukarıdaki konuyu açıklayayım;
900 yarda yani 822,96 metrede bir hedefe yukarıdaki özelliklere haiz bir mermi-tüfek kombinasyonu ile atış yapıldığında çekirdeğin düşümü 6.770878 metre olacaktır.
Eğer siz elle hedefin 6.7 metre üzerine (daha rüzgar, sıcaklık, spiral dönüş ve sair sapmaları katmadık) hemen atış yaparım diyorsanız diye üyelerimiz yol gösteriyorlar.

Öncelikle alacağınız herhangi bir yivli silah ile 200-300 metre atışının, statik hareketsiz bir hedefe bile olsa ne kadar zor olduğunu anlamanız, ve tüfeğinizi alır almaz ilk hevesle gereğinden uzun mesafe atışları ile hevesinizi kırmamanız, ayrıca uzak mesafede atıp ta hasbelkader yaralamış olabileceğiniz bir canlının saatler, belki günler sonra ölümüne neden olmamak adına; önce temel atış disiplini geliştirip bu konudaki kaynakları okuyunuz, yılmadan ve sürekli atış yapınız, bu şekilde sizi de ileride yivli atışlar konusunda güzel paylaşımlarınız ile izleme fırsatını yakalarız...
Saygılarımla..
 
Alıntı

#38
baris demiş ki: ilk hevesle gereğinden uzun mesafe atışları ile hevesinizi kırmamanız, ayrıca uzak mesafede atıp ta hasbelkader yaralamış olabileceğiniz bir canlının saatler, belki günler sonra ölümüne neden olmamak adına;


Sn bariş çok önemli bir konu bu, Soru soran 300wm arkadaşımızın adındanda anlaşılacağı gibi tüfeğide 300 win mag. Bu fişek 1.5 km ötesinde insanı rahat bir şekilde öldürecek güce sahip. Uzun mesafe atışı hevesine gözün bile göremediği bir mesafeye atış yapmak bir insanın ölümüne neden olabilir. Bende uzun mesafe atmak isterim ama tüfeği eline alınca iş değişiyor. Saygılar.
 
Alıntı

#39
800-1000 metreye atacaksanız, gerçekten kaliteli bir tüfege ihiyacınız olacaktır. size silah üreticisinin 0,5moa ve altı garanti vermesi gerekir. Benim aklıma gelen 2 firma var. Bir tanesi gap 3/8 moa garanti ediyor. Öbürü Tactical Operations 0,25 moa garanti ediyor. Tactical Operations Amerikan başkanını koruyan secret sevice nin de sniper tüfeklerinin tedarikçisi zaten. Bunları türkiyede bulmak imkansız.Ancak permi ile getirebilirsiniz.saygılar
 
Alıntı

#40
800saat demiş ki:800-1000 metreye atacaksanız, gerçekten kaliteli bir tüfege ihiyacınız olacaktır. size silah üreticisinin 0,5moa ve altı garanti vermesi gerekir. Benim aklıma gelen 2 firma var. Bir tanesi gap 3/8 moa garanti ediyor. Öbürü Tactical Operations 0,25 moa garanti ediyor. Tactical Operations Amerikan başkanını koruyan secret sevice nin de sniper tüfeklerinin tedarikçisi zaten. Bunları türkiyede bulmak imkansız.Ancak permi ile getirebilirsiniz.saygılar

+ Accuracy, CheyTac, Barrett, McMillan ...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi