Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turkish Mauser Resimleri
Sayın Madenci08

Bilgi icin tesekkurler, lakin savunma sanayi icinde olan biri olarak soyle bir ek bilgi paylasiyim. M1 gibi hibe ile gelen veya sartli satin alinan tum arac gerecler TSK tarafindan bir zaman sonra envabterden cikarilir. Dunya daki cogu NATO ordusunun genel isleyisi boyledir. Isterler ise imha ederler yada aldiklari yere geri iade ederler.

Benim sadece soylemek istedigim Kirikkale adli bu tufegi Turk Ustalarimiz yapti. Bir Turk fabrikasindan cikti. Yine Ulu Onder Mustafa Kemal ve Silah Arkadaslarinin kullandigi tufek te yine bu marka tufekti. Simdi Anitkabirde temsili olarak konu ile alakasiz bir tufek markasinin kullaniliyor olmasi beni biraz uzmuyor degil.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
m16a2
Askerliğimi 1984'te kısa dönem er olarak İsparta'da yaptım.
Zimmetli eğitim silahlarımız M1 Garand idi.
[Resim: M1-Garand.jpg]
Elimize aldığımızda ilk söylenen (ve daha sonra her vesilede sık sık tekrarlanan) şey:
'Silah namustur, bu da kılıdır. Sakın kaybetmeyin' idi.

Kıl:
[Resim: bayonet.jpg]

Bunu öğrendikten sonra Gece eğitimlerinde alçak sürünme ile yandaki Bölüğe sızıp Kasatura yürütmek çok yaygınlaştı. Neyse ki ben hiç kaptırmadım.

M1'lerle atış yapmadık. Herhalde eğitim silahlarından daha güvenilir diye, atışlarda Kırıkkale Mauser verdiler.
Böylece sayılı da olsa bu silahla atış yapma şansını yakaladım.

[Resim: mavzer.jpg]

Ancak yanarım da 25 m.den A4 kağıda hiç bir isabet kaydedemedim senelerdir buna yanarım. 30 sene sonra atıcılığa başlamamın sebebi de budur.

Saygılar

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Sabri, mimaslan, zeda3000, alpago, Zemre10, harun, red, PersonalDefence, tirendaz
Sayın Ahmet Ozalp

Askerlikte kime sorsaniz atan konan ziplayandir , en azindan kendinizi durustce belirtmenizden dolayi sizi tebrik ederim.

Acikcasi ben halen nasil sag cikmisim askerlikten sasiyorum. Gez Goz Arpacik. Iste askerlikte gordugumuz bu idi. Yani icler acisi. Atislarimiz G3`e gectigimizde ciddi bozuldu. Cunku bize kimse G3 nasil omuzlanir , nasil nisan alinir cidden ogretmedi. Hayatimda 250 mt mesafe ve uzerini Mauser ile yaptim, zaten baska tufek olsaydi degil vurmak kagidi bile yakalayamazdim. Yari otomatik tufeklerin atis karakteri o kadar farkli ki. Malesef sonra ogrendik, aslinda hic bir sey bilmiyormusuz. Hic bir sey ogretmiyorlarmis. Aticilik cok komplike ve matematik isiymis. Oyle askerde Er olarak ogrenilecek bir sey degilmis.

M1 ile neden atis yapilmadigini ben sormustum. MKE de hic bir yedek parca ve bakim uretimi yok. Es kaza tufek kirilir ise , hurdaya cikiyor. Yani M1 i baston niyetine veriyorlar. Cogu birlikte M1 mermisi dahi yok.

3 ay boyunca acemilikte selam vermeyi ve yerde surunmeyi ogreteceklerine keske 1 haftamizi teknik atis dersine ayirsalarmis. Yeni askerlikten gelen var ise aramizda yazar buraya. Umarim isler degismistir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
Ben de askerliğimi  132. kısa dönem yd.sb. olarak Etimesgut'ta yapmıştım. Demirbaş olarak verdikleri M1 lerle tatbikatlarda sadece manevra fişeği attık, gerçek mermi ile atışları ise poligonda mauser ile yaptırdılar.

Poligonda bize atış yaptırdıkları mauserlar maalesef çok bakımsızdı. İlk defa orada squib load, kilitlenen mekanizma gördüm. Arızalanan tüfekleri başımızdaki teğmenler güvene alıp başka tüfekler vermişlerdi. Hatırladığım bayağı iyi teptiğiydi. Poligonda kasa kasa mermi vermişlerdi ama Karadenizli arkadaşlarımız 50 metre hedeflerinden sıkılıp 300 metre ilerdeki bidonlara atmaya başlayınca, o günkü poligon mesaimiz sonlandırılmıştı.

Bakımsız olmalarına rağmen tüfekle haşır nesir olanların elinde oldukça isabetli bir tüfekti. Keşke imkanımız olsa, sivile satışı olsa, günümüzdeki bir çok yivli tüfeğe tercih edilebilecek, yerli ve milli çok güzel bir silah

Saygılarımla

Alıntı

(10-03-2019, 05:19 PM)zeda3000 demiş ki: 3 ay boyunca acemilikte selam vermeyi ve yerde surunmeyi ogreteceklerine keske 1 haftamizi teknik atis dersine ayirsalarmis. Yeni askerlikten gelen var ise aramizda yazar buraya. Umarim isler degismistir.

Malesef bir değişiklik yok. Aynı tas aynı hamam.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
zeda3000
2009 yılında Kütahya Hava Er Eğitim Tugayında acemi askerlik sırasında M1 Garand ile hem manevra mermisi hem de gerçek mermi atışı yaptım. Yanımızdaki bölükte G3 kullanılıyordu. Yanaşık düzen eğitiminde kullandığımız silahlar atış yapılabilecek durumda değildi. Daha iyi durumda olanlarla 25 metre atışı yaptık. Nişangahını çok sevdim. Ayrıca tören mangasının da silahı M1 Garand idi. Tabiki krom ile parlatılmış ve dipçikleri yenilenmiş halleriyle. Benim de Kırıkkale imalatı tüfeklerle ilgili bilgim, babamın 80'li yılların başında askerde çokça kullanıp, anlattığı anılardan ibaret. Omuzları morartan geri tepmesiyle anıyoruz evde. Tören mangasında Kırıkkale kullanılması konusunda ben de tarafım. Tabi elimizde hala kaldıysa...
Saygılarımla.

Alıntı

(10-03-2019, 07:17 PM)kara615 demiş ki:
(10-03-2019, 05:19 PM)zeda3000 demiş ki: 3 ay boyunca acemilikte selam vermeyi ve yerde surunmeyi ogreteceklerine keske 1 haftamizi teknik atis dersine ayirsalarmis. Yeni askerlikten gelen var ise aramizda yazar buraya. Umarim isler degismistir.

Malesef bir değişiklik yok. Aynı tas aynı hamam.

Kusura bakılmasın  ama ağır rezilliktir bu. Yeni gelen tezkerecilere  soruyorum. Mekanik nişancılık ve silah eğitimini  hala talim çavuşları veriyormuş. 

Benim askerlik yaptığım dönemde yapılmamış  eğitimlerin günlüklerini dolduruyorduk.  Denetime yönelik olarak.  Güya tahrip eğitimi alındı ama kimse hiç bir halt görmedi. 

Hiç unutmam. Tunceli  Jandarma  komando  taburuna mayın eğitimi verildi.  Jandarma  Astsubay  dedi .Aslında basınca ayağını kaldırmazsan  patlamaz dedi.   Eski bir ABD film geyidiğir. Bir kaç filmde tekrarlanınca millette gerçek sanmıştır. Gerçekle zerre gram alakası yoktur. 

Bizimkiler dedi. Sen zahmet etme. Mayın seni biz güzel kaldırır dedi. 

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi