Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turkish Mauser Resimleri
alikozanoglu demiş ki:Sn. alpago,

#11 mesaj eki resimlerde bulunan fişek damgalarıyla ilgili bir şey sormak istiyorum.
İkinci ve üçüncü fişekler (veya kovanlar) 7.9x57 mi, 7.65x53 mü?
İkinci fişeğin kafasındaki elle gravür edilmiş gibi duran sene 314 (1314) yazısı çok enteresan.
Üçüncüdeki 1316 da 1900 senesine tekabül ediyor.

Saygılar,

alikozanoglu

Sn. Alikozanoglu,
Çok özür dilerim sorunuzu, Yeni fark ettim. Yukarda verdiğim fişek ve tüfek fotoğraflarını netten arayarak buldum ve ekledim. Fişeklerin imal yılı ve kalibreleriyle ilgili bilgi sahibi değilim maalesef.
Saygılar.

Alıntı

Hızınıza nazar değmesin Sn.9mmLover.

Alıntı

Sn. alpago,

Sizin Kasım 2009'da foruma koyduğunuz resimlere ben Haziran 2010'da rastlayıp balıklama atlayarak özür mözür dilemeden bir şeyler yazıyorum da siz sadece 1 aylık bir süreyi gecikme mi sayıyorsunuz? Siz gecikmeleri bende görün. Hayatımın hikâyesi.

O üç kovan kafası damgalarından ilki bir 7.9 fakat diğer ikisi sanıyorum 7.65 ve de bilhassa ikincinin yazıları sanki bir zımba ile vurulmamış da bir gravür kalemi ile kesilmiş gibi. Sadece iki yıldız belki bir zımba işi. O yüzden ilgimi çekti. Kurtuluş savaşı sırasında oldukça iptidai imkânlarla fişek imal eden bir kaç atelye varmış Anadolu'da. Bir an "acaba onların işimi" diye tereddüt ettim sonra da 1901 gibi bir tarih görünce merakım daha da arttı. Bu arada; ikinci fişeğin tarihi ise 1914 çünkü fişekteki tarih 1316 değil 1327. Yani baka baka yanlış yazmışım. Asıl bu yanlışlar yüzünden benim sizden ve diğer okuyan arkadaşlardan özür dilemem gerekir.
Ek resimdeki 5. ve 6. fişekler de 7.65x53 Mauser fişekleri.
Bakın bu cevabınız sayesinde hiç değilse bir hatayı düzeltmiş oldum. Sn. xhmyt'ın da aynı açıdan bakması beni sevindirir.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Arkadaşlar bu silahın ne ahşabı,ne mekanizması,ne işçiliği önemli ,gerçek anlamda bir silah bu ve eşsiz bir silah 1999 yılında acemi birliğinde çapı 7.99 olan mavzerlerle 45-50 adet mermi attım.Kullandığım en iyi silahlardan biri idi.Teknoloji yok abartı yok gösteriş yok.Tak dürbünü suikast yap mesafe tanımıyor 1m. namlu tamamen adam öldürmek için yapılmış( her silah öyle ancak bu apayrı) son derece güçlü ve uzun menzilli bir silah ,yaşadığım şehirde aynı acemi birliğinde askerlik yaptığım yakın bir arkadaşım var.Onunla arasıra mavzer muhabbeti yaparız,ve o silahı asla unutamam,G3-AK47-MP5 falan o tadi vermemişti bana...

Saygılar...

Alıntı

Hayirdir sayin analyzer? Ne suikasti ? Smile

Alıntı

Cift hilal tek yıldızı bir baska kurum daha kullanırdı...Fiseklere basmaları ilginc..

Alıntı

Bu arada yeniden baktım MAH 3 hilal kullanmıs duzeltiyorum....

Alıntı

Sn. NAVIGATOR,

Mesaj #23 eki resimde soldan ikinci fişek (yani çift ay ortasında yıldız) bir .577 kalibre (takriben 14.5mm) Snider fişeği. Bu tüfeklerden ordu elinde ve depolarında 1870'den itibaren 500-600 bin civarına varan miktarlarda bulunduğu düşünülürse fişeklerinin de oldukça fazla olduğu akla geliyor. Bunun sağındaki ise 9.5mm çapında bir 1887 Mauser fişeği. Bunlar çok çabuk demode olup gerek Arap yarımadasındaki bazı birliklere ve oradaki taraftarlarımıza, gerek Hamidiye Alaylarına çokça verilmişler. Bazı Kıurtuluş Savaşı hatıratlarına göre de Mondoros icabı ordu tüfeklerinin teslimi gerektiğinde kabil olduğu kadar bunlar (yani 1887 Mauser'ler) ve sürgüleri teslim edilmiş daha yeni silâhlar yerine. Bu arada ben cahil kaldım. MAH nedir sorabilir miyim?

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Milli Ameliye Hizmetleri..Esası Milli Emniyet Hizmeti Riyaseti..MAH olarak kullanmıslar..

Alıntı

Eskilerin kullandıgı amblem kadar estetik ve guzelleri yok artık. Oysa bizde cok eski ve koklu bir gelenek var neden bırakmıslar ki ? Kurtulus Savası sırasında bile ihmal edilmemis gizli acık teskilatlat kullanmıslardır..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi