Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NEDEN JERICHO'YU ES GEÇİYORSUNUZ?
Polat44 adlı üye, forum kurallarını tartışmaya açmak çabaları sebebiyle, 3 gün süreyle banlanmıştır.

Umuyorum bundan sonra,forum kurallarının tartışmaya açık olmadığını anlarsınız.

Alıntı

Sn. polat44,

Tamamı büyük harf ile yazılmış bir yazıyı okumayı, gerektiği şekilde büyük-küçük harf kurallarına uyulmuş bir yazıyı okumaktan çok daha zor buluyorum. Gözü yorduğu gibi, normalde altı çizili veya kalın olarak, dikkat çekmek için yapılacak bir uygulamayı tüm yazılarında yeknesak olarak kullanan bir üyenin paylaşımlarını takip etmek gerçekten zor oluyor.

Eğer bu tür bir nezaket için TDK'dan belge veya direktif bekliyor iseniz, gerçekten sakinleşip aşağıda paylaştığım Sn. Cüneyt Toraman'ın haberleşme grubuna uyguladığı "internet ahlakı" uyarılarını okumaya vakit ayırmanızı istirham ederim.
Saygılarımla.

Alıntı: * İNTERNET AHLÂKI YAZILI OLMAYAN FAKAT UYULMASI SANAL ORTAMDA SORUNSUZ İLETİŞİMİ SAĞLAYAN KURALLARDIR.BU KURALLARA UYMAK KANUNİ BİR ZORUNLULUK DEĞİLDİR.ÇÜNKÜ BU KURALLARI KONTROL EDECEK HERHANGİ BİR OTORİTE YOKTUR!.NE ZAMAN ULUSLARARASI TELİF HAKLARI VE NET ETİK KURALLARI BÜTÜN ÜLKELER TARAFINDAN KABUL EDİLİRSE,İŞTE O ZAMAN BU KURALLARA UYMAMAK CEZALANDIRILACAKTIR.İNTERNET ORTAMINDAKİ BİR ÇOK KAYNAKTAN DERLENEREK HAZIRLANAN ETİK KURALLARI ZAMANLA FAZLA DEĞİŞMEZ AMA YİNE DE UYULMASI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİLİR.
* İnternet dünyasında milyonlarca insanla şahsi fikir ve düşüncelerinizle iletişim kurduğunuzdan dolayı
aslında hepiniz birer Eğitimci! konumundasınız.
* İnternet ortamı bir çok kişi karşı çıksada;gerçek kimliğinizi saklayabileceğiniz bir ortam olduğundan
gerçek hayattan çok farklıdır.Bu yüzden bu ortamdaki davranışlarımıza dikkat etmek zorundayız.
* Saygı,olumluluk ve nezaket en büyük dayanak noktamız olmalıdır.
* Gerekçe ne olursa olsun gerçek kimliğinizi mümkün olduğunca gizlememeye çalışınız.
* Kişisel tartışmalara girmeyiniz.Girmek zorunda kalsanız bile insanları rahatsız ve rendice edici davranışlarda bulunmayınız.
* İnsanların dini inançları üzerine yorum yapmayınız.
* Bütün ortamlarda hitap şeklinize çok dikkat ediniz.
* Görevli olduklarını söyleseler bile hiç kimseye kullanıcı kodu ve sifrenizi(userid-password) söylemeyiniz!.Unutmayınız ki kaliteli bir sistemde şifre hiç bir zaman görülemez!?.Şifrenizi unuttuğunuzda size şifrenizi iletemeyecek şekilde hazırlanmış ortamlara güvenle bakmayınız!. Size iletilen yeni şifrenizi hemen değiştiriniz!
* Hatalı olduğunuzu anladığınızda özür dileyiniz.Unutmayın ki sanal ortamda da özür bir erdemdir
* Yapılan yanlışları,yeni yanlışlarla körüklemeyiniz.Bırakınız biraz süre geçsin.Karşınızdaki insan belki özür dileyecektir!?.
* Telif hakları'na(Copyright) saygılı olunuz!!!?.İlgili bütün kaynak ve referansları belirtiniz.
* Genellikle kısaltma kullanmayınız.
* Acımasız eleştiri yapmak yerine yeri gelince elle tutulur faydalı fikirlerinizi de karşınızdaki insanlarla
paylaşınız!.
* Önemli bir konuya vurgu yapmak veya başlıkları ayırmak için kullanma dışında büyük harf bağırmak ve kızgınlık demektir.Bunun için hızlı yazmak gerekçe ve bahane olarak gösterilmemelidir. Hızlı yazmaktan ziyade kaliteli yazmak çok daha önemlidir.Shift key iniz kırıksa yeni bir keyboard alınız! :-)
* Yıkıcı değil yapıcı olunuz.
* Önemli bir konuyu büyük harfle değil yıldızlar(**) arasında belirtiniz.
* Kitap adları tire(-) arasında yazılmalıdır.
* Tarih standart olarak AY-GÜN-YIL şeklinde kullanılmalıdır.
* İnsanlara WEB sayfası yerine adresini gönderiniz.(Dosya-Gönder-E posta ile bağlantı)
* Kullandığınız uygulamalarla,başkalarının bilgisayarla çalışmasına müdahale etmeyiniz,bilgisayar kaynaklarını kullanmayınız.
* Dosya alışverişlerinde dikkatli olunuz.Virüslerden korunmak için rutin olarak sisteminizi virüs taramasından geçiriniz.Yeni dosya indirdikten sonra veya göndermeden önce bir kez daha virüs taraması yapınız.
* Akademik ortamları,ticari ve kişisel çalışmalar için kullanmayınız.
* E_mail adresiniz ve sayısı sizin internet ortamında ne kadar acemi veya profesyonel olduğunuzu gösterir!?
* E_mail adresiniz arasında boşluk bırakmayınız,büyük ve Türkçe harfler kullanmayınız.
* İlk kez Elektronik mektup gönderdiğiniz bir kişi veya kuruma;karşı tarafın adresini nereden bulduğunuzu,ne istediğinizi ve kim olduğunuzu imzanızı da atarak açık şekilde belirtiniz.İmzanız kısa ve sade olmalı,ad,soyad,mevki,internet adresi içermelidir.Ayrıca adres ve telefon da eklenebilir. En fazla 4 satır olmalıdır.
* Elektronik mektuplarınızda konu-subject kısmı çok önemlidir.Buraya her seferinde merhaba yazmayınız!.Konunun özeti mahiyetinde bir başlık yazınız.
* Zaman zaman *çok kötü durumdaki bir kişiye yardım edin veya virüs uyarısı var bu maili herkese ulaştırın* şeklinde gelen elektronik mektuplara önem vermeyiniz.Bu mektuplar %99 hoax-şaşırtmaca amaçlı mektuplar olup asıl amaç e_mail adreslerini toplamaktır!.Şu ana kadar bir yerlere 1000 mail gönderildiğini onaylayabilecek herhangi bir kuruluş kurulmadığı gibi bu kadar mail gönderildiği için de kapatılan herhangi bir web sitesi de olmamıştır!!!?
* Aynı mesajı aynı kişiye ikince kez göndermeyiniz.
* E_mail hizmeti alıyorsanız her gün mektuplarınızı kontrol ediniz.Kotanızı aşmamak için sakla- yabileceğiniz en az mesajı saklayınız.
* Güvenliğe çok dikkat ediniz.En son teknolojilerle;elektronik mektuplarınızın özel olduğunu ve sadece siz ve gönderdiğiniz kişi tarafından okunduğunu zannetmeyiniz!.Akşam haberlerde duymak istemediğiniz bir konuyu elektronik mektubunuzda yazmayınız!
* Bir mesajı bir başkasına iletirken,mesajın ilk kaynağının bunu isteyip istemediğinden emin olunuz.E_mail adreslerini ve konuyla ilgisiz bölümleri siliniz.
* Karşı tarafın onayını almadan kesinlikle dosya göndermeyiniz!?.
* Yığın mesaj gönderenleri uyarınız.
* Direkt e_mail gönderme şansınız olmasına rağmen;şikayetlerinizi hiyerarşiyi bozarak en son amire kesinlikle göndermeyiniz!?.
* Başkaları hakkında ne söyleyeceğinize çok dikkat ediniz! ve profesyonel olunuz.Unutmayınız ki e_mail'ler kolayca başkalarına da iletilebilir!?.
* Şaka yaparken veya iğneli sözler yazarken çok dikkatli olunuz.Yüzyüze olmadığınız için şakanız eleştiri olarak da algılanabilir.Sevinç ve güldüğünüzü :-) ile belirtiniz.
* Paragraflarınız kısa,mesajlarınız mektubunuzun konusu ile ilgili olmalıdır.
* > mektuba cevap >> cevaba cevap demektir.İkincisi pek tavsiye edilmez!
* SEND-GÖNDER tuşunun geri dönüşü yoktur.O yüzden bir mektup göndermeden sakin bir kafayla
en az bir defa daha okuyunuz!.
* Mektuplarınızda paragraflar arasında birer satır boşluk bırakınız.
* Web sayfaları ile ilgili genel etik kurallarını detaylı olarak Web sayfanız var mı? bölümünden takip edebilirsiniz.
* Haber grubuna üyeliğinizin kabul edildiği mesajı saklayınız.Bu mesaj size fayda sağlayacak bilgiler içermektedir.
* Haber gruplarında sadece kişisel e_mail adresinizi kullanınız.
* İlk üyelik mesajlarını saklamayan veya genel kural ve komutları bilmeyen bazı üyeler listeye üye ol
üyelikten çık(SUBSCRIBE-UNSUBSCRIBE) mesajlarını listeye gönderebilir.Bu durumda eleştirmeyip faydalı öğütler veriniz!
* Haber gruplarına üye olunca ilk olarak geçmiş yıl arşivleri ve SSS(Sıkça Sorulan Sorular)'ı karıştırınız
* Haber gruplarında size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de aynı şekilde davranınız.
* Mesaj trafiği çok fazla olan çok sayıda listeye üye olmayınız.
* Gerçekten ihtiyacınız olan listeleri tesbit edip sadece onlara üye olunuz.
* Bir kişiyi ilgilendiren mesajları haber gruplarına değil ilgili kişiye gönderiniz!
* Haber gruplarına ilgisiz ve gerekmedikçe uzun mesaj göndermeyiniz.Göndermeniz gerekiyorsa mesajın uzun olduğunu belirten *DİKKAT UZUN MESAJ* şeklinde bir not yazınız veya liste üyelerine ilgili dokümana nasıl ulaşabileceklerini açıklayınız.
* Liste yöneticisinin yol gösterici mesajlarını dikkatlice okuyunuz.Her listenin kendine özgü özel kuralları olabilir.Liste sahibi Yerel Etik koyucusudur.İzin almadan reklam göndermeyiniz!.
* Sorusuz cevap göndermeyiniz!.İnsanlar neye cevap verdiğinizi anlasın.
* Bazı listeler bütün dünyadan üyeler içerdiğinden bu yüzden yerel basınla ilgili bilgileri sadece sizin
anlayacağınız bir şekilde belirtmeyiniz.Gerektiğinde ilgili konuyu detaylı olarak açıklayınız.
* Sadece mesaj göndermek için bir listeye üye olmayınız!
* Haber grubuna göndereceğiniz mesaj sadece grupla ilgili yorum ve sorularınızı içermelidir.
* Listeye konu dışı mesaj gönderen bir kimseye cevap vermeyiniz.Sessiz kalınız!.Şayet birisi cevap
yazmışşsa bunlara cevap olabilecek başka bir mesaj göndermeyiniz.
* Sorulan soruya cevabı,sadece soran kişiyi ilgilendiriyorsa kendi e_mail adresine;haber grubunu
ilgilendiriyorsa haber grubuna gönderiniz.
* Sohbet ederken genel etik kurallarına uyunuz,70 karakterden uzun mesaj göndermeyiniz!.
* Çocuk ve öğrenciler için;
Genel güvenliğiniz için kişisel/tanıdıklarınızın bilgilerini kimseye vermeyiniz: "adresleriniz,telefonlarınız,ad,soyad,şehir,okulunuzun adı,doğum tarihi,spor klübü adı, ICQ numarası,e_mail adresi,vb."
Sohbet ettiğiniz kişilerin gerçek hayatta tanışma davetini kesinlikle kabul etmeyiniz. Size devamlı kişisel soru soran kişilere karşı dikkatli olunuz.Size uygun olmayan e_mail atan kişileri;ailenize,size ve size e_mail yazan kişiye e_mail hizmeti veren site yönetici- lerine bildiriniz.
* Sohbet hizmeti veren server ı mesaj bombardımanına tutmayınız.Sayfalar dolusu mesaj göndermeyiniz.
* Son yıllarda sohbet kanallarındaki genel kalite seviyesinin çok düşük olduğunu her zaman hatırlayınız.
Kaynak:
http://www.ctoraman.gen.tr/netahlak.html

Alıntı

Sayın Barış;
Ben başında beri bir şey söylüyorum ve halen de söylediğimin arkasındayım. Ben büyük harfle yazmanın "AZARLAMAK" anlamına gelmediğini belirtiyorum. Yoksa okuması zor olabilir, alışkanlıklara ters olabilir. Bunları kabul ediyorum ama azarlamak değildir. Ben bunu söylüyorum. Ancak forum yöneticileri bana 3 günlük banlama cezası verdi. Sadece bunu söyledim diye bana 3 günlük ceza vermelerini anlamış değilim. Ben kimseye ne hakaret ettim ne de kimseye ahlak dışı bir söz ettim. Beni banlayan site yetkilisi neden beni banladığını açıklarsa sevinirim.

Alıntı

ekeke demiş ki:Polat44 adlı üye, forum kurallarını tartışmaya açmak çabaları sebebiyle, 3 gün süreyle banlanmıştır.

Umuyorum bundan sonra,forum kurallarının tartışmaya açık olmadığını anlarsınız.

Sn.polat44,öncelikle foruma kuralları kabul ederek üye olduğunuzu hatırlatırım.
Bu kuralın yakın zamanda değiştirilmesinin mümkün olmadığını belirttim.Buna rağmen ısrarla tartışmaya devam ettiniz. Sn.Ekeke uyardı,bu sefer kuralı oylamaya sunalım dediniz.3 Gün banlandınız,ancak yine kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.
Forumu karıştırma amacıyla üye olduğunuzu düşünüyoruz. Sizinle uğraşacak vaktimiz yok.Gerçek konularımızla uğraşalım diyoruz ve sizi 1 aylığına banlıyoruz.Bir ay sonra aynı şekilde devam ederseniz,süresiz banlanacaksınız.

Alıntı

Sn polat44;
Siz o kanıda olmayabilirsiniz, ancak İnternet dünyasında herkes bu kuralı bilir. Büyük harfle yazmak bağırmak azarlamak anlamına gelir. İnterneti yeni kullanıyor da olabilirsiniz, bu kuralı yeni duymuş da olabilirsiniz, ancak dünyada ve ülkemizde böyle bir kural oluşmuş işte. Bir yere katıldığınızda ise gönüllü bir katılım olduğu sürece kurallara uymayı taahhüt etmiş olursunuz. Hal böyleyken koca İnternet dünyası size uymayacağına göre, lütfen bir zahmet siz bu kurala uyuverin. Bakın sadece bu tartışmayla bile ne kadar kelime ziyan ediliyor, konular dağılıyor.
Lütfen artık bunu kapatıp, faydalı paylaşımlarda bulunalım.
Sevgi ve saygılarımla

Alıntı

Ben büyük harfle yazmanın "AZARLAMAK" anlamına gelmediğini belirtiyorum.

Sayın polat44.

Siz öyle düşünüyor olabilirsiniz.Lakin,hangi foruma girerseniz girin.genelde yazının tamamınını büyük harf ile yazmak,kızgınlık ve azarlama şeklinde algılanır.
Bu,inter ortamında kabul görmüş ve hemen her sitede uygulanan bir kuraldır.

Her topluluğun yazılı veya yazılı olmıyan kuralları vardır.Bir topluluk içerisindeki hareketlerimizi ve davranışlarımızı,o topluluğun değerlerine ve yargılarına göre şekillendirmek zorundayız.

Kaldıki,bu durum yalnız burada bile geçerli olsa,site yönetimi tarafından ortaya konmuş ve diğer bütün üyelerce benimsenmiş bu değer yargısına ve yazım kuralına,elinden geldiğince uyan ve uymaya çalışan ve buna göre davranan bütün üyelere karşı bir saygısızlık olurki,eminim hiçbirimiz bunu istemeyiz.

Alıntı

Jericho ve üreticisi IMI / IWI ' yi pas geçmiyoruz;

http://www.tabancatufek.com/forum2/forum...php?fid=53

Alıntı

Büyük harf kuralı ihlal edilmişse görevli bir arkadaş tatlı dille uyarıda bulunur yani herkes türkçe öğretmeni oluvermiş konuyu açan arkadaşın başınaSmile Konu iyice dağılmış..

Alıntı

İlginçtir ki 2009 yılında olmuş tüm bunlar sn. Derman21

Alıntı

Ve belki de daha ilginci, sayın nurikilligil, tüm bu geçen zamana ve çabaya rağmen Türkçe'nin büyük "T" harfi ile yazılması gerektiği anlaşılmamış Smile

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi