Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.5-10x50 tüfek dürbünleri
Herkese iyi akşamlar saygı değer arkadaşlar.çok güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkür ederim.ama şunu belirteyimki ben sizin gibi profosyonel değilim.benim asıl işim avcılık ve 7 mm rem mag tüfeğim var.ama birde 300 win mag almayı düşünüyorum.şayet benim merak ettiğim konu uzak mesafe atışlarında ne gibi bir optik kullanmaktı.Ve sayenizde çok detaylı bilgiler aldım.açıkçası bu kadarınıda bilmiyordum.500 metre ve üzeri atış yapacak kabiliyete ve donanıma açıkçası sahip değilim.bezoaribex arkadaşımın dediği gibide bu konuyu merdiven gibi yavaş yavaş çıkmak en doğru karar.elimde şu an 3-9x40 ölçülerinde eskiden kalma bir dürbün var.Onunla başlamak en doğru karar olsa gerek.peki ayak olarak ne önerirsiniz?

Alıntı

300 win mag. demiş ki:peki ayak olarak ne önerirsiniz?

Uzun mesafe için ayak seçenekleri oldukça çeşitli, bunların arasından özel bir öneri yapmak zor, ancak kesinlikle önermeyeceğim ayağı biliyorum; Schwenk montaj ayaklardan uzak durun...

Saygılar.

Alıntı

iyiakşamlar sn lupus.neden schwenk montajlardan uzak durmamı önerdiniz?ben cz orjinal ayak ve eaw svenk montaj arasında çok gittim geldim.halada bir karara varamadım.dürbün ayağı çok önemli benim çünkü çok berbat bir durum yaşadım.dürbün yüzüme patladı.alnım yarıldı.uzun mesafe demeyelimde şöyle diyelim.domuz avında kullanacağımız bir yivlim var.tabi geyik avıda olabilir.çap 7 mm rem.mag.165 grain fişek.sizce hangi ayak daha iyidir.atış mesafeside 200-400 arası farzedelim.aşağıdaki resimlerde olan hangi ayak uygun ve güvenilirdir bu konuda??saygılar..
[Resim: czayak.jpg][Resim: eaw.jpg]

Alıntı

Sn. 300 win mag, Schwenk montaj yakın orta mesafe av amaçlı kullanımlarda pratikliği nedeni tercih edilebilir, eğer amacınız sadece kısıtlı mesafelerde av yapmaksa, Schwenk montaj bir dürbünde meydana gelecek olan sıfırlama zaaflarından çok muzdarip olmazsınız. Ancak amaç bir noktadan sonra sınırları zorlamaksa veya kısıtlı mesafelerde dahi çalışılsa atıcının mühimmat, hesap ve tetiğe yoğunlaşması hedefleniyorsa, yapılması gereken şey alınabilecek en kaliteli sabit montaj dürbün ayağı ve kelepçeleri almak ve bunları kullanmaktır.

Saygılar.

Alıntı

sn lupus.schwenk montaj çok tavsiye eden var yakın mesafe avlar için.ama benim tüfeğim cz 550 medium ve magnum çap.peki en kaliteli olarak ve cz 550 ye uygun hangi ayaklar olabilir?swenk montajda tüfeğin delinmesi gerektiğini söylüyorlar.ve buda beni hiç memnun etmiyor.saygılar.

Alıntı

Sn.300winmag, aşağıdaki link tamamen CZ yivli tüfekleri hakkındadır;

http://www.czforumsite.info/index.php?PH...board=36.0

Alıntı

Sn Lupus üstadım, Sauer202 içinde bildiğiniz önerebileceğiniz bir site adresi verirseniz sevinirim. Saygılar.

Alıntı

Slm değerli arkadaşlar yazılarınızı okudum ve çok aydınlandım. Bende yeni partiden bir cz 550 lux 30.06 aldım ve bir çok yeni tüfek sahibi gibi dürbün ve ayak telaşına düştüm, tüfeği almadan önce dürbünümü almıştım. (leupold vx3 2.5/8/36)
görüntü kalitesi oldukca iyi ve oldukca hafif (320 gr) ayak olarak cz nin orjinal ayağını almayı düşünüyorum salı günü siparişimi vereceğim.Gördüğüm kadarıyla bu sitede yivli üzerine oldukca bilgili arkadaşlar var, ben domuz avına oldukca sık giderim, artık yivli sahibi olunca teke yede gitmek benim için farz oldu. Daha önce çevremdeki arkadaşlarımın yivlilerini kullandım ve bir kaç domuzu yivliyle vurmak nasip oldu, benim merak ettiğim konu ayağı aldıktan sonra montajını ehil birine yaptırmam gerekirmi yoksa kendi başıma becerebilirmiyim? Benim yivliden beklentim maximum 300 mt daha uzağına ihtiyacım olacağını bu aşamada düşünmüyorum. diğer merak ettiğim konu ise dürbünümün ölçüleri 0-300 mt aralığında domuz ve teke avında beni tatmin edermi? yada dürbünü değiştirip ona göremi ayağı sipariş edeyim?teşekkürler

Alıntı

Sn. o.murat özer,

Leupold'ler fiyatına göre gayet kaliteli optikler, 2.5-8zoom (36) bahsettiğiniz azami 300m atışları için uygun ve teke gibi uzun taşınan av için yeterince hafif görünüyor. Gerçek hayatta desteksiz atışta 8x zoom bile fazla olabilir, hareketli bir hedefe 100-300m aralığında gözlerinizin ve tabii ki ortam ışığının elverdiği şekilde 5x büyütme, sonra kendiniz de tecrübe edebileceğiniz şekilde kafi gelecektir. Daha yüksek büyütmelerde hızlı hareket eden avı kaybedip sonrasında tekrar bulmak için harcanacak zaman, atış şansının kaybedilmesi ile sonuçlanabilir. Bu kısım biraz da tecrübe ve ekipmana aşinalık ile alakalı olduğu için, detaya ve istisnalara girmiyorum. Kısaca dürbününüz amacınıza yeterli görünüyor.

Ayak için tavsiyeler sitemizin yivli kısmında mevcut, ama benim ekleyeceğim hususlar; montajın kesinlikle ehil biri tarafından doğru ekipman ile yapılması, sonrasında kollimatör-boresight ile sıfırlama yapılması ve ilk sıfırlama atışlarının kontrollü bir ortamda, kullanıcı hatasını bertaraf edecek şekilde icra edilmesi olacaktır.
Bu konuya örnek olarak, Sn. İlksurfer'în "dürbün montaj" başlığında kullandığı ekipmanı ve ayakların doğru montajını takiben sıfırlama için harcanan çaba ve zaman takip edebilirsiniz...
Saygılarımla...

Alıntı

Sn Murat abi iyi akşamlar.Nasılsın?Konuyu ben açtım ama sende takılmışsın benim gibi dürbün ve montajlara.nasıl yapcaz abi bu işi.Ama bak yanlış yapıyorsunSmileSmileSmileSmileSmilealcaktın ogün raşit gibi bir 7 mm rem.mag,üzerinide takacaksın 2.5-10x50 nikon bdc dürbün.ayaklar için bişey diyemeyeceğim o konu tartışılır.ama cz sabit ayak daha mantıklı geliyor.Görüşmek üzere.iyi akşamlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi