Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.5-10x50 tüfek dürbünleri
Merhaba sn arkadaşlar.öğrenmek istediğim bir konu var.tüfeğimiz 300 win mag.ve 2.5-10x50 ölçülerinde bir dürbünümüz var sayalım.ve bu dürbünü en fazla sağlıklı atış yapmak şartıyla kaç metre mesafede kullanabiliriz?ve 500 metre ve üstü (700-800 mt)gibi mesafelerde hangi tip dürbün (ölçülerini ve markalarınıda belirtirseniz sevinirim)ve artıkılı tavsiye edersiniz?bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.herkese sonsuz saygılar.

Alıntı

Sn 300 wm. Tüfeğinizin markası nedir? Ayrıca fotolarınıda gönderseydiniz bizlerde görmüş olurduk. Yok ben daha almadım ama almayı düşünüyorum falan diyorsanız o başka tabi. Düşündüğünüz markayı da belirtiniz. Saygılar..

Alıntı

Sn loclu merhaba.almayı düşündüğüm çap 300 win mag.gerçi buradaki asıl soru dürbünle ilgili.ama biz tüfeği 300 win mag olarak kabul edelim.2.5-10x50 dürbünlerle nekadar mesafeye atış imkanı tanır?olaki daha üst bir dürbün gerekirse bu ölçüler kaç olmalıdır ve artıkıl hangisi olabilir?(500-800 metre arası gibi mesafeler)bunları öğrenmek istiyorum.sizede saygılar efendim.

Alıntı

300 win mag. demiş ki:Merhaba sn arkadaşlar.öğrenmek istediğim bir konu var.tüfeğimiz 300 win mag.ve 2.5-10x50 ölçülerinde bir dürbünümüz var sayalım.ve bu dürbünü en fazla sağlıklı atış yapmak şartıyla kaç metre mesafede kullanabiliriz?ve 500 metre ve üstü (700-800 mt)gibi mesafelerde hangi tip dürbün (ölçülerini ve markalarınıda belirtirseniz sevinirim)ve artıkılı tavsiye edersiniz?bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.herkese sonsuz saygılar.

Bildiğiniz üzere 2,5-10 = 2,5 ile 10 kat arası büyütme kapasitesi; 50 ise 50 mm lens çapı demektir. Atış yapacağınız menzil, vuracağınız hedef ve hedefin görmek istediğiniz detayı ve büyüklüğü kaç kat büyütmeli dürbün seçeceğinizin başlıca konularıdır. Lens büyüklüğü ise, görüş açısına (Field of View) etki eder. Büyük lens ile FOV daha büyüktür. Ancak büyütme oranı (zoom) yükseldikçe de FOV daralır. 700 metrenin altındaki atışlar için 12-15 zoom ve 50 mm lens yeterli olabilir. Hedef menzili 200-300 metreler ise bu kadar büyük dürbüne ve dolayısıyla tüfek üstü ağırlığa da gerek yoktur; 1-4x24 yeterli sonucu verebilir. Nihayetinde bu sizin seçiminizdir.

Seçeceğiniz dürbün markası ise genellikle kullandığı lensin kalitesi ile ilgili olur. İyi lens görüntünün temiz ve berrak oluşunu, ışık kırıcılığının az olmasını ve dolayısıyla daha aydınlık ve detayların kaybolmadığı bir görüntü sunar. Burada seçimi bütçe belirler. Pahallı markalar genellikle daha iyi lens kullanır. marka telaffuz etmek gerekirse Swarovski gibi üst düzey markalar 3 bin Euro üzerinde fiyatlarla başlar. Schmidt & Bender, Nightforce, Leupold yine en iyi markalardan sayılır, fiyatları bin 500 - 2 bin $ seviyelerindedir. Fiyat ve kalite olarak bir alt sınıfa inersek Bushnell, Kahles gibi bin $ seviyelerindeki dürbünler vardır. Eğer gerçekten uzun menzil atışı yapacaksanız, üst markaları seçmekle karşılığını alırsınız. 800 metre seviyelerde yüksek ışıklı ortamlar için Bushnell benzerleri size tatmin edici performans sağlar.

Alıntı

Sn 300 wm; Benim sormak istediğim her tüfeğin değişik moa değerleri vardır. Tamam çap olarak 300 de benim öğrenmek istediğim tüfeğin kendisiydi. Uzun mesafe atışlarda çok önemli bir yer tutar. Bilmem bu sefer anlatabildim mi.? Ayrıca aşağıdaki link'i incelemenizi tavsiye ederim. Saygılar.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1782

Az önce yanlış adres yazmışım görenlerin görmezden gelmesini rica ederim Smile

Alıntı

300 win mag. demiş ki:artıkılı tavsiye edersiniz?

Artikıl konusu da sizin sisteminiz ve alışkanlıklarınız ile ilgilidir. Menzil tespitini hangi artikıl ile kolay yapıyorsanız, o artikılı seçmeniz daha doğrudur. Ben askeri gelenek olan MilDot kullanımını hedef atıcılığı ve kendim için uygun buluyorum. Ancak av konusunda tecrübeli arkadaşların eminim farklı tavsiyeleri de olacaktır.

Alıntı

tüfek 300 win mag.cz 550 medium lüx.Teşekkür ederim sn loclu.Saygılar.

Alıntı

iyiakşamlar sn harun bey.vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için teşekür ederim.benim sonuçta kullanacağım mesafe en az 200 metre enfazla 800 metre.şimdi bu mesafeler arasında en iyi iş görecek dürbün ölçüsü nedir?bu silah hem avda kullanılacak hemde hobi amaçlı uzak mesafe atışı için.he şuda var uzak mesafe atışları için bazı ek ekipmanlar gerekiyor onunda farkındayım.ama söylediğim gibi hem av amaçlı hem hobi amaçlı.mesafe ise 200-800 metre arası.bana bu mesafeler arası iyi bir dürbün önerirseniz memnun olurum.Saygılar efendim.

Alıntı

[Resim: nikonmonarchx2510x44mil.jpg]

Alıntı

Sn 300 wm sanırım almayı düşündüğünüz dürbün bu. Marka olarak iyi sayılabilecek bir marka. Optik lensi 50 oda güzel 2.5 - 10 olması iyidir ancak sizin uzun mesafe sevdasında rüzgarı yeryüzü şekilleri dünyanın dönüşünü bile hesaplamanız lazım 400 metre ye kadar ben garanti veiririm. Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi