Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ST 10
(04-07-2010, 12:48 PM)zucchero demiş ki: Onun haricinde tetiği çektiğinize horoz dahil olmak üzere parçalarda oldukça fazla hareket gözlemledim. Tüm parçalar sağa sola oynuyor gibi

Sn.Zucchero.
Tetiği ezdiğinizde tüm cz sistemi kullanan firmalarda olduğu gibi horozun geriye kaykılmasını görmek muhtemel bunda bir problem yok ama,diğer parçalardan kastınız parça havuzu içerisindeki bileşenlerse bu konunun detaylarını öğrenmek isterim.

Alıntı

Sn FMJ,
Geçmiş zaman... Detayları çok iyi hatırlamıyorum ama horoz ve kapağın oldukça fazla hareket ettiğini anımsıyorum. Gerçi stand örnekleri ile gerçekleri arasında da çok fazla fark olabiliyor. Onu da değerlendirmek lazım.
Bu aralar çok çok zor ama eğer fırsat bulursam ve firmadaki arkadaşlar müsade ederlerse konuyu video ile göstermek isterim.

Alıntı

Teşekkürler Sn.Zucchero

Sarsılmaz firmasına atmış olduğum mail ve cevabı aşşağıdadır;
Sorularıma tam olarak cevap alamamakla birlikte verilen cevaplarda 1-2 sallamasyon mevcut.
Ama eğer bu atım rakamları doğruysa tabanca kaideye değer görünüyor.

Sorularım:

*St 10 modelinizin,icra mili ve yayı dışında herhangi bir parça değişimine ihtiyaç duymadan yapabileceği atım adedi nedir?

*Gövdede kullanmış olduğunuz alaşımın diğer alaşım modellerinizde kullandığınız malzemeden farkı varmı?

*Kapak takımında kullanılan çelik kalitesiyle diğer modellerinizde kullanılan çelik kalitesi arasında malzeme yada ısıl işlem farkı varmıdır?

*Poligonal yivli namlu seçeneğini ne zaman satışa sunmayı düşünüyorsunuz?

*Şarjörler fratelli tanfoglio 9mm modelleriyle uyumlumu?

SARSILMAZ SILAH SAN. A.Ş yazdı: "ST10 Sarsılmaz mühendislerinin, Tubitak'ın, teknik üniversitelerin ortaklaşa çalışmasıyla oluşturulmuş bir projedir.İç mekaniğinde dünyada hiçbir silahta uygulanmayan alaşım gövde içinde çelikdetaylar oluşturulmuştur. İcra mili bu silahta ayrıca namlu kilit parçası olarakda kullanılmıştır. Sarsılmaz bu silahını en zor şartlarda kullanilebilecek profesyonel kadro silahı olarak üretmiştir.Silah üretim tesisi olarak 12.500 testine tabi tutulup ayrıca özel olarak 100.000 fişek testine tabi tutulmaktadır. 8.000 -10.000 fişek hiç bakım yapmadan atabilme kabiliyetine sahip olup ayrıca bu silah zor şartlardada çalışabilme özelliğine sahiptir. Su yağ çamur ve eksi 60 artı 60 derecelerde 2 gün kaldığı halde kullanılabilme yeteneğine sahiptir.Poligonal namlu tercihimiz müşteri talepleri ve uzun mesafedeki isabet oranının yüksek olması, daha hızlı çıkış hızına sahip olması ve daha az geri tepmesinden dolayı tercih edilmiştir."

Açıkçası 12.500 mermi adedine inanmamak için çokta somut bir delil yok.
Sırf tasarım ve metal et kalınlığı göz önünde bulundurulduğunda bu rakamları görmemesi için bir neden yok gibi,ama 100.000 rakamı biraz uçma gibi görünüyor.

"İç mekaniğinde dünyada hiçbir silahta uygulanmayan alaşım gövde içinde çelikdetaylar"

Sanırım Hk'nın Usp modelinde polymer gövdeye geçirilmiş kızak raylama sistemini,polymerde tutturmayı beceremeyip alaşım gövdede benzer bir sistemi yaptıklarını iddia etmeye çalışıyorlar.

"Dünyada hiçbir silahta bulunmayan"
"daha az geri tepen polygonal namlu"

Bu konularda yorumu sizlere bırakıyorum...

Alıntı

ST 10 la ilgim yok ama 12 500 atıma inanmamak icin de somut bir neden yok..Firma boyle iddialı fakat arkası gelmeyen isler yapıyor olabilir ama bunu ortaya koymak icin deneme lazım..Zaten kuffar bosuna isi gucu bırakıp 100.000 vs atıs yapmıyor..Firmanın dedigini test ediyor veya demedigini..

Alıntı

Sn FMJ,
"Daha önce dünyada uygulanmayan alaşım gövde içinde çelik detaylar" bende bir soru işareti. "Yağ, çamur, su demez her koşulda atar" da biraz abartı gibi geldi.

Bence 1-2 sene bekleyerek kullanıcı geri dönüşlerini dikkatlice incelemek gerekir.

Alıntı

Forumda ST-10 sahibi birisi varmı?

Alıntı

(09-02-2011, 10:23 AM)zucchero demiş ki: Sn FMJ,
"Daha önce dünyada uygulanmayan alaşım gövde içinde çelik detaylar" bende bir soru işareti. "Yağ, çamur, su demez her koşulda atar" da biraz abartı gibi geldi.

Bence 1-2 sene bekleyerek kullanıcı geri dönüşlerini dikkatlice incelemek gerekir.

Sanırım gövde üzerindeki kızağı taşıyan hareket rayları çelik ve bunu bir şekilde alaşım gövdeye sabitlemişler.
Yani kapak takımı zigana yada stoeger'daki gibi alaşım kızak rayları üzerinde hareket etmiyor,kızağı taşıyan ray kısımları çelik ve gövdeyle yekpare değil.

Öte yandan kesinlikle gerçek bir saha raporu görene kadar model için beklemek şart,sarsılmaz bu adamların her söylediğine güven olmaz.
En azından bu kadar iddiaya bir canik 55 standart'ın rekorunu devirmesi gerekiyor.
Ama ben genede sarsılmazın diğer modellerine nazaran daha sağlam olduğunu düşünmüyor değilim.

Bi beta tester bulup durumu incelemek lazımBig Grin

Alıntı

Sn FMJ,
Kızak gibi hassas bir noktada gövdeyle yekpare olmayan bir yapı ne kadar sağlam olur daha da önemlisi ne kadar güvenilir olur çok tartışılır.
Atım raporu gelse dahi ben eldiven + gözlük olmaksızın poligonda elime alacağımı sanmıyorum.

Alıntı

(09-02-2011, 04:50 PM)zucchero demiş ki: Sn FMJ,

Atım raporu gelse dahi ben eldiven + gözlük olmaksızın poligonda elime alacağımı sanmıyorum.

Bence eldiven + gözlük silaha göre kullanılmamalı. Ya hep takılmalı ya da alışkanlık yoksa silahtan dolayı tercih edilmemeli. Bu kuş serisi tofaşta kemer takıp ithal bir otomobilde kemer takmamaya benzer. Smile

Alıntı

(09-02-2011, 04:50 PM)zucchero demiş ki: Sn FMJ,
Kızak gibi hassas bir noktada gövdeyle yekpare olmayan bir yapı ne kadar sağlam olur daha da önemlisi ne kadar güvenilir olur çok tartışılır.

Aynı sistem Usp'de kullanılıyor.
Çelik raylar polimere enjeksiyon metoduyla sabitleniyor.
Pek çok polimer tabancada sistem bu şekilde.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi